کلیات جریانهای انحرافی

18
طرحواره معنویت مدرن بر شالوده جاهلیت
چکیده: اقوام گذشته که به روایت قرآن غالبا بت پرست بودند، وقتی با دعوت پیامبران روبرو می شدند، می گفتند: که این میراث پدران ماست، آیا می گویید از آن دست برداریم؟ (یونس:۷۸؛ زخرف:۲۲؛ بقره: ۱۷۰) قطعا آنها از آیین هایی که عمل می کردند، لذت می بردند. بت ها نمادی از قدرت، سلامتی، بخشندگی و هر چیز دیگری بودند، که انسان ها در زندگی بدان محتاج اند. یونگ زیستن با ... ادامه »
18
قربانیان عرفان‌های نوپدید
چکیده: «فهم و خوانش دشوار متون عرفانی اصیل» و «سخت پذیرفته شدن افراد از سوی اساتید عرفان» را از جمله تقصیرهای ما در رابطه با جوانان است که راه آنان را به عرفان حقیقی مسدود می‌کند و در نتیجه پای آنان را به جلسات و حلقه‌های عرفانی کاذب باز می‌کند. صد و بیست و سومین نشست از سلسله جلسات ماهانه فرهنگ مهدوی با موضوع &la... ادامه »
15
فرقه های انحرافی به دنبال مناسبت سازی در تقویم شیعه هستند
چکیده: رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مرند نسبت به تلاش فرقه های انحرافی برای مناسبت سازی جعلی در تقویم شیعه هشدار داد. حجت الاسلام مظفر رجب زاده رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مرند، در کارگاه آموزشی ویژه هیئات مذهبی شهرستان مرند نسبت به برنامه های فرقه های انحرافی ویژه هیئات مذهبی هشدار داد و اظهار داشت: برخی جریان های انحرافی، برای ترویج قمه زن... ادامه »
10
قربانیان عرفان‌های نوپدید
چکیده: «فهم و خوانش دشوار متون عرفانی اصیل» و «سخت پذیرفته شدن افراد از سوی اساتید عرفان» را از جمله تقصیرهای ما در رابطه با جوانان است که راه آنان را به عرفان حقیقی مسدود می‌کند و در نتیجه پای آنان را به جلسات و حلقه‌های عرفانی کاذب باز می‌کند. صد و بیست و سومین نشست از سلسله جلسات ماهانه فرهنگ مهدوی با م... ادامه »
27
شریعت ستیزی در جریان های معنوی نوپدید
چکیده: ✍یکی از شاخص های جریان های معنوی نوپدید, ستیز با شرع از رهگذر اشاعه مبانی فکری ابداعی خویش و زیرسوال بردن اساس آموزه های دینی و لزوم پایبندی به شریعت است. 💢 اشاعه تناسخ با بی اعتقادسازی نسبت به معاد و حسابرسی اخروی, یکی از موارد این ستیز است که در اغلب معنویت های نوپدید وجود دارد. ️ هجمه به کتب آسمانی و اصول دینی, دیگر سلاح این نبرد است. م... ادامه »
24
روشنگري پيشگيرانه مهمترين راه مقابله با شبه جنبش هاي معنوي
چکیده: شبه جنبش هاي معنوي و عرفان هاي کاذب حجم عظيمي از تبليغات را آغاز کرده اند.  در دو دهه اخير ميليون ها نسخه کتاب با صدها عنوان مختلف، ده ها مجله زرد و پرتيراژ، صدها سايت، هزاران محفل و حلقه و جلسه رسمي و غير رسمي و موسسات متعدد مشغول بوده اند تا معنويت هاي نوظهور را ترويج کنند. حجم عظيم تبليغاتي که شبه جنبش هاي معنوي ايجاد کرده اند، به تدريج ا... ادامه »
24
جایگاه عقل در معنویت‌های نوظهور
چکیده: در فرقه "عرفان حلقه" عقل چنین توضیح داده می‌شود: «عقل پیوسته با کارهایی که منافع ملموس و مادی نداشته باشد، مخالفت می‌کند و هر جا که انسان بخواهد کار دل را دنبال کند، مخالفت سرسختانه نشان می‌دهد. برای نمونه وقتی که شخصی بخواهد تجربه‌ای ماورایی و غیرمتعارف پیدا کند، عقل به شدت واکنش نشان داده و چنین دنیایی را منکر می‌ش... ادامه »
24
تقسیم دنیا به «ما» و «آنها» در فرقه‌ها
چکیده: اصلی‌ترین چیزی که اعضای فرقه باید بیاموزند این است که آنها با افراد بیرون از فرقه فرق دارند و لذا پررنگ ترین خط‌کشی در ذهن هر عضو فرقه خطی فرضی است که بین خود و دیگران رسم می‌کند و به این ترتیب دنیای فرقه‌ها به ما و آنها تقسیم می‌شود.  در اصلِ گروهیِ « ما در برابر آنها» از نظام اعتقادی « همه چیز یا ه... ادامه »
21
آشنایی با "فرقه ضاله نشاط زندگی"
چکیده:  فرقه انحرافی «نشاط زندگی» متأثر از عقاید، افکار و اندیشه‌های مکاتب انحرافی یوگاناندا، سای بابا، باباجی و برخی ازعرفان‌ها با سبک و سیاق هندوئیسم است. یکی از فرقه‌هایی نوظهور در کشور، فرقه «نشاط زندگی» است که در داخل کشور از طریق فردی رشد و گسترش‌ یافته و نهایتاً پس از کشف و شناسایی در تاریخ 20/02/... ادامه »
17
برخورد امام جواد(ع) با فرقه‌های انحرافی
چکیده: امام جواد علیه السّلام در برابر فرقه‌هایی که در دوران آن حضرت وجود داشتند، شیعیان خود را از این نظر که این فرقه‌ها چه مواضعی در مقابل آنان به خود گرفته‌اند راهنمایی می‌فرمودند. رسول جعفریان در کتاب حیات فکری و سیاسی امامان شیعه صفحه ۴۹۰ در این باره می‌نویسد: اهل حدیث: اهل حدیث که مجسّمی مذهب بوده و خدا را جسم می‌پ... ادامه »
10
معنویت با طعم تلخ سکولاریسم
چکیده: عرفان های سکولار، معجونی از ادیان و مکاتب و علوم مختلفند و هیچ یک از آنها اصالت ندارند، بلکه با بهره گیری از ادیان و علوم مختلف، به ویژه روان شناسی به دست آمده اند؛ اندیشه سکولاری از غرب جدید برخاست و خاستگاه اصلی معنویت های سکولار نیز غرب جدید است، اما اگر یکی از پی آمدهای سکولاریسم را جدایی دین از سیاست و اجتماع و تلقی فرد گرایانه از مسائل معن... ادامه »
08
مفهوم "بخشش" در معنویت‏‌های جدید
چکیده: مفهوم "بخشش" در معنویت‏‌های جدید فراوان تبلیغ می‏‌شود.  این مفهوم در نوشته‏‌های "اکهارت توله" فیلسوف آلمانی برجستگی خاصی دارد.  در متون اسلامی، مفهوم بخشش در عرصه حیات جمعی و تعامل با افراد در اجتماع وارد شده و به معنای صرف نظر کردن از حق معنوی و مالی خود و یا سهیم کردن دیگران در امکانات شخصی است.  اینگو... ادامه »
30
شفادهی؛ ادعای بزرگ معنویت های نوپدید
چکیده: ✍ یکی از مشترکات بسیاری از جنبش های نوپدید معنوی را باید ادعای آنها در شفادهی -فیزیکی و روحی-دانست. تا جایی که برخی اساسا بر محور این ادعا شکل گرفته و خود را به عنوان جریان های درمانگر معرفی می کنند.  جریان هایی چون پرانیک هیلینگ، عرفان حلقه،اکنکار،ساهاجایوگا و سردمداران روان شناسی مثبت (کاترین پاندر،لوییز هی،وین دایر و...) از آن جمله اند... ادامه »
25
راهكارهای مقابله با مزاحمت‌های اجنه و طلسم‌ها
چکیده: اجنه به عنوان موجودات مختار ، هم صنف خوب دارند و هم صنف بد . اما در چه صورت مزاحم انسان می شوند و راههای علاج ترس از آنان و راهکار های مقابله با طلسمات و شر اجنه چیست را به طور اجمالی در این نوشتار می آوریم. برای ورود به بحث لازم است  اطلاعاتی از اجنه به صورت کلی لحاظ شود . در عالم هستی برخی از موجودات غیرمحسوس ‏اند و به حواس طبیعی و... ادامه »
23
تناسخ در معنویت‌های نوپدید
چکیده: نظام ماده‌گرای سرمایه‌داری با قرار دادن غایت زندگانی در لذت‌جویی و رفاه‌طلبی حداکثری، مطامع و اهداف هادیان خود را از طرق مختلف پی می‌گیرد که راه‌اندازی جریان‌های –به‌ظاهر- معنوی در رأس آن قرار دارد.  یکی از اهداف اصلی این جریان‌ها، تبدیل و تعبیر انواع اعتقادات ماورایي اديان (به‌&zwnj... ادامه »
16
شاخص‌های سرکردگان فرق
چکیده: «مارگارت تالر سینگر»، محقق فرقه‌های انحرافی، در کتاب «فرقه‌ها در میان ما»، هنگام اشاره به ویژگی‌های سرکرده فرقه می‌نویسد: «هر فرقه، آینه‌ای است، منعکس‌کننده درون رهبر فرقه. رهبر هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست. او می‌تواند رؤیاها و تمایلاتش را در جهانی که پیرامون خود به وجود می‌آ... ادامه »
13
دلایل جذب به فرقه‌های نوظهور
چکیده: یکی از دلایل جذب به فرقه‌های نوظهور، عامل اقتصادی است. فرقه‌ها با سوءاستفاده از رشد فزاینده مشکلات اقتصادی جامعه، در تبلیغات خود بر این مسئله مانور داده و با دادن وعده حل مشکلات، می‌کوشند توجه افراد را جلب نمایند. آن‌ها مدعی هستند که با تغییر در نگرش افراد و اتکا به آموزه‌های فرقه‌ای می‌توانند معضلات اقتصادی را بر... ادامه »
12
از الهامات «شیطانی» تا «فروپاشی خانواده»
چکیده: ↙️ معنویات کاذب بیش از هر قشر دیگری، جوانان را هدف گرفته‌اند.  مباشران آلوده این فرقه‌های جعلی ماشه تفنگ خود را روی شقیقه جوان و اعتقاداتش می‌گذارند تا او را در باتلاق اراجیف و یاوه‌های خود غرق کنند. روشنگری در جامعه و مبارزه بی‌امان با این تله‌های شیطانی ضرورتی حیاتی، دغدغه‌ای مقدس و تلاشی است ستودنی. ⬅️... ادامه »
13
مدیوم کیست؟ چه توانایی هایی دارد؟
چکیده: در علمی که این روزها به نام " اسپری تیسم " یا همان " احضار روح " نامیده می شود ، معمول اینست که فردی به نام واسطه یا "مدیوم " بین احضار کنندگان روح و دنیای دیگر قرار می گیرد و مدعی است که در حالت خواب مغناطیسی تحت اراده و نفوذ روح احضار شده قرار می گیرد و بدون اختیار از طرف او صحبت می کند و یا اعمالی را انجام می دهد . قبل از بحث از چگونگی و ... ادامه »
05
راهكارهای مقابله با مزاحمت‌های اجنه و طلسم‌ها
چکیده: اجنه به عنوان موجودات مختار ، هم صنف خوب دارند و هم صنف بد . اما در چه صورت مزاحم انسان می شوند و راههای علاج ترس از آنان و راهکار های مقابله با طلسمات و شر اجنه چیست را به طور اجمالی در این نوشتار می آوریم برای ورود به بحث لازم است  اطلاعاتی از اجنه به صورت کلی لحاظ شود . در عالم هستی برخی از موجودات غیرمحسوس ‏اند و به حواس طبیعی ... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
اين ماه: 72712                              ديروز: 1                              امروز: 522

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.