اصول عقاید

23
منظور نیچه از اینکه خدا مرده است چیست؟
چکیده: خدا مرده است.  خدا مرده باقی می‌ماند.  و ما او را کشته‌ایم.  چگونه خود را تسلی خواهیم داد، جنایتکاران تمامِ جنایتکاران را؟  آنچه مقدس‌ترین و مقتدرترین چیز بود که تاکنون جهان به خود دیده است، بر اثر خونریزی بسیار حاصل از چاقوهای ما مرده است؛ چه کسی ما را از این خون پاک خواهد کرد؟  چه آبی برای ما موجود است... ادامه »
23
اگر هدف خدا هدایت بود، چرا شیطان خلق شد؟
چکیده: خدا شیطان را خلق نکرد، بلکه شیطان، خودش شیطان شد. همین شیطان 6 هزار سال خدا را بندگی کرد. جزء مقربین درگاه خداوند بود و حتی معلم ملائکه بود. تنها چیزی که شیطان را شیطان کرد، سجده نکردن در مقابل آدم بود. بعضی ها می گویند اگه خداوند هدفش این است که انسان را هدایت کند، سپس پیامبران و قرآن کریم را فرستاد تا به وسیله آن ها انسان ها به اوج کمال برسد، ... ادامه »
06
پنج مسئله‌ای که اعتقادات را با چالش مواجه کرده است
چکیده: عده ای می گویند دین فردی است و انسان باید در داخل خانه نماز بخواند و روزه بگیرد و احیای این امور دینی در خارج خانه نباید باشد که این نوع نگاه همان نگاه فردی به دین بوده و این نگاه مخصوص همان کسانی است که معتقدند دین از سیاست باید جدا باشد. اولین مسئله جدید کلامی؛ علت پیدایش دین این مرجع تقلید اولین مسئله در این زمینه را علت پیدایش دین ع... ادامه »
30
وقتی پیشرفت در گرو گسستن از اعتقادات است!/ تهدیدی به نام «شک»!
چکیده: در عصر روشنگری روشنفکران غربی پیشرفت اجتماعی و سیاسی بشر را در گرو پیشرفت شناخت و خرد می‌پنداشتند و پیشرفت خرد در منظر آن ها تنها با گسستن از اعتقادات و تعصبات قرون وسطایی انسان غربی رقم می خورد. کتاب های جدید خریداری شده، من را به فکر ساخت کتابخانه ای در کنج اتاق شخصی ام انداخت. به همین خاطر، سراغ نجار پیر محله قدیمیمان رفتم. پیر مرد ن... ادامه »
21
نقش این دستگاه در خداشناسی
چکیده: دستگاه بـینائی از دو قسمت متمایز بوجود آمده است: 1-اعضای فرعی‌ چشم‌2-کره ی چشم، قمست‌ اول‌ طبق هـدف‌ این نشریه شرح داده شـد و ایـنک به بیان قسمت دوم مبادرت می شود چنانکه در شماره ی دوم به استحضار خوانندگان‌ محترم رسید؛ دستگاه بـینائی از دو قسمت متمایز بوجود آمده است: 1-اعضای فرعی‌ چشم‌2-کره ی چشم،... ادامه »
13
تعبیر "آل الله" برای اهل بیت صحیح است؟
چکیده: شنیده می شود که برخی منبریان برای اهل بیت تعبیر « آل الله » را به کار می برند. آیا این شرک نیست خداوندی که فرزندی ندارد چگونه آل و اهل دارد؟ در روایات متعددی از اهل بیت علیهم السلام با تعبیر «آل_الله» یاد شده است . امام حسین علیه السلام فرمود ؛« ما آل الله و وارثان رسول خدا هستیم» (مناقب آل ابی طالب ج4 ص52)... ادامه »
12
پاسخ به شبهات وهابیت در زمینه سیاه‌پوشی در عزاداری اهل‌بیت(علیهم‌السلام)
چکیده: یکى از اشکالاتى که وهابیون بر شیعه وارد کرده‌اند،‌ پوشیدن لباس سیاه است. آنها مدعى‌اند که در منابع شیعه،‌ روایات متعدد در مذمت لباس سیاه وارد شده که آن را‌ لباس دوزخیان،‌ فرعونیان و عباسیان (دشمنان اهل بیت)‌ شمرده است.‌ از طرفی، طبق روایات، رسول خدا صلى الله علیه وآله و امیرالمؤمنین علیه السلام از لباس سفید ا... ادامه »
12
تفسیرهای‌ غـلط‌ و آمـیختن‌ حـقایق با خرافات
چکیده: اگر راستی یکی از روشن ترین راه های خداشناسی اینست که اسرار و شگفتی ها و نظم و حساب دقیقی که در سرتاسر جهان طبیعت و این همه عوالم پهناور حکومت‌ می کند مطالعه کرده از این راه به آن عقل و قدرت بی‌ نهایتی که آنـها را به وجود آورده و رهبری‌ می کند آشنا شویم؛ پس چرا بسیاری از دانشمندان علوم طبیعی که خود جزء پایه‌ گذاران‌ این&zwnj... ادامه »
02
روز تاریخی غدیر
چکیده: جلوه ی تابناک خورشید روز هیجدهم ذی حجه، دلها را مسرور و دیده‌ها‌ را‌ روشن‌‌ می گرداند،در این روز فـرخنده امـواجی از احـساسات و شادمانی نمودار می شود، زبان ها به گفتار تبریک و تهنیت‌ گویا، آثار مسرت که از اعماق دلها سرچشمه گـرفته در قیافه ‌ها پدید را‌ می گردد. از آنجا که رسم این‌ است‌ که در روز... ادامه »
25
آگاهی امام بر تمام موجودات
چکیده: مقدمه: علم امامان علیهم السلام دامنه و وسعت گسترده ای دارد و نمی توان آن را محدود به مواردی خاص نمود برای مثال بگوییم امامان علمشان در زمینه علوم اعتقادی و دینی عمیق تر است و آن را محدود در این زمینه نمایم بلکه باید گفت علم امام علمی حضوری است و این نوع از علم دارای موضوع و محمول خاصی نیست و تمامی علوم و معارف هستی را در بر دارد. از این رو باید گف... ادامه »
24
خداوند مکان دارد یا ندارد؟!
چکیده: می گویند خداوند مکانی ندارد، ولی در آیه 16 سوره ق گفته شده که از رگ گردن به انسان نزدیک‌تر است. در آیه 4 سوره حدید نیز آمده که در عرشی نشسته است که طبق آیه 7 سوره هود، بر روی آبِ روان است! بالاخره خداوند مکان دارد یا ندارد؟ اگر دارد، کجاست؟ آیاتی که در متن شبهه از آنان یاد شده است آیاتی متشابه هستند. در برخی از آیات سخن از قرب خداوند ب... ادامه »
13
نظر فخر رازی و امثال او پیرامون آیه ولایت !
چکیده: سائل کنار علی (علیه السلام) که در حال رکوع نماز بود توقف و درخواست کمک کرد. علی (علیه السلام) انگشتر خود را از دست بیرون آورد و به سائل داد. هنگامی که پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) آمدند و از موضوع اطلاع حاصل کردند آیه ولایت بر ایشان نازل شد. إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُ... ادامه »
13
فاصله هزار فرسخی رأی گیری با انتصاب امامت!
چکیده: متأسفانه عده ای برای تحقیق و بررسی در این موضوع چه در لباس روحانیت و چه در صنف نواندیشان روشن فکر، مسیر صحیح را در پیش نگرفته و این موضوع را در چارچوب علمی و بنیادی خود مورد بررسی قرار نداده اند، عمده اشتباه این دسته افراد در جایی خود را نشان می دهد که مردم را عامل اصلی و تعیین کننده در انتخاب رهبر معرفی می کنند! یکی از مهمترین و مبنایی ترین مباحث... ادامه »
31
شواهد روایی نصب الهی امام در مباحث مورد اتفاق امامیه
چکیده: متأسفانه مسأله امامت پس ازپیامبر صلی الله علیه وآله وسلم مورد اختلافات زیادی واقع شد این اختلافات، بیشتر ،از انكار نصب الهی امام و تحریف در مفهوم امامت نشأت می گرفت ، نگاه شیعه در نصب الهی امام این است که جایز نیست امر خلافت را در اختیار افراد امت یا افرادی از مردم که اهل حل و عقد هستند واگذار نمود .  فصلنامه امامت پژوهی در مقاله ای با موض... ادامه »
16
چرا خداوند ‌شیطان را از بین نمى‌برد؟
چکیده: پاسخ: قرار نیست که هر کس از دیگرى بزرگ تر و قدرت مند است دیگرى را از بین ببرد؛ زیرا این کار چیزى شبیه قانون جنگل خواهد بود كه هر كسى نافرمانى و گناه مى كند، خداوند او را از بین ببرد تا سوال كنیم، چرا با شیطان چنین نكرده است و او را از بین نبرده است؟ همان گونه كه انسان هاى بسیارى نافرمانى و گناه مى كنند، اما خداوند تا زمانى كه به اجل خود نرسیده باش... ادامه »
09
خدا چیه؟
چکیده: از چیستى خدا پرسش می شود در پاسخ باید گفت: خدا هستى نامحدود و آفریدگار جهان و جامع همه كمالات است و نقص و عیبى در ذات وى راه ندارد و هستى او عین ذات مقدّسش مى‏باشد. موجودات، آفریده شده‏ى خدا هستند و هستى خویش را از خدا مى‏گیرند و هیچ گونه استقلالى ندارند. خداست كه آنها را آفریده و بدانها افاضه وجود مى‏كند. چون خدا مستقل و موجودات ... ادامه »
24
خدایی بدون ریش و با موی مجعد!!!
چکیده: مقدمه: توحید فصل مشترک تمام انبیاست و خداوند پیامبران مختلف خود را به میان ملت ها فرستاده تا مردم را به یکتا پرستی آن هم بدون واسطه دعوت کنند. اما در گذر تاریخ تمامی ادیان به جز اسلام از این دایره خارج شده و از طرق مختلف از این موضوع منحرف گردیده ‌اند. توحید چیزی نیست جز اقرار به یگانگی خداوند و اخلاص در قبول بندگی او. هنگامی که توحید دچار خ... ادامه »
28
شفاعت شرط و شروط دارد!
چکیده: مقدمه اصل ضروری شفاعت در اصول اعتقادی شیعه از جمله اصول تربیتی و سازنده ای است که می تواند آثار مثبت و ارزنده ای را در زندگی شیعه حقیقتی ایفا نماید. اثبات شفاعت از نظر نقلی و عقلی و نیز فلسفه آن و شرائط شیفع و مورد شفاعت قرار گیرنده همگی مباحثی هستند که در راستای مفهوم صحیح شفاعت در شیعه و فهم درست از قرائت شیعی شفاعت بکار می آیند و در این راستا ض... ادامه »
28
چگونگی وضعیت پوشش ما در قیامت!!
چکیده: آیا در قیامت و بهشت لباس وجود دارد محرم نامحرم چطور؟ چرا وقتی حضرت زهرا (سلام الله علیها) وارد محشر می‌شود همه سرها پایین است ، این به خاطر نامحرمی است؟ در این سۆال، سه سۆال جداگانه و مستقل مطرح شده است که عبارتند از: «لباس در آخرت» - «محرم و نامحرم در بهشت» و «علت سر به زیر انداختن همگان، به هنگام ورود حضرت فاطم... ادامه »
04
تناقض امامت و خاتمیت!!
چکیده: بعضی بر این باورند که امامت چه نسبتى با خاتمیت دارد، آیا با آن در تعارض نیست؟ در پاسخ این عده باید گفت: امامت نه تنها تعارضى با خاتمیت ندارد بلكه از لوازم شریعت خاتم مى ‏باشد، براى روشن شدن مسأله باید ابتدا معناى خاتمیت، امامت و سپس شئون پیامبر و امام را مورد بررسى قرار داد:   خاتمیت‏ ختم نبوت و شریعت در اسلام به این معناست كه پس از... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
اين ماه: 73888                              ديروز: 1                              امروز: 1698

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.