احکام و مسایل شرعی

14
حکم حاکم باید به رؤیت بازگردد نه مصلحت
چکیده: گزارش تفصیلی از نشست تخصصی رؤیت پذیری هلال ماه رمضان؛ نشست تخصصی رویت پذیری هلال ماه رمضان پنجشنبه شب با حضور شخصیت‌ها و کارشناسان برجسته استهلال و نمایندگانی از دفتر مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در محل خبرگزاری حوزه در قم برگزار شد. نشست تخصصی رویت پذیری هلال ماه رمضان پنجشنبه شب با پیام آیت الله العظمی سبحانی از مراجع عظام تق... ادامه »
13
چکیده: مقام معظم رهبری می فرماید: «تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود.  متصدیان کار در دستگاه‌های دولتی و قضائی مراقبت کنند تا حریم داخلی زندگی مردم و اسرار آن‌ ها محفوظ بماند...فضای مجازی، به صورت توأمان دارای منافع و مضرات بی‌شماری است که باید با استفاده از فرصت های آن، مفاهیم اسلامی... ادامه »
07
برخی فتاوای مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی
چکیده: از آن جا که برنامه هایی که توسط ماهواره های غربی پخش می شوند و همچنین برنامه های تلویزیونی بیش تر دولت های مجاور، دربردارنده آموزش افکار گمراه کننده و تحریف حقایق و لهو و فساد هستند و غالباً مشاهده آن ها باعث گمراهی و فساد و ارتکاب کارهای حرام می گردد، بنا بر این دریافت و دیدن آن ها جایز نیست. 1.دستگاه آنتن ماهواره ای از این جهت که صرفاً وسی... ادامه »
19
آیا خواستگاری رفتن در ماه محرم حرام است؟
چکیده: عروسی و ازدواج از سنت‌های مهم پیامبر اکرم است که در اسلام برای حفظ و سیانت انسان از فساد و تباهی و برای حفظ و بقاء نسل در جامعه، بر آن تأکید بسیار شده است. آیا خواستگاری رفتن و انجام مقدمات ازدواج مثل مراسم بله برون و ... در ماه محرم و صفر اشکال دارد و بی احترامی محسوب می شود؟ رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه ... ادامه »
01
احکام دخترانی که به سن تکلیف رسیده ولی ضعف جسمانی دارند
چکیده: ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به مجرد ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی‌‏شود، بلکه قضای روزه‏‌های ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است. سن تكليف دختر بر مبنای سال شمسی همه مراجع: سن بلوغ در دختر نه سال شمسى، منهاى ۹۷ روز و ۲۲ ساعت و ۴۸ دقيقه مى‏باشد. نشانه بلوغ  همه مراجع (به جز سيستانى): نشانه با... ادامه »
30
تغییر جنسیت زوجه و سقوط عدّّه
چکیده: عدّّه عبارت است از مدتی که تا انقضای آن، زنی که عقد نکاح او منحل شده است، نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند. خلاصه پرسش در صورت تغییر جنسیت زن آیا نگهداری عده بر او واجب است؟ پرسش هرگاه زوجه به هر دلیلی تغییر جنسیت دهد و به مرد تبدیل شود، چنان چه این فرد قصد ازدواج فوری داشته باشد، می تواند ازدواج کند؟ یا این که باید «عدّه طلاق» ... ادامه »
27
اگر کسی عمداً روزه خود را باطل کرده باشد
چکیده: یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این قصد و نیت باید تا پایان روزه ادامه داشته باشد و الا موجب باطل شدن روزه می‌گردد. سوال: آیا اگر روزه‌دار قصد کند که روزه‌اش را افطار کند، اما به هر دلیلی نتواند یا منصرف شود و با این حالت به اذان مغرب برسد روزه‌اش صحیح باشد؟ یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این ق... ادامه »
01
همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود
چکیده: تبیین قاعده اصالت حلیت و مباح بودن همه چیز همه چیز حلال است مگر خلافش ثابت شود هستند کسانی که از شدت تقیدات دینی به وسواس و سخت گیری در امر دین و حلال و حرام دچار می شوند. حتی قطع رحم می کنند تا خدایی نخواسته مال دیگران حرام نباشد. غافل از آنکه خود خداوند هم چنین سختگیری هایی ندارد. دین اسلام اساسش بر سادگی و راحتی بنا شده است. بر خلاف سخت گیر... ادامه »
25
حکم خواندن و شنیدن همزمان آیه سجده
چکیده: سوال: آیا در صورت خواندن و شنیدن همزمان آیه سجده، انجام یک سجده کافی است؟ پاسخ: آیات عظام امام، خامنه ای و سیستانی:  اگر انسان موقعی که آیه سجده را می خواند، از دیگری هم بشنود، چنانچه با توجه بوده و با اختیار به آیه گوش داده، باید دو سجده نماید و اگر بی اختیار به گوشش خورده است، یک سجده کافی است. [1] آیت الله بهجت:  اگر چه احتی... ادامه »
17
مسح پا مطابق با قرآن و روایات
چکیده: در حدیثی از اصول کافی آمده که در وضو پاهایت را بشوی، در مقابل روایات صحیحه‌ای موجود است که پای خود را مسح کنید؛ ما هم روایات متواتر که مسح پا را بیان کرده‌اند عمل کرده و روایتی که موافق اهل سنت است را حمل بر تقیه می‌کنیم. در حدیثی از اصول کافی[1] آمده است که در وضو پاهایت را بشوی، و علامه مجلسی این حدیث را موثق و معتبر می&zwnj... ادامه »
23
خرید و فروش چک
چکیده: به طور کلی خرید و فروش چک چه حکمی دارد ؟ جواب: فروش چک مدت دار به دیگری به کمتر یا بیشتر از مبلغ مندرج در چک، جایز است. آنچه جایز نیست این است که مبلغی از کسی قرض بگیرد و در برابر آن، چک مدت دار به مبلغ بیشتر از مبلغ قرض به او بدهد. این عمل، قرض ربوی و حرام است، اگرچه بعید نیست اصل قرض صحیح باشد. منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
20
چرا بر تربت سجده می کنیم؟
چکیده: سجده برای خدا، با سجده بر زمین و تربت نه تنها کوچکترین منافاتی ندارد که کاملاً سازگار است. زیرا سجده کردن بر خاک و گیاه، رمز نهایت خضوع و فروتنی در برابر خدای یگانه است. به منظور روشن تر شدن نظریه شیعه، سزاوار است به فرازی از سخنان پیشوای بزرگ خود امام صادق (ع) اشاره نماییم. گروهی چنین می­‌پندارند که سجده بر خاک و یا تربت شهیدان، به معنای... ادامه »
20
بیرون بودن چند تار مو
چکیده: سوال: آیا بیرون گذاشتن مقداری از مو، به طوری که تحریک کننده نباشد، اشکال دارد؟ بیرون گذاشتن موی سر (حتی به مقدار چند تار مو) از چادر یا روسری در انظار عمومی و دید نامحرم، حرام است. در حرمت نگاه به موی زن فرقی بین تمام یا قسمتی از آن وجود ندارد و بر زنان مسلمان واجب است تمام موهای سر را از نامحرم بپوشانند و مواظب باشند از زنان غیر مسلمان و بی ب... ادامه »
09
انواع ربا
چکیده: بانکها می توانند اسناد تجاری دریافتی از مشتریان خود را نزد بانک مرکزی مجددا تنزیل کرده، وجه نقد دریافت کنند؛ به این عمل تنزیل مجدد گفته می شود. معمولا نرخ تنزیل مجدد کمتر از نرخ تنزیل بانکهاست. هر چه تفاوت میان این دو نرخ بیشتر باشد؛ بانکها بیشتر سود می برند و اسناد تجاری مشتریان را با نرخ تنزیل کمتری نقد می کنند.  انواع ربا  ربا به... ادامه »
07
چرا اسلام کافر را نجس می داند؟
چکیده: اگر آئین اسلام،بـول،و مـردار و...را نجس دانسته است،علت آن روشن است،زیرا اینها منابع میکرب و ریشه ی صدها بیماری اسـت‌ ولی کـافری که از هر نظر ظاهر خود را شـستشو داده و بـا انواع عـطرها؛خـود را خـوشبو کرده چرا بایست او را«نـجس»خواند به طوریکه انسان اگر با او با‌ رطوبت‌ ملاقات کند باید بدن خود را آب بکشد چرا مـسلمان نـتواند ... ادامه »
01
حکم تلفظ اشتباه در نماز چیست؟
چکیده: تلفظ اشتباه حمد و سوره باعث ابطال نماز می شود و اگر سهوا تلفظ درست ادا نشود، نماز صحیح است. بر هر انسان مکلفی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموزد و بنا بر فتوای بسیاری از فقها، تلفظ ناصحیح به طور عمد، باعث ابطال نماز می‌شود.حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده، عضو بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری حکم تلفظ نماز را اینگونه بیان می‌کند: ... ادامه »
06
احكام عزادارى امام حسین علیه السلام
چکیده: مقدمه: تمام اعمال و رفتار انسانها; چه فردى و چه اجتماعى، مشمول حكمى از احكام شرعى مى‏باشد و تمام موضوعاتى كه به گونه‏اى با رفتار آدمى ارتباط پیدا مى‏كند، در فقه اسلامى داراى قانون و مقرراتى است . عزادارى سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و امامان معصوم علیهم السلام نیز همچون سایر اعمال انسان داراى احكامى است كه در این مخ... ادامه »
31
کنگره ی عظیم اسلامی
چکیده: بار دیگر؛ برای هزار و سیصد و هفتادمین ‌بار،کاروان اسـلامی‌ تـوحید‌،از‌ نـقاط دور و نزدیک جهان،صفحات مشکی خشکی و دریا را زیر پا گذارده و به مقصد خانه خدا و زادگاه‌ پیغمبر اسلام و یـادگار خلیل الرحمن پیش می روند. اسلام بیش از آنـچه به صلاح فرد پرداخته، حیثیات مختلف اجتماع را در نظر گرفته است. قوانین اساسی خود را طوری تنظیم... ادامه »
25
اذن ولی در ازدواج دختر پس از ازاله بکارت
چکیده: سوال: آیا برای ازدواج غیر باکره در موارد ذیل اذن پدر یا جدّ پدری شرط می باشد؟ الف) ازاله بکارت به سبب ازدواج موقّت بدون اذن پدر باشد. ب) ازاله بکارت به سبب وطی به شبهه (نزدیکی از روی اشتباه) و یا زنا باشد. ج) ازاله بکارت به سبب استمناء، پرش، تصادف و... باشد. امام خمینی(ره): ب) اگر دختر به واسطه وطی به شبهه (نزدیکی از روی اشتباه) یا زنا بکار... ادامه »
21
آهای کاربر؛ بیا فالت بگیرُم
چکیده: احکام فال و سحر و جادو اگر اهل گشت و گذار و سفر به مناطق مختلف کشور عزیزمان باشید حتماً یکی از صحنه‌هایی که در حاشیه مکان‌های سیاحتی به‌خصوص پارک‌ها و فضای سبز اطراف آثار باستانی توجه شما را به خود جلب کرده فعالیت پر رمز و راز فالگیران جورواجوری است که به ادعای کف‌بینی، بخت‌گشایی و غیب‌گویی و... هزینه سفر برخی اف... ادامه »
صفحه 1 از 7اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  بعدي   آخرين   
اين ماه: 96677                              ديروز: 4025                              امروز: 1835

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.