دانستنیها

13
سرقت از صحنه تصادف چه مجازاتی دارد؟
چکیده: هرگاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یک نفر از آنان حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد، سارقان به پنج تا پانزده سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند. جرم ارتکابی سرقت بستگی دارد با شرایطی واقع شود. همه ما شنیده‌ایم که مجازات سارق قطع انگشتان دست است، حال آنکه سرقت تعزیری مجازاتی متفاوت از سرقت حدی دارد.... ادامه »
22
طریقه استفاده از گوگل ترنسلیت آفلاین
چکیده: گوگل ترنسلیت آفلاین به کاربران اجازه می‌دهد حتی حین عدم دسترسی به اینترنت، از یکی از قدرتمندترین ابزارهای ترجمه بهره ببرند. در این مطلب به آموزش نحوه استفاده از گوگل ترنسلیت آفلاین خواهیم پرداخت. می‌توانید از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین برای ترجمه انگلیسی به فارسی یا بالعکس استفاده کنید. حین رفتن به سفرهای خارجی، استفاده از گوگل ترنسلی... ادامه »
07
ریاضت شرعی و غیرشرعی
چکیده: رياضت شرعي همان ورزيدگي روحي، جهاد اكبر و خودسازي است. امام علي عليه السلام در نامه معروف به عثمان بن حنيف مي نويسد: «وَ إنَّما هِي نَفسي أَرُوضُها بِالتَّقوي؛ و جز آن نيست كه نفس خويش را با پرهيزكاري رياضت مي دهم. در این باره دانستن مطالب زیر شایان توجه است: الف)رياضت در لغت عرب به معني تمرين و ممارست است و مرتاض يعني اهل رياضت؛ يعني رضايت... ادامه »
29
تفاوت‌های سقط‌درمانی با سقط‌های غیرقانونی
چکیده: سقط درمانی با سقط غیرقانونی تفاوت دارد، شاید به دلیل آمدن کلمه "سقط" در عبارت "سقطِ درمانی" این سوءتفاهم پیش می‌آید. افزایش درخواست سقط ...! این قبیل تیترها را در مطبوعات کم نمی بینیم و مخاطب هم طبیعتا، این اطلاعات را در ذهن خود، با سقط غیرقانونی، معادل‌سازی می‌کند، در حالی که این چنین نیست. به گزارش ایسنا به نقل از پزشکی قانونی، ... ادامه »
02
نحوه گرم‌کردن خانه بدون بخاری
چکیده: برای آنکه در فصل سرما گرم بمانید و قبض هایتان زیاد نشود این ایده های هوشمندانه را امتحان کنید. حتی یک درز کوچک گرمای زیاد را از خانه بیرون کرده و سرمای زیادی را وارد می کند. جهت پنکه سقفی را تغییر دهید با برعکس کردن جهت گردش موتور پنکه سقفی، پنکه هوای گرم را از سقف به پایین هل می دهد. اگر فکر می کنید پنکه تنها برای فصل گرما می باشد اشتباه می... ادامه »
23
خطوط قرمز در دوره آشنایی پیش از ازدواج
چکیده: معمولا در زمان آشنایی و نامزدی مشکلات یک ازدواج خود را به صورت برخی از نشانه ها بروز می دهد اما بسیاری اوقات افراد از دیدن و توجه به آنها اجتناب می کند. شخصیت هر کدام از ما به خاطر مسایلی که در زندگی با آنها رو به رو بوده ایم، شیوه تربیت یا وراثت با همدیگر تفاوت دارد. این تفاوت ها گاهی باعث می شود که افراد غیرقابل تحمل شوند یا شخصیت آسیب دیده ... ادامه »
31
دین های عرب جاهلی
چکیده: دین شایع و عمومی عربستان جاهلی بت پرستی بوده است به شکلی که نزد سایر اقوام سامی قدیم هم وجود داشته، بعلاوه ی خصوصیاتی مربوط به خود عرب و عربستان و مواد دیگری که از سایر اقوام مجاور گرفته بودند. عربها مثل سایر بت پرستهای قدیم دو قسم آلِهه داشته اند: خانگی و قبیله یی. ابنُ الکَلبی می گوید: «اهل هر خانه ئی از مکه بتی در خانه داشتند که می پرستید... ادامه »
25
حکمت دفن اموات
چکیده: دفن کردن میت مسلمان واجب کفایی است. پس باید جسد مسلمان زیر خاک شود به گونه ای که از درندگان محفوظ باشد و مردم هم از بوی آن در امان باشند و از این رو، گذاشتن جسد در میان تابوت یا دیوار بدون اینکه زیر خاک شده باشد کفایت نمی کند مگر در هنگام ضرورت. انسان از آغاز تولد و تا آخرین لحظه ی عمر بر ضد مرگ مبارزه می کند اما مرگ همیشه و پیوسته او را دنب... ادامه »
19
آمار باورنکردنی از بی‌سوادی اعراب
چکیده: سازمان عربی آموزش ، فرهنگ و علوم ( الکسو) اعلام کرد ۹۷ میلیون بی سواد در کشورهای عربی وجود دارد. به گزارش جهان به نقل از العالم، سازمان "الکسو" دیروز در بیانیه ای با اعلام اینکه تعداد افراد بی سواد در کشورهای عربی ۹۷ میلیون نفر است، از نبود پیشرفت واقعی در زمینه مبارزه با بی سوادی در کشورهای عربی اظهار نگرانی کرد. الکسو در بیانیه خود به مناسب... ادامه »
19
درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر
چکیده: امروزه استفاده از کامپیوتر در بین افراد زیاد شده است و برخی افراد ساعات طولانی در طی روز، با صفحه کلید و موس کامپیوتر کار می کنند. استفاده زیاد از موس کامپیوتر باعث درد و خستگی قسمت های مختلف دست از جمله مچ دست، انگشتان و ساعد می شود. اگرچه کار کردن با موس کامپیوتر نیاز به فشار زیادی ندارد، ولی عضلات دست برای انجام حرکات کوچک در طی مدت زمان طولا... ادامه »
11
نرخ بیکاری در 43 کشور
چکیده: آسیا بهترین، آفریقا بدترین به گزارش خبرنگار مهر، بررسی آخرین وضعیت نرخ بیکاری در کشورهای مختلف اروپا، آسیا، آمریکا، آفریقا و اقیانوسیه حاکی از آن است که وضعیت بیکاری بسیاری از کشورهای آسیایی مانند تایلند، سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی و مالزی به مراتب از مناطقی در اروپا مانند منطقه یورو، بلژیک، فرانسه، اسپانیا، سوئد و ایتالیا بهتر است. بخش اقتص... ادامه »
21
علائم «وسواس اجباری» چیست؟
چکیده: اختلال وسواسی جبری که شامل افکار مزاحم، آداب وسواسی و اشتغالات ذهنی است، چهارمین اختلال روانپزشکی از نظر شیوع است که میزان ابتلا به آن در زنان و مردان برابر است. اختلال وسواسی جبری شامل افکار مزاحم، آداب وسواسی، اشتغالات ذهنی و وسواس‌های عملی است که این افکار و اعمال باعث ایجاد مشکلات زیادی در فرد مبتلا می شود، به طوری که ممکن است مدت زمان زی... ادامه »
21
هاری کشنده است
چکیده: هاری بیماری کشنده‌ای است که توسط ویروسی در بزاق حیوان مبتلا پخش می‌شود. تمام پستانداران ممکن است هاری بگیرند. انسان‌ها معمولا از لیسیدن، گاز گرفتن و یا پنجول کشیدن سگ‌ها یا سایر حیوانات مبتلا مانند خفاش، روباه، راکون و میمون پوز‌ه‌دراز هاری می‌گیرند. هاری چه کسانی را تهدید می‌کند؟هاری بر روی سیستم عصبی مرکزی... ادامه »
13
دانستنی های قمر در عقرب
چکیده: شاگرد علامه حسن زاده آملی تبیین کرد؛ نکته ای که درباره مسئله قمر در عقرب باید بیان کرد، آن است که بنابر روایات، منظور از عدم ازدواج در این مدت، اجرای صیغه عقد است؛ یعنی صیغه عقد را در این ایام انجام ندهیم. «قمر در عقرب» از واژه هایی است که در روایات به آن اشاره و دستوراتی برای آن ذکر شده است؛ به همین دلیل خدمت حجت الاسلام والمسلمی... ادامه »
16
چقدر درباره اشک و گریه می دانید؟
چکیده: همه ما می دانیم که گریه یکی از واکنش های قوی به احساسات و عواطف است. زمانی که بدن ما دیگر توان مقابله با هیجان های بزرگ، غصه و ناراحتی، درد و حتی احساسات بزرگ شادی را نداشته باشد به این فشار ها به صورت گریه پاسخ می دهد. اشک ها هم که مهمترین علامت های گریه کردن هستند به دلیل ارتبط قوی بین مراکز عاطفی مغز و غدد اشکی از مجاری اشکی به چشم ها سرازیر می ... ادامه »
19
گرم ترین شهرهای جهان کدامند؟
چکیده: کویر شهداد، گرم ترین نقطه جهان است که در آن هیچ موجود زنده ای امکان زنده ماندن را ندارد. جایی که می توانید یک تخم مرغ را زیر نور آفتاب نیمرو کنید و آب را در کمتر از نیم ساعت بدون شعله گاز، به جوش آورید.   شهداد جای زندگی نیست اما شهرهای گرم دیگری در دنیا هستند که گرمای زیادشان زندگی را در آنها بسیار دشوار کرده است. برخی از این شهرها در خنک... ادامه »
02
بیاین تعجب کنیم!!!
چکیده: در اعماق دریاها و اقیانوسها همیشه چیزهای جالبی وجود داره که می تونن ما رو شگفت زده  کنن. مثل اینها... ... ... ... ... ... ... ... این یه ماهیه جالب به اسم ماهی چشم حبابیه. احتمالا اگه یه خورده دیگه لپاشو باد کنه  بترکه. این ماهی از خانواده ی ماهی های بادکنکیه. البته این خانواده همشون خیلی خشگلن اما این یکی خیلی پیره. مثل اینک... ادامه »
11
چرا دانه‌های تسبیح، 101 عدد اسـت؟
چکیده: تسبیح برای به خاطر سپردن تعداد تسبیحات است، اما اصل این موضوع به هر روشی ممکن است انجام شود. آنچه از روایات استفاده می‌شود، این است که در زمان ائمه (علیهما‌السلام) تسبیح 34 دانه و 33 دانه وجود داشته است. 1-«وَ رَوَی عُبَیْدُ اللَّهِ بْنُ عَلِیٍّ الْحَلَبِیُّ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ ع قَالَ لَا یَخْلُو الْمُۆْمِن... ادامه »
31
10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان!
چکیده: بار دیگر که همسر، دوست یا پدر و مادرتان به شما تذکر دادند که چطور باید کاری را انجام می‌دادید، در این صورت به این ده فرق اساسی بین زن و مرد رجوع کنید. 1- روابط انسانی زنان تمایل دارند به نحو کارآمدتری با دیگران ارتباط برقرار کنند و توجه خویش را به یافتن راه‌حل مفید گروهی، حل و فصل مسایل و کاربرد نشانه‌های غیرکلامی همچون لحن، هیجا... ادامه »
15
«یوتانازی» یا «بِهْ مرگی» و استفاده از آن
چکیده: یوتانازی (Euthanasia) یا «بِهْ مَرگی» از ریشه ی یونانی Eu به معنای درست، خوب و متعادل، و Thanatos به معنای مرگ گرفته شده که معادل «به مرگی» را در فارسی برای آن برگزیده اند و به معنای ایجاد امکان خوب مُردن است. دو نوع به مرگی تعریف شده است، به مرگی فعال (Active) و به مرگی غیرفعال (Passive). به مرگی در کتاب مرجع درمان های... ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
اين ماه: 96690                              ديروز: 4025                              امروز: 1848

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.