صنایع دستی

31
دست بافته های نخل در نگین کویر
چکیده: مردم طبس از دیرباز همواره با درخت خرما مهر ورزیده اند و چون انسانی زنده، برایش ارزش گذاشته اند. خرمای طبسی هیچ گاه از یاد نمی رود، زیرا شیرینی برخورد مردمانش را به یاد می آورد. مردمانی که با دستان توانای خود برگهای درخت نخل را در هم تابیده و زیباترین صنایع دستی را به عرصه ظهور رسانیده اند. زیبایی کار بر شاخ و برگ نخل، شگفت انگیز است، حصیربافی ی... ادامه »
10
پای پوش سنتی ؛ صنایع دستی خراسان جنوبی
چکیده: ساخت انواع پای پوش های سنتی یکی از رشته ها ی صنایع دستی است. گیوه بافی و گیوه دوزی با استفاده از نخهای پنبه ای و ساخت کفشهای چرمی از اصلی ترین پای پوش های مردم منطقه از گذشته های دور محسوب می شده است که در حال حاضر ، از جمله حرف منسوخ شده و کم رونق در استان خراسان جنوبی است.در بیرجند قدیم انواع کفش و گیوه در بازار بفراوانی یافت می شده است. در ... ادامه »
10
رودوزی های سنتی و سوزندوزیهای رایج و بومی خراسان جنوبی
چکیده: سوزن دوزی و یا رودوزه های سنتی از هنرهای اصیل و سنتی ایران و از پرکاربردترین و زیباترین آنها است. و دارای تنوع بی شماری می باشد که بر حسب منطقه و محل کار دارای ویژگیهای ساختاری منحصربفرد می باشد . بطوری که از نوع و روش دوخت و کاربرد رنگهای متنوع می توان به مکان پیدایش آنها پی برد. رودوزیهای سنتی هنر آراستن سطح رویین پارچه های اکثراً ساده با بهره گی... ادامه »
09
بافته های داری و زیراندازها ؛ صنایع دستی خراسان جنوبی
چکیده: گروه بافته های داری و زیراندازها یکی از گروههای صنایع دستی را تشکیل می دهد. بافته های داری و زیراندازها قدمت بسیار طولانی در منطقه خراسان جنوبی داشته و نقش بسیار مهمی در خودکفایی مردم منطقه ایفا کرده است. مقدسی در کتاب احسن التقاسیم می نویسد : ( از قوهستان پوشاک هایی مانند نیشابوری سفید و فرش و جانماز ... و مانند آن صادر می شود .) در کتاب اشکال الع... ادامه »
اين ماه: 75032                              ديروز: 1                              امروز: 2842

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.