پرسش و پاسخ

21
آیا سحر و جادو وجود دارد؟/ اگر مرا سحر کردند چه کنم؟
چکیده: حضرت رضا(ع) می فرماید: هرگاه تو را سحر کردند، دست خود را تا برابر چهره‌ات بالا بیاور و بگو: «بسم‌الله العظیم، بسم‌الله العظیم، رب العرش العظیم» این روزها شاید از برخی دوستان و آشنایان زیاد شنیده‌باشید که کارهایم گره‌خورده است. یکی می‌گوید دست به هر کاری می‌زنم نمی‌شود. دیگری مدت‌هاست ک... ادامه »
03
شما چند شخصیت دارید؟
چکیده: چیستی ما به عنوان یک انسان، از زمان خلقت بشر همواره اذهان را به خود درگیر کرده است. اما در میان ویژگی‌های گوناگونی که به عنوان مقوم انسانیت ما یاد می‌شود همواره تاکید بر یک ویژگی محوری برای جدا ساختن انسان از سایر موجودات به نام "انتخاب‌گری" می شود. محدوده انتخاب‌گری انسان، امکان و یا عدم امکان آن، میزان اراده انسان، جایگ... ادامه »
03
از BOT چه می دانید؟
چکیده: عقد قرارداد BOT یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌شدت موردتوجه کشورهای درحال‌توسعه قرار گرفته است. از این روش می‌توان به‌منظور آزادسازی اقتصادی، جذب سرمایه‌های خارجی و دسترسی به فناوری پیشرفته بهره گرفت. BOT روشی پذیرفته‌شده برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه‌ی پروژه‌های زیربنایی در سطح ج... ادامه »
27
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)
چکیده: حجت الاسلام ترخان گفت: سیاه پوشی ما نماد و شعار همراهی با اهل بیت(ع) است. از سوی دیگر وقتی تاریخ را بررسی می کنیم، در گزارش های متعدد می خوانیم که سیاه پوشی در عزای اهل بیت(ع) یک سنت بوده است. فرا رسیدن ماه محرم حسینی و سیاهپوش شدن چهره شهر فرصتی را فراهم آورد تا در گفت وگو با حجت الاسلام قاسم ترخان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسل... ادامه »
19
آیا خواستگاری رفتن در ماه محرم حرام است؟
چکیده: عروسی و ازدواج از سنت‌های مهم پیامبر اکرم است که در اسلام برای حفظ و سیانت انسان از فساد و تباهی و برای حفظ و بقاء نسل در جامعه، بر آن تأکید بسیار شده است. آیا خواستگاری رفتن و انجام مقدمات ازدواج مثل مراسم بله برون و ... در ماه محرم و صفر اشکال دارد و بی احترامی محسوب می شود؟ رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه ... ادامه »
19
ملائکه چه وظایفی به عهده دارند؟
چکیده: ملائکه واسطه رسیدن فیض الهی به بقیه موجودات هستند، بنابراین در همه امور عالم دخیل هستند و فعلی در عالم انجام نمی‌گیرد، جز آنکه ملائکه انجام می‌دهند. ایمان به ملائکه جزو معتقدات دین اسلام است و در قریب به 90 آیه از قرآن کریم به این مسئله اشاره شده است. در برخی از آیات، ایمان به ملائکه بعد از ایمان به خدا آمده است و آنچه از ظواهر دین... ادامه »
17
احسان یارشاطر کیست؟
چکیده: اخیرا تیتر بسیاری از خبرگزاری ها مرگ احسان یارشاطر , بنیان کذار دانشنامه ایرانیکا بود.  آنچه همگان از نامبرده به یاد دارند, چهره ای علمی_ادبی است, لیکن یارشاطر جنبه های ناگفته ای هم دارد که _عمدا یا سهوا_کمتر بدان پرداخته شده؛  ۱. پیش از هر جیز باید بدانیم یارشاطر, یک بهایی است. وی از دانش آموختگان مدارس نوین بهایی (تایید) در ایران بوده... ادامه »
15
تا چه حد می‌توان به معرفت امام رسید؟
چکیده: در معرفت الامام باید به اکتناه به نورانیت امام برسید؛ یعنی انسان باید به آن مقام نورانیت امام که کلمه نور الهی است و خدای متعال در عالم آفریده، و به تعبیر دیگر به مَثَل نور الهی راه پیدا کند. اخلاق کریمه و اخلاق رذیله، دو جریان هستند که به دو نظام گسترده تبدیل می شوند و بر محور این دو نظام و این دو دستگاهِ اراده، یک حیات اجتماعی و تاریخی شکل... ادامه »
13
مقام نبی بالاتر است یا فیلسوف؟!
چکیده: وساطت انبیا فقط مربوط به حکمت و علم نیست، بلکه انبیا واسطه فیض بین دو عالم هستند و اگر آن‌ها نباشند اتصال عالم ملکوت از منبع وجودی خود منقطع خواهد شد و با این وجود باید به برتری وجودی انبیا نسبت به فلاسفه حکم کرد. مناسبات نبی و فیلسوف در فلسفه سیاسی اسلامی همواره موضوع بحث و گفتگو بوده است. این مسئله به ویژه در پاره‌ای از آثار فیلسوفان م... ادامه »
08
چرا غدیر به غیبت ختم شد؟!
چکیده: حجت الاسلام سلیمانی با اشاره به علل غصب ولایت امیرالمومنین(ع)، گفت: اینکه ولایت، یک روز در غدیر در راس و بالای دست رسول خدا(ص) بود و امروز به جایی می رسد که نمی تواند در جامعه حاضر باشد، علل متعددی دارد. حجت‌الاسلام جواد سلیمانی، استاد حوزه و کارشناس تاریخ اسلام در گفت و گو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان درباره فلسفه رسیدن به غیبت... ادامه »
05
چگونه می توان ثابت کرد قرآن تحریف نشده است؟
چکیده: حدیث ثقلین و روایات زیادی موكداً بیان می كنند كه در تشخیص حق از باطل در تمایلات و جریانهای فكری و ... محور و محک را قرآن قرار بدهید. با توجه به علم اول و آخر حضرات معصومین(ع) چگونه ممكن است منبعی را كه به زودی مخدوش می شود، برای شناخت دین خاتم معرفی كنند!؟ چگونه متوجه شویم که قرآن تحریف نشده است؟ بحث تحریف یا عدم تحریف قرآن از مسائل بسی... ادامه »
27
چرا بیشتر معارف در زمان امام باقر (ع) انتشار یافت؟
چکیده: انتشار معارف و تربیت علمای بزرگ که منشأ خدمات برای جهان اسلام بودند؛ بیشتر در زمان امام محمد باقر (ع) انجام شد.  اما چرا این امر بیشتر در زمان امام پنجم شیعیان صورت گرفت ؟ لفظ «باقر» به معنای «شکافنده» است و این لقب را پیغمبراکرم(ص) به وسیله جابربن عبدلله انصاری به حضرت داده  اند. پیامبر اکرم (ص) ... ادامه »
23
منظور نیچه از اینکه خدا مرده است چیست؟
چکیده: خدا مرده است.  خدا مرده باقی می‌ماند.  و ما او را کشته‌ایم.  چگونه خود را تسلی خواهیم داد، جنایتکاران تمامِ جنایتکاران را؟  آنچه مقدس‌ترین و مقتدرترین چیز بود که تاکنون جهان به خود دیده است، بر اثر خونریزی بسیار حاصل از چاقوهای ما مرده است؛ چه کسی ما را از این خون پاک خواهد کرد؟  چه آبی برای ما موجود است... ادامه »
23
اگر هدف خدا هدایت بود، چرا شیطان خلق شد؟
چکیده: خدا شیطان را خلق نکرد، بلکه شیطان، خودش شیطان شد. همین شیطان 6 هزار سال خدا را بندگی کرد. جزء مقربین درگاه خداوند بود و حتی معلم ملائکه بود. تنها چیزی که شیطان را شیطان کرد، سجده نکردن در مقابل آدم بود. بعضی ها می گویند اگه خداوند هدفش این است که انسان را هدایت کند، سپس پیامبران و قرآن کریم را فرستاد تا به وسیله آن ها انسان ها به اوج کمال برسد، ... ادامه »
21
زبان دین؛ زبانی معنا‌دار یا سمبلیک و غیر قابل دسترس؟
چکیده: دیر زمانى است که تفاسیر سمبلیک از آموزه‏‌هاى دینى امرى است مرسوم، بسیارى از متفکران مسیحى داستان توفان نوح را نه به عنوان یک گزارش از اتفاقات واقعى تاریخى بلکه به عنوان طریقی سمبلیک جهت ارائه نکاتى که از نظر دینى مهم است تلقى نموده‏‌اند؛ برخى از فلاسفه غرب چنان تحت مشکلات مربوط به تحقیق‌پذیرى قرار گرفته‏‌اند ک... ادامه »
21
چرا در نیازهای مادی به امام جواد متوسل می‌شویم؟
چکیده: علما، دانشمندان و اهل ذوق برای ورود به قلب امام رضا، جلب نظر ایشان و نیز برای محبوب شدن نزد امام رضا علیه السلام امام جواد را واسطه قرار می دهند و بیان می کنند که برای ورود به محضر امام رضا علیه السلام از "باب الجواد" وارد شوید. به مناسبت شهادت امام نهم، امام محمد تقی علیه السلام گفتگویی داریم با دکتر ابراهیم عزیزی بهروز، استاد حوزه و دانشگاه. ... ادامه »
11
کدام‌یک را بپذیریم؟ معجزه یا قانون علیت؟
چکیده: یکی از مهمترین مسائلی که غربی‌ها در دو قرن اخیر مطرح می کنند، مسئله تعارض علم و دین است. آنان معتقدند در مواردی داده‌های دین و کتب مقدس با داده‌های علمی در تعارض است. آیت الله العظمی جعفر سبحانی، در ادامه سلسله جلسات مسائل جدید کلامی در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد به بررسی تعارض علم و دین در اعجاز پرداخت و گفت: یکی از مهمترین م... ادامه »
18
صابئين چه گروهي هستند؟
چکیده: صابئين ، جمع صابى در لغت، كسى است كه دين اوّليش را ترك كرده و به آئين ديگر گرويده و چون ستاره‏پرستان از عبادت خدا به پرستش ستاره‏ها گرائيدند به اين اسم ناميده شدند.  کلمه صابئين سه بار در قرآن به كار رفته است (بقره، آيه 62 - مائده، آيه 69 - حج، آيه 17). و مفسرین ذیل آن درباره اینکه صابئین از اهل کتاب بوده اند یا نه بحثهایی ا... ادامه »
09
شیعه اعتقادی از چه زمانی شکل گرفت؟
چکیده: شیعه اعتقادی پیروان علی(علیه السلام) و دوستداران او هستند. یعنی دین و اعتقاد خود را از امیرالمومنین می‌گیرند. اینها چه زمانی پیدا شدند؟ بر خلاف آن چه در تاریخ به ما تهمت زدند، شیعه اعتقادی از دوران رسالت بوده است. در سال سوم بعثت پیامبر ماموریت پیدا کردند که دین را علنی و بین قوم و خویش خود تبلیغ کنند. وقتی طایفه را دعوت کردند همه آنچه ... ادامه »
02
آیا نعمات بهشتی و عذاب جهنم مادی هستند؟
چکیده: در حقیقت لذت‌های دنیوی و برزخی از یک سنخ هستند و بر همه آنها معنای لذت صدق می‌کند اما یکی از آنها با ماده و در قالب زمان و مکان رخ می‌دهد و دیگری بی زمان و بی مکان رخ می دهد. اصل اعتقاد به معاد از ضروریات دین است، اما کیفیت و چگونگی آن جزو ضروریات دین نیست. ما معتقدیم که عقل و دین دو عنصر جدای از هم نیستند بلکه اثبات اصل دین و... ادامه »
صفحه 1 از 20اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
اين ماه: 459396                              ديروز: 24744                              امروز: 7640

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.