آثار باستانی

19
قلعه تاريخي روستاي بورنگ
چکیده: در بخش غربي روستاي بورنگ از توابع بخش درميان، بقاياي يك قلعه تاريخي به همين نام شامل يك برج به ارتفاع 11 متر، قسمتي از حصار و آب‌انبار ديده مي‌شود. مصالح به كاررفته در ساخت اين برج ، خشت و مقدار كمي سنگ در پايه آن مي‌باشد.  تنها تزئينات قابل مشاهده كه به بالاترين طبقه برج منحصر مي‌شوند قابها و تزئينات گچي پيرامون بخاري... ادامه »
23
موزه مردم شناسی فردوس
چکیده: موزه مردم شناسی فردوس شامل دو بخش «آداب و رسوم حمام» و «مشاغل سنتی» شهر قدیم فردوس می‌باشد که از جمله بخش‌های موزه می‌توان به مشاغل آهنگری، نمد مالی، خراطی، دلاکی و... اشاره نمود که در هر بخش با توضیحاتی به معرفی آن پرداخته شده است. از دیگر بخش‌های موزه می توان اتاق نشیمن خانه، مطبخ خانه و نگارخانه را نام... ادامه »
18
معرفی روستای خور
چکیده: روستای خور در 85 کیلو متری غرب شهر ستان بیرجند واقع در حاشیه جاده بیرجند – کرمان قرار گرفته است. وجود آثار معماری با ارزشی از جمله بافت تاریخی و منحصر به فرد به همراه قلعه ها، برج ها، مساجد قدیمی و انواع بادگیرها چشم انداز تاریخی زیبایی به روستا داده است ضمناً قرار گرفتن در حاشیه کویر لوت ایران از دیگر مزایای آن می باشد. آدرس: خراسان... ادامه »
02
ارگ حسام ‏الدوله (مشهور به كلاه فرنگى)
چکیده: اين ارگ منسوب به امير حسن خان شيبانى مى‏باشد و برخى آن را « ارگ كلاه فرنگى»  مى‏نامند. اين ارگ متعلق به امير علم خزيمه بوده كه وی آن را به فرماندارى بيرجند اهدا نمود. سازمان ميراث فرهنگى اين بنا را به عنوان يك ساختمان قديمى و ارزشمند به ثبت رسانده است. اين ارگ به شكل شش ضلعى و در رأس به شكل مخروط و به رنگ سفيد مى‏ب... ادامه »
02
مسجد جامع خوسف
چکیده: اين مسجد داراي سردر ورودي بلند با طاق جناغي و تزئينات رسمي بندي ، صحن ،شبستان زمستاني به نامهاي ملا علي اكبر و حاج عبد الخالق ، يك شبستان تابستاني و شبستانهاي محتابي و خليلان است. ورودي بنا و شبستانهاي محتابي و خليلان در دوره ‌هاي معاصر بازسازي شده‌اند. در جريان مرمت شبستان مسجد به بقايا و آثاري مربوط به دو دوره مختلف برخورد گرديداين ... ادامه »
07
خانه یاوری سربیشه
چکیده: این خانه در داخل شهر سربیشه درمیان اراضی کشاورزی بر فراز تپه‌ای بلند و در جوار بقایای قلعه کهنه سربیشه قرار گرفته مهمترین عناصر معماری آن عبارتند از سردرورودی، هشتی، دالان ارتباطی، حیاط مرکزی یا میانسرا، ایوانها، اتاق‌های متعدد، مطبخ و انبار. ایوانها در اضلاع شمالی و جنوبی بنا قرار دارند. در داخل مطبخ هنوز عناصری نظیر اجاق، تنور و هیزم خ... ادامه »
25
سنگ نگاره لاخ مزار
چکیده: در ارديبهشت ماه سال 1371 به وسيله هيأت بررسى و شناسائى آثار باستانى شهرستان بيرجند به سعى و كوشش آقايان رجبعلى لباف خانيكى و رسول بشاش، تخته سنگى به ابعاد 3/5*5 متر در روستاى كوچ نهارجان كه در 25 كيلومترى بيرجند واقع است، كشف شد كه بر روى آن مجموعه بى نظيرى از كتيبه‏ها و نقش‏ها با دقت و تيزبينى زيادى مشاهده مى‏شود. سبك و فرم اشكال حك ... ادامه »
اين ماه: 75041                              ديروز: 1                              امروز: 2851

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.