رمضانُ کریم

16
۱۲۰۰ مبلغ در نقاط مختلف خراسان جنوبی فعالیت تبلیغی انجام می دهند
چکیده: مسئول امور مبلغین اداره کل تبلیغات اسلامی از اعزام هزار و ۲۰۰ مبلغ به نقاط مختلف استان طی ماه مبارک رمضان خبر داد. حجت‌الاسلام علی کوثری نیا بیان کرد: هزار و ۲۰۰ مبلغ اعم از روحانیان مستقر و بومی و اعزامی از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مشهد، اصفهان در شهرها، بخش‌ها و روستاها از امروز فعالیت‌های تبلیغی خود را آغاز ک... ادامه »
14
حکم حاکم باید به رؤیت بازگردد نه مصلحت
چکیده: گزارش تفصیلی از نشست تخصصی رؤیت پذیری هلال ماه رمضان؛ نشست تخصصی رویت پذیری هلال ماه رمضان پنجشنبه شب با حضور شخصیت‌ها و کارشناسان برجسته استهلال و نمایندگانی از دفتر مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در محل خبرگزاری حوزه در قم برگزار شد. نشست تخصصی رویت پذیری هلال ماه رمضان پنجشنبه شب با پیام آیت الله العظمی سبحانی از مراجع عظام تق... ادامه »
03
جنجال زوجین در ماه رمضان
چکیده: با شروع ماه مبارک رمضان یکی از اختلافاتی که برخی از زوجین ممکن است با آن مواجه شوند روزه خواری است.فرض کنید دو نفر با اعتقادات مذهبی یکسان با یکدیگر ازدواج می کنند و بعد از ازدواج از نظر اعتقادی از یکدیگر فاصله می گیرند تا جایی طرف مقابل نه نماز می خواند و نه روزه می گیرد؛حال وظیفه ی شما برای همراه کردن همسرتان در اعتقادات مذهبی چیست ؟ با چنین همسر... ادامه »
01
احکام دخترانی که به سن تکلیف رسیده ولی ضعف جسمانی دارند
چکیده: ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به مجرد ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی‌‏شود، بلکه قضای روزه‏‌های ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است. سن تكليف دختر بر مبنای سال شمسی همه مراجع: سن بلوغ در دختر نه سال شمسى، منهاى ۹۷ روز و ۲۲ ساعت و ۴۸ دقيقه مى‏باشد. نشانه بلوغ  همه مراجع (به جز سيستانى): نشانه با... ادامه »
01
نگویید رمضان، بگویید شهر رمضان
چکیده: حضرت فرمودند: یک آیه قرآن در این ماه، ثواب یک ختم قرآن در ماه‌های دیگر را دارد. چون قرآن در ماه رمضان، شاخ و برگ خودش را نازل کرده است. ثمرات و میوه‌های خودش را در دسترس شما قرار داده است. بی تردید یکی از رزق هایی که در ضیافت الهی ماه مبارک رمضان تقسیم می شود، رزق قرآن، و بهره مندی از این کتاب عزیز است. چون می دانید وقتی خدای متعال... ادامه »
27
اقیانوس امیدواری در دعای ابوحمزه ثمالی
چکیده: اقیانوسی از هدایت و انسانیّت، در دعاهای مأثور از اهل بیت (علیهم السلام) به خصوص دعاهای امام سجّاد (علیه السلام) موج می زند. خدا؛ منشأ همه امیدواری هااز جمله آنها، سیر امیدواری به لطف خداست که در اوج خود قرار دارد. حضرت زین العابدین (علیه السلام) در دعای ابوحمزه ثمالی به زیبایی هر چه تمام تر، امید به خدا را به تصویر کشیده؛ و ناامیدی را امری کام... ادامه »
27
اگر کسی عمداً روزه خود را باطل کرده باشد
چکیده: یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این قصد و نیت باید تا پایان روزه ادامه داشته باشد و الا موجب باطل شدن روزه می‌گردد. سوال: آیا اگر روزه‌دار قصد کند که روزه‌اش را افطار کند، اما به هر دلیلی نتواند یا منصرف شود و با این حالت به اذان مغرب برسد روزه‌اش صحیح باشد؟ یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این ق... ادامه »
26
روزه از نگاه محققان و دانشمندان بین‌المللی
چکیده: روزه گرفتن جلوی برخی از فرایندهای سلولی آسیب‌رسان مانند التهاب گرفته می‌شود. در واقع به عقیده‌ی متخصصان روزه روی سلول‌های بدن تأثیر مستقیم می‌گذارد. مادرم مثل خیلی از مادرهای دیگر با آرتروز و کمردرد و پادرد شدید با اصرار زیاد روزه می‌گیرد. وقتی می‌گویم مادر جان حالت خوب نیست، امسال را به خودت استراحت بده، بغض م... ادامه »
26
اعمال وداع با شعبان و آغاز ماه مبارک رمضان
چکیده: یک تالار عظیم که اگر کسی وارد آن شد و به خود فرصت داد و همت کرد که از آنچه در آن جا خدای متعال آماده کرده، به خودش بهره ای برساند، بهره فراوانی خواهد برد که آن بهره در ماه شوال و ماه‌های دیگرِ سال نیست؛ فقط مخصوص ماه رمضان است. گویی همین دیروز بود که وارد ماه عظیم الشأن رجب شده بودیم، با خودمان قرار گذاشتیم که امسال از دو ماه رجب و شعبان ... ادامه »
26
تحكيم ريشه هاي اعتقادي فرزندان در ماه رمضان
چکیده: آموزش و محكم كردن ريشه هاي اعتقادي فرزندان عمل به آداب رمضان و دوري از مبطلات روزه به نحو شگفت آوري در تأمين بهداشت رواني و آرامش ما مؤثر است. علاوه بر اين از آداب رمضان مي توان به بهترين نحو درتربيت فرزنداني شاداب و شايسته بهره جست. رمضان به دليل شرايط و اوضاع خاص حاكم برآن، بيشترين زمينه را براي ما فراهم مي آورد ت... ادامه »
26
دلايل وجود شب قدردر ماه رمضان چيست؟
چکیده: یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم[1] الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم » ; ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شده است، همان گونه که در امت های پیشین بر ایشان واجب شده بود . (بقره 183) روزه سرچشمه تقوی و پرهیزکاری: «لعلکم تتقون » (روزه بگیرید) تا شاید پرهیزکار باشید (بقره 183) . هدف از تشریح روزه: «و لتکملو الع... ادامه »
01
عید فطر در قرآن
چکیده: با مراجعه به قرآن شریف آیاتی را می توان یافت که به طور مستقیم و با کمی دقت بر عید فطر و آداب آن توجه دارند و نشان می دهند که این مسئله از دید قرآن پنهان نمانده است. آن آیات عبارتند از: 1- آیه ی 185 سوره ی مبارکه ی بقره: در این آیه، خداوند متعال ضمن معرفی ماه مبارک رمضان و نزول قرآن، در آن به برخی از احکام مربوط به این ماه شریف اشاره کرده ومی فرم... ادامه »
29
وقتی گرمای دنیا داغ تر از گرمای جهنم می شود
چکیده: ایام ماه مبارک رمضان در ماه های گرم سال قرار گرفته است. توفیق بسیار والایی که همواره آرزوی اولیاء و خوبان درگاه الهی بوده است، هر چند که بعضی افراد به خاطر عدم آگاهی از برکات و ارزش این عمل عبادی در ماه های گرم سال، توفیق خوشه چینی از برکات روزه در ساعات گرم ماه سال را از خود سلب می‌کنند.  ⁠ یکی از مسائل و موضوعاتی که بهانه‌ ای ب... ادامه »
01
روزه ‌داری در سالمندان، نوجوانان و چاق‌ها
چکیده: یک محقق و پژوهشگر طب سنتی روزه داران را برای بهره مندی بیشتر از برکات جسمانی و معنوی ماه مبارک رمضان به پیروی از الگوی غذایی صحیح و سالم فراخواند. مسلمانان سراسر جهان در ماه مبارک رمضان با گرفتن روزه از خوردن و آشامیدن امساک می‌کنند. روزه گرفتن آثار معنوی، فیزیکی، روحی و اجتماعی فراوانی برای افراد دارد. ولی اشخاص باید توجه داشته باشند که برای... ادامه »
21
ماه نیمه ماه خوب خدا
چکیده: به مناسبت فرا رسیدن ماه ضیافت الهی و قرین شدن این ایام مبارک با میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی و با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت کامل خصوصیات کامل آن حضرت، به دانش آموزان ایران اسلامی، مرکز یادگیری سایت تبیان طبق روال همیشه، متنی را ارائه نموده است که حتماً مورد استفاده در برگزاری مراسم ... ادامه »
19
مسافرت عمدى در ماه رمضان به قصد افطار
چکیده: سوال: آیا مسافرت عمدى در ماه رمضان به قصد افطار و فرار از روزه گرفتن، جایز است؟ جواب: مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، و در صورت مسافرت، ولو اینکه براى فرار از روزه باشد، افطار بر او واجب است. (آیة الله خامنه ای دام ظله) بعد بهداشتی روزه برای روزه ابعاد گوناگونی وجود دارد و آثار فراوانی از نظر مادی (جسمانی و بدنی) و معنوی (روحی و روانی) در ... ادامه »
16
خطر مصرف موادشیرین برای افطار
چکیده: ‌یک فوق تخصص تغذیه، مصرف مواد شیرین مانند چای شیرین در وعده افطار را در طولانی مدت زمینه ساز بروز دیابت در افراد عنوان کرد. دکتر کیومرث دانشور در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بهتر است افراد به جای استفاده از چای شیرین روزه خود را با یک لیوان آب ولرم افطار کنند. وی عنوان کرد: مصرف مواد شیرین در وعده افطار به دنبال خالی بودن طولانی معده موجب ا... ادامه »
11
امتيازات ويژه خداوند براي روزه داران خوش اخلاق
چکیده: ماه رمضان ماه ميهماني خدا فرارسيد. ماهي که ابر رحمت الهي به طور ويژه بر سر بندگان سايه افکنده، و آن خالق مهربان با سخاوتي بی نظیر، سفره پر خير و برکتش را به روي بندگانش گشوده است، و با آهنگ زيباي قرآن و دعا و راز و نياز شبانه، شوق و نشاط را در اعماق جان مومنين ايجاد نموده است . براساس روايات معتبر، عظمت و بزرگي ماه خدا به اندازه اي است که چراغ عقل... ادامه »
11
کودکان؛ آسمانی‌ترین مهمانان روزه‌دار خدا
چکیده: بسیاری از کودکان 9 تا 12 ساله به تبعیت از والدینشان، علاقه‌مندند که روزه بگیرند و به این ترتیب، پدرها و مادرها نگرانند از این‌که فرزندشان می‌تواند در این روزهای گرم سال، نزدیک به 17 ساعت گرسنگی و تشنگی را تحمل کند یا خیر؟ شاید همه ما روزهایی را که به سختی، اما با غرور و حس خوشایند بزرگ شدن، اولین روزه‌های کودکی خود را گرفته&z... ادامه »
11
روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!!
چکیده: هشداری برای روزه خوران با کلاس!! « أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاء اللَّیْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا یَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَیَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» (سوره زمر آیه 9) ؛‌ [آیا چنین كسى بهتر است‏] یا آن كسى كه او در طول ... ادامه »
صفحه 1 از 6اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  بعدي   آخرين   
اين ماه: 75319                              ديروز: 1                              امروز: 3129

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.