رمضانُ کریم

01
عید فطر در قرآن
چکیده: با مراجعه به قرآن شریف آیاتی را می توان یافت که به طور مستقیم و با کمی دقت بر عید فطر و آداب آن توجه دارند و نشان می دهند که این مسئله از دید قرآن پنهان نمانده است. آن آیات عبارتند از: 1- آیه ی 185 سوره ی مبارکه ی بقره: در این آیه، خداوند متعال ضمن معرفی ماه مبارک رمضان و نزول قرآن، در آن به برخی از احکام مربوط به این ماه شریف اشاره کرده ومی فرم... ادامه »
29
وقتی گرمای دنیا داغ تر از گرمای جهنم می شود
چکیده: ایام ماه مبارک رمضان در ماه های گرم سال قرار گرفته است. توفیق بسیار والایی که همواره آرزوی اولیاء و خوبان درگاه الهی بوده است، هر چند که بعضی افراد به خاطر عدم آگاهی از برکات و ارزش این عمل عبادی در ماه های گرم سال، توفیق خوشه چینی از برکات روزه در ساعات گرم ماه سال را از خود سلب می‌کنند.  ⁠ یکی از مسائل و موضوعاتی که بهانه‌ ای ب... ادامه »
29
اقیانوس امیدواری در دعای ابوحمزه ثمالی
چکیده: اقیانوسی از هدایت و انسانیّت، در دعاهای مأثور از اهل بیت (علیهم السلام) به خصوص دعاهای امام سجّاد (علیه السلام) موج می زند. خدا؛ منشأ همه امیدواری هااز جمله آنها، سیر امیدواری به لطف خداست که در اوج خود قرار دارد. حضرت زین العابدین (علیه السلام) در دعای ابوحمزه ثمالی به زیبایی هر چه تمام تر، امید به خدا را به تصویر کشیده؛ و ناامیدی را امری کام... ادامه »
01
روزه ‌داری در سالمندان، نوجوانان و چاق‌ها
چکیده: یک محقق و پژوهشگر طب سنتی روزه داران را برای بهره مندی بیشتر از برکات جسمانی و معنوی ماه مبارک رمضان به پیروی از الگوی غذایی صحیح و سالم فراخواند. مسلمانان سراسر جهان در ماه مبارک رمضان با گرفتن روزه از خوردن و آشامیدن امساک می‌کنند. روزه گرفتن آثار معنوی، فیزیکی، روحی و اجتماعی فراوانی برای افراد دارد. ولی اشخاص باید توجه داشته باشند که برای... ادامه »
27
دلايل وجود شب قدردر ماه رمضان چيست؟
چکیده: یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم[1] الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم » ; ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شده است، همان گونه که در امت های پیشین بر ایشان واجب شده بود . (بقره 183) روزه سرچشمه تقوی و پرهیزکاری: «لعلکم تتقون » (روزه بگیرید) تا شاید پرهیزکار باشید (بقره 183) . هدف از تشریح روزه: «و لتکملو الع... ادامه »
21
ماه نیمه ماه خوب خدا
چکیده: به مناسبت فرا رسیدن ماه ضیافت الهی و قرین شدن این ایام مبارک با میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی و با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت کامل خصوصیات کامل آن حضرت، به دانش آموزان ایران اسلامی، مرکز یادگیری سایت تبیان طبق روال همیشه، متنی را ارائه نموده است که حتماً مورد استفاده در برگزاری مراسم ... ادامه »
19
اگر کسی عمداً روزه خود را باطل کرده باشد
چکیده: یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این قصد و نیت باید تا پایان روزه ادامه داشته باشد و الا موجب باطل شدن روزه می‌گردد. سوال: آیا اگر روزه‌دار قصد کند که روزه‌اش را افطار کند، اما به هر دلیلی نتواند یا منصرف شود و با این حالت به اذان مغرب برسد روزه‌اش صحیح باشد؟ یکی از شرایط صحت روزه، نیت روزه‌ است که این... ادامه »
19
مسافرت عمدى در ماه رمضان به قصد افطار
چکیده: سوال: آیا مسافرت عمدى در ماه رمضان به قصد افطار و فرار از روزه گرفتن، جایز است؟ جواب: مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، و در صورت مسافرت، ولو اینکه براى فرار از روزه باشد، افطار بر او واجب است. (آیة الله خامنه ای دام ظله) بعد بهداشتی روزه برای روزه ابعاد گوناگونی وجود دارد و آثار فراوانی از نظر مادی (جسمانی و بدنی) و معنوی (روحی و روانی) در ... ادامه »
16
خطر مصرف موادشیرین برای افطار
چکیده: ‌یک فوق تخصص تغذیه، مصرف مواد شیرین مانند چای شیرین در وعده افطار را در طولانی مدت زمینه ساز بروز دیابت در افراد عنوان کرد. دکتر کیومرث دانشور در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بهتر است افراد به جای استفاده از چای شیرین روزه خود را با یک لیوان آب ولرم افطار کنند. وی عنوان کرد: مصرف مواد شیرین در وعده افطار به دنبال خالی بودن طولانی معده موجب ا... ادامه »
15
روزه از نگاه محققان و دانشمندان بین‌المللی
چکیده: روزه گرفتن جلوی برخی از فرایندهای سلولی آسیب‌رسان مانند التهاب گرفته می‌شود. در واقع به عقیده‌ی متخصصان روزه روی سلول‌های بدن تأثیر مستقیم می‌گذارد. مادرم مثل خیلی از مادرهای دیگر با آرتروز و کمردرد و پادرد شدید با اصرار زیاد روزه می‌گیرد. وقتی می‌گویم مادر جان حالت خوب نیست، امسال را به خودت استراحت بده، بغض م... ادامه »
11
امتيازات ويژه خداوند براي روزه داران خوش اخلاق
چکیده: ماه رمضان ماه ميهماني خدا فرارسيد. ماهي که ابر رحمت الهي به طور ويژه بر سر بندگان سايه افکنده، و آن خالق مهربان با سخاوتي بی نظیر، سفره پر خير و برکتش را به روي بندگانش گشوده است، و با آهنگ زيباي قرآن و دعا و راز و نياز شبانه، شوق و نشاط را در اعماق جان مومنين ايجاد نموده است . براساس روايات معتبر، عظمت و بزرگي ماه خدا به اندازه اي است که چراغ عقل... ادامه »
11
کودکان؛ آسمانی‌ترین مهمانان روزه‌دار خدا
چکیده: بسیاری از کودکان 9 تا 12 ساله به تبعیت از والدینشان، علاقه‌مندند که روزه بگیرند و به این ترتیب، پدرها و مادرها نگرانند از این‌که فرزندشان می‌تواند در این روزهای گرم سال، نزدیک به 17 ساعت گرسنگی و تشنگی را تحمل کند یا خیر؟ شاید همه ما روزهایی را که به سختی، اما با غرور و حس خوشایند بزرگ شدن، اولین روزه‌های کودکی خود را گرفته&z... ادامه »
11
روزه در گرمای تابستان خیلی هم واجب نیست!!
چکیده: هشداری برای روزه خوران با کلاس!! « أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاء اللَّیْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا یَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَیَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» (سوره زمر آیه 9) ؛‌ [آیا چنین كسى بهتر است‏] یا آن كسى كه او در طول ... ادامه »
07
تحكيم ريشه هاي اعتقادي فرزندان در ماه رمضان
چکیده: آموزش و محكم كردن ريشه هاي اعتقادي فرزندان عمل به آداب رمضان و دوري از مبطلات روزه به نحو شگفت آوري در تأمين بهداشت رواني و آرامش ما مؤثر است. علاوه بر اين از آداب رمضان مي توان به بهترين نحو درتربيت فرزنداني شاداب و شايسته بهره جست. رمضان به دليل شرايط و اوضاع خاص حاكم برآن، بيشترين زمينه را براي ما فراهم مي آورد تا ... ادامه »
07
روزه تا چه زمانی بر گردن انسان است!؟
چکیده: هر کتابی چه حقیقی و چه اعتباری که بخواهد از عهده مکتوب خود – یعنی آن چیزی که بر فوق و بالای او نوشته شده است- به در آید باید آن مکتوب را بخواند و برای خواندن هر مکتوبی باید بر فوق آن مکتوب قرار گرفت چه اینکه در جهان طبیعت نیز این‌گونه است که برای خواندن هر مکتوبی باید در فوق آن قرار گرفت – فوق به معنی مطلق تسلط یا ایّهاالذّین آمنو... ادامه »
07
حكمت ها و اسرار روزه چيست؟
چکیده: پرسش: توضیحی در مورد اسرار روزه بفرمایید. پاسخ: با توجه به پاسخ های پیشین به چندین مورد از حکمت ها و فلسفه های روزه اشاره می کنیم : فضیلت روزه داری بدان که مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم از حق تعالی روایت می کند که: «کُلُّ حَسَنةٍ بِعَشْرِ أَمْثالِها إِلاَّ الصِّیامَ فِاِنَّهُ لِی وَ أَنَا أُجْزی بِهِ». و هم چنین می فرماید: «... ادامه »
07
چرا علماء در رؤیت هلال ماه رمضان اختلاف دارند؟
چکیده:  پرسش: چرا در دیدن هلال ماه رمضان مراجع با هم اختلاف دارند و با اینکه ماه قابل رؤیت می باشد مگر امکان دارد که با این دستگاههای پیشرفته یکی از مراجع ماه را ببیند و دیگری نبیند این مثل خورشید روشن است که ماه دیده می شود یا نه ؟ پاسخ: در پاسخ به سوال شما پیرامون اختلاف فتواها در رؤیت هلال ماه باید بگوئیم که از نظر شریعت اسلام و فقه شیعه، اول م... ادامه »
02
آغاز ماه رمضان اهل سنت با حکم رهبرانقلاب
چکیده: اعضای ستاد استهلال اهل سنت استان بوشهر در بیانیه پایانی نشست روز یکشنبه خود ملاک آغاز ماه مبارک رمضان را حکم مقام معظم رهبری اعلام کردند. دراین نشست که با حضور جمعی ازعلمای اهل سنت در دفتر امام جمعه کنگان برگزار شد؛ امام جمعه کنگان گفت : همدلی شیعه و سنی در استان بوشهر میوه تعامل وهمدلی علمای دو مذهب و ارتباط دینی امت اسلامی دراین استان است و این ... ادامه »
18
کسانی که امروز مزد می گیرند!
چکیده: «دلم را شکسته‌اند و حقم را ضایع کرده‌اند اما فقط و فقط برای تو می‌بخشم و دلم را از کدورت‌ها و کینه‌ها با کمک تو پاک می‌سازم چون تو را از عمق جان دوست دارم و جز شیرینی با تو بودن چیز دیگری را نمی‌خواهم. تمام امور جهان در دست توست. پس امور من نیز در دستان تو باشد که تو بهترین عادلان هستی». در روز عید ... ادامه »
17
زكات فطره بر چه کسانی واجب نیست؟
چکیده: عید فطر روز اول ماه شوال و پایان ماه رمضان است. این عید از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است البته كسیكه مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و كسى هم ندارد كه بتواند مخارج سال خود و عیالاتش را بگذراند فقیر است و دادن زكات ف... ادامه »
صفحه 1 از 6اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  بعدي   آخرين   
تاکنون: 191015             این ماه: 114669         دیروز: 4901         امروز: 1240

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.