امام حسن مجتبی(ع)

24
سخنرانی جالب امام حسن(علیه السلام)در حضور پدر
چکیده: از تفسیر فرات بن ابراهیم کوفی روایت شده که به سند خود از امام صادق جعفر بن محمد(ع)روایت کرده که فرمود: روزی علی بن ابیطالب(ع)به فرزندش حسن فرمود: «یا بنی قم فاخطب حتی اسمع کلامک »! پسرم برخیز و سخنرانی کن تا من سخنرانی تو را بشنوم.) از تفسیر فرات بن ابراهیم کوفی روایت شده که به سند خود از امام صادق جعفر بن محمد(ع)روایت کرده که فرمود:... ادامه »
24
شیعیان معترض به صلح امام حسن مجتبی (علیه السلام)
چکیده: پس از صلح امام حسن (ع) با معاویه برخی از شیعیان این واقعه را باور نکردند. آنان نمی‌پذیرفتند که امامشان با معاویه صلح کرده باشد. برخی از آن‌ها به نزد امام حسن (ع) رفتند و به ایشان اعتراض کردند. در ادامه به بررسی اعتراضات شیعیان به امام حسن (ع) می‌پردازیم. پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در رمضان سال ۴۰ ه.ق، مردم کوفه به س... ادامه »
24
وصیت امام حسن به برادرش حسین(علیه السلام)
چکیده: و این هم وصیتی است که از امالی شیخ(ره)نقل شده که به برادرش امام حسین(ع) فرمود و این هم وصیتی است که از امالی شیخ(ره)نقل شده که به برادرش امام حسین(ع) فرمود: «هذا ما اوصی به الحسن بن علی الی اخیه الحسین بن علی: اوصی انه یشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له، و انه یعبده حق عبادته، لا شریک له فی الملک، و لا ولی له من الذل، و انه خلق کل ... ادامه »
22
علّت و چگونگی شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)
چکیده: درباره علّت وچگونگی رحلت امام حسن مجتبی (علیه السلام) سه قول مطرح شده است. درباره علّت وچگونگی رحلت آن حضرت سه قول مطرح شده که عبارتند از: 1. فوت به مرگ طبیعی؛ دکترحسن ابراهیم از مورخان معاصر می نویسد: امام حسن علیه السلام چهل روز بعد از بازگشت از عراق به مدینه، با مرگ طبیعی از دنیا رفت. این قول نادرست است؛ زیرا بر اساس شواهد تاریخی، ... ادامه »
21
امام حسن(ع) ؛ زينت عرش الهي
چکیده: دختر گرامى پيامبر اسلام (ص)، هم او كه جهان در نيمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدينه از آمدنش به خود باليد.  اكنون در آستانه سالروز شهادت آن امام معصوم قرار داريم، امامي كه نه تنها از نظر علم، تقوى، زهد و عبادت، مقامى برگزيده و ممتاز داشت، بلكه از لحاظ بذل و بخشش و دستگيرى از بيچارگان و درماندگان نيز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود.  ... ادامه »
21
ماه نیمه ماه خوب خدا
چکیده: به مناسبت فرا رسیدن ماه ضیافت الهی و قرین شدن این ایام مبارک با میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی و با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت کامل خصوصیات کامل آن حضرت، به دانش آموزان ایران اسلامی، مرکز یادگیری سایت تبیان طبق روال همیشه، متنی را ارائه نموده است که حتماً مورد استفاده در برگزاری مراسم ... ادامه »
21
امام حسن (ع) ؛ اسوه حسن و كرامت
چکیده: امام حسن مجتبي (علیه السّلام) نخستين مظهر و نشانه كوثر، پانزدهم رمضان سال سوم هجري در دامان پاك فاطمه اطهر (سلام الله علیها) پا به عرصه گيتي نهاد و پرورش يافت. وي نخستين پسري بود كه خداوند متعال به خانواده علي (علیه السّلام) و فاطمه (سلام الله علیها)عنايت كرد. رسول اكرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بلا فاصله پس از ولادتش، او را در آغوش گرفت و در گ... ادامه »
10
چگونه دعاکردن را از امام‌مجتبی علیه‌السلام بیاموزیم
چکیده: روشن‏ترین فلسفه و تفسیر دعاهای ماثوره از پیشوایان اسلام، تعلیم عقاید حقه و معارف دینی و آداب و اخلاق اسلامی، با زیباترین الفاظ و مضامین عالیه، به زبان دعا می‏باشد، كه در دعاهای وارده از اولیاء دین مشاهده می‏شود.   بر آستان کریم روى انه كان علیه السلام: اذا بلغ باب المسجد رفع رأسه و یقول: « الهى ضیفك ببابك، یا محسن قد اتاك ... ادامه »
10
چرا ترجیح صلح بر شهادت؟
چکیده: امـام حـسـن عـلیـه السلام در مسند خلافت قرار داشت و معاویه به عنوان یك حاكم معترض بر ضد او قیام كرد، درست بر عكس امام حسین علیه السلام كه یزید بر مسند خلافت قرار داشـت و آن حضرت معترض بود این پـرسـش درسـت اسـت كـه امـام یـاور نداشت و كوفیان بى وفایى كردند، اما مگر امام حسین علیه السلام یاور داشت؟ و مگر كوفیان با او وفا كردند؟ نه، پس چرا مى بینیم... ادامه »
10
جایگاه رفیع سبط رسول وحی
چکیده: با نگاهی مختصر و گذرا به تاریخ صدر اسلام به روشنی می توان جایگاه ویژه فرزند ارشد حضرت فاطمه علیهاالسلام نزد حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله را یافت. سفارشاتی که پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله درباره دو فرزندش دارد حرمت امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را نشان می دهد که همه مسلمانان را به احترام کردن به این دو بزرگوار ترغیب می کند ... ادامه »
10
پیکر آسمان‌نشینی بر شانه‌های فرش‌نشینان
چکیده: در روز بیست و هشتم ماه صفر سال پنجاهم هجرت شیون ماتم ابتدا از خاندان نبوت و بعد از در و دیوار شهر مدینه برخاست. حضرت حسن بن علی علیهماالسلام سبط مطهر رسول اكرم صلی الله علیه و آله در این دنیا چهل و هفت سال و پنج ماه و سیزده روز زندگی كرده بود. وی این چهل و هفت سال و نیم را با صبر و حلم و متانت و مناعت بسر برده بود. جهم بن ابی جهم می ‏گوید... ادامه »
09
بر سر خوان کریم آل رسول
چکیده: امام حسن علیه السلام در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجرى به دنیا آمد، در حالی که شباهت زیادى به جدش رسول خدا صلی الله علیه وآله داشت. سالها در کنار جدش رسول خدا صلی الله علیه وآله و پدرش علی مرتضی علیه السلام‌ زندگی کرد، و پس از شهادت پدر بزرگوارش، رهبرى شیعیان را عهده‌دار شد. اگر بخواهیم دوران زندگی امام حسن علیه السلام را بررسی کنیم ا... ادامه »
09
پندی از امام مجتبی(ع) در بستر شهادت
چکیده: هنگامی که ده سال از خلافت غاصبانه معاویه بن ابی سفیان سپری شد، تصمیم گرفت برای پسرش یزید از مردم بیعت بگیرد. پس در پنهانی كسی را نزد جعده دختر اشعث بن قیس كه همسر حضرت امام حسن بن علی علیهماالسلام بود فرستاد كه او را وادار به مسموم ساختن امام سازد و به عهده گرفت كه چنانچه این امر را انجام دهد با یزید ازدواج، و صد هزار درهم دریافت كند. جعده آن حضرت ... ادامه »
09
صلح از دیدگاه اعتقادی، فقهی و سیاسی
چکیده: كارنامه ده ساله امامت امام داراى همه كمالات انـسـانـى در حـد اعـلاى آن اسـت، یـعـنـى عاقل ترین، داناترین، عادلترین، آگاهترین، شجاعترین و .. مردم است و امامان همه در این صفات یكسانند  دوران امامت امام مجتبى علیه السلام از 21 رمضان 40 ه‍.ق تا زمان شهادت آن حضرت یعنى 28 صـفـر 50 ه.ق بـه مـدت ده سال بود كه حدود 6 تا 8 ماه آن را همراه با ... ادامه »
08
استراتژى صلح در نظر امام مجتبى(علیه السلام)
چکیده: تقدیر آن بود كه امیرمؤمنان به شهادت رسد و صلح به دست فرزند بزرگوارش كه پیامبرصلى الله علیه وآله گفته بود:"خداوند به وسیله او میان دو گروه از امّتش اصلاح بر قرار مى كند"، امضا شود باید پذیرفت كه امام حسن مجتبى علیه السلام با قبول این صلح نامه كه برخى از دوستانش آن را موجب ذلّت و دشمنانش آن را اقدامى از روى ترس و تسلیم طلبى خوانده اند، فداكارى بزر... ادامه »
10
وجوب مودت اهل بیت(ع) و تفسیر آیه مودت در بیان امام مجتبی(ع)
چکیده: ثُمَّ قَالَ: أَيُّهَا النَّاسُ! مَنْ عَرَفَنِي‌ فَقَدْ عَرَفَنِي‌؛ وَ مَنْ لَمْ يَعْرِفْنِي‌ فَأَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ، وَ أَنَا ابْنُ النَّبِيِّ، وَ أَنَا ابْنُ الْوَصِيِّ، وَ أَنَا ابْنُ الْبَشِيرِ، وَ أَنَا ابْنُ النَّذِيرِ، وَ أَنَا ابْنُ الدَّاعِي‌ إلَي‌ اللَهِ بِإذْنِهِ، وَ أَنَا ابْنُ السِّرَاجِ الْمُنِيرِ، وَ أ... ادامه »
29
چرا رهبر انقلاب صلح امام حسن(ع) را پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ خواندند؟
چکیده: نبرد بین ایران و امریکا نبرد بین دو کشور نیست بلکه نبرد بین دو گفتمان است. جهان نیوز - هادی شریفی:  مراجعه به تاریخ و استفاده و بهره گیری از رویدادهای تاریخی و تطبیق آن با شرایط حاضر، همیشه بعنوان یکی از ابزارهای مهم در پیش بینی وقایع آینده و انتخاب راه درست برای سیاستمداران است.    حضرت علی(ع) در این باره به امام حسن(ع) می فرمای... ادامه »
02
برگزاري جشن ميلاد امام حسن مجتبي (ع) در مؤسسه قرآني نورالثقلين فردوس
چکیده: همزمان با پانزدهمين شب از ماه مبارک رمضان و شب ميلاد مسعود کريم اهل بيت امام حسن مجتبي (عليه السلام)، مراسم جشن باشکوهي در محل مؤسسه قرآني نورالثقلين فردوس برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، به نقل از رابط خبري فردوس، رضا قرباني مدير مؤسسه قرآني نورالثقلين وابسته به اداره تبليغات اسلامي فردوس گفت: مراسم جشن ميل... ادامه »
اين ماه: 94095                              ديروز: 3203                              امروز: 3132

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.