تاریخ

 

17
ریشه‌ برده‌‌گیری مسلمان در صدر اسلام کجا است؟
چکیده: در واقع ما این مصیبت برده داری و اسارت بانوان، آن چیزی را که امروزدر گوشه کنار جهان می بینیم، از کجا داریم؟ از کجا داریم ناموس مسلمان را به بردگی ببرند و بفروشند.  در صدر اسلام دو تا اتّفاق افتاده است که تفاوت دو دیدگاه را نشان می‌ده؛ وقتی خلیفه‌ی اوّل با مخالفین خود از مسلمانان مواجه می‌شود، مثل مانعین زک... ادامه »
01
سوء استفاده های قریش از شکست ابرهه
چکیده: ایـن فـتح و پیروزی بی‌ دردسر که بدون ریخته شدن قطره ی خونی از قریش صورت گرفت، افکار تازه‌ ای را‌ در‌ دل قریش به وجود آورد، نخوت و تکبر و بی‌ اعتنائی آنان را روزافزون ساخت و به این فکر افتادند که محدودیت هائی برای غیر خود قـائل شـوند زیرا خود را طبقه ممتاز عرب می دانستند و فکر‌ می‌ کردند‌ که آنان فقط مورد توجه... ادامه »
30
مسیر منتهی به انقلاب
چکیده: مردم ایران هنوز طعم مشروطه و مردم سالاری را نچشیده بودند که جنگ و قحطی تمام کشور را فرا گرفت، نیروهای خارجی از هر طرف لشگرکشی می‌کردند و اختلافی عمیق بین بزرگان کشور به وجود آمده بود تا این که نجات را در تغییر حکومت دیدند و حمایت کردند از مستبدی که خود را منجی ایران می‌دانست. « ملت عزیز ایران! در فضای باز سیاسی که از دو سال پیش... ادامه »
18
جشن پوریم؛ رقص یهود در هولوکاست ایرانیان + تصاویر
چکیده: از جشن پوریم یهودیان چه می دانید؟ هولوکاست واقعی را یهودیان در کجا و علیه چه کسانی اجرا کردند؟ آیا از کشتار ده ها هزار ایرانی به دست یهودیان اطلاعی دارید؟ آیا روز "13 به در" نوروز و خروج از خانه ها ریشه در قتل عام ایرانیان باستان دارد؟ با گزارش ویژه مشرق از پایکوبی صهیونیست ها در سالروز کشتار ایرانیان همراه شوید... جشن «پوریم» یکی از س... ادامه »
01
ماجرای حمله به خانه کعبه از کجا شروع شد؟
چکیده: به مناسبت سوم ربیع‌الاول سالگرد آتش زدن کعبه ماجرای حمله به خانه کعبه از کجا شروع شد؟ سرانجام در روز سوم ربیع‌الاول سال۶۴ هجری لشکر حصین بن نمیر با تصرف محله‌های اطراف مکه و کوه‌های بالای مسجدالحرام به نصب منجنیق‌های بزرگ برای هدف قرار دادن کعبه پرداختند. آتش و سنگ و نفت از اطراف مسجدالحرام به سوی کعبه پرتاب می‌شد تا... ادامه »
22
ديپلماسي قوي انگلیس در مقابل بلوچستان
چکیده: تحولاتي که در قاره اروپا روي داد، موجب کشيده شدن ميدان رقابت کشورهاي اروپايي به ديگر قاره‌ها به خصوص آسيا شد. يکي از سرزمينهايي که اهميت زيادي براي دولتهاي اروپايي داشت، هندوستان بود. در جريان رقابت اروپاييها براي تسلط بر هندوستان، سرزمينهاي مجاور آن به عنوان معابر دسترسي بر آن سرزمين، اهميت خاصي يافت. يکي از اين نواحي بلوچستان بود... پیش... ادامه »
20
مختار و خونخواهی کرب و بلا
چکیده: درباره شخصیت و اهداف قیام مختار گزارش‌های ضد و نقیضی از سوی مورخان با گرایش‌های اعتقادی مختلفی ثبت شده است که تشخیص سره از ناسره برای محققین بسیار سخت است. با این وجود روایات نقل شده از ائمه معصومین (ع) که مهم‌ترین ملاک ما است نشان می‌دهد که حضرات معصومین از این‌که قاتلین حسین (ع) توسط مختار قصاص شده‌اند، رضایت دارند. ... ادامه »
08
سرنوشت کوروش در کجای تاریخ آمده است؟
چکیده: ریشه مناسبت جعلی 7 آبان در هیچ جای تاریخ جز تورات اسرائیلی نیست و همین مسئله نشان می‌دهد که به بهانه این مناسبت، به دنبال ایجاد شکاف بین مردم هستند. اخیرا آیت‌الله اسدالله ایمانی با اشاره نام 7 آبان، اظهار داشت: آنچه در مورد کوروش در تاریخ آمده، این است که وی در جنگ‌های بسیاری حضور داشته و در یکی از آن‌ها کشته شده است؛ اما ... ادامه »
12
آیا از همسر و بچه های حضرت عباس خبر دارید؟
چکیده: لبابه زنی بسیار شایسته پاکدامن و از خاندانی شریف بود. او از بهترین زنان زمانه خود و از محبان امام علی علیه السلام بود. لبابه از حضرت ابوالفضل (علیه السلام) پنج پسر و یک دختر بدنیا آورد. حضرت عباس(علیه السلام) تنها با یک زن ازدواج کردند. او لبابه دختر عبیدالله بن عباس بود.  لبابه زنی بسیار شایسته پاکدامن و از خاندانی شریف بود. او از بهتری... ادامه »
04
دومین پیامبر دنیا که بود؟
چکیده: داستان زندگی دومین پیامبر دنیا، حضرت هِبَةُ الله، جناب شیث و خداوند تبارک فرمود: ثُمَّ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا تَتْرَا كُلَّ مَا جَاء أُمَّةً رَّسُولُهَا كَذَّبُوهُ فَأَتْبَعْنَا بَعْضَهُم بَعْضًا وَجَعَلْنَاهُمْ أَحَادِیثَ فَبُعْدًا لِّقَوْمٍ لَّا یُؤْمِنُونَ سپس پیامبران خود را پى‏درپى فرستادیم. هر بار كه پیامبرى به سوى امتش آمد تكذیبش كردند... ادامه »
31
دین های عرب جاهلی
چکیده: دین شایع و عمومی عربستان جاهلی بت پرستی بوده است به شکلی که نزد سایر اقوام سامی قدیم هم وجود داشته، بعلاوه ی خصوصیاتی مربوط به خود عرب و عربستان و مواد دیگری که از سایر اقوام مجاور گرفته بودند. عربها مثل سایر بت پرستهای قدیم دو قسم آلِهه داشته اند: خانگی و قبیله یی. ابنُ الکَلبی می گوید: «اهل هر خانه ئی از مکه بتی در خانه داشتند که می پرستید... ادامه »
25
جنگ مسلمان با مسلمان در عاشورا !!
چکیده: جنگ مسلمان با مسلمان در عاشورا !! پیامبر اكرم (ص) می فرماید: «اذا تقاتل المسلمین فالقاتل و المقتول فی النار فسئل الرسول لما المقتول فی النار؟ فقال :اذا ما قتل، قتل» با توجه به این روایت جنگ امام حسین(ع) و یزید را چگونه تفسیر می كنید؟ با علم به اینكه نفاق باطنی دلیل بر خروج از دایره مسلمین نیست؟ پاسخ: براى رسیدن به حكم شرعى و معارف ... ادامه »
25
بازار خرید و فروش برده در مکه مکرمه !
چکیده: بسیاری از سیه رویان تبه روزگاران از حبشه و زنگبار آورده، به فروش می‏رسانند. مکان بیع و شرای آن‏ها در معبر عامّ است. از دو سمت معبر مراتبی قرار داده‏اند. خوبان و وجیهان آن سلسله منحوسه را زینت نموده، در مرتبه علیا نشانیده‏اند، و از آن‏ها یک پله پایین‏تر را یک پلّه پایین‏تر نشانیده، و زینت نموده‏اند، و دیوصورتان مهیب و... ادامه »
21
بخت گشایی دختران در قدیم
چکیده: تهرانیان قدیم برای آنكه دختران شان زودتر راهی خانه شوهر شوند و به قولی بخت شان بازگردد آداب و رسوم خاصی داشتند كه ذكرش خالی از لطف نیست. یکی از اعتقادات تهرانیان قدیم، در بخت‌گشایی دختر، این بود که وقتی پنبه زنی را به خانه می‌آوردند، و مشغول کار می‌شد، پس از مدتی که کار می‌کرد، با تمهیدی از او می‌خواستند که دست از کار بکشد... ادامه »
31
مردی که در محیط فساد، فاسد نشد
چکیده: عبد المطلب فرزند هاشم‌، نـخستین‌ جـد‌ پیـغمبر اکرم ،زمامدار و سرشناس‌ قریش است که در سراسر زندگی اجتماعی خود، نقاط روشن و حساسی‌ دارد و چون‌ حـوادثی که در موقع زمامداری وی بوقوع پیوسته است با تاریخ‌ اسلام بی ‌ارتباط نیست‌ از‌ این‌ جـهت به شرح زندگانی او می پردازیم. کـمالات روحـی وی شکی نیست ک... ادامه »
21
جنگ خندق؛ یادگاری برای دیپلماسی امروز ما
چکیده: در مورد این جنگ تاریخی نکاتی برای شرایط امروز امّت اسلامی قابل توجّه و استفاده است؛ که ابتدا به تشریح این جنگ تاریخی و سپس به برخی از درس های آن برای عصر کنونی اشاره می کنیم. ویژگی که این جنگ را از اتّفاقات دیگر متمایز می کند، اجتماع گروه ها و طوایف گوناگون مشرکین ، علیه مسلمین است.اتّفاقات صدر اسلام، همواره از اهمیّت ویژه ‌ای برای تحلیل ... ادامه »
21
اخبار نامتعارف در منابع تاریخی
چکیده: یکی از مهم ترین حساسیت های بنده، منبع شناسی در درون خود منابع تاریخی است، این که منبعی مانند طبری از چه کتابهایی و به چه صورت اقتباس کرده و درجه اعتبار هر روایتی از آن بر حسب منبعی است که از آن بهره برده است. امروز به عنوان آخرین جلسه درس، بحث بنده در باره منابعی از قدیم و جدید، یعنی منابع درجه اول و دوم و حتی پژوهشهای تازه بود که تلاش دارند روایت... ادامه »
20
شاهی که یک حرمسرا را زنده‌به‌گور کرد
چکیده: شاه‌صفی ششمین پادشاه خاندان صفوی است. مشهور است که هنگام تولد، هر دو دستش پر از خون بود. جدش شاه‌عباس چون از این امر آگاه شد متاثر گشت و به نزدیکان خود گفت که اگر این پسر روزی به سلطنت نشیند دست به خون مردم بی‌گناه خواهد شست! چیزی نگذشت که پیش‌بینی شاه عباس درست درآمد. شاه‌صفی در دوره کوتاه سیزده سال و نیم سلطنتش تمام شاهزا... ادامه »
14
روز خونین قیام 15 خرداد
چکیده: به مناسبت فرا رسیدن ایام جانگداز رحلت امام مهربانی ها، امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد، و با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت این ایام به دانش آموزان ایران اسلامی، مرکز یادگیری سایت تبیان طبق روال همیشه، متنی را ارائه نموده که امید است، در هرچه بهتر برگزاری مراسم های شما عزیزان در مدارس، مورد استفاد... ادامه »
25
نفت از کجا ملی شد؟
چکیده: ملی شدن صنعت نفت ایران را می توان یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر ایران ارزیابی کرد که نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در جنبش های آزادیخواهانه و استقلا ل طلبانه ملت ایران داشته است. به همین دلیل همه ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و در آستانه 29 اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران، رویدادهای مرتبط با این رویداد مهم تاریخی بازخوانی می شود ... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
اين ماه: 93779                              ديروز: 3850                              امروز: 2959

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.