امام باقر(ع)

27
چرا بیشتر معارف در زمان امام باقر (ع) انتشار یافت؟
چکیده: انتشار معارف و تربیت علمای بزرگ که منشأ خدمات برای جهان اسلام بودند؛ بیشتر در زمان امام محمد باقر (ع) انجام شد.  اما چرا این امر بیشتر در زمان امام پنجم شیعیان صورت گرفت ؟ لفظ «باقر» به معنای «شکافنده» است و این لقب را پیغمبراکرم(ص) به وسیله جابربن عبدلله انصاری به حضرت داده  اند. پیامبر اکرم (ص) ... ادامه »
27
اطلاعیه سازمان تبلیغات اسلامی به‌مناسبت شهادت پنجمین امام شیعیان
چکیده: سازمان تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه‎ای، فرارسیدن سالروز شهادت پنجمین پیشوا و امام شیعیان حضرت حضرت ابوجعفر امام محمد باقرعلیه السلام را به عموم ملت شریف ایران تسلیت گفت. به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در این اطلاعیه آمده است: مطلع الفجر دانش‌ها و ارزش‌ها، وجودی که سرچشمه‌ی پاک مهر، لطف، عطوفت و خاک پای او توت... ادامه »
27
اعتراض یک قریشی به کار امام باقر علیه السلام
چکیده: مردی از اهل شام در مدینه ساکن بود و به خانه ی امام بسیار می آمد. به امام می گفت: «... در روی زمین بغض و کینه ی کسی را بیش از تو در دل ندارم و با هیچکس بیش از تو و خاندانت دشمن نیستم! و عقیده ام آنست که اطاعت خدا و پیامبر و امیر مؤمنان در دشمنی با توست، اگر می بینی به خانه ی تو رفت و آمد دارم بدان جهت است که تو مردی سخنور و ادیب و خوش بیان ... ادامه »
07
دو نکته از سبک زندگی امام باقر(علیه السلام)
چکیده: فلسفه ی مهم زاد روز موالید و شهادت های ائمه اطهار(علیهم السلام) آشنایی با سیره زندگی آنهاست. به مناسبت شهادت امام باقر(علیه السلام) بر آن شدیم در این مقاله، شمه ای از سیره آن امام همام را مورد مطالعه قرار دهیم. همراهی معنویت و اخلاق با علم و دانشامام باقر(علیه السلام) شکافنده علم و دانش است.  این نکته را پیامبر اسلام به جابر بن عبد... ادامه »
11
راز گره خوردن آغاز ماه رجب با شکافنده علوم
چکیده: آغاز ماه رجب كه یكی از شهور ثلاثه عبادت و بندگیست، با نام مبارك امام باقر علیه السلام گره خورده است و در اواسط آن نیز چند میلاد دیگر و از همه مهمتر میلاد امیرالمۆمنین علیه السلام واقع شده است. این تقارن میمون این نوید را می دهد كه ماه های عبادت و بندگی اگر چه ماه عبادت و بندگی خداوند می باشند اما جز با تأسی به بندگان حقیقی و واقعی خداوند و موالات ا... ادامه »
21
بشارت امام باقر(علیه السلام) درمورد ظهور امام عصر(عج)
چکیده: ابوحمزه ثمالی آورده است که در یکی از روزها در محضر درس امام محمدباقر(علیه السلام) بودم، هنگامی که حاضران رفتند، امام باقر(علیه السلام) فرمود: اباحمزه! از رخدادهایی که خداوند آن را قطعی ساخته است، قیام قائم ماست. هرکس در آنچه می گویم تردید کند، با حال کفر به خدا، او را ملاقات خواهد کرد. آن گاه فرمود: پدرم و مادرم فدای وجود گرانمایه او باد که هم... ادامه »
22
درسهایی ‌آموزنده درباره "مردم" از "داناترین مردم"
چکیده: "باقر" لقبی است که ویژگی خاص خود را دارد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آن را مشخصاً به محمد بن علی، فرزند امام زین العابدین علیهماالسلام داده ‌اند. مناسب است در هنگامه سالروز شهادت آن نسخه بشری از تبار معصومان علیهم السلام، قدری نیز درباره لقب مشهور ایشان بیندیشیم. ضمنا درباره نحوه رفتار مردم آن زمان با امام باقر علیه السلام هم نکات درس&zw... ادامه »
21
توصیه امام باقر(ع) به شیعیان
چکیده: «امام»، هدایتگر «افکار» و «اعمال» و «اخلاق» است. «شیعه» نیز، پیروی در «فکر و عمل و رفتار» است. پس، آنکه شالوده اندیشه و عملش را و خط سلوک و رفتارش را با «خط ائمه» منطبق نسازد، شیعه نیست. قضاوت دیگران نیز نسبت به شیعه، بیش از هر چیز بر مبنای «رفتار اج... ادامه »
20
طبّ گیاهی و خواصّ میوه ها در کلام امام باقر(ع)
چکیده: مقدّمه یکی از موضوعات بسیار مهم در عصر حاضر، موضوع طبّ؛ بویژه طبّ اسلامی است که دانشمندان علم طبّ و آشنایان با معارف اسلامی باید به تحقیق در این مهم، همّت گمارده، در توسعه و ترویج آن بکوشند. در این راستا به دلیل پیوندی که بین طبّ اسلامی و طبّ گیاهی وجود دارد، شناخت گیاهان دارویی و شفابخش نیز امری لازم و ضروری است. امام صاد... ادامه »
20
اخلاق عملى امام محمد باقر(ع)
چکیده: عده اى فكر مى كردند تلاش براى معاش كه نشانه فعالیت براى زندگى بهتر است، درست نیست. محمدبن منكدر، یكى از حافظان قرآن در عصر امام باقر(ع)، ضمن تمجید از آن حضرت مى گوید: « روزى از مدینه بیرون آمدم و در صحرا محمدبن على بن الحسین(ع) را دیدم. او در حالى كه بدنى چاق داشت در كنار دو غلام سیاه كار مى كرد. پیش خود گفتم: سبحان الله! ... ادامه »
20
مناظره امام باقر (ع) با اسقف اعظم
چکیده: خود كامگی و غرور، خلیفه اموی «هشام بن عبدالملك» را وا داشت كه امام محمد باقر ـ علیه‎السّلام ـ پیشوای پنجم شیعیان را از مدینه به شام تبعید كند. امام باقر ـ علیه‎السّلام ـ در مدت اقامت خود در شام با مردم آنجا رفت وآمد داشت، روزی دید گروهی از نصاری به سوی كوهی كه در شام بود می‎روند،... ادامه »
20
نحوه ارتباط امام باقر(علیه السلام) با خانواده
چکیده: زندگى امام، آینه تمام نماى زندگى شرافتمندانه انسانهاى موحد و متعالى است. یكى از بارزترین ویژگیهاى امام جامعیت اوست. توجه به علم، او را از اخلاق و فضایل روحى غافل نمى‏سازد و روى آورى به معنویات و عبادت و بندگى، وى را از پرداختن به زندگى مادى و روابط اجتماعى و اصلاح جامعه باز نمى‏دارد . در حالى كه انسانهاى معمولى، د... ادامه »
20
امام باقر(ع) مبدع نقطه گذارى در حروف
چکیده: گفتیم كه وظیفه مهم امام(ع) در این مرحله، رویاروئى با توضیح تفصیلى چهار چوب تشیع بود و نشان دادن صفات ممیز و برجسته آن بوسیله توسعه و نشر مفاهیم مكتب از سطح محدود و اشخاص معدود به سطحى وسیعتر، تا توده مردم را از حیث چون و چند پرورش دهند و اسلام حقیقى را مجسم سازند وبراى همه شئون زندگانى چاره جوئى منطقى اسلامى بیندیشند. از دو راه امكان داش... ادامه »
20
امام محمد باقر(ع) شکافنده علوم
چکیده: نام مبارك امام پنجم محمد بود .لقب آن حضرت باقر یا باقرالعلوم است. بدین جهت كه اسرار علوم را آشكارا ساختند. كنیه امام ، ابوجعفر بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبى (ع)است .بنابراین نسبت آن حضرت از طرف مادر به حضرت امام حسن (ع) و از سوى پدر به امام حسین (ع) می رسید .پدرشان ح... ادامه »
20
نهضت بزرگ علمى امام محمد باقر (ع)
چکیده: پس از رسول خدا، ظاهرا قرآن، به عنوان منبع اصلى شناخت مسايل عقيدتى وعبادى و سياسى، در جامعه اسلامى باقى ماند، اما از آن جا كه اين منبع ژرف نياز به مفسرانى آشنا با پيام وحى داشت و دستهاى سياست، اين مفسران واقعى (اهل بيت عليهم السلام) را در جامعه منزوى ساخته بود، با گذشت زمان، نيازهاى اعتقادى و پرسشهاى عبادى و مسايل مستحد... ادامه »
20
امام باقر(ع) را بهتر بشناسیم
چکیده: از حضرت امام محمّد باقر(ع) می  پرسیدند: جدّ شما لباس كهنه و كم ارزش می  پوشید، شما لباس فاخر بر تن می  كنید؟ حضرت امام محمّد باقر(ع) پاسخ  دادند: مقتضاى تقواى جدّم و فرماندارى آن روز، كه محرومان و فقرا و تهی دستان زیاد بودند، چنان بود. من اگر آن لباس ها را بپوشم در این انقلاب افكار، نمی  ت... ادامه »
اين ماه: 72837                              ديروز: 1                              امروز: 647

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.