امام رضا(ع)

20
مروری بر اندیشه های اقتصادی امام رضا علیه السلام
چکیده: کار و کوشش، قانون عام آفرینش برای شکوفایی اقتصادی و دست یابی به اهداف و آرزوهای بلند است. خداوند در این باره هیچ بخلی نورزیده است. هر که این قانون را به درستی به کار گیرد، دنیای او رونق می گیرد و شکوفا می شود؛ اگرچه بر آیینی جز آیین اسلام باشد. از دیدگاه امام رضا (ع)، ارزش معنوی کار چنان است که مقام کارگر را فراتر از مقام مجاهدین فی سیبل الله (جهاد... ادامه »
29
تفسیر «يس» و «آل يس» توسط امام رضا(علیه السّلام)
چکیده: حضرت رضاعليه السلام هنگامي كه در يكي از مناظرات خويش در مجلس مامون، جايگاه والاي عترت پيامبرصلي الله عليه وآله را با استدلال به آيات قرآن تشريح مي‏كرد. حضرت رضاعليه السلام هنگامي كه در يكي از مناظرات خويش در مجلس مامون، جايگاه والاي عترت پيامبرصلي الله عليه وآله را با استدلال به آيات قرآن تشريح مي‏كرد؛ در ضمن شمارش آياتي كه در مورد فضيلت... ادامه »
22
سلام به امام رضا علیه السلام
چکیده: مى ‏توان با امام رضا (علیه ‏السلام) که از دنیا رفته، سخن گفت و به او سلام کرد؟ پاسخ:  از دیدگاه قرآن، مرگ فنا و نابودى نیست؛ بلکه انسان با تمام هویت و واقعیتش پس از مرگ، به حیات خود در برزخ ادامه مى‏دهد. ۱ – در آیات بسیارى از قرآن مجید بر پیامبران گذشته سلام داده شده، در حالى که از دنیا رفته بودند؛ «سلام على ... ادامه »
25
زیارت امام رضا(علیه السلام) در 23 ذی العقده سند دارد؟
چکیده: هر چند که در بعضی از کتب ادعیه این چنین نقل شده است که بعضی از ایام سال همچون 23 ذی القعده جایگاه خاصی داشته و روز خاص زیارتی امام هشتم به شمار می آید، ولی با رجوع به کتب روایی نمی توان سند و مدرک روشن و متقنی برای این مطلب پیدا کرد.  یکی از مهمترین و زیباترین باورهای اعتقادی مذهب شیعه، زیارت و توسل به خاندان عصمت و طهارت است. این باور اع... ادامه »
12
امام رضا(ع) و تربيت فرزند
چکیده: تربيت عبارت است از شکوفا سازي استعدادها و جهت دهي آن به سوي کمال مطلوب. تربيت ضروري ترين نياز انسان در زندگي است. انسان بدون تربيت صحيح ره به جايي نمي برد، نه از باغ زندگي خويش ميوه شيرين مي چيند و نه کام انسانهاي ديگر را از ثمرات درخت وجود خود شيرين مي کند;و بالاتر آنکه نه به درک معناي انسانيت نايل مي آيد و نه به فتح قله هاي رفيع انسانيت دست مي يا... ادامه »
11
برخوردهای تربیتی امام رضا علیه السلام
چکیده: امامان شیعه علیهم السلام، اسوه و الگوی فکری، اعتقادی، عملی و اخلاقی هستند و راه نجات، در پیروی از آنان است و ائمه، در تمام جهات، رای ما مقتدا و نمونه و «امام»‎اند، در قول و فعل، در اخلاقیات و اجتماعیات، و بالاخره در همه چیز. به فرموده امام علی علیه السلام: «انظُروا اهل بیت نبیکم فالزموا سمتهم و اتبعوا أثرهم.(1) از... ادامه »
01
امام رضا علیه السلام از دیدگاه اهل سنت
چکیده: محمد بن طلحه شافعي مي‏ نويسد: «ولادت او در روز يازدهم ذي الحجه، سال 153 ه.ق، پنج سال بعد از وفات جدّش بوده است».[1] سبط بن جوزي مي ‏نويسد: «علي بن موسي الرضا در سال 203 وفات يافت. او هنگام وفات 55 سال داشت و برخي 49 سال گفته ‏اند. و در کنار هارون الرشيد دفن گرديد».[2] ابن صباغ مالکي مي‏گويد: «علي بن... ادامه »
26
«تقوا» یا «نسبت خویشاوندی»، کدام از این دو؟!
چکیده: جمله ی «سلمان منّا اهل البیت»[1]را خصوصا برای ما ایرانیان زیاد تکرار کرده اند. در روایات دیگر، حضرات معصومین علیهم السلام راه کسب این جایگاه بلند را تقوا[2]، عمل صالح[3] و پیروی از خود[4] معرفی کرده اند. امام صادق علیه السلام با استشهاد به آیه ی 36 سوره ابراهیم[5] می فرماید هر کسی تقوا داشته، عمل صالح انجام دهد از ما است.[6] در مقابل اگ... ادامه »
25
پرتوی از زندگانی عالم آل محمد (ع)
چکیده: حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) در یازدهم ذی القعده سال 148 در دامان پر مهر موسی بن جعفر (ع) و مادر گرامیش نجمه دیده به جهان گشود.  دوران کودکی امام درمدینه که مهبط وحی بود و در کنار پدر بزرگوارش سپری شد. پدر نام نوزاد خویش را رضا گذاشت که پسندیده خدا در آسمان و مورد خرسندی رسول خدا(ص) و ائمه اطهار (ع) در زمین بود و از سوی دیگر دوستان و دشمنان... ادامه »
19
 تبيين مفهوم امامت ازديدگاه امام رضا(ع) ؛ امامت انتصابي است نه انتخابي
چکیده:  «امام» پيشگام عقائد و اخلاق و اعمال امت است. هر عقيده اي از هر معتقدي مأموم اعتقاد امام است. هر خلقي از هر متخلقي مأموم اخلاق امام است. هر عملي از هر عاملي مأموم عمل امام است. اين كه گفتند: اگر كسي اول وقت نماز بخواند، به امام زمان (عليه السلام) اقتدا كرده است، يعني ولي عصر همواره اول وقت نم... ادامه »
19
مباهله در کلام امام رضا(ع)‌
چکیده: درتاریخ 23 ساله بعثت پیامبر اکرم و نبی معظّم،روزهای بسیار مهم و سرنوشت سازی وجود دارد که هریک از رخدادهای آن به تنهایی برای اثبات حقانیت اسلام، نزد دوست و دشمن کافی است. یکی از این رویدادهای مهم و ممتاز«روز مباهله»است که در آن توحید، نبوّت و امامت در کامل ترین چهره ها جلوه کرده و حقیقت ناب و نورانی خود را نشان داد. در كلام ... ادامه »
19
مناظره ای جالب از امام رضا(ع)
چکیده: مناظره امام رضا(ع) با علماي مسيحي شنیده‌اید كه مأمون [1]شیوه مبارزه با رهبران شیعه را تغییر داد. پدر و خاندان جنایتكارش، امامان شیعه و مسلما‌نان آگاه و با تعهد را تحت سخت‌ترین شرائط قرار داده بودند، و با انواع شكنجه‌ها از بین می‌بردند واكنش طبیعی این سختگیری‌ها، جامعه اسلامی را آماده انفجار كرده بود. مأمون كه در میان... ادامه »
19
کرامات امام رضا(ع) به روایت اهل سنت
چکیده: دوران پر برکت و همراه با کرامات و وقیعی که قبل و بعد از ولادت امام رضا (علیه السلام) از مدینه تا مرو و مدت امامت ایشان رخ داد، جملگی دلالت بر عظمت بی‌کران امام رضا (علیه السلام) دارد. روایت آن از زبان بزرگان اهل سنّت جالب و شنیدنی و البته شگفت‌انگیز است. آنچه پیش روی دارید، گوشه‌ای از سخنان بزرگان اهل سنت درباره امام رضا است که در من... ادامه »
18
سيره قرآنی امام رضا عليه السلام
چکیده: قرآن کريم در بين مسلمانان آنقدر رفيع است که هيچ کس نمي‌تواند در برابر آن بي‌اهميت باشد چه رسد به مقام منيعامامت که خود حافظ دين و حامي کتاب خداست. امام رضا عليه السلام در ابعاد گوناگون از جمله بعد اجتماعي به رهنمودهاي قرآن عنايت داشته‌اند: حضرت از آحاد ملت اسلامي خواسته تا اهميت بيشتري به قرآن کريم داده و موارد زير را در زن... ادامه »
17
آثار و برکات زيارت امام رضا (ع)
چکیده: 1) حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله وسلم) فرمودند: «پاره اي از تن من در زمين خراسان دفن خواهد شد، مؤمني او را زيارت نکند، مگر آنکه خداوند عزوجل بهشت را بر او واجب گرداند، و آتش را بر بدنش حرام کند.»  عيون اخبار الرضا عليه السلام، ج 2، ص 255، ح 4، امالي شيخ صدوق (رحمت الله عليه) ص 60 . 2) از حضرت امام رضا (عليه السلام) روايت شد... ادامه »
17
خورشید شرق ؛ نگین خراسان
چکیده: اشاره یازدهم ذی القعده، سالروز میلاد با برکت پیشوای هشتم، خورشید تابان آسمان پرنور ایران، غریب آشنا، نگین خراسان، شهد شیرین مشهد، حضرت امام رضا علیه‏السلام است. در این روز دیدگاه رنجور و خسته امام موسی بن جعفر علیه‏السلام ، به چهره دلربا و جمال نورانی فرزند نورسیده‏اش روشن شد و صبح سپید را از پس پرده شب تاریک نوید داد. در روز جشن و س... ادامه »
14
مشهورترین لقب امام رضا علیه السلام؟!
چکیده: ابن طلحه مى گوید: (1) ... اینك سخن درباره سومین على یعنى على الرضا علیه السلام است و هر كه به دقت بنگرد براستى او را وارث ایشان مى یابد و حكم مى كند كه وى سومین على (2) است. ایمان و مقام و منزلتش والا و توانمندى وى گسترده و یارانش فراوان و برهانش هویدا و آشكار است تا آن جا كه مامون خلیفه عباسى او را از خواص خود قرار داد و در مملكت خویش شریك ساخت و ... ادامه »
11
چکیده: بررسی روایتی پیرامون امام رضا (علیه السلام) و پذیرفتن خلافت در بعضى از روایات گفته شده که مأمون ، ابتدا به امام رضا علیه السلام پیشنهاد کرد که خلافت را به امام واگذار کند ؛ اگر چنین روایاتى صحت دارد ، چرا امام رضا علیه السلام از قبول خلافت - که حق مسلم او بود - خوددارى کرد؟ وقتى امام رضا ... ادامه »
05
لطف امام رضا(علیه السلام) به زائران
چکیده: مادر امام رضا علیه السلام هر چند بنابر امر «یخرج الخبیث من الطیب ویخرج الطیب من الخبیث »امکان تولد فرزندان پاک وبرگزیده از پدران ومادران ناپاک ،و امکان تولد فرزندان ناشایسته وناخلف، از والدین پاک وشایسته وجود دارد،اما در مورد ائمه معصومین اراده خداوند بر این واقع شده که در هر عصر و زمانی، امام  آن زمان از بهترین و... ادامه »
اين ماه: 74645                              ديروز: 3517                              امروز: 695

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.