جواد الائمه(ع)

21
چرا در نیازهای مادی به امام جواد متوسل می‌شویم؟
چکیده: علما، دانشمندان و اهل ذوق برای ورود به قلب امام رضا، جلب نظر ایشان و نیز برای محبوب شدن نزد امام رضا علیه السلام امام جواد را واسطه قرار می دهند و بیان می کنند که برای ورود به محضر امام رضا علیه السلام از "باب الجواد" وارد شوید. به مناسبت شهادت امام نهم، امام محمد تقی علیه السلام گفتگویی داریم با دکتر ابراهیم عزیزی بهروز، استاد حوزه و دانشگاه. ... ادامه »
17
برخورد امام جواد(ع) با فرقه‌های انحرافی
چکیده: امام جواد علیه السّلام در برابر فرقه‌هایی که در دوران آن حضرت وجود داشتند، شیعیان خود را از این نظر که این فرقه‌ها چه مواضعی در مقابل آنان به خود گرفته‌اند راهنمایی می‌فرمودند. رسول جعفریان در کتاب حیات فکری و سیاسی امامان شیعه صفحه ۴۹۰ در این باره می‌نویسد: اهل حدیث: اهل حدیث که مجسّمی مذهب بوده و خدا را جسم می‌پ... ادامه »
31
افزایش رزق و روز ی با نسخه‌ای از امام جواد علیه‌السلام
چکیده: هر كدام از ائمه معصوم تجلی و واسطه یكی از اسماء الله هستند؛ یعنی هر امام مسئول فیض رسانی در یك باب هستند ... برای آبیاری زمین های زراعی، آب رودخانه ای را به سمت مزارع هدایت می كنند. زمین های هایی كه در ابعاد وسیع می باشد طبیعتاً آب بیشتری را دریافت می كنند. هر چقدر وسعت زمین بیشتر، آب دریافتی از رودخانه بیشتر است. رودخانه در آب رسانی بدون بخل و ام... ادامه »
20
ولادتی که همگان را به سختی آزمود
چکیده: تولد امام جواد علیه السلام، ظاهراً  دیرهنگام رخ داده است زیرا در آن عصر، مردم در سنین جوانی صاحب فرزند می‌شدند اما حضرت رضا علیه السلام در سنین جوانی صاحب فرزند نشد و امام جواد علیه السلام در سنین میانسالی پدر،‌ به دنیا آمدند. در اینجا می‌خواهیم با توجه به اوضاع شیعیان در آن روزگار، به یکی از قوانین مهم الهی که همان سنت امداد (و... ادامه »
13
امامی که در کودکی بر مَسند ولایت نشست!
چکیده: نهمین امام شیعه حضرت محمد بن علی بن موسی  علیهم السلام معروف به «جواد» می باشند. ولادت ایشان در سال 195 و در شهر مدینه می باشد . در مورد ماه آن اختلاف است در حالی که کلینی و مفید آن را ماه رمضان ذکر کرده اند. احمد بن عیاش الجوهری ( م 401) ماه رجب را انتخاب کرده و همین نظر رایج شده است . مادر ایشان «سبیکه توبیه» می باشد.... ادامه »
13
امام جواد علیه السلام و ادب بحث علمی با مخالفان
چکیده: اهل بیت پیامبر علیهم السلام ، دانایان امت و پایه های فکری اسلام هستند. ایشان جانشینان واقعی پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله هستند، اما بسیاری از مردم چنان معرفتی به ایشان نداشته اند. در اینجا گوشه ای از یک مجلس علمی که با محوریت امام جواد علیه السلام برگزار شده است را می آوریم و کمی درباره سخنان آن حضرت می اندیشیم.   زیباترین ادب در مناظره یح... ادامه »
اين ماه: 72702                              ديروز: 1                              امروز: 512

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.