امام عسکری(ع)

25
امام حسن عسکری(ع) و ایجاد «کانال ارتباطی مخفی با شیعیان» در شرایط خفقان
چکیده: در جامعه‌ای که ابراز شیعه‌گری، ارتباط و عرض ارادت به خاندان عصمت و طهارت(ع) جرم به حساب می‌آمد و با سخت‌ترین مجازات مواجه می‌شد، امامان معصوم(ع)چگونه با شیعیان خود ارتباط برقرار می‌کردند؟ یکی از مسائلی که نگاه اندیشمندان و محققان علوم اسلامی را به خود جلب کرده چگونگی ارتباط ائمه اطهار (ع) با یاران و شیعیان خود د... ادامه »
14
امامی که دل از همه ربود
چکیده: امامی که دل از همه ربود  یازدهمین امام شیعیان، پدر کسی است که برچیننده‌ی ظلم از عالم و برپاکننده‌ی حکومت عدل خواهد بود. این نکته در کنار رفتاری که تمام ائمه علیهم السلام در مبارزه و ناسازگاری با حکومت‌های ظالم داشته‌اند، موجب گردید امام عسکری علیه السلام در دوران کوتاه امامت خویش (6 سال) ، تحت فشار فراوان از جانب حک... ادامه »
19
نگاهی به کتب منسوب به امام عسکری علیه السلام
چکیده: فیض وجود امام حسن عسکری علیه‏السلام در شهر سامراء، سبب شد تا دانشمندان و بزرگان زیادی، از نقاط مختلف جهان اسلام، برای کسب فیض از این وجود نورانی، به سامراء رفته و از علوم ایشان بهره‏مند شوند. پس از حضرت عسکری علیه‏السلام آثاری در محافل علمی بجای ماند که منسوب به ایشان گردید، که بطور بسیار اجمالی به بررسی آن می پردازیم.   تفس... ادامه »
17
فضایل و سیره فردى امام حسن عسكرى علیه السلام
چکیده: نفوذ معنوى ثقةالاسلام كلینى در كافى و شیخ مفید در ارشاد نقل مى‏كند: از حسین بن محمد اشعرى و محمد بن یحیى و دیگران كه گویند: احمد بن عبیدالله بن خاقان (وزیر معتمد عباسى) وكیل املاك و مستغلات خلیفه در قم و عامل اخذ مالیات از آنها بود، او در عداوت اهل بیت علیهم السلام بسیار شدید بود. روزى در مجلس او سخن از علویان و اهل بیت و مذهب آنها به میان آم... ادامه »
17
امام حسن عسكری علیه‌السلام و معمّای یک کتاب
چکیده: در ایام شهادت امام عسکری علیه السلام  پدر امام حاضر و ناظر ولی عصر - أرواحنا لتراب مقدمه الفداء - به سر می بریم از این رو مناسب است بعد از تسلیت و تعزیت به مولا و سرورمان حجت بن الحسن - عجل الله تعالی فرجه - كمی از زوایای زندگی آن بزرگوار را مورد بررسی قرار دهیم . مفسّران حقیقیِ وحی یكی از ابعاد زندگی همه امامان ما علیهم السلام این است ... ادامه »
12
طرحى از سيماى امام عسكرى عليه السلام
چکیده: آنچه مى‏خوانيد، طرحى‏است از سيماى امام حسن عسكرى يازدهمين مظهر ولايت الله بر جهانيان كه به‏صورت گزيده و انتخابى از بحارالانوار و اصول كافى گردآورى شده است.   سروش امامت محمد يكى از پسران امام هادى(ع) بود (و اكنون به امامزاده‏ سيدمحمد معروف است‏و مرقد شريفش در چند فرسخى شهر سامره قرار دارد). ... ادامه »
11
امام عسكرى و زمامداران معاصر
چکیده: • درآمد پس از حضرت موسى بن‏جعفر(ع) سالهاى بسیار در سیاهچالهاى هارون به سربرد، چنان مى‏نماید كه امام دیگرى جز امامحسن عسكرى(ع) به این سرنوشت دچارنشد. امام عسكرى(ع) از سال 254 تا 260 سخت‏ترین روزهاى زندگى‏اش را زیر نظر سه‏خلیفه غاصب (معتز و مهتدى و معتمد) گذراند. آنان هرگز به زندان بسنده نكردند... ادامه »
10
امام عسکری(علیه السلام) و تحکیم مرجعیت
چکیده: آقای من! همیشه‏ این امكان براى من نیست كه خدمت شما مشرّف شوم. پس سخن چه‏ كسى را بپذیرم و فرمان چه كسى را اطاعت كنم؟... این کلامی است که احمد بن اسحاق خطاب به مولای خویش امام عسکری (علیه السلام) بیان می کند و چه بسا حرف دل امروز تک تک شیعیان باشد. واقعا ما که در دوران غیبت امام زمانمان هستیم، باید چه کنیم و تکلیفمان... ادامه »
10
دورنمایى از عصر امام عسكرى(ع)
چکیده: یكى از راههاى پى بردن به شخصیت واقعى انسانها، آگاهى از زمان آنهاست. با توجه بدین حقیقت، برآنیم تا نگاهى گذرا به عصر امام عسكرى(ع) بیفكنیم تا بخشى از عظمت ‏شخصیت تابناك آن اماممعصوم را دریابیم.   دوران كودكى امام عسكرى(ع) در دوران كودكى شاهد اهانتهاى متوكل عباسى به اهل ‏بیت عصمت (علیهم السلام)، به ویژه پدر بزرگوا... ادامه »
اين ماه: 73637                              ديروز: 1                              امروز: 1447

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.