حضرت زهرا(س)

25
فهم تمدنی سیره فاطمی سلام الله علیها
چکیده: حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن الویری: روا نیست که اندیشه‌ها و زندگی و سیره حضرت زهرا سلام الله علیها که ظرفیت جامعه‌سازی و هدایت جامعه به سوی تمدن را دارد، اسیر محدودنگریهای ما بماند و امید است مبلغان فاطمی پرچمداران شناساندن این بانوی بزرگوار متناسب با تحولات تمدنی جهان امروز باشند. پیش از این در یادداشتها و سخنرانی‌ها... ادامه »
18
در هر خوانش از شخصیت ذو ابعاد حضرت زهرا به فهم جدیدی می رسیم
چکیده: در نشست تخصصی فهم تمدنی سیره فاطمی، حجت الاسلام بابایی به بیان روش های فهم تمدنی از سیره حضرت زهرا (س) پرداخت. حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب الله بابائی در نشست تخصصی فهم تمدنی سیره ی فاطمی که به همت اداره کل امور تبلیغی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد گفت: عناوینی تحت عنوان فهم تمدنی از سیره حضرت زهرا به نظر... ادامه »
04
پیوند دو نور/به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)
چکیده: مجله  پیام زن  آذر 1387 - شماره 201  حضرت فاطمه(س) در آغوش پدری چون حضرت محمد(ص) و مادری مهربان همچون حضرت خدیجه(س) پرورش یافت و با والاترین مفاهیم انسانی و الهی آشنا شد. امام علی(ع) سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل در مکه دیده به جهان گشود. پدرش ابوطالب، عموی حضرت محمد(ص) بود، پیامبر اسلام، او را از کودکی با خصلت... ادامه »
04
پیمان آب و آینه (به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
چکیده: پیوند ساده و بی آلایش حضرت علی(ع) و بانوی دو عالم حضرت فاطمه(س) و همچنین شیوه ی زندگی آنها که کانونی گرم و صمیمی را برای رشد و پرورش نسلی پاک و برگزیده ی فراهم آورد، می تواند الگویی شایسته برای جوانان باشد. حضرت فاطمه(س) در آغوش پدری چون حضرت محمد(ص) و مادری مهربان همچون حضرت خدیجه(س) پرورش یافت و با والاترین مفاهیم انسانی و الهی آشنا شد. امام علی... ادامه »
03
ماجرای خواستگاری امام علی(ع) از حضرت زهرا (س)
چکیده: در تاریخ ازدواج علی (ع) و حضرت زهرا (س) اختلاف است. کسی که قدیمی‌ترین تاریخ را نقل کرده، یعقوبی می‌باشد که نوشته است: رسول‌الله دو ماه پس از ورود به مدینه حضرت زهرا (س) را به تزویج حضرت علی (ع) در آورد؛ این در حالی بود که گروهی از مهاجرین وی را از رسول‌الله (ص) خواستگاری کرده بودند و هنگامی که رسول خدا (ص) وی را به حضرت علی (ع)... ادامه »
01
درس‎هایی از ازدواج حضرت زهرا و حضرت علی(علیهما‎السلام)
چکیده: از ماجرای ازدواج حضرت علی ‌و حضرت فاطمه‌(علیهماالسلام) نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم که اگر خواهان سعادت و پیروی راستین اسلام هستیم، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آن که ساده‌ زیستی در تمام شوون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد... ادامه »
01
ازدواج حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع)
چکیده: فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اكرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و كمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می برد. و به عالیترین كمالات انسانی آراسته بود. شخصیت و عظمت پیامبر اكرم روز به روز در انظار مردم بالا می رفت و قدرت و شوكت او زیادتر می شد به ه... ادامه »
01
منزلت و جایگاه حضرت زهرا (س) نزد امیرالمومنین(ع)
چکیده: منزلت و جایگاه رفیع حضرت زهرا (علیها السّلام) در نزد حضرت علی(علیه السّلام) نشانگر اوج شخصیّت زن در نگاه اوست. یک زن می تواند چنان بالا رود که مایه ی مباهات و افتخار امام(علیه السّلام)گردد. بیان عظمت مقام حضرت فاطمه (علیها السّلام) در نزد حضرت علی (علیه السّلام) خود تحقیق مستقلّی می طلبد؛ لیکن در اینجا فهرست وار، به ذکر پاره ای از موارد، پرداخته شد... ادامه »
01
ماجرای ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
چکیده: نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.فاطمه زهرا (س) دختر پیغمبر اکرم (ص)و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود.  پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قری... ادامه »
11
چرا حضرت زهرا(علیهاالسلام) پشت درب رفتند؟!
چکیده: شبهه ای مطرح شده که چرا وقتی امام علی(علیه‌السلام) در منزل بود؛ حضرت زهرا(علیهاالسلام) برای باز کردن درب خانه رفتند تا پشت در به ایشان حمله شده و طفل وی سقط شود؟ چگونه غیرت علوی اجازه داد تا همسرش برای باز کردن در برود و خودش در گوشه‌ای امن بنشیند؟ ایام فاطمیه فرا رسیده، ایامی که در آن به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) جسارت شد؛ ... ادامه »
10
شبهات شهادت حضرت زهرا(س)
چکیده: سلام شك و شبهه توي شهادت حضرت زهرا زياده لطفا تاريخ دقيق ازدواج ، تاريخ بچه دار شدن و به دنيا آمدن فرزندان و تاريخ شهادت و هر جزئياتي كه بنده بتوانم اثبات كنم را بنويسيد. پاسخ: در ابتدا بايد توجه كرد علت برخي اختلافات تاريخ صدر اسلام به اين علت است كه در آن دوره ها ضبط وقايع و نوشتن آن معمول نبود، راويان آنچه مي شنيدند بخاطر مي سپردند، مردم آن... ادامه »
10
کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا سلام الله علیها
چکیده: کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به حضرت علی (سلام الله علیه) هنگام شهادت و دفن آن حضرت را توضیح دهید. پاسخ: در منابع شیعه و سنی در زمینه شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام مطالبی اعم از تاریخی و روایی ذکر شده است که در این مطلب اجمالا به آن می‌پردازیم. در كتاب روضة الواعظین روایت كرده‌اند كه حضرت فاطمه علیهاالسلام را بیماری... ادامه »
10
شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام از منظر علمای اهل تسنن
چکیده: یكى از شبهاتى كه از سوی اهل تسنن مطرح مى‎شود این است كه جریاناتى چون سوزاندن درِ خانه حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و شهادت حضرت محسن(علیه السلام) در جریان هجوم به خانه و ... همه از كارهاى زشت و ناپسندى است كه آن را فقط شیعه نقل كرده و فاقد اعتبار است. ما در این مقاله قسمتى از عبارات‎ و روایاتی‎ كه علماى اهل تسنن از قرن سوم هجرى تا... ادامه »
09
فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، صاحب مقام عصمت کبری
چکیده: آنچه می‌آید گزیده‌ای از بیانات حضرت‌ آیت الله العظمی وحید خراسانی پیرامون حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و مقام عصمت کبری آن بانوی مکرمه است که در سال 1369 شمسی ایراد گردیده است. حیات گیاهان به دو عامل بستگی دارد؛ عامل اول قوت جذب و عامل دوم قوت دفع است، این دو نیرو در حیات حیوان به صورت خشنودی و خشم ظاهر می‌شود که هر د... ادامه »
04
عظمت حضرت فاطمه علیهاالسلام در سوره «هل‌اتی»
چکیده: در قرآن کریم می‌خوانیم: انّ الابرار یشربون من کأس کان مزاجها کافوراً، عینا یشرب بها عبادالله یفجّرونها تفجیراً ... و کان سعیکم مشکوراً ... . این آیات هنگامی بر قلب مصفّای پیامبر فرود آمد که بانوی سرفراز اسلام فاطمه علیهاالسلام و همسر گرانقدر و دو فرزند ارجمندش حسن و حسین در راه خدا انفاقی خالصانه نمودند. محدّثان شیعه و اهل تسنّن از جمله &la... ادامه »
25
نگین درخشان عصمت در حلقه فرشتگان
چکیده: وجود نازنین یگانه بانوی عالم حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها، دارای مقام و منزلتی رفیع در نزد خداوند و رسول خداست. فرشتگان الهی نیز که کارگزاران خداوند هستند از این مقام ایشان آگاه اند. از این رو می توان عظمت وجودی حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها را از منظر ملائکه الهی بدست آورد. ملائکه خود دارای آن چنان جایگاه بلندی نزد پروردگار عالم هستند که به... ادامه »
16
دلایل عقلی عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها
چکیده: دلایل متعددی بر عصمت حضرت زهرا (سلام الله علیها) وجود دارد، بخصوص با توجه به این قاعده که عبدالرزاق فیاض لاهیجی در گوهر مراد می گوید: «مقدماتی که از معصوم به طریق تمثیل فرا گرفته شود به منزله اولیات در قیاس برهانی است و چنان که قیاس برهانی افاده یقین می کند، دلیلی هم که مولف باشد از مقدمات مأخوذه از معصوم، افاده یقین می کند، به این بیان که ا... ادامه »
10
اثبات عصمت حضرت زهرا علیهاالسلام در قرآن
چکیده: مقدمه حضرت زهرا علیهاالسلام ، تنها زن معصوم اسلام است، كه عصمت او ریشه‏ى قرآنى و حدیثى داشته و تاریخ زندگى پرافتخارش، شاهد بزرگ دیگرى در این مقوله مى‏باشد. فاطمه علیهاالسلام پیش از آنكه متولد گردد، نطفه‏اش از غذاى پاك بهشتى در صلب پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله و آنگاه خدیجه قرار داده شده و در رحم مادر، پناه و انیس او به حساب آمده و... ادامه »
16
مصحف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در دستان امام زمان
چکیده: حضرت رضا (علیه السلام) مى فرماید: امام نشانه هایى دارد. دانشمندترین مردم است. در داورى، پرهیزکارى، بردبارى، شجاعت، عبادت و سخاوت، سرآمد روزگار است... و مصحف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نیز در دست او مى باشد. در این مقاله در مورد مصحف حضرت فاطمه سلام الله علیها و کرامات حضرت مهدی علیه السلام مباحثی را مطرح خواهیم کرد: مصحف فاطمه چیست و آیا هم ا... ادامه »
16
چهل حدیث درباره حضرت زهرا (س)
چکیده: پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) می‌فرمایند: «من نام دخترم را فاطمه (علیهاالسلام) گذاشتم؛ زیرا خدای عزوجل، فاطمه (علیهاالسلام) و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته است.» ارزش شناخت فاطمه (علیهاالسلام) 1 . امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «... فمن عرف فاطمة حق معرفت‌ها فقد ادرک لیل... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
اين ماه: 94215                              ديروز: 3203                              امروز: 3252

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.