حضرت زهرا(س)

11
چرا حضرت زهرا(علیهاالسلام) پشت درب رفتند؟!
چکیده: شبهه ای مطرح شده که چرا وقتی امام علی(علیه‌السلام) در منزل بود؛ حضرت زهرا(علیهاالسلام) برای باز کردن درب خانه رفتند تا پشت در به ایشان حمله شده و طفل وی سقط شود؟ چگونه غیرت علوی اجازه داد تا همسرش برای باز کردن در برود و خودش در گوشه‌ای امن بنشیند؟ ایام فاطمیه فرا رسیده، ایامی که در آن به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) جسارت شد؛ ... ادامه »
10
شبهات شهادت حضرت زهرا(س)
چکیده: سلام شك و شبهه توي شهادت حضرت زهرا زياده لطفا تاريخ دقيق ازدواج ، تاريخ بچه دار شدن و به دنيا آمدن فرزندان و تاريخ شهادت و هر جزئياتي كه بنده بتوانم اثبات كنم را بنويسيد. پاسخ: در ابتدا بايد توجه كرد علت برخي اختلافات تاريخ صدر اسلام به اين علت است كه در آن دوره ها ضبط وقايع و نوشتن آن معمول نبود، راويان آنچه مي شنيدند بخاطر مي سپردند، مردم آن... ادامه »
10
کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا سلام الله علیها
چکیده: کیفیت شهادت و وصیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) به حضرت علی (سلام الله علیه) هنگام شهادت و دفن آن حضرت را توضیح دهید. پاسخ: در منابع شیعه و سنی در زمینه شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام مطالبی اعم از تاریخی و روایی ذکر شده است که در این مطلب اجمالا به آن می‌پردازیم. در كتاب روضة الواعظین روایت كرده‌اند كه حضرت فاطمه علیهاالسلام را بیماری... ادامه »
10
شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام از منظر علمای اهل تسنن
چکیده: یكى از شبهاتى كه از سوی اهل تسنن مطرح مى‎شود این است كه جریاناتى چون سوزاندن درِ خانه حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و شهادت حضرت محسن(علیه السلام) در جریان هجوم به خانه و ... همه از كارهاى زشت و ناپسندى است كه آن را فقط شیعه نقل كرده و فاقد اعتبار است. ما در این مقاله قسمتى از عبارات‎ و روایاتی‎ كه علماى اهل تسنن از قرن سوم هجرى تا... ادامه »
09
فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، صاحب مقام عصمت کبری
چکیده: آنچه می‌آید گزیده‌ای از بیانات حضرت‌ آیت الله العظمی وحید خراسانی پیرامون حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و مقام عصمت کبری آن بانوی مکرمه است که در سال 1369 شمسی ایراد گردیده است. حیات گیاهان به دو عامل بستگی دارد؛ عامل اول قوت جذب و عامل دوم قوت دفع است، این دو نیرو در حیات حیوان به صورت خشنودی و خشم ظاهر می‌شود که هر د... ادامه »
04
عظمت حضرت فاطمه علیهاالسلام در سوره «هل‌اتی»
چکیده: در قرآن کریم می‌خوانیم: انّ الابرار یشربون من کأس کان مزاجها کافوراً، عینا یشرب بها عبادالله یفجّرونها تفجیراً ... و کان سعیکم مشکوراً ... . این آیات هنگامی بر قلب مصفّای پیامبر فرود آمد که بانوی سرفراز اسلام فاطمه علیهاالسلام و همسر گرانقدر و دو فرزند ارجمندش حسن و حسین در راه خدا انفاقی خالصانه نمودند. محدّثان شیعه و اهل تسنّن از جمله &la... ادامه »
25
نگین درخشان عصمت در حلقه فرشتگان
چکیده: وجود نازنین یگانه بانوی عالم حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها، دارای مقام و منزلتی رفیع در نزد خداوند و رسول خداست. فرشتگان الهی نیز که کارگزاران خداوند هستند از این مقام ایشان آگاه اند. از این رو می توان عظمت وجودی حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها را از منظر ملائکه الهی بدست آورد. ملائکه خود دارای آن چنان جایگاه بلندی نزد پروردگار عالم هستند که به... ادامه »
16
دلایل عقلی عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها
چکیده: دلایل متعددی بر عصمت حضرت زهرا (سلام الله علیها) وجود دارد، بخصوص با توجه به این قاعده که عبدالرزاق فیاض لاهیجی در گوهر مراد می گوید: «مقدماتی که از معصوم به طریق تمثیل فرا گرفته شود به منزله اولیات در قیاس برهانی است و چنان که قیاس برهانی افاده یقین می کند، دلیلی هم که مولف باشد از مقدمات مأخوذه از معصوم، افاده یقین می کند، به این بیان که ا... ادامه »
10
اثبات عصمت حضرت زهرا علیهاالسلام در قرآن
چکیده: مقدمه حضرت زهرا علیهاالسلام ، تنها زن معصوم اسلام است، كه عصمت او ریشه‏ى قرآنى و حدیثى داشته و تاریخ زندگى پرافتخارش، شاهد بزرگ دیگرى در این مقوله مى‏باشد. فاطمه علیهاالسلام پیش از آنكه متولد گردد، نطفه‏اش از غذاى پاك بهشتى در صلب پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله و آنگاه خدیجه قرار داده شده و در رحم مادر، پناه و انیس او به حساب آمده و... ادامه »
16
مصحف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در دستان امام زمان
چکیده: حضرت رضا (علیه السلام) مى فرماید: امام نشانه هایى دارد. دانشمندترین مردم است. در داورى، پرهیزکارى، بردبارى، شجاعت، عبادت و سخاوت، سرآمد روزگار است... و مصحف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نیز در دست او مى باشد. در این مقاله در مورد مصحف حضرت فاطمه سلام الله علیها و کرامات حضرت مهدی علیه السلام مباحثی را مطرح خواهیم کرد: مصحف فاطمه چیست و آیا هم ا... ادامه »
16
چهل حدیث درباره حضرت زهرا (س)
چکیده: پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) می‌فرمایند: «من نام دخترم را فاطمه (علیهاالسلام) گذاشتم؛ زیرا خدای عزوجل، فاطمه (علیهاالسلام) و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته است.» ارزش شناخت فاطمه (علیهاالسلام) 1 . امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «... فمن عرف فاطمة حق معرفت‌ها فقد ادرک لیل... ادامه »
12
پاسخ به شب نامه برخی از وهابیان پيرامون شهادت حضرت زهرا (س)
چکیده: باتوجه به مراسم باشكوه عزاداري حضرت فاطمه زهرا (س) در سال جاري، عده‌اي از تفرقه افكنان وهابي ، شب‌ نامه‌اي را در برخي از استان هاي مرزي كشور توزيع كردند كه در آن، شبهاتي را پيرامون شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها مطرح شده بود و در پايان نوشته شده بود: (تقليد كوركورانه را بگذاريد و به تبليغات تاجران بازار مذاهب و تعصب توجه نكنيد خودتا... ادامه »
10
ظالم بودن خاص کافران جاهلیت نیست!
چکیده: سخنان فاطمه زهرا در مسجد، به مناسبت حق‌خواهی درباره باغ فدک ایراد شد که خلیفه وقت آن را مصادره کرده بود؛ اما سخنان ایشان شامل معارف الهی فراوان و نیز هشدارها و توبیخ های جان‌لرزان ، بر مردمی که ترک پیروی از امام عصر کرده بودند نیز هست و همه این امور به زیباترین و ادبی‌ترین کلام ها ایراد شده است. فاطمه زهرا درباره حوادث پس از رسول ... ادامه »
10
هرچه قرآن دارد، زهرای مرضیه سلام الله علیها نیز دارا است
چکیده: بنابر حدیث ثقلین که نشان از همتایی قرآن و اهل بیت وحی علیهم السلام (کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی) می دهد قرآن و اهل بیت علیهم السلام هیچ نقطه انفکاکی ندارند که سبب جدایی این دو از هم شود (إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض)[1]. بر این اساس هر چه قرآن دارد زهرای مرضیه سلام الله علیها نیز آن را داراست و اگر تص... ادامه »
26
تجلی ایثار بانویی بزرگ به بیان قرآن کریم
چکیده: خداوند سبحان، جهاد با مال را در کنار جهاد با جان عنوان می‌نماید: «... وَجَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ  ...» : و با مال و جان خویش در راه خدا جهاد کنید؛ زیرا هدیه کردن مال در راه خدا همانند هدیه کردن جان در راه خداست. تجلی ایثار برای مهمان قرآن کریم وابستگی انسان به مال و متاع دنیا را به عنوا... ادامه »
25
پرسمان فاطمیه (پرسش هایی پیرامون حضرت زهرا(س).... )
چکیده: پرسش : چرا حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)، حضرت فاطمه (علیهاالسلام) را در شب دفن نمودند؟ پاسخ : از حضرت صادق علیه‌السلام پرسیدند: به چه سبب حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، فاطمه علیهاالسلام را در شب دفن نمود؟ حضرت فرمود: برای آن كه فاطمه علیهاالسلام وصیّت كرده بود كه آن دو مرد اعرابی كه هرگز ایمان به خدا و رسول نیاورده بودند، بر او نما... ادامه »
25
بازگشت مردم به جاهلیت در بیانات دختر رسول هدایت
چکیده: جاهلیت دوران قبل بعثت رسول الله است و زندگی عرب ها در آن، آمیخته با انواع آداب و رسوم بی‌مبنا و خرافات فکری و رفتاری گشته بود. در کنار کعبه می‌زیستند و حرمت ظاهری آن را نگه می‌داشتند؛ اما پرستش بت های فراوان و تفاخر به نژاد و قبیله در بینشان رایج بود. در اینجا اشاره به "مسأله جاهلیت" در خطبه فدک می‌کنیم تا سرآغازی برای درک های ع... ادامه »
24
حضرت زهرا سلام الله علیها در احادیث اهل سنت
چکیده: طبق عقیده شیعه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها واجد مقام عصمت بوده به گونه‌ای که هیچ نوع خطا ، گناه و اشتباهی از ایشان صادر نشده و نخواهد شد اما بعضی از مسلمان‌ها که پیرو سنت رسول خدا خود را معرفی می‌‌کنند،نه تنها عصمتی برای آن حضرت قائل نیستند بلکه به حضرت زهرا سلام الله علیها اهمیتی نمی‌‌دهند. در حالی که آنقدر به صح... ادامه »
22
پیشگویی حضرت زهرا درباره حوادث آخرالزمان
چکیده: امام دوازدهم شیعیان، در شرایطی به امامت رسید که سال‌های زیادی از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌گذشت و پس از انحرافی که در امر جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله)، بلافاصله پس از رحلت ایشان، صورت گرفته بود، یازده امام پیشین همواره برای اجرای رسالت پیشوایی خویش در جامعه اسلامی‌ با شرایط سخت و پیچیده‌ای مواجه بودند. به عبارت ... ادامه »
18
وصیّت نامه حضرت زهرا (س)
چکیده: شهید دستغیب به استناد از کتاب «ریاحین الشّریعه» وصیّت نامه حضرت زهرا (علیهاالسّلام) را به تفکیک در موضوعات مختلف و به شرح زیر آورده اند: 1-وصیّت نامه ی مالی حضرت فاطمه (علیهاالسّلام) در روزهای پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، در مورد اموال موقوفه و شخصی خویش وصایایی داشت و بسیاری از اموالی را که از رسول خدا (صلی الله... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
تاکنون: 161473             این ماه: 85127         دیروز: 4645         امروز: 824

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.