حقوق

 

13
سرقت از صحنه تصادف چه مجازاتی دارد؟
چکیده: هرگاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یک نفر از آنان حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد، سارقان به پنج تا پانزده سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند. جرم ارتکابی سرقت بستگی دارد با شرایطی واقع شود. همه ما شنیده‌ایم که مجازات سارق قطع انگشتان دست است، حال آنکه سرقت تعزیری مجازاتی متفاوت از سرقت حدی دارد.... ادامه »
02
شرایط پرداخت نفقه‌ اقارب
چکیده: برخلاف نفقه‌ زوجه که حتی شامل نفقه‌ ایام گذشته نیز می‌شود و مانند دینی برعهده‌ی شوهر قرار می‌گیرد؛ نفقه‌ اقارب صرفا شامل نفقه‌ی آینده خواهد بود و نفقه‌ ایام و روزهای گذشته را نمی‌توان مطالبه کرد. نفقه در فرهنگ لغت به‌معنای خرجی و هزینه‌های ضروری برای تأمین مایحتاج زندگی است و در اصطلاح ... ادامه »
01
حقوق شهروندی از دیدگاه امام خمینی (ره)
چکیده: حقوق شهروندی در اندیشه و بیانات امام جایگاه مخصوص به خود را داشته است سخنان امام پیرامون مبحث جوانان ، مستضعفین و عدالت اجتماعی از این موضوع را در ادامه بخوانید. با عنایت به دیدگاه های رهبر کبیر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (قدس سرّه) در موضوع حقوق شهروندی، برخود فرض دانسته ایم تا با ارائه فرازهایی از فرمایشات ایشان در... ادامه »
09
جرم عدم پرداخت نفقه
چکیده: تفاوت نفقه زوجه و نفقه اقارب نفقه عبارت است از همه‌ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج، به واسطه‌ی نقصان یا مرض. نفقه مربوط به عقد دائم است در عقد موقت نفقه وجود ندارد مگر اینکه شرط شده باشد. نفقه در عقد دائم به حکم قانون است و تابع ش... ادامه »
29
مطالبه مهریه پس از بخشش
چکیده: زمانی است که زوجه در خصوص مهریه، ما فی الذمه زوج را ابراء می‌کند. به این بیان که می‌گوید از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت. به گزارش پایگاه حقوقی اندیشه کوروش، مصطفی سرخیل یک حقوقدان در رابطه با اینکه آیا زنی که مهر خود را به همسرش بخشیده است می‌تواند از بخشش خود رجوع و مهر خود را به صورت مجدد مطالبه کند ی... ادامه »
02
با استناد به قرآن می‌توان دیه زنان و مردان را برابر کرد
چکیده: تساوی دیه زنان و مردان موضوعی است که همواره در محافل فقهی محل بحث و تردید بوده است. این موضوع به فراخور رخدادهای مختلف از جمله قتل‌هایی که بازتاب اجتماعی پیدا می‌کنند، مورد توجه عموم مردم نیز قرار می‌گیرد. به گزارش تبیان به نقل از گروه حقوقی اندیشه کوروش، تفاوت دیه میان زنان و مردان از آن‌دست موضوعاتی است که همواره مورد بحث... ادامه »
10
ازدواج هایی که جرم و باطل است!
چکیده: مقصود از موانع نکاح شرایطی است که چنانچه در یکی از زن یا مرد وجود داشته باشد، امکان ازدواج آن دو را موقتاً یا به طور دائم منتفی می‌سازد حتی اگر کلیه شرایط اساسی صحت عقد نیز موجود باشد. عقدی که به این ترتیب منعقد می‌شود، باطل است و لذا اثری از لحظه انعقاد بر آن بار نمی‌شود.  شوهر داشتن (تأهل) شوهر داشتن زن یکی از موانع ن... ادامه »
29
خیانت در چه مواردی مصداق پیدا می کند؟
چکیده: هر کس خیانت کند روز قیامت به کیفر آن خواهد رسید.( سوره آل عمران آیه 161) "خیانت" مشتق از "خَوَن" به معنای مخالفت با حق و پیمان در پنهانی است. نقطه مقابل خیانت، امانت است.[1] یكی از مهمترین فضایل اخلاقی و ارزش های انسانی و اسلامی كه با تأكید فراوان در قرآن و احادیث از آن یاد شده است، امانت‌داری است. علمای اخلاق نیز اهمیت فوق العاده‌ای... ادامه »
29
مصادیقی از خیانت در امانت
چکیده: خیانت در امانت شامل کتمان علم، حرفه و حقّ، تصاحب اموال مردم، اطاعت از رهبران غیر الهی، انتخاب همسر یا معلّم نااهل برای فرزندان و ... می‌شود. خداوند متعال پس از خلق انسان, تکالیف و وظایفی را برای وی مقرر داشت که این تعالیم و وظایف را به وسیله ی انبیاء و اوصیای الهی برای انسان تبیین نمود. گروهی از این افراد خویش را مقید به انجام تکا... ادامه »
25
مواردی که نفقه واجب نیست!!
چکیده: هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود. ناشزه بودن ادعاست و طبعاً مدعی، یعنی شوهر باید بار اقامه دعوی و اثبات آن را تحمل کند، جدا زندگی کردن دلیل به نشوز نیست و می تواند از قرائن قضیه به حساب آید. نفقه عبارتست از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های د... ادامه »
10
شرایط و موجبات حد در شرب خمر
چکیده: مسکر وخمر وشراب به یک معنی می باشد و آن مایعی است که خاصیت مست کنندگی دارد مسکر از جهت خاصیت آن که مست کننده است شناخته می شود وترکیب آن که شیمیایی باشد یا گیاهی تاثیری در شناخت آن ندارد خوردن مسکر موجب حد است اعم از آنکه کم باشد یا زیاد مست کند یا نکند حد شرب خمرهشتاد ضربه تازیانه است . شرایط مسكر ماده 166 ق.م.ا: «حد مسكر بر كسی ثابت می&zw... ادامه »
10
شرب خمر، منفور در شرع و قانون
چکیده: حرمت شرعی شرب خمر سبب جرم‌انگاری این عمل در قوانین جزایی ما شده است. ریشه این ممنوعیت هم به این موضوع برمی‌گردد که مسکرات بر هوشیاری و عقل انسان می‌گذارد. عقل فصل امتیاز انسان و حیوان است، بنابراین طبیعی است که با هر چیزی که این امتیاز را از انسان بگیرد برخورد شود. مبارزه با مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز به همین منظور انجام می‌... ادامه »
10
قاچاقچیان مشروبات الکلی
چکیده: مشروبات الکلی علاوه بر اینکه در شرع مقدس اسلام حـــرام و نجس دانسته شده است، در قوانین جزایی کشور نیز علاوه بر شرب آن، تولید، نگهداری، حمل، توزیع، فروش و قاچاق آن نیز جداگانه جرم‌انگاری شده است. وی ‌در خصوص نحوه رسیدگی به جرم قاچاق مشروبات داخلی و خارجی، اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران در زمینه برخورد با قاچاق مشروبات الکلی مقررات بسیا... ادامه »
15
آیا یارانه نقدی جزئی از نفقه زوجه است ؟
چکیده: مراجع قضائی به ویژه دادگاههای خانواده با دعوا و شاید هم ادعای جدیدی روبرو شده اند که ظاهرا راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفته نشده است و آن دعوا همانا مطالبه سهم یارانه زوجه از زوج می باشد . بر اساس قانون سرپرست خانوار در حالت عادی همسر خانواده [یعنی زوج ] بوده و علی الحساب مبلغ واریزی نیز به حساب وی واریز می شود . حال باتوجه به اینکه برخی همسران ... ادامه »
10
مراقب شوخی‌های پیامکی باشید
چکیده: شلاق و زندان برای فحاشی در پیامک/ چگونگی تعقیب مجرم از طریق شركت مخابرات اگر پیامک‌های دریافتی یک مزاحمت ساده است و حاوی مطالب توهین‌آمیز، افترا و... نیست؛ بهتر است از طریق شرکت مخابرات شکایت را پیگیری کرد. علت استقبال گسترده کاربران از پیامک را باید در عوامل مختلف جست‌وجو کرد؛ پیامک امکاناتی ممتاز و کاربردی در اختیار کاربران قرا... ادامه »
06
نکاح دایم،شرط ایجاد توارث میان زوجین
چکیده: چنان که طبق قانون مدنی در صورتی که متوفی فرزندی نداشته باشد سهم زن از اموال شوهرش یک چهارم است. در حالی که اگر متوفی فرزندانی از آن زن یا زن دیگری داشته باشد این سهم به یک هشتم تقلیل می یابد. برای جبران این نقصان می توان با فرهنگ سازی در جامعه شوهران را متقاعد کرد که قبل از فوتشان این نقصان را با وصیت به نفع زن خود جبران کنند این موضوع پسندیده است... ادامه »
03
چگونگی صدور گواهی تجرد
چکیده: گواهی تجرد تاییدیه ای است كه بر مبنای اطلاعات مندرج در سند سجلی شخص صرفاً برای صاحب سند و براساس درخواست وی صادر می شود .   1.  گواهی تجرد    2. نحوه اخذ گواهی تجرد    3. مدارك لازم جهت صدور گواهی تجرد    4. چگونگی صدور گواهی تجرد 1- گواهی تجرد گواهی تجرد تاییدیه ای است كه بر مبنای اطلاعات مندرج در سن... ادامه »
21
سیاست های کلی در باب قضاء
چکیده: دیدگاه های حقوقی محقق حلی 1. ضرورت ایجاد تشکیلات قضایی در حکومت قضاوت از اموری است که به زمان یا مکانی خاص و دین و مسلکی به خصوص اختصاص ندارد، بلکه در همه زمان ها و مکان ها آن گاه که اجتماعات بشری شکل می گیرد چه افراد آن جامعه معتقد به دین و مسلکی باشند و چه دین و مسلکی را نپذیرفته باشند ضرورت افرادی که با ایجاد دستگاهی مستقل بتوانند فرصت طلبان... ادامه »
12
سوء پیشینه و محكومیت كیفری موثر
چکیده: در این نوشتار می خواهیم به سۆالات زیر پاسخ دهیم: 1) چه جرایم و مجازات هایی و در چه شرایطی مجرم را از حقوق اجتماعی محروم می كند؟ 2) مدت زمان محرومیت از حقوق اجتماعی چقدر است؟ 3) چه فرقی بین محكومیت كیفری مۆثر و آثار آن و سوء پیشینه كیفری وجود دارد؟ 4) چه زمانی مجرم به اجتماع باز می گردد؟ الف) انواع مجازات ها در حقوق عرفی در پاسخ به این پ... ادامه »
02
چگونگی پیگیری جرم «فیشینگ»
چکیده: بسته حقوقی برای کسانی که از طریق اینترنت مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند  تصور کنید یک روز که مشغول بررسی ایمیلتان هستید به صورت غیرمنتظره چند پیام از یک موسسه خیریه دریافت کنید. در این زمان شاید دوست داشته باشید پیام‌ها را باز کنید و از طریق وب‌گاه(سایت) موسسه در حد توانتان مبلغی پول به آن کمک کنید اما غافل از اینکه وب‌گاه مو... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
اين ماه: 74711                              ديروز: 3517                              امروز: 761

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.