04
به هرکس علی را بدهیم خیر کثیر داده ایم
چکیده: امیر مومنان و ائمه معصومین نمونه های کامل و جامع صاحبان حکمت و مصداق بارز و تمام عیار خیر کثیر هستند و پر واضح است که تصدی امامت امت و بر عهده گرفتن ماموریت خطیر هدایت ظاهری و باطنی شایسته دارندگان حکمت و برخورداران از خیر کثیر است حکمت آمیخته با مفهوم علم شده است اما حکمت معنایی فراتر از علم دارد. حکمت همانند علم فقط ناظر به صورت های ذهنی نیست،... ادامه »
28
صدقات امیرالمؤمنین علی(ع) چه بود؟
چکیده: چه صدقات و موقوفاتی از امام علی(ع) برجا مانده است؟ امام علی(ع) در دوران زندگی خود - چه در دوران پیامبر اسلام(ص)، چه در دوران خانه‌نشینی و چه در دوران حکومت - در تولید ثروت و مصرف‌کردن آن در راستای بهبود وضعیت جامعه دریغ نداشتند. آن‌حضرت همواره با تلاش و زحمت، اموال فراوانی به دست آورده‌ و آن‌را در راه خدا انفاق ‌کرد... ادامه »
29
داستان شراء نفس چیست؟
چکیده: در سال ۱۳ بعثت وقتی قریش بر آزار و تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مجبور ساختن آنان بر دست برداشتن از آیین اسلام و دلسرد کردن آن‌ها از یاری حضرت محمد(صلی الله و علیه وآله) پرداختند، پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به یاران خود فرمان هجرت به مدینه را دادند، و یاران وی نیز در چند مرحله به صورت دسته‌های کوچک و پنهانی و دور از چشم قریش رهسپار... ادامه »
23
بررسی سندی خطبه البیان
چکیده: خطبه البیان که برخی آن را منسوب به امیرالمومنین (ع) می‌دانند، از نظر سندی مرفوع بوده و راویان ذکر شده در آن به جز یک نفر همگی مجهول هستند. با توضیحات داده شده می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که از لحاظ سندی نمی‌توان به خطبه البیان استناد کرد و او را از امیرالمومنین علی (علیه السلام) دانست. خطبه البیان از جمله خطبه‌هایی ا... ادامه »
21
جمله ی مشهوری که سند روایی ندارد
چکیده: آیا جمله «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا » « هرکس یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است » روایت امام علی است برخی می گویند این حدیث جعلی است! آیا جمله «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا » « هرکس یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است » روایت امام علی است برخی می گویند این حدیث جعلی است! در جوامع... ادامه »
22
آیا این آیه درباره علی (علیه‌السلام) است؟!
چکیده: آیا آیه «الیوم اکملت‌ لکـم» درباره امام علی(ع) نازل شده است؟ «امروز دین شما را تکمیل کردم؛و نعمت خود را درباره شما بپایان رساندم‌ و اسلام را بعنوان دین برای شما‌ انتخاب نمودم) در روز «غدیر» نازل گردیده ‌است،در صـورتیکه آغاز و پایان آیه ی مزبور درباره بیان احکام گوشت های حلال و حرامست با ای... ادامه »
05
مبارزه حضرت علی علیه السلام با بدعت‌ها
چکیده: در دوران 25ساله حکومت سران سقیفه، بدعت‌ها و دگرگونی‌های زیادی در احکام الهی پدید آورده بودند که تربیت اجتماعی مردم، و بازگرداندن امت به ارزش‌های اصیل اسلامی، یکی از مشکلات اجرایی حکومت حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام بود. خلیفه دوم دستور داده بود، نماز مستحبی را می‌شود به جماعت خواند. وقتی امام علی علیه‌السلام دستو... ادامه »
04
ماجرای سدّ ابواب و استثنای حضرت علی (ع)
چکیده: پیامبر اكرم (ص)پس از هجرت به مدینه منوره و تشكیل نظام اسلامی، در آغازین روزهای حضورش در این شهر اقدام به ساختن مسجد نمود، تا پایگاه و محل گرد همایی و عبادت مسلمانان باشد. مهاجرانی كه از مكه معظمه به مدینه منوره هجرت كرده وفاقد خانه و مسكن بودند، همین مسجد را خوابگاه خویش قرار دادند. اما پس از مدتی پیامبر(ص) آنان را از خوابیدن و بیتوته كردن در مسجد ... ادامه »
29
داستان کفش وصله دار را شنیده ای؟!
چکیده: حضرت علی علیه السلام فرمودند: «سوگند به خدا این کفش بی ارزش برای من دوست داشتنی تر از ریاست و حکومت بر شما می باشد، مگر آن که بتوانم با این حکومت، حقی را زنده کنم و باطلی را نابود نمایم» . در این مقاله به دو داستان کوتاه از نهج البلاغه اشاره میکنیم: صلابت امام علی (علیه السلام) در آغاز بعثت گروهی از سران قریش و سردمداران ش... ادامه »
23
اخلاق اجتماعى امام على (ع)
چکیده: اول: عدالت اجتماعى 1ـ عدالت در رفتار اجتماعى در روزگـار خـلافـت خـلیفه دوّم ، شخصى ادعائى نسبت به حضرت امیرالمؤ منین على علیه السّلام داشت و بنا شد در حضور خلیفه رسیدگى شود. مدّعى حاضر شد و خلیفه خطاب به امام على علیه السّلام گفت :اى اباالحسن در كنار مدّعى قرارگیر تا حل دعوا كنم . در این هنگام  آثار ناراحتى را در سیماى حضرت امیرالمؤ منین ع... ادامه »
11
یک خیانت علمی در حق امیرالمؤمنین علیه السلام
چکیده: دشمنان و  مخالفان  اهل بیت در طول تاریخ همواره نسبت به تنقیص مقام و منزلت ایشان هر کار که توانسته اند کرده اند در یکی از این موارد امیرالمومنین را "انزع و بطین" (فردی که جلوی سرش کچل و شکم بزرگی دارد) دانسته اند! برای مثال نقل کرده اند که متوکل خلیفه عباسی هر از گاهی دلقکش "عباده مخنث"را دستور می داد تا  سرش را که کچل بود برهنه... ادامه »
21
اگر‌ جـانشینی‌ بـرای‌ پیـامبر نبود، ادامه پیروزی های‌ اسلام ممکن بود؟
چکیده: نهضت جهانی اسلام، با مخالفت و ستیزدگی قریش؛ بلکه‌ عـموم بت ‌پرستان شبه جزیره، آغاز گردید و آنان با دسیسه‌ های گوناگونی؛ برای خاموش‌ ساختن‌ ایـن مشعل آسمانی، وارد‌ کار‌ شـدند، ولی هرچه کوشیدند؛ کمتر نتیجه گرفتند؛ و آخرین‌ تکیه ‌گاه خیالی آنان، این بود که پایه ‌های این‌ نهضت، با مرگ و درگذشت صاحب... ادامه »
21
بیان حقیقتی از زبان‌ امیرمؤمنان توسط عالم اهل سنت
چکیده: از امیر مؤمنان علی بن ابیطالب (علیه السلام) شنیدم که می گفت: «..در دوزخ عذاب دردناک و خوار کننده ‌ای است که هر‌ امیری در میان رعـیت‌ بـه عدالت رفتار نکند او را در آن‌ جایگاه‌ به عذاب‌ دردنـاکی‌، کـیفر می ‌دهند!» جنب و جوش عجیبی بود، هزاران نفر، پیر و جوان، سیاه و سـفید‌، غـنی‌ و ف... ادامه »
13
علم غیب امام علی علیه السلام از کجاست؟
چکیده: حضرت علی علیه السلام در مورد علم غیب خود در پاسخ به یكی از اصحاب خود كه سوال كرد: «ای امیر مومنان! آیا به تو علم غیب داده شده است؟»، با تبسّم فرمود: «ای برادر كلبی! این اخباری را [كه خبر می دهم] علم غیب نیست؛ علمی است كه از دارنده علم آموخته ام.» ارائه اخبار آینده و بیان امور غیبی، یكی از ابعاد وسیع نهج البلاغ... ادامه »
21
گفتمان رایج تاریخ اسلام در شخصیت امیرالمومنین!
چکیده: توجه یافتن جمع زیادی از مردم به یک موضوع و یا یک شخصیت در تحلیل گفتمان تاریخی،نشان از مهم بودن و بُلد بودن آن موضوع و یا شخصیت دارد. امیرالمومنین علی علیه السلام فارغ از آنکه جانشین پیامبر و دارای اهمیت بسیاری است اما کلیدی بودن کارکتر ایشان نمودی دیگر در تاریخ دارد. در تحلیل گفتمان تاریخی بررسی شخصیت ها یا موضوعاتی که مردم در دوره های مختلف ... ادامه »
21
متن عجیب نویسنده مسیحی درباره امام علی
چکیده: جرج جرداق مسیحی از نویسنده های مشهور جهان متن عجیبی را پشت کتاب خود نوشت. به گزارش فرقه نیوز؛ جرج جرداق مسیحی از نویسنده های مشهور جهان علاقه عجیبی به مولی الموحدین داشت.در ادامه  متن پشت کتاب جرج جرداق مسیحی را که حاکی از عشق و علاقه اوبه امیرالمومنین است را بخوانید.   O'Ali, If I say you're superior to Jesus Christ, my re... ادامه »
12
آیا امام علی دست بسته نماز خواندند؟
چکیده: یک سوال بسیار مهم! آیا مواردى هست كه حضرت على علیه السلام پشت ‏سر خلفا نماز خوانده باشند؟ و در آن صورت، آیا به شیوه ‏اهل تسنن نماز مى‏خواندند (یعنى بدون مهر و بصورت دست‏بسته)؟ در برخى از روایات و اسناد تاریخى این مساله تایید گردیده و سر آن حفظ وحدت و انسجام اجتماعى و جلوگیرى از سوء استفاده كسانى است كه وراى اختلاف امام علیه السلام ... ادامه »
02
امام از حقشان چنین میگویند!
چکیده: دیدگاه امام على (علیه السلام) را درباره جانشینى پیامبر و زمامدارى مسلمانان، مى‏توان به سه بخش زیر تقسیم كرد: 1. معرفى جانشین از جانب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از دیدگاه على علیه السلام، گزینش جانشین و خلیفه، سنت و روش پیامبران پیشین بوده است؛ چنان‏كه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز به آن عمل كرده و هرگز مردم را سرگردان رها... ادامه »
19
آیا امام علی علم غیب داشتند؟!
چکیده: یکی از شبهات وارده دربارهء نهج البلاغه موضوع علم غیب است، مخالفین گویند: در نهج البلاغه مطالبی اظهار شده که گوینده ی آن مدعی علم غیب می باشد، در صورتی که اطلاع از غیب مخصوص خداوند است و جز ذات پروردگار کسی از غیب اطلاع ندارد. اکنون باید نخست دربارهء غیب سخن گفت،تا معلوم شود که غیب چیست،و امام علی بن ابی طالب سلام الله علیه،در خطبه ها و سخنان خود... ادامه »
23
راهکار عملی امام علی(ع) برای آرامش
چکیده: آرامش به معنای طمأنینه و راحتی فکر در زندگی، حقیقت مطلوبی است که اسلام آن را ستوده است و راه هایی برای رسیدن به آن تعیین کرده است. از نظر اسلام آرامش و طمأنینه امری واقعی، حقیقتی و دست یافتنی است. در متون دینی ما راه های به دست آوردن آرامش بیان شده است و همین امر بهترین دلیل بر امکان دست رسی به آن است. علاوه بر این پیاده کردن دستوراتی ما را در رسید... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
تاکنون: 161442             این ماه: 85096         دیروز: 4645         امروز: 793

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.