28
توصیه‌های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت دولت تدبیر و امید
چکیده: در اندیشه و سیره مدیریتی علوی محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است، زیرا اساس هر تصمیم و اقدام برنامه درست، دانش جامع و عمیق است، و این دانایی نیز جز با همفکری و بهره گیری از آرا و نظرات صاحبان علم و تجربه تحصیل نمی شود. بدون شک در میان نظام نامه های مدیریتی و حکومتی هیچ آیین نامه و دستورالعملی به زیبایی عهده نامه مالک اشتر نیست، نظام نامه ی بسیار... ادامه »
04
پیوند دو نور/به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)
چکیده: مجله  پیام زن  آذر 1387 - شماره 201  حضرت فاطمه(س) در آغوش پدری چون حضرت محمد(ص) و مادری مهربان همچون حضرت خدیجه(س) پرورش یافت و با والاترین مفاهیم انسانی و الهی آشنا شد. امام علی(ع) سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل در مکه دیده به جهان گشود. پدرش ابوطالب، عموی حضرت محمد(ص) بود، پیامبر اسلام، او را از کودکی با خصلت... ادامه »
04
پیمان آب و آینه (به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)
چکیده: پیوند ساده و بی آلایش حضرت علی(ع) و بانوی دو عالم حضرت فاطمه(س) و همچنین شیوه ی زندگی آنها که کانونی گرم و صمیمی را برای رشد و پرورش نسلی پاک و برگزیده ی فراهم آورد، می تواند الگویی شایسته برای جوانان باشد. حضرت فاطمه(س) در آغوش پدری چون حضرت محمد(ص) و مادری مهربان همچون حضرت خدیجه(س) پرورش یافت و با والاترین مفاهیم انسانی و الهی آشنا شد. امام علی... ادامه »
03
ماجرای خواستگاری امام علی(ع) از حضرت زهرا (س)
چکیده: در تاریخ ازدواج علی (ع) و حضرت زهرا (س) اختلاف است. کسی که قدیمی‌ترین تاریخ را نقل کرده، یعقوبی می‌باشد که نوشته است: رسول‌الله دو ماه پس از ورود به مدینه حضرت زهرا (س) را به تزویج حضرت علی (ع) در آورد؛ این در حالی بود که گروهی از مهاجرین وی را از رسول‌الله (ص) خواستگاری کرده بودند و هنگامی که رسول خدا (ص) وی را به حضرت علی (ع)... ادامه »
01
درس‎هایی از ازدواج حضرت زهرا و حضرت علی(علیهما‎السلام)
چکیده: از ماجرای ازدواج حضرت علی ‌و حضرت فاطمه‌(علیهماالسلام) نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم که اگر خواهان سعادت و پیروی راستین اسلام هستیم، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آن که ساده‌ زیستی در تمام شوون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد... ادامه »
01
ازدواج حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع)
چکیده: فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اكرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و كمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می برد. و به عالیترین كمالات انسانی آراسته بود. شخصیت و عظمت پیامبر اكرم روز به روز در انظار مردم بالا می رفت و قدرت و شوكت او زیادتر می شد به ه... ادامه »
01
ماجرای ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
چکیده: نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.فاطمه زهرا (س) دختر پیغمبر اکرم (ص)و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود.  پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قری... ادامه »
04
به هرکس علی را بدهیم خیر کثیر داده ایم
چکیده: امیر مومنان و ائمه معصومین نمونه های کامل و جامع صاحبان حکمت و مصداق بارز و تمام عیار خیر کثیر هستند و پر واضح است که تصدی امامت امت و بر عهده گرفتن ماموریت خطیر هدایت ظاهری و باطنی شایسته دارندگان حکمت و برخورداران از خیر کثیر است حکمت آمیخته با مفهوم علم شده است اما حکمت معنایی فراتر از علم دارد. حکمت همانند علم فقط ناظر به صورت های ذهنی نیست،... ادامه »
28
صدقات امیرالمؤمنین علی(ع) چه بود؟
چکیده: چه صدقات و موقوفاتی از امام علی(ع) برجا مانده است؟ امام علی(ع) در دوران زندگی خود - چه در دوران پیامبر اسلام(ص)، چه در دوران خانه‌نشینی و چه در دوران حکومت - در تولید ثروت و مصرف‌کردن آن در راستای بهبود وضعیت جامعه دریغ نداشتند. آن‌حضرت همواره با تلاش و زحمت، اموال فراوانی به دست آورده‌ و آن‌را در راه خدا انفاق ‌کرد... ادامه »
29
داستان شراء نفس چیست؟
چکیده: در سال ۱۳ بعثت وقتی قریش بر آزار و تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مجبور ساختن آنان بر دست برداشتن از آیین اسلام و دلسرد کردن آن‌ها از یاری حضرت محمد(صلی الله و علیه وآله) پرداختند، پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به یاران خود فرمان هجرت به مدینه را دادند، و یاران وی نیز در چند مرحله به صورت دسته‌های کوچک و پنهانی و دور از چشم قریش رهسپار... ادامه »
23
بررسی سندی خطبه البیان
چکیده: خطبه البیان که برخی آن را منسوب به امیرالمومنین (ع) می‌دانند، از نظر سندی مرفوع بوده و راویان ذکر شده در آن به جز یک نفر همگی مجهول هستند. با توضیحات داده شده می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که از لحاظ سندی نمی‌توان به خطبه البیان استناد کرد و او را از امیرالمومنین علی (علیه السلام) دانست. خطبه البیان از جمله خطبه‌هایی ا... ادامه »
21
جمله ی مشهوری که سند روایی ندارد
چکیده: آیا جمله «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا » « هرکس یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است » روایت امام علی است برخی می گویند این حدیث جعلی است! آیا جمله «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا » « هرکس یک حرف به من بیاموزد مرا عبد خود کرده است » روایت امام علی است برخی می گویند این حدیث جعلی است! در جوامع... ادامه »
22
آیا این آیه درباره علی (علیه‌السلام) است؟!
چکیده: آیا آیه «الیوم اکملت‌ لکـم» درباره امام علی(ع) نازل شده است؟ «امروز دین شما را تکمیل کردم؛و نعمت خود را درباره شما بپایان رساندم‌ و اسلام را بعنوان دین برای شما‌ انتخاب نمودم) در روز «غدیر» نازل گردیده ‌است،در صـورتیکه آغاز و پایان آیه ی مزبور درباره بیان احکام گوشت های حلال و حرامست با ای... ادامه »
05
مبارزه حضرت علی علیه السلام با بدعت‌ها
چکیده: در دوران 25ساله حکومت سران سقیفه، بدعت‌ها و دگرگونی‌های زیادی در احکام الهی پدید آورده بودند که تربیت اجتماعی مردم، و بازگرداندن امت به ارزش‌های اصیل اسلامی، یکی از مشکلات اجرایی حکومت حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام بود. خلیفه دوم دستور داده بود، نماز مستحبی را می‌شود به جماعت خواند. وقتی امام علی علیه‌السلام دستو... ادامه »
04
ماجرای سدّ ابواب و استثنای حضرت علی (ع)
چکیده: پیامبر اكرم (ص)پس از هجرت به مدینه منوره و تشكیل نظام اسلامی، در آغازین روزهای حضورش در این شهر اقدام به ساختن مسجد نمود، تا پایگاه و محل گرد همایی و عبادت مسلمانان باشد. مهاجرانی كه از مكه معظمه به مدینه منوره هجرت كرده وفاقد خانه و مسكن بودند، همین مسجد را خوابگاه خویش قرار دادند. اما پس از مدتی پیامبر(ص) آنان را از خوابیدن و بیتوته كردن در مسجد ... ادامه »
29
داستان کفش وصله دار را شنیده ای؟!
چکیده: حضرت علی علیه السلام فرمودند: «سوگند به خدا این کفش بی ارزش برای من دوست داشتنی تر از ریاست و حکومت بر شما می باشد، مگر آن که بتوانم با این حکومت، حقی را زنده کنم و باطلی را نابود نمایم» . در این مقاله به دو داستان کوتاه از نهج البلاغه اشاره میکنیم: صلابت امام علی (علیه السلام) در آغاز بعثت گروهی از سران قریش و سردمداران ش... ادامه »
23
اخلاق اجتماعى امام على (ع)
چکیده: اول: عدالت اجتماعى 1ـ عدالت در رفتار اجتماعى در روزگـار خـلافـت خـلیفه دوّم ، شخصى ادعائى نسبت به حضرت امیرالمؤ منین على علیه السّلام داشت و بنا شد در حضور خلیفه رسیدگى شود. مدّعى حاضر شد و خلیفه خطاب به امام على علیه السّلام گفت :اى اباالحسن در كنار مدّعى قرارگیر تا حل دعوا كنم . در این هنگام  آثار ناراحتى را در سیماى حضرت امیرالمؤ منین ع... ادامه »
11
یک خیانت علمی در حق امیرالمؤمنین علیه السلام
چکیده: دشمنان و  مخالفان  اهل بیت در طول تاریخ همواره نسبت به تنقیص مقام و منزلت ایشان هر کار که توانسته اند کرده اند در یکی از این موارد امیرالمومنین را "انزع و بطین" (فردی که جلوی سرش کچل و شکم بزرگی دارد) دانسته اند! برای مثال نقل کرده اند که متوکل خلیفه عباسی هر از گاهی دلقکش "عباده مخنث"را دستور می داد تا  سرش را که کچل بود برهنه... ادامه »
21
اگر‌ جـانشینی‌ بـرای‌ پیـامبر نبود، ادامه پیروزی های‌ اسلام ممکن بود؟
چکیده: نهضت جهانی اسلام، با مخالفت و ستیزدگی قریش؛ بلکه‌ عـموم بت ‌پرستان شبه جزیره، آغاز گردید و آنان با دسیسه‌ های گوناگونی؛ برای خاموش‌ ساختن‌ ایـن مشعل آسمانی، وارد‌ کار‌ شـدند، ولی هرچه کوشیدند؛ کمتر نتیجه گرفتند؛ و آخرین‌ تکیه ‌گاه خیالی آنان، این بود که پایه ‌های این‌ نهضت، با مرگ و درگذشت صاحب... ادامه »
21
بیان حقیقتی از زبان‌ امیرمؤمنان توسط عالم اهل سنت
چکیده: از امیر مؤمنان علی بن ابیطالب (علیه السلام) شنیدم که می گفت: «..در دوزخ عذاب دردناک و خوار کننده ‌ای است که هر‌ امیری در میان رعـیت‌ بـه عدالت رفتار نکند او را در آن‌ جایگاه‌ به عذاب‌ دردنـاکی‌، کـیفر می ‌دهند!» جنب و جوش عجیبی بود، هزاران نفر، پیر و جوان، سیاه و سـفید‌، غـنی‌ و ف... ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
اين ماه: 74973                              ديروز: 1                              امروز: 2783

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.