امام جعفر صادق(ع)

30
امام صادق(ع): لزوم تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت
چکیده:
17
امام صادق(ع) استاد عالمان و پیشوایان اهل سنت
چکیده: در میان اهل بیت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، امام جعفر بن محمد الصادق (علیه‌السلام) جزء کسانی بود که او و پدرش کلاس درس بسیار گسترده‌ای داشتند و شاگردانی را تربیت کردند، که هر یک خود مدافع مهم برای اهل بیت بودند و تمام مردمی که طالب کسب علوم اهل بیت بودند از راه دور و نزدیک رنج سفر از اقصی نقاط مختلف اسلامی را به جان ... ادامه »
17
مناقب امام صادق (ع) نزد اهل سنت(2) - ابوحنیفه
چکیده: جایگاه علمی امام صادق (ع) در نزد ابوحنیفه ابوحنیفه می‌گوید: چهل مساله‌‌ای که از پیش آماده کرده بودم، از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم و ایشان در پاسخ می‌فرمود: عقیده‌ی شما در این باره چنین و چنان است، عقیده‌ی علمای مدینه در این مساله این چنین است و عقیده‌ی ماهم این است. به این ترتیب جعفر بن محمد، با متانت تمام و... ادامه »
17
مناقب امام صادق (ع) نزد اهل سنت(1)
چکیده: ابن روزبهان در توصیف امام صادق (علیه السلام) می‌نویسد: «پروردگارا! درود فرست بر امام ششم. او که به خدا تقرب یافته بود، در اعمال خیر سبقت گرفته بود، ادب یافته و موافق با پیامبر بود. فریادرس ضعیفان هنگام حوادث و بلیات بود. حجت خداوند نزد هر زندیق و منافق، آگاه بر رازهای غیب با تعلیم خدای خالق.»[1] ابوحنیفه، پیشوای فرقه‌ی حنفی، ... ادامه »
17
جایگاه علمی امام صادق (ع) نزد علمای اهل سنت
چکیده: بی‌شک آنچه از فضائل و علوم الهی و معنویت این امام همام، از تاریخ حوادث روزگار در امان مانده و به دست ما رسیده است تنها اندکی از گنجینه‌ی عظیم و لایتناهی علم خداوندی است که پروردگار عالم آن را به پیامبر خاتم و بعد ازآن به وارثانش که امام و خلیفه روی زمین بودند عطا کرد، تا اینکه این علم الهی به کسی منتقل شد که وارث امامان قبلی و حامل علوم گ... ادامه »
29
امام صادق و جهاد فرهنگی
چکیده: ابعاد جهاد فرهنگی جهاد فرهنگی کاری دشوار و حساس‌تر از جهاد نظامی است و تداوم بیشتر و هماهنگی افزون‌تر و دانش و هنر بیشتر لازم دارد.  اصلاح اندیشه‌های جامعه، اصلاح احساسات عمومی، اصلاح اخلاق و روحیات مردم، اصلاح فرهنک و رسوم مردمی، اصلاح برداشت‌های نادرست از قرآن، اصلاح برداشت‌ها از احادیث نبوی ص، تکمیل و اصلاح اطلاعا... ادامه »
29
بـه مناسبت‌ شهادت امام صادق(علیه السلام)
چکیده: مذهب یعنی: طریقه و روش؛ البـته مـعنای مذهب جعفری این نیست که امام جعفر صادق علیه السّلام مذهب جداگانه‌ای غیر از امامان‌ دیگر‌ دارد زیرا جای شبهه نیست که گفتار و رفتار امامان دوازده‌گانه علیهم السلام همگی سند و حجت اسـت و عـلوم همهء آنها موروث از پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بوده و اجتهادی نیست. مذهب یعنی: طریقه و روش؛ البـت... ادامه »
28
سه فاکتور طلایی محبت آفرین از کلام امام صادق(علیه‌السلام)
چکیده: امام صادق (علیه‌السلام) برای تولید هر چه بیشتر محبّت، نسخه سه گانه‌ای را ضمن روایتی ارزشمند چنین می‌کنند... امروزه با گسترش تحقیق و دانش بشر، ارزش سخنان گهربار امام صادق (علیه السلام) بیش از پیش نمایان شده و البته نیاز مردمان به چنین معارفی نیز رو به فزونی است.  یکی از مشکلات مهم اجتماعی و تربیتی، کاهش عنصر محبّت در جامعه ... ادامه »
22
امام صادق (علیه السلام) و امام آخر الزمان
چکیده: مساله «غیبت» و «مهدویت» در بین مسلمانان، به خصوص ‍ شیعیان ، دارای سابقه ای بس دیرین است و اذهان مسلمین به وسیله روایات نبوی و علوی، آشنا با این حقیقت بوده است. منابع ما مشحون از روایاتی است كه در آنها، پیامبر- صلی اللّه علیه و آله- و ائمه هدی - علیهم السلام- خبر از وقوع غیبت و مسائل مربوط به آن داده اند. شیخ طوسی در این... ادامه »
11
چه غریب است خاک تو ای بقیع
چکیده: دوستان و گرامیان با عرض سلام خدمت شما عزیزان. به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری مولا و پیشوای مسلمانان امام جعفر صادق(ع) و  با توجه به وظیفه خطیر و سنگین شما دبیران پرورشی نسبت به شناخت کامل خصوصیات این ایام به دانش آموزان، ‌مرکز یادگیری سایت تبیان طبق روال همیشه، متنی را ارائه نموده است، امید است در برگزاری مراسم، شما عز... ادامه »
10
منشور نسل جوان در سیره امام صادق علیه السلام
چکیده: جوانان و نوجوانان در هر جامعه‏اى گنجینه‏هاى سرشارى هستند كه اگر مربیان و متولیان براى آنان سرمایه گذارى شایسته انجام دهند و این گروه فعال و پرشور را با رفتار حكیمانه ، تكریم شخصیت و احترام به نیازها، به اهداف مطلوب و ایده‏آل خود هدایت نمایند، علاوه بر این كه آنان را از خطر انحراف و تردید در هویت و آسیب‏هاى اجتماعى مصونیت &... ادامه »
10
اعتراف علمای اهل تسنن بر علم امام صادق(علیه السلام)
چکیده: آن حضرت اهل مزاح بود و همواره تبسم ملایمی بر لبهایش نقش می بست. هنگامی که در محضر او نامی از رسول خدا صلی الله علیه و آله برده می شد، رنگش به سبزی و سپس به زردی می گرایید... سخنی به گزاف نمی گفت. ایشان از آن دسته از علمای زاهدی بود که ترس از خدا سراسر وجودش را فرا گرفته بود. اللَّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسالَتَه‏ ؛ خداوند آگاهتر ا... ادامه »
10
نقش امام صادق علیه السلام در رد جریانات تصوف
چکیده: این مقاله به تحلیل درباره عدم بازتاب و درخشش فعالیت‎های سیاسی امام صادق علیه السلام اختصاص دارد. در این مقاله از پردازش مکتب فقهی و دینی و نیز علمی امام صرف نظر کرده‎ایم. بسیار مشهور است مکتب جعفری در زمینه فقهی و دینی آموزه‎های ارزنده‎ای دارد؛ از این شمار حدیث، تفسیر، تجوید، کلام و مناظرات، از جمله «... ادامه »
10
وصایای امام صادق علیه السلام، هنگام شهادت
چکیده: امام در لحظه مرگ وصایایی چندی می‌نماید که برخی در امر امامت، برخی در زمینه مسائل خانوادگی و بخشی در مورد عامه است. - به فرزندان خود فرمود: فَلا تَمُوتُنَّ اِلاُّ وَ اَنتُم مُسلِموُن؛ بکوشید که جز مسلمان نمی‌رید . - به کسان و خویشان فرمود: اِنَّ شَفاعَتَنَا لاتَنالُ مَستَخِفّاَ بِالصَّلاةِ؛ شفاعت ما به کسی که نماز را کوچک بشمار... ادامه »
10
داروی حکیمانه امام ششم در عصر پیچیدگی‌ها
چکیده: در میان امامان معصوم علیهم ‌السلام، عصر امام ششم حضرت صادق علیه ‌السلام منحصر بفرد بوده و شرایط اجتماعی و فرهنگی عصر آن حضرت در زمان هیچ یك از امامان وجود نداشته است، زیرا آن دوره از نظر سیاسی، دوره ضعف و تزلزل حكومت بنی امیه و فزونی قدرت بنی عباس بود و این دو گروه مدتی در حال كشمكش و مبارزه با یكدیگر بودند.   یک امپراطوری نابسامان... ادامه »
09
نسل نو و امام صادق علیه السلام
چکیده: جوان و امام صادق علیه‌السلام نگاه مهربان امام صادق علیه‌السلام به جوانان، همراه با بزرگداشت ‏شخصیت، تكریم استعدادها و صلاحیت‏ها، احترام به نیازها و توجه به قلب‏هاى‏پاك و زلال آنان بود و اقبال جمع جوانان به سوى امام علیه‌السلام فرایند عملكرد و رفتار متین، محبت‏آمیز، حكیمانه و سرشار از خلوص و عاطفه آن حضرت بود، بدا... ادامه »
09
بهترین ها از زبان امام صادق علیه اسلام
چکیده: همانا شفاعت ما به سبک شمارنده‌ی نماز نمی‌رسد بهترین اطاعت خدا نعمت های بی شماری به ما بخشیده و از ما خواسته است در قبال این نعمت ها، شکرگزارش باشیم و او را اطاعت کنیم. از منظر امام صادق علیه السلام هیچ اطاعت و فرمانبرداری بهتر از اقامه نماز نیست. ایشان می‌فرماید: «فرمانبرداری خدا، خدمت او در زمین است و هیچ خدمتی برابر با نماز... ادامه »
09
امام صادق علیه السلام از منظر دانشوران اهل تسنن
چکیده: درباره‏ عظمت امام صادق علیه السلام نه تنها توسط شیعیان به فراوانى سخن ‏گفته شده است، بلكه در این باره جمع كثیرى از دانشوران و بزرگان ‏اهل تسنن و جماعت لب به سخن گشوده‏اند. پیشوایان مذاهب اهل سنت، عالمان نامدار اسلامى و صاحب نظران زبردست در باره‏ برجستگى‏هاى ‏علمى، عملى، اخلاقى، كرامت و عظمت آن امام هدایت، امام جعفرصا... ادامه »
08
تشريح برنامه هاي اداره تبليغات اسلامي قاين در سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع)
چکیده: مسئول اداره تبليغات اسلامي شهرستان قاين، از برنامه ريزي اين اداره به منظور بزرگداشت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) خبر داد. به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، به نقل از رابط خبري اداره تبليغات اسلامي شهرستان قاين، حجت الاسلام احمد عليپور مسئول اداره تبليغات اسلامي شهرستان قاين با اعلام اين خبر گفت: اداره تبليغات اسلامي قاين... ادامه »
اين ماه: 72826                              ديروز: 1                              امروز: 636

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.