غدیر

14
اگر غدیر نبود جهانی خلق نمی‌شد
چکیده: با توجه به مضمون حدیث لولاک، ولایت یکی از اهداف مهم خلقت است که بدون آن خلق کردن جهان عبث خواهد بود؛ حال اگر غدیر به عنوان آغاز ولایت وجود نداشت، خلق کردن عالم عبث می‌شد. خالق جهان زمانیکه انسان را خلق می‌کرد، نمی‌خواست او را بدون هدف رها کند که این‌کار از مخترع با شعور بشری هم امکان ندارد سر بزند، چه برسد به خالق عقل که قطعا... ادامه »
08
چرا غدیر به غیبت ختم شد؟!
چکیده: حجت الاسلام سلیمانی با اشاره به علل غصب ولایت امیرالمومنین(ع)، گفت: اینکه ولایت، یک روز در غدیر در راس و بالای دست رسول خدا(ص) بود و امروز به جایی می رسد که نمی تواند در جامعه حاضر باشد، علل متعددی دارد. حجت‌الاسلام جواد سلیمانی، استاد حوزه و کارشناس تاریخ اسلام در گفت و گو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان درباره فلسفه رسیدن به غیبت... ادامه »
04
انکار تداوم امامت، استقرار نبوت را زیر سوال می برد
چکیده: کسانی می خواهند تداوم امامت را انکار کنند که انکار تداوم، استمرار را و سپس استقرار نبوت را زیر سوال می برد. متن زیر جلسه شانزدهم از سلسله مباحث مهدویت است که توسط حجت الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی ایراد شده است. عنوان دوم روایت در اثبات تداوم رهبری در ائمه اطهار این است که می فرماید «زمین از حجت خالی نمی ماند.» ذیل این عن... ادامه »
22
چرا در نهج البلاغه نامی از عید غدیر برده نشده است؟
چکیده: جریان غدیر به طور مکرر در کلمات معصومین و از جمله امیر مومنان علیه السلام آمده است و نیامدن آن در نهج البلاغه که سید رضی(ره) آن را جمع آوری کرده است، به آن جهت است که نهج البلاغه مشتمل بر بخش خاصی از سخنان امام علی علیه السلام می باشد نه همه آن. همان طور که سید رضی جمع آوری کننده نهج البلاغه در مقدمه کتاب تصریح می کند وی در پاسخ به درخواست برخی ... ادامه »
22
آیاتى از سوره معارج در تأیید واقعه غدیر
چکیده: پس از واقعه غدیر و ابلاغ ولایت و امامت علی علیه السلام به مردم و پخش خبر ‏آن در بلاد و جزیره، مردی به نام «جابر بن نضر» یا بنا به گفته برخی به نام «حارث بن نعمان» حضور پیامبر آمده عرض کرد: ای رسول خدا، به ما امر کردی که یگانگی خدا و رسالت تو را تصدیق کرده و حج و زکات به جا آوریم، همه پذیرفتیم. آیا آنچه درباره این موضو... ادامه »
22
بررسی رابطه غدیر و قرآن
چکیده: غدیر واقعه ای است لایق لقب قرآنی! نقطه آغاز آن با قرآن، همه مراحل آن با نزول پی در پی قرآن، تار و پود خطابه اش آمیخته با آیات قران، و خاتمه آن با حضور قرآن، که این همه واقعه ای در سایه سار قرآن را برای ما ترسیم می کند. کدام برنامه اسلام را می شناسید که دو آیه بسیار مهم قرآن مستقیما و صریحا معرف آن باشد: یک دستور به ابلاغ آن با: یا أَیُّهَا الر... ادامه »
08
طلاب برای معرفی غدیر ازفرصت فضای مجازی استفاده کنند
چکیده: امروز طلاب و فضلا از فرصتها و تهدیدات فضای مجازی غافل نباشند از این فضا برای معرفی جریان و تفکر غدیر بهره مند شوند و اسلام محمدی را به دنیا معرفی کنند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» حضرت آیت الله نوری همدانی در دیدار جمعی از طلاب و مبلغان اعزامی به مناسبت دهه ولایت، با بیان این که  باید از این فرصت برای معرفی اسلام ناب بهره گ... ادامه »
04
افتخار باز گذاشتن در خانه علی علیه السلام به مسجد
چکیده: وقتی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مسجد مدینه را ساخت، خانه‎هایی در کنار آن بنا نهاد که زنان خویش را در آن مسکن داد، برای علی بن ابیطالب علیه السلام نیز منزلی در کنار منزل خود ساخت. یاران آن حضرت نیز هر یک حجره‎ای در اطراف مسجد ساخته و ساکن شدند که درهای همه آن منازل به مسجد باز می‎شد و آنها به خانه‎های خویش از درون مسجد رف... ادامه »
02
روز تاریخی غدیر
چکیده: جلوه ی تابناک خورشید روز هیجدهم ذی حجه، دلها را مسرور و دیده‌ها‌ را‌ روشن‌‌ می گرداند،در این روز فـرخنده امـواجی از احـساسات و شادمانی نمودار می شود، زبان ها به گفتار تبریک و تهنیت‌ گویا، آثار مسرت که از اعماق دلها سرچشمه گـرفته در قیافه ‌ها پدید را‌ می گردد. از آنجا که رسم این‌ است‌ که در روز... ادامه »
22
غدیر در كلام حضرت زهراعلیهاالسلام
چکیده: مقدمه هفتاد روز از حادثه بسیار مهم و تاریخى غدیر خم گذشته بود كه رسول مكرم اسلام صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله ‏و سلم دیده از جهان خاكى فرو بست و روح مطهرش به عالم ملكوت عروج كرد. ارتحال پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله ‏و سلم موجى از غم و اندوه در فضاى جامعه نوپاى اسلامى ایجاد كرد. بار مصیبت چنان سنگین ... ادامه »
20
آیه تبلیغ از دیدگاه مفسران اهل سنت
چکیده: به قلم: حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم صلواتي گلستاني (اداره کل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام) آیۀ تبلیغ  ؛ پیش درآمد واقعۀ غدیر واقعۀ غدیر بزرگترین حادثۀ تاریخ اسلام است که سه ماه پیش از رحلت پیامبر اکرم (ص) واقع شد. این واقعه با"آیۀ تبلیغ" آغاز و با "آیۀ اکمال" خاتمه یافت. روایات شیعه و بسیاری از روای... ادامه »
20
بررسی لغوی آیه اکمال از دیدگاه مفسران اهل سنت
چکیده: به قلم: حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم صلواتي گلستاني (اداره کل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام)  آیۀ اکمال ؛ بدرقۀ واقعۀ غدیر دومین آیه ای که در غدیر نازل شد آیۀ اکمال است. بنابر بیشتر روایات شیعی وبرخی روایات اهل  سنت، پس از واقعه غدیر  نازل شد : الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا م... ادامه »
20
آیه اکمال از دیدگاه مفسران اهل سنت(2)
چکیده: به قلم: حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم صلواتي گلستاني (اداره کل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام)  دستۀ دوم روایات: می‏گوید: آیۀ اکمال پس از معرفی امام  علی (ع) در غدیر خم نازل شد این احتمال با محتويات آيه كاملا سازگار است زیرا روز غدير خم  كه پيامبر اسلام ص ا مير مؤمنان على ع را رسما براى جانشينى خود تعيين... ادامه »
20
غدیر ؛ تبیین ولایت و ترسیم مهدویت
چکیده: به قلم: حجت الاسلام مهدی فقیه (مسؤول طرح و برنامه معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام)  مطابق روایات صحیح، ارزش کردار انسان‏ها با شناخت ولايتی که در روز غدير اعلام شد سنجيده می‏شود. به عبارت دیگر، با شناخت هرچه بيشتر صاحب غدير، اعمال ما از کاهی به کوهی تبديل می‏گردد. تمام خوبي‏ها و کمال‏ها از چشمه‏سار غد... ادامه »
21
اگر‌ جـانشینی‌ بـرای‌ پیـامبر نبود، ادامه پیروزی های‌ اسلام ممکن بود؟
چکیده: نهضت جهانی اسلام، با مخالفت و ستیزدگی قریش؛ بلکه‌ عـموم بت ‌پرستان شبه جزیره، آغاز گردید و آنان با دسیسه‌ های گوناگونی؛ برای خاموش‌ ساختن‌ ایـن مشعل آسمانی، وارد‌ کار‌ شـدند، ولی هرچه کوشیدند؛ کمتر نتیجه گرفتند؛ و آخرین‌ تکیه ‌گاه خیالی آنان، این بود که پایه ‌های این‌ نهضت، با مرگ و درگذشت صاحب... ادامه »
02
امام از حقشان چنین میگویند!
چکیده: دیدگاه امام على (علیه السلام) را درباره جانشینى پیامبر و زمامدارى مسلمانان، مى‏توان به سه بخش زیر تقسیم كرد: 1. معرفى جانشین از جانب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از دیدگاه على علیه السلام، گزینش جانشین و خلیفه، سنت و روش پیامبران پیشین بوده است؛ چنان‏كه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز به آن عمل كرده و هرگز مردم را سرگردان رها... ادامه »
04
خطبه غدیر سندی جامع در رد ادعای بهائیان
چکیده: بهاییان برای اثبات ادعای  قائمیت باب ، ضمن چشم پوشی آگاهانه از صدها روایات صحیح السند و قطعی الصدور ، به یکسری احادیث مجعول متوسل شده و در این مجال به بازخوانی گوشه هایی از خطبه غدیر می پردازیم. نویسنده: ع چراغی دین مبین اسلام با تعلیمات الهی و آسمانی خویش، از ادیان الهی که قلب های انسان های تشنه حق و حقیقت را همواره به خود جذب و تاکنون نز... ادامه »
02
هشدارهای غدیر به مومنان حقیقی
چکیده: مقدمه اول: معنای عید عید در نگاه اولیه به معنای روز شادی، رهایی و بخشش به نظر می‌آید اما در نگاه عمیقتر، واژه عید از ریشه عود به معنای بازگشت ساخته شده است؛ با این توضیح معلوم می‌شود که عید روزی است که در آن به اصل خود باز می‌گردیم و در حقیقت نوعی توبه می‌کنیم تا به آن حقیقتی که برای خود کمال می‌دانیم بازگردیم.   مق... ادامه »
25
غدير مى‏تواند محور وحدت مسلمانان باشد؟
چکیده: آنچه از آيات قرآن استفاده مى‏ شود اين است كه به جهت مصالحى خاص در صدر اسلام، نسبت به انسجام امت اسلامى عنايتى خاص از جانب خداوند متعال بوده است. خداوند متعال مى‏ فرمايد: (وَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنفَقْتَ ما فِي الأَْرْضِ جَمِيعاً مَآ أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ)؛(74) &... ادامه »
10
اشتهار واقعه غدير
چکیده: واقعه غدير نظير جنگ هاي پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم و حتي خود حجة الوداع مشهور است. از سوي ديگر احتجاج اميرالمؤمنين و ائمه اطهار عليهم السلام و اصحابشان بدان حديث، نشان دهنده آن است که اصل خبر غدير از واضحات و محکمات بوده، و گرنه ادعاي آن در چنان مجالس و محافل اجتماعي که مملو از دشمنانشان بود، امکان نداشت. منابع واقعه غدير واقعه غدير جزئيا... ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
اين ماه: 73612                              ديروز: 1                              امروز: 1422

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.