مباهله

20
مباهله ؛ اثبات حقانیت اهل‏بیت پیامبر (ص)
چکیده: معنای لغوی و اصطلاحی مباهله / شرح واقعه مباهله / نامه پیامبر(ص) به اسقف نجران / عکس العمل نجرانی‏ها / آیه مباهله/ دیدگاه بزرگان نجران درباره مباهله / در میعادگاه چه گذشت؟ / سرانجام مباهله / مباهله، اثبات صدق دعوت پیامبر(ص) / مباهله، سند عظمت اهل بیت(ع) / دو روایت در شأن اهل بیت (ع)/ اعمال روز مباهله / دعای روز مباهله ...  روز بیست و چهارم... ادامه »
09
تلاش براي تحريف حديث مباهله
چکیده: از برترى هاى اهل بيت عليهم السلام از فضايل و برترى هاى اهل بيت عليهم السلام حديث مباهله است. خداوند متعال مى فرمايد: ( فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَأَبْناءَكُمْ وَنِساءَنا وَنِساءَكُمْ وَأَنْفُسَنا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللّهِ عَلَى الْكاذِبينَ);(1) ه... ادامه »
04
نقش حضرت زهرا علیهاالسلام در جریان «مباهله»
چکیده: خداوند سبحان در قرآن شریف می‌فرماید: ... فمن حاجّک فیه من بعد ما جائک به من العلم فقل تعالوا ندع ابنائنا و ابنائکم و نسائنا و نسائکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنة الله علی الکاذبین‌(1)؛ (ای پیامبر!) هر که پس از این دانشی که به سوی تو فرود آمد، باز هم در مورد «عیسی» با تو چون و چرا نمود، بگو: بیائید تا ما پسران و بانوا... ادامه »
04
بررسی چند شبهه پیرامون آیه مباهله
چکیده: رسیدن به یک مقام و فضیلت الهی و به ویژه مقام نبوت و رسالت، حتماً مبتنی بر رسیدن آن شخص به حد تکلیف و بلوغ نیست. بنابراین برتری و افضلیت امام حسن(علیه السلام) در سن کودکی، امری عادی به حساب می آید؛ چون این مسئله کمتر از مقام نبوت و رسالت است که حتی در سن سه و هفت سالگی و حتی در گهواره، به برخی از پیامبران الهی داده شده است. درباره آیه مباهله... ادامه »
04
درنگی در واقعه‌ی عظیم مباهله
چکیده: مدینه، مسجد مباهله، شمال قبرستان بقیع، سال نهم هجری، روز 24 ذی الحجة... این مکان و زمان اشاره به رویدادی فوق العاده مهم و با عظیمت دارند، واقعه ای که هنوز هم با روشنایی خیره کننده خود تاریکی ها  را می زداید و معبری عطر آگین و با طراوت به سوی سعادت می گشاید. آری! نوشته ای که پیش رو دارید می کوشد تا پس از معرفی کوتاه واقعه با عظمت ... ادامه »
04
جایگاه فاطمه زهرا(س) در آیه مباهله از نظر اهل سنّت
چکیده: فاطمه علیهاالسلام در قرآن چكیده آیه مباهله بر صداقت و عصمت گفتارى و رفتارى اصحاب كساء علیهم‏السلام دلالت دارد. به اعتراف دانشمندان فریقین، روایات متواترى وجود دارند كه پیامبر گرامى صلى‏الله‏علیه‏و‏آله به جاى «انفسنا»، حضرت على علیه‏السلام را و به جاى «نسائنا»، حضرت فاطمه علیهاالسلام را و به جاى ... ادامه »
04
بررسی تاریخی آیه مباهله و بازتاب‌های آن
چکیده: نویسنده: علی معموری؛ چکیده آیه مباهله از جنجالی‌ترین آیات قرآن کریم است. سنت مباهله از دیرباز در بین اقوام سامی رواج داشته و در کتاب‌های مقدس دیگر به جز قرآن نیز به مواردی از آن اشاره شده است. مباهله مذکور در قرآن به ماجرای گفتگو و مناظره مسیحیان نجران با پیامبر اختصاص دارد که در سرانجام آن به دلیل امتناع مسیحیان از پذیرش دعوت پیا... ادامه »
04
مباهله؛ جلوه ای از حضور حضرت زهرا (س) در عرصه سیاست
چکیده: " نجران" بخش با صفایی با هفتاد دهكده تابع خود، در نقطه مرزی حجاز و یمن قرار گرفته است. در آغاز طلوع اسلام، این نقطه تنها منطقه مسیحی نشین حجاز بود. پیامبراسلام(ص) در سال های اول رسالت خود، با سران كشورهای جهان مكاتبه كرد و بدین وسیله آنها را به دین مبین اسلام دعوت نمود. در این بین نامه ای نیز به اسقف نجران نوشت و طی آن مسیحیان نجران را به آئین اسل... ادامه »
19
مباهله در کلام امام رضا(ع)‌
چکیده: درتاریخ 23 ساله بعثت پیامبر اکرم و نبی معظّم،روزهای بسیار مهم و سرنوشت سازی وجود دارد که هریک از رخدادهای آن به تنهایی برای اثبات حقانیت اسلام، نزد دوست و دشمن کافی است. یکی از این رویدادهای مهم و ممتاز«روز مباهله»است که در آن توحید، نبوّت و امامت در کامل ترین چهره ها جلوه کرده و حقیقت ناب و نورانی خود را نشان داد. در كلام ... ادامه »
25
داستان تفسیری مباهله
چکیده: مصطفى (ص) به صحرا شد. آن روز دست حسن (ع) گرفته و حسين (ع) را در بر نشانده، و فاطمه (ع) از پس ميرفت، و على (ع) از پس ايشان. و مصطفى (ص) ايشان را گفت: چون من دعا كنم شما آمين گوئيد. دانشمندان و مهتران ترسايان چون ايشان را به صحرا ديدند بر آن صفت، بترسيدند، و عام را نصيحت كردند و گفتند: ما رويهايى را همى بينیم كه اگر از خداى- عزّ و جلّ- بخواهند كه كوه... ادامه »
تاکنون: 162069             این ماه: 85723         دیروز: 4645         امروز: 1420

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.