سدالابواب

04
ماجرای سدّ ابواب و استثنای حضرت علی (ع)
چکیده: پیامبر اكرم (ص)پس از هجرت به مدینه منوره و تشكیل نظام اسلامی، در آغازین روزهای حضورش در این شهر اقدام به ساختن مسجد نمود، تا پایگاه و محل گرد همایی و عبادت مسلمانان باشد. مهاجرانی كه از مكه معظمه به مدینه منوره هجرت كرده وفاقد خانه و مسكن بودند، همین مسجد را خوابگاه خویش قرار دادند. اما پس از مدتی پیامبر(ص) آنان را از خوابیدن و بیتوته كردن در مسجد ... ادامه »
04
افتخار باز گذاشتن در خانه علی علیه السلام به مسجد
چکیده: وقتی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم مسجد مدینه را ساخت، خانه‎هایی در کنار آن بنا نهاد که زنان خویش را در آن مسکن داد، برای علی بن ابیطالب علیه السلام نیز منزلی در کنار منزل خود ساخت. یاران آن حضرت نیز هر یک حجره‎ای در اطراف مسجد ساخته و ساکن شدند که درهای همه آن منازل به مسجد باز می‎شد و آنها به خانه‎های خویش از درون مسجد رف... ادامه »
06
سد ابواب
چکیده: نویسنده: يدالله حاجي زاده ساخت مسجد در شهر مدینه از نخستین اقدامات رسول ­خدا(ص) پس از هجرت به این شهر است. همزمان با ساخت مسجدی كه بعدها «مسجدالنبی» نامیده شد، حجره­هایی برای سكونت پیامبر(ص) و برخی از همسران آن حضرت متصل به مسجد ساخته شد. پس از مدتی، برخی از صحابه كه توانایی داشتند حجره­ای در كنار مسجد ساختند. این حجرات علاوه بر د... ادامه »
06
حديث منزلت در قضيه «سد الابواب»
چکیده: برنامه حبل المتين/ استاد: حضرت آيت الله دکتر سيد محمد حسيني قزويني 17 / 10 / 1391/ موضوع: حديث منزلت در قضيه «سد الابواب» مجري: «حديث منزلت» را که در قضيه سد ابواب مطرح شده است، براي ما و بينندگان عزيز توضيح دهيد. استاد قزويني: يکي از شبهاتي که اين‌ها دارند، مي‌گويند: که حديث منزلت فقط در ت... ادامه »
06
پرسش و پاسخ: حدیث سد الابواب و شبهات پیرامون آن....
چکیده: در مورد سد الابواب توضيحاتي خواستم. يعني در ابتدا چگونه بوده است آيا درب خانه ها يكي بوده و به مسجد راه داشته كه جز درب خانه حضرت امير (ع) همه بسته شده اند. ضمنا در مورد سيستم حمام آن زمان توضيح بدهيد كه اين سخن كه حضرت امير(ع) به حالت جماع وارد مسجد مي شده است، درست است و رفت و آمد حضرت و اهل خانه چگونه بوده است؟ پاسخ: دانشجوي گراي با تشكر ا... ادامه »
06
حديث«سد الأبواب» فضیلتی سنگین و گران برای امیرالمومنین(ع)
چکیده: به مجرد آمدن نبي مکرم (صلى الله عليه و آله) به مدينه منوره و تأسيس مسجدي در مدينه، صحابه مهاجرين و انصار كه در اطراف مسجد خانه داشتند، از هر خانه، دري به مسجد گشودند كه محل رفت و آمد آنها به مسجد نبي مکرم (صلى الله عليه و آله) باشد. اين موضوع باعث شد برخي افراد، در حالت ناپاكي و جنابت و حيض و نفاس وارد مسجد بشوند و با اين‌‌حال، قداست و اح... ادامه »
اين ماه: 72822                              ديروز: 1                              امروز: 632

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.