عرفه

23
گشودن درهای رحمت بی انتها در عرفه
چکیده: اگر كسى بتواند در روز عرفه خود را به «عرفات» یا به كربلا برساند، بهترین مكانها را براى دعا انتخاب كرده است. و گویا این روز مختص به دعاست.  بنابراین لازم است انسان، تمام توان خود را براى استفاده از این روز بزرگ آماده نموده و مهمترین كار در این جهت، بدست آوردن شرایط استجابت دعاست.  اهمیت دعا در این روز به اندازه‏اى است كه ... ادامه »
23
آموزش عشق ورزی به خدا در دعای عرفه
چکیده: روز عرفه، نماد معرفت و نماد ابراز عشق به خداوند یكتاست. هر آن کسی که قدم در راه زیارت بیت‌الله الحرام می‌گذارد و به ندای پروردگارش لبیک می‌گوید، آرزویش دیدن بیت‌الله است، اما امام حسین (علیه السلام) دیدار الله را به دیدار خانه‌اش ترجیح داد تا به رسالتش برسد و چه بسیار از همسفرانش که راه را از بیراه تشخیص نداده و دیدار خانه ... ادامه »
23
توجه دادن دعای عرفه به نعمتی که همیشه از آن غافلیم!
چکیده: اعضاء و جوارح انسان چنان سنجیده و متناسب در جای خویش گنجانده شده اند که تصور صورت دیگری برای این امر محال است و از سوی دیگر این مجموعه ی عظیم سلولی چنان منسجم و مرتبط با یکدیگر عمل می‌نمایند که خلل در کار و عمل هر عضو, موجب بر هم خوردن نظم عمومی بدن و در نتیجه, به مخاطره افتادن سلامتی آدمی می شود. در بین مخلوقات خداوند متعال، انسان از ویژگی... ادامه »
23
روز اختصاصی توبه و انابه
چکیده: روز عرفه را از این رو عرفه نامیدند که روز اعتراف به گناه است چرا که از حضرت امام جعفر صادق صلوات اللَّه علیه پرسیدند كه چرا عرفات را عرفات نامیدند؟ حضرت فرمودند: جبرئیل علیه السلام حضرت ابراهیم را در روز عرفه به جانب عرفات برد پس چون زوال آفتاب شد جبرئیل گفت یا ابراهیم اعتراف كن به گناه خود و بشناس محل عبادت خود را پس از این جهت آنجا را عرفات ... ادامه »
23
سکانس های خواندنی از دعای امام سجاد در روز عرفه
چکیده: اگر چه درهای رحمت خداوند هیچ گاه به روی بندگانش بسته نخواهد شد، اما برخی از ایام از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند که از جمله آنها می توان به روز عرفه اشاره کرد، چرا که عرفه، روز بازگشت است؛ بازگشت به آغوش مهربان خدا، عرفه، روزی است که ناامیدی از درگاه خدا رخت برمی بندد و درهای رحمت ویژه خداوند به روی بندگان باز خواهد شد،چنانچه امام سجاد در صحیفه سجا... ادامه »
22
نیایش امام حسین علیه السلام در صحرای عرفات
چکیده: چگونه دعا کنیم؟ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، رهبر فرزانه انقلاب درباره شیوه دعا کردن و دعاهای ماثور از اهل بیت علیهم السلام می‏فرمایند: «دعا، خواندنِ خداست؛ حالا مي‏تواند به زبان فارسى يا به زبان خودتان باشد؛ هرچه كه مي خواهيد با خدا حرف بزنيد؛ اين، دعاست. هرچه مي خواهيد با او در ميان بگذاريد. گاهى هم حاجت خواستن نيست، فقط اُنس با... ادامه »
22
عرفه روز شناخت
چکیده: دعای عرفه امام حسین (علیه السلام) دعای عمیقی است که در آن امام بخشی از شناخت هستی، صاحب هستی و خود را به صورت نمادین مطرح کرده‌اند. اینکه انسان بعد از فهم، چگونه با خالق هستی ارتباط برقرار کند و چه طور این هیبت و عظمت را در هستی هضم نماید، بیان می‌کنند. ده شب اول ماه ذی الحجه از ایام مبارک سال است که به احتمال قوی جزء ده شبی ... ادامه »
22
در روز عرفه از خدا چه بخواهیم ؟
چکیده: روز برآورده شدن حاجات و نزول رحمت الهی و روز بخشیده شدن و قبول توبه حضرت آدم و در شب و روز عرفه سفارش شده به مناجات با خدا برای گرفتن تمام خواسته ها و آرزوها و توبه از گناهان گذشته قبول است  و دُعا در عرفه مُستَجاب است و کسى که آن شب را به عبادت به سر آورد اجر صد و هفتاد سال عبادت داشته باشد و هدف خداوند از عرفه د... ادامه »
22
شب عرفه، مخصوص حاجت گرفتن
چکیده: در روایتی نقل شده است که شب عرفه هر دعای خیری که انسان بکند، به اجابت می‌رسد و برای کسی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه انجام دهد، معادل صد و هفتاد سال اطاعت و عبادت است؛ یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می‏‌شود.   عرفه، فرصتی کوتاه برای جاماندگان حضرت آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرا... ادامه »
22
فضیلت زائرین امام حسین (علیه السلام) در عرفه
چکیده: روز عرفه چنان اهمیت دارد که با شب قدر برابرى مى‌کند. امام صادق(علیه السلام) فرمود: اگر شخصى گناهکار نتواند در شب‌هاى با برکت ماه رمضان بویژه شب‌هاى قدر، خود را معرض نسیم رحمت الهى قرار دهد و آمرزیده شود، او تا سال آینده بخشوده نمى‌شود مگر اینکه عرفه را درک کند و از امتیازات آن روز بهره‌ گیرد.اساسا برخى ا... ادامه »
22
عرفه، قربان، عاشورا
چکیده: چه‌قدر تلخ است وقتی بدانی که هیچ نیستی و هیچ نمی‌ارزی. چه‌قدر دردناک است وقتی به پشت سر خود نگاه کنی و ببینی از چه گردنه‌هایی عبورت داده‌اند و ندانسته‌ای. چه‌قدر حسرت‌آور است وقتی بدانی چه‌قدر دوری. چه حس و حال غریبی است در این غروب و چه‌قدر بی‌تاب فردایم. فردایی که عرفه است. عرفه است و بوی ح... ادامه »
اين ماه: 73707                              ديروز: 1                              امروز: 1517

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.