فدک

10
ظالم بودن خاص کافران جاهلیت نیست!
چکیده: سخنان فاطمه زهرا در مسجد، به مناسبت حق‌خواهی درباره باغ فدک ایراد شد که خلیفه وقت آن را مصادره کرده بود؛ اما سخنان ایشان شامل معارف الهی فراوان و نیز هشدارها و توبیخ های جان‌لرزان ، بر مردمی که ترک پیروی از امام عصر کرده بودند نیز هست و همه این امور به زیباترین و ادبی‌ترین کلام ها ایراد شده است. فاطمه زهرا درباره حوادث پس از رسول ... ادامه »
07
فدک و پاسخ به یک پرسش
چکیده: چنان كه در منابع تاریخی معتبر آمده فدك مجموعه ‌ای از باغات و مزارعی بود در اطراف مدینه كه پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله آن را به صلح از یهودیان خیبر گرفته و به حضرت زهرا سلام الله علیها بخشید.(1) بلاذری یكی از علمای اهل سنّت است، چند روایت معتبر در این مورد نقل كرده است كه ملك فدك مال رسول خدا بود و پیامبر صلی الله علیه وآله از درآمد آن به خ... ادامه »
07
فدک؛ فریادی فراتر از میراث
چکیده: "کنون خلافت را همچون اشتری مهار کرده و جهاز بر نهاده، در اختیار گیر! اما روز حشر بی گمان فرا خواهد رسید. و بدان که دادگرترین حاکم، خداوند و دادخواه‌ترین مدعّی، محمّد و بهترین میعادگاه قیامت است و در آن روز، تباهکاران به زیان در خواهند ماند." فرازی از خطبه‌ی فدکیه حضرت زهرا(علیها‌السلام) آخرین روزهای زندگانی فاطمه زهرا (علیها... ادامه »
07
فدك، محكى بر عیار مسلمانى
چکیده: شخصیت یگانه اى چون حضرت زهرا علیهاالسلام كه به اوج وارستگى از دنیا رسیده است، چرا در مقابل غصب ملك خویش آن همه حساسیت نشان مى دهد؟! چرا براى بازپس گیرى فدك تمام مسلمانان را به قیام فرا مى خواند؟! براى پاسخ گویى به چنین پرسش هایى دقت و ژرف نگرى در سیره علمى و عملى آن یگانه جهان ضرورى است; دقت در شیوه زندگانى آن جن... ادامه »
07
ماجراى فدك- فدك چیست؟
چکیده: الف) موقعیت جغرافیایى فدك‏ فدك دهكده‏اى در شمال مدینه بود كه تا آن شهر دو یا سه روز راه فاصله داشت.1این دهكده در شرق خیبر و در حدود هشت فرسنگى‏2 آن واقع بود و ساكنانش همگى یهودى شمرده مى‏شدند. امروزه فاصله خیبر تا مدینه را حدود 120 یا 160 كیلومتر ذكر مى‏كنند.3 ب) فدك و رسول خدا(ص) در سال هفتم هجرت، پیامبر خدا(ص) براى سركو... ادامه »
02
فدک حق چه کسی است؟
چکیده: مردان خدایی و برخوردهای با صلابت از آنجایی كه اولیای خدا به امدادهای خداوندی باور قطعی دارند، در برخوردهای خود با دنیاپرستان و طاغوتهای زمان بی‏واهمه و با قاطعیت و صلابت رفتار می‏كنند و آنان با داشتن سرمایه ایمان به غیر از خداوند متعال از هیچ قدرت و نیرویی نمی‏هراسند كه: «فَمَنْ یؤْمِنْ بِرَبِّهِ فَلا یخافُ بَخْسا وَ لا رَ... ادامه »
02
چرا فدك در حكومت امیرالمؤمنین بازگردانده نشد؟
چکیده: فدك تا آنجا ارزش یك ملك را داشت كه غصب نشده بود. پس از غصب آن به بهاى بى حرمتى به فاطمه علیهاالسلام دیگر بازگرداندن آن ارزشى ندارد. اگر زمین هم بازگردانده شود بهاى غصب آن كه جسارت به سیدةالنساء است قابل قصاص نیست. مگر فاطمه علیهاالسلام احتیاج به درآمد فدك داشت كه آنرا به او برگردانند. این زمین ارزش بخشوده ى خداوند تعالى و رسول خدا صلى الله علیه و ... ادامه »
01
چرا پیامبر فدك را به فاطمه بخشید؟
چکیده: چرا پیامبر فدک را به فاطمه هدیه کرد؟ به چه علت املاك و مزارع سنگین قیمت فدك را به فاطمه (علیهاالسلام) بخشید؟ پیامبر چه دوراندیشی در این زمینه می فرمود؟ آیا غاصبان خلافت علی متوجه مقصود پیامبر شدند؟و.... بجز هدایاى فوق العاده معنوى كه پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله)‏ به دخترش فاطمه زهرا(سلام الله علیها) داد كه هر كدام از دیگرى گران... ادامه »
01
چرا حضرت فاطمه علیهاالسلام فدک را مطالبه می‌فرمود؟
چکیده: ممکن است گفته شود که سیده زنان عالم حضرت صدیقه طاهره از دنیا و زخارف آن دست شسته بودند و کسی که اینگونه دنیا را رها فرموده و از امور فریبنده آن دست شسته، چه باعث گردید که به این نهضت عظیم و سعی و تلاش پی‌گیر در طلب حقوق خود دست یازد؟ و سبب این اصرار و پیگیری در طلب فدک و اهتمام به باز پس گرفتن زمین‌ها و درخت‌های نخل آن با ... ادامه »
اين ماه: 72681                              ديروز: 1                              امروز: 491

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.