آیه ولایت

02
روز تاریخی غدیر
چکیده: جلوه ی تابناک خورشید روز هیجدهم ذی حجه، دلها را مسرور و دیده‌ها‌ را‌ روشن‌‌ می گرداند،در این روز فـرخنده امـواجی از احـساسات و شادمانی نمودار می شود، زبان ها به گفتار تبریک و تهنیت‌ گویا، آثار مسرت که از اعماق دلها سرچشمه گـرفته در قیافه ‌ها پدید را‌ می گردد. از آنجا که رسم این‌ است‌ که در روز... ادامه »
13
هشت نکته برای شناخت اولی الامر
چکیده: آیه 59 سوره نساء ما را به اطاعت از اولی الامر دستور داده است. در این نوشته می خواهیم قدری دقیقتر شویم و بیندیشیم که منظور از اولی الامر چه کسانی هستند. یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُ... ادامه »
13
نشان ولایت و جریان خاتم بخشی
چکیده: « ولی شما تنها خدا و پیامبر اوست و کسانی که ایمان آورده اند، همان کسانی که نماز را بر پا می دارند و در حال رکوع، زکات می دهند»1 روز بیست و چهارم ذی الحجه در تاریخ اسلام، روزی بسیار مهم و سرنوشت ساز است؛ روزی است که بر اثر یک حادثه عظیم و دارای اهمیت، یکی از آیات الهی بر پیامبر(ص) نازل شد. در اثر نزول همین آیه، پیامبر(ص) پرده از یک مسال... ادامه »
13
ولایت در فضیلت، تالی تلو خدا و رسول است
چکیده: آیه ولایت به اندازه ای اهمیت دارد که اهل سنّت از عمر نقل می کنند که بارها می گفت: "دوست داشتم دنیا و آنچه در دنیا است مال من باشد و در راه خدا بدهم و این آیه ولایت درباره من نازل می شد." ولایت امام علی(علیه السلام) در آیه ولایت اِنَّما وَلیُّکُم الله وَ رسولُه و الذین امَنوا الذین یُقیمُونَ الصَّلوة و یُۆتونَ الزَّکاة و هُم راکِعون (ما... ادامه »
13
شبهات وارد شده بر آیه ی ولایت
چکیده: زرق و برق های مادی در برابر دیدگان مردان الهی- نظیر مولا علی (علیه السلام)- رنگ و جلوه ای ندارند و ایشان به قصد قربة الی الله عمل خویش را انجام داده اند. إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُۆْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ » «ولیّ شما تنها خدا و رسول او و کسانی که ایما... ادامه »
13
شبهه ابن تیمیه در مورد شأن نزول آیه ولایت
چکیده: علاوه بر اینها، محدّثان و حافظان حدیث در آثار و تالیفاتشان آن را آورده و در برابر آن تواضعو خشوع کرده و آن را نقل کرده اند، حتّى برخى از آنها به صحّت آن تصریح کرده اند. با توجّه به اینها، این پرسش مطرح مى شود که اجماعابن تیمیّه از کجا پیدا شده و اهل اجماعِ او از کدام نقطه زمین روییده اند؟! پاسخ تفصیلی: ابن تیمیه مى گوید:آیا ادعاى ابن تیمیه در ... ادامه »
13
نظر فخر رازی و امثال او پیرامون آیه ولایت !
چکیده: سائل کنار علی (علیه السلام) که در حال رکوع نماز بود توقف و درخواست کمک کرد. علی (علیه السلام) انگشتر خود را از دست بیرون آورد و به سائل داد. هنگامی که پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) آمدند و از موضوع اطلاع حاصل کردند آیه ولایت بر ایشان نازل شد. إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُ... ادامه »
08
پاسخ به شبهات مخالفان آیه ولایت
چکیده: یکی از رخدادهای مرتبط با آیات قرآن که در ماه ذی‌الحجة الحرام واقع شده است، انگشتر بخشیدن حضرت علی علیه السلام در حال رکوع می‌باشد که در روز بیست و چهارم این ماه اتفاق افتاده است. ‍ 1آیات 55 و 56 سوره مبارکه مائده، بیانگر همین موضوع می‌باشند. آیه اول:‌ (إِنَّما وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذ... ادامه »
اين ماه: 75123                              ديروز: 1                              امروز: 2933

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.