حج

06
حج؛ بهترین فرصت مقابله با مهدی هراسی
چکیده: حجت الاسلام کلباسی با بیان اینکه حج بهترین فرصت برای پاسخ به شبهات مهدی ستیزانه و مهدی هراسانه است، گفت: آنها که قادرند در نشست های فردی تعاملات، توجهات را به امام عصر(عج) معطوف کنند باید توجیه شوند تا بتوانند به شهبات پاسخ دهند. حجت الاسلام مجتبی کلباسی، رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم درباره کیفیت استفاده از فضای حج برای مقابله با مهدی ست... ادامه »
04
بازاریابی وهابیت برای شیعه ستیزی در ایام حج
چکیده: حجت الاسلام پوربدخشان با اشاره به تلاش های وهابیت برای سوءاستفاده از ظرفیت حج برای تخریب تشیع، گفت: وظیفه حجاج ایرانی این است که سکوت کنند چون در مقابل جماعتی قرار دارند که کسب و کارشان این است و منتظر واکنش و پاسخ شیعه هستند. «واقعیت آن است که تا سالیان سال تبلیغ وهابی ها در ایام حج به وسیله کتاب هایی به زبان عربی بود اما اکنون به زبان فا... ادامه »
14
تأویلات اسماعیلیه در مورد مناسک حج
چکیده: مقدمه حج در فقه اسلامی اسماعیلیه رکن ششم می باشد به نظر آنان، قرآن، شریعت و احكام، ظاهر و باطنی دارد؛ بدین جهت آنان برای مناسک حج تأویلاتی دارند که در این نوشتار به آن اشاره می شود.   تأویلات حج و حرمین اسماعیلیان دروزی حج را به معنی "رها کردن کارهای بد و رفتن به سوی کارهای خوب" می نامند و رفتن به مکه را لازم نمی‌دانند. مستعلیان و نزا... ادامه »
27
هشدار مهم امام صادق علیه السلام به حاجیان
چکیده: یکی از مهمترین آثار حج آن است که فقر را از زندگانی انسان دور می کند و گناهان را محو و سبب ورود به بهشت می شود. در مقاله «حج یا کمک به فقرا» اشاره شد که حج تمتع یکی از واجبات الهی است که هیچ عمل مستحبی و یا واجب دیگری نمی تواند جایگزین آن شود، چرا که در این فریضه الهی اسراری نفهته است که از جمله آنها، اهمیت مسئله حج در سیاست خ... ادامه »
22
 پیام رهبر معظم انقلاب به کنگره عظیم حج
چکیده: «اتحاد در زير لواي توحيد» و «شناخت دشمن و مقابله با نقشه‌های او» دو راه علاج اوضاع امروز دنیای اسلام است. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت کنگره عظیم حج، فرا رسيدن موسم حج را عيد بزرگ امت اسلامي و فرصتی معجزه‌گر برای علاج آسیب‌پذیری‌های دنیای اسلام خواندند و با اشاره به ت... ادامه »
19
فلسفه قربانی در حج چیست؟
چکیده: تمام دستورات و قوانین اسلام بر اساس حکمت یا حکمت‌های بسیار دقیق و سودمند به حال مخلوقات وضع شده است. از جمله قوانین و احکام اسلام این است که بر حاجیان واجب است در روز عید قربان در سرزمین منی قربانی کنند. بعضی از حکمت‌های  قربانی در حج عبارتند از: توجّه حاجیان به قربانی کردن هواهای نفسانی و ذبح نفس اماره، کسب تقوا و تقرّب به خداوند، ک... ادامه »
19
رازهای نهفته در سعی بین صفا و مروه
چکیده: حاجی پس از انجام نماز طواف حج ، باید هفت مرتبه فاصله بین «صفا» و «مَروه» را كه امروزه به صورت سالنى ساخته شده و كنار مسجدالحرام قرار دارد بپیماید. در این عمل عبادی همانند سایر اعمال مذهبی ، معانی و مفاهیمی نهفته است که وقوف و علم به این معانی در انجام هر چه بهتر مناسک بی تأثیر نخواهد بود . سرّ نامیدن صفا به نام «... ادامه »
17
فرصت سنگباران شیطان
چکیده: یكی از واجبات منی، ریگ انداختن به جمره در محلی مخصوص است. سنگ ها باید از حرم باشند و آنها را باید با نیت خالص به سمت جمرات بیندازد، در اینجا هم عدد هفت خودنمایی می كند؛ یعنی هفت سنگریزه باید زد. تكبیر گفتن، طاهر بودن و دعا كردن از آداب مستحبی رمی جمرات است. بیاییم ببینیم که در پس رمی جمرات چه می گذرد. جمرات سمبل شیطان از امام صادق(علیه السلام) رو... ادامه »
اين ماه: 73687                              ديروز: 1                              امروز: 1497

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.