ادب و هنر

 

25
حکیم فردوسی و ابهام شیعه یا سنی بودن!
چکیده: سال‌ها بر چهره فردوسی و شاهنامه‌اش غبار غرض‌ورزی و بهره‌کشی سیاسی به خصوص در زمان پهلوی نشسته بود و هر کس هرطور که می‌خواست او را از نظر اندیشه و ایدئولوژی و آرمان تفسیر می‌کرد، اما کتاب "بوسه بر خاک پی حیدر" همه ابهامات را برطرف می‌کند. بیست و پنجم اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی ، احیا گر زبان... ادامه »
14
چهل صحرا پراز خار مغیلان/ گذر هر گاه و هر بیگاه سخت است
چکیده: محمدعلی یوسفی از شاعران کشورمان در آستانه اربعین حسینی شعری با عنوان «اربعین» سروده است. اربعین چهل منزل ولی بی راه سخت است چهل تاریکی و بی ماه سخت است چهل ظلمت سرا و بی فروغی دویدن تا رسیدن، آه سخت است چهل وادی عبور از دشت و هامون گذشتن در مسیرت چاه سخت است چهل شب خون دل بی وقفه خوردن شنیدن طع... ادامه »
08
تقابل ازلی – ابدی عشق و عقل
چکیده: محمدبقایی ماکان مترجم رمان «نارسیس و گلدموند»: هرمان هسه متأثر از ادبیات و عرفان شرق است. محمد بقایی (ماکان) سال 1323 به دنیا آمده است، با گفتن نام این نویسنده و مترجم، نام «هرمان هسه» نویسنده مطرح ادبیات آلمانی هم برای مخاطبان جدی رمان تداعی می‌شود. وی تاکنون 10 اثر از این نویسنده جهانی را به فارسی ترجمه و در نش... ادامه »
23
پاداش مرد آهنگر
چکیده: کوره ی آهنگر به شدت داغ و سوازن بود. شعله های آتش زبانه می کشید و حرارت آن هر چیزی را ذوب می کرد. آهنگر تکه آهنی را برداشت تا در کوره ی داغ بگذارد. آهن ترسید و خودش را کنار کشید. آهنگر اختیار را به خودش سپرد و گفت می توانم تو را گوشه ای از انبار رها کنم اما اگر قبول کنی در این آتش بارها و بارها بسوزی و سپس ضربه های چکش و پتک را تحمل کنی می توانم ... ادامه »
15
لزوم توجه به نیاز‌های مخاطب در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان
چکیده: کارشناسان حوزه ادبیات کودک و نوجوان در نشست تخصصی ترویج کتاب‌خوانی در کتاب‌خانه مرجع کانون بر لزوم توجه به نیاز‌های مخاطبان و پرهیز از نگاه ابزاری و اقتصادی به این حوزه تاکید کردند. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، خسروآقایاری در نشست تخصصی ترویج کتاب‌خوانی کتاب‌خانه مرجع کانون که ... ادامه »
24
کس نگوید که دوغ من ترش است
چکیده: زمینه پیدایش یکی از طلاب علوم دینی از «ابن جوزی»، واعظ شهیر بغدادی پرسید: «عالم‌تر از شما در میان طبقه وعاظ کیست؟» گفت: «کسی نیست.» طلبه پرسید: «چطور؟» ابن جوزی به عربی پاسخی داد که ترجمه آن به فارسی این است: «کس نگوید که دوغ من ترش است» و از آن پس گفته او مثل شد.(1) پیامها هر کس... ادامه »
13
نمونه‌هایی از بدترین شعرهای شاعران بزرگ
چکیده: بعضی از شاعران بزرگ دنیا در دوران فعالیت خود شعرهای بد سروده‌اند که از دید منتقدان پنهان مانده است. کریستن استیوارت بازیگر هالیوودی هفته پیش اجازه داد یکی از اشعارش در مطبوعات منتشر شود و اصلا انتظارش را نداشت به محض انتشار این شعر منتقدان، روزنامه‌ها و کاربران توئیتر به جان او بیفتند و شعرش را تقبیح کنند و آن را «بدترین شعر تاری... ادامه »
02
هنر آرت دکو
چکیده: اصطلاح آرت دکو، برای شرح مکتبی جهانی که هنرهای تزئینی را به صنعت مدرن پیوند می داد، در پاریس در سال 1925م. ابداع شد. گاهی اصطلاح "جاز مدرن" یا تنها "مدرن" نیز برای آن بکار رفته است. این شیوه ، شیوه ای مشهور بود که به سرعت در میان صنف طراحان و معماران گسترش یافت. آرت دکو در مد، تبلیغات و طراحی برای فروش به عنوان نسخه ای ملایم و تجملی و مشهور از ... ادامه »
30
هنر غیرصوری
چکیده: هنر غیرصوری یک جنبش ، مکتب یا گرایش نبود، بلکه "حالتی روحی" و شرایطی به مثابه هنر در گذار از هستی بود که از شروع دهه ی 1950م. اروپا را در نوردید. این هنر کنشی در جهان و رویکردی "وجودی" بود که هنرمند را به سمت اثرگذاری و یافتن  ارتباط خویش با موادی سوق می داد که واقعیت به او عرضه می کرد. هنر غیرصوری در حالی که خود را از طرح های فرمی، فیگورا... ادامه »
23
طنزهای ناگهان
چکیده: مروری بر مضامین طنز در اشعار قیصر امین‌پور قیصر شاعری است که «بی‌محابا مهربان می‌شود» و این مهربانی‌اش به حدی است که همه دل‌مشغولی‌های خویش را ساده و روان با مخاطب خویش در میان می‌نهد. او اهل پنهان کاری نیست، هر چه در دلش جاری است، نصیب قلمش کرده و سفیدی سطر سطر لحظه‌ها را با هجمه کلامش خط خطی ... ادامه »
13
هم‌لهجه مترسك‌ها شدیم
چکیده: شعرهایی از شاعران معاصر کشورمان سه شعر از بهروز آقاكندی   نگه داشتن دو لبخند به زور كنار هم اشتباه بزرگی‌ست این را قابی می‌گفت كه هر روز می‌شكست   ماشین ِ شهرداری هر صبح آب می‌ریخت پشت سرت این صحنه تقریباً تا انتهای خیابان ادامه داشت آنقدر كه همه می‌خندیدند جز من كه چمدانت را دیده بودم زیر ِ تخ... ادامه »
18
یک اشتباه تاریخی
چکیده: «عجیب السلطنه»مجموعه نمایشنامه طنز و شادی آوری است که به شیوه نمایش های تخته حوضی و با برداشتی از داستان های عامیانه کهن فارسی نوشته شده است. این مجموعه شامل دو نمایشنامه عجیب السلطنه و هفت خیار شاهانه است. عجیب السلطنه. علی بهروز نسب. نشر قاب.چاپ اول. تهران.1389.1100 نسخه.128  صفحه. 3000 تومان. «تنها چیزی که در بازار معا... ادامه »
21
فتوژورنالیسم با عکاسان ایرانی
چکیده: شهر زیبا و تاریخی پرپینیان در جنوب فرانسه امسال شاهد برپایی بیست و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی فتوژورنالیستی ‌Visa Pour L'Image‌ شد که در میان مسابقات پرشمار مربوط به عکاسی مستند و خبری در اروپا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. امسال این جشنواره با نمایش آثار دو تن از عکاس ایرانی هم همراه بود و برای عکاسی ایران اهمیتی دوچندان... ادامه »
21
منریسم: شیوه گزینی در فلورانس و رم
چکیده: از میان جنبش های هنری به دنبال رنسانس پیشرفته، جنبش معروف به شیوه گزینی یا منریسم (mannerism) مهم ترین و در عین حال مشکل سازترین جنبش است. معنی آغازین این اصطلاح، محدود و تحقیر آمیز بود. مخاطبان اصطلاحِ شیوه گزینی، در واقع گروهی از نقاشان اواسط سده ی شانزدهم در رُم و فلورانس بودند که سبک "مصنوعی " آن (maniera)  از برخی جنبه های کار راف... ادامه »
21
تفاوت حافظ و اخوان ثالث در تعریف محبت
چکیده: همایش دو روزه حافظ و دوستی با حضور اساتید و صاحب‌نظران عرصه ادب و اندیشه کشور و سفرای کشورهای مختلف عصر امروز (سه‌شنبه 16مهر) در شهر کتاب مرکزی آغاز شد. رضا داوری اردکانی در سخنرانی خود با عنوان »شهر یاران و دیار مهربانان« گفت:‌ با وجود اینکه اهل فلسفه قبول ندارند که فلسفه را به زبان ادبیات بخوانند اما من این کار را ان... ادامه »
21
آشنایی با برنده نوبل ادبی
چکیده: نام آلیس مونرو به عنون سیزدهمین نویسنده زن برنده جایزه ادبی نوبل ثبت شد و این در حالی است که او سال پیش اعلام بازنشستگی کرده بود. آلیس مونرو به عنون نخستین نویسنده زن کانادایی از سال 1901 که جایزه نوبل ادبیات اهدا می‌شود، نام خود را در تاریخ این جایزه به ثبت رساند.مونری 82 ساله «آلیس مونرو»  10 جولای 1931 در شهر و... ادامه »
08
چکیده: در گزارش حاضر سری زده ایم به چند کتابی که اخیرا با موضوع شعرو ادب وارد بازار نشر شده و یا باز نشر شده اند. به خط روشن عشق گزیده‌ی غزل‌های محمد قهرمان با عنوان «به خط روشن عشق» با انتخاب علی‌محمد مۆدب و مبین اردستانی در نشر شهرستان ادب چاپ شده است. این گزیده از آثار منتشرشده‌ی این شاعر فقید انتخاب شده است. مح... ادامه »
26
گوهر خانه
چکیده: خانه چه قدر خاموش و ساكت شده بود. انگار هیچ كس در آن جا زندگی نمی كرد. انگار زندگی فراموش شده بود. پدر و مادر و بچه ها از خداحافظی با محمد حسین حرف می زدند. هر كسی كه تعریف می كرد، بقیه با دقت و حسرت گوش می دادند. مادر حرف های همه را با دل و جان می شنید. اما جواب آن روز محمد حسین را به یاد می آورد و دلش می سوخت. -    &nbs... ادامه »
26
شعر عاشورایی بدون ولایت و فرهنگ مهدویت ابتر است
چکیده: دبیر ستاد شعر آئینی آشنایی هرچه بیشتر با معارف عاشورایی را از ملزومات اساسی جامعه اسلامی برشمرد و تاکید کرد: اگر امروز شاهد موج بیداری اسلامی در کشورهای خاورمیانه هستیم سر منشاء این بیداری اسلامی از مکتب حسینی و از جان گذشتگی سید الشهداء نشأت گرفته است.  «محمدعلي مجاهدي» در کنگره "شعر عاشورایی" با محوریت فریضه امر به معروف و نهی ا... ادامه »
14
جوان‌های قدیمی چطور عاشق می‌شدند
چکیده: «ملکان عذاب» تازه ترین کتاب ابوتراب خسروی است که پس از چند سال بالاخره مجوز نشر گرفته. حالا خسروی با «ملکان عذاب» تریلوژی اش را به پایان رسانده است. سه رمانی که هر کدام یک بخش از فرهنگ تاریخی این سرزمین را نشانه می‌رفت و نویسنده در ساختار آن دست به کالبد‌شکافی فرهنگی می‌زد. «اسفار کاتبان»، &laq... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
اين ماه: 74649                              ديروز: 3517                              امروز: 699

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.