حضرت رقیه(س)

22
شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها
چکیده: دختری به نام رقیه مهم ترین بحث در این دوران درباره حضرت رقیه(س) این است که آیا اصلاً چنین دختری وجود داشته؟ و آیا امام حسین(ع) فرزند دختری سـه یا چـهارساله به این نام داشته است؟ پاسخ به این پرسش، آسان نیست. از یک سو وجود قبری در شام به این نام و پذیرش وجود این دختر در جامعه شیعی، آن هم به صورت مسلم و انکارناپذیر و نقل دهها داستان درباره کرامت او ... ادامه »
03
مگر یک دختر سه ساله چقدر تحمل دارد؟
چکیده: روز عاشورا فقط يك رويداد نيست كه در زمان مانده باشد و در دل تاريخ دفن شده باشد.  عاشورا زنده است و قلب تپنده تاريخ به دست عاشورا مي تپد.  روزي كه حق با تمام توان در مقابل باطل با همه قامتش مي ايستد و درس عبرت آموزي براي بيداران كل عالم مي آفريند. عاشورا آفرينش حيات طيبه به دست حسين بن علي است .تجلي عشق و عاشقي و عطش واقعي وصل محبوب ا... ادامه »
06
شخصیت حضرت رقیه، واقعیت یا تحریف؟
چکیده: رقیه از «رقی» به معنی بالا رفتن و ترقی گرفته شده است.(1) گویا این اسم لقب حضرت بوده و نام اصلی ایشان فاطمه بوده است؛ زیرا نام رقیه در شمار دختران امام حسین(علیه‏السلام) کمتر به چشم می‏خورد و به اذعان برخی منابع، احتمال این که ایشان همان فاطمه بنت الحسین (علیه‏السلام) معروف به فاطمه صغری باشد، وجود دارد.(2) در واقع، بعضی از ف... ادامه »
14
داستان رقیه سلام الله علیها در لابلای متون
چکیده: در طول تاریخ اسلام بحث های زیادی در رابطه با زندگانی کوتاه حضرت رقیه (سلام الله علیها) و حتی وجود و یا عدم وجود آن حضرت انجام شده و بزرگان زیادی کوشیده اند تا با استناد به مدارک تاریخی یا معجزات موجود به رد یا اثبات وجود  آن حضرت بپردازند.   ما در مجال کوتاه این مقاله تنها به نقل برخی شواهد بر وجود این دردانه امام حسین علیه السلام می پ... ادامه »
29
در حریم دختر خردسال کربلا
چکیده: اصل وجود دختری چهار ساله برای امام حسین (علیه السلام) در منابع شیعی آمده است، اما در بعضی منابع در این باره اختلاف وجود دارد اصل وجود دختری چهار ساله برای امام حسین (علیه السلام) در منابع شیعی آمده است، اما در بعضی منابع در این باره اختلاف وجود دارد. در کتاب کامل بهایی نوشته علاءالدین طبری (قرن ششم هجری) قصه دختری چهار ساله که در ماجرای اسارت در خ... ادامه »
28
حضرت رقیّه (س) در اوراق تاریخ
چکیده: نويسنده: علی ربانی خلخالی مرحوم آیة الله حاج میرزا هاشم خراسانى (متوفّاى سال 1352 هجرى قمرى ) در منتخب التواریخ مى نویسد:عالم جلیل ، شیخ محمّد على شامى كه از جملة علما و محصّلین نجف اشرف است به حقیر فرمود: جدّ امّى بلاواسطه من ، جناب آقا سیّد ابراهیم دمشقى ، كه نسبش منتهى مى شود به سیّد مرتضى علم الهدى و سن شریفش از نود افزون بوده و بسیار شریف و... ادامه »
اين ماه: 75071                              ديروز: 1                              امروز: 2881

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.