نهضت حسینی

14
چهل صحرا پراز خار مغیلان/ گذر هر گاه و هر بیگاه سخت است
چکیده: محمدعلی یوسفی از شاعران کشورمان در آستانه اربعین حسینی شعری با عنوان «اربعین» سروده است. اربعین چهل منزل ولی بی راه سخت است چهل تاریکی و بی ماه سخت است چهل ظلمت سرا و بی فروغی دویدن تا رسیدن، آه سخت است چهل وادی عبور از دشت و هامون گذشتن در مسیرت چاه سخت است چهل شب خون دل بی وقفه خوردن شنیدن طع... ادامه »
01
ثبت نام ۵ هزار و ۵۰۰ زائر خراسان جنوبی برای پیاده روی اربعین
چکیده: مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: تا کنون تعداد پنج هزار و ۵۰۰ زائر از خراسان جنوبی در سامانه سماح برای شرکت در پیاده روی اربعین ثبت نام کرده اند. ابوالفضل نوفرستی  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ستاد اربعین استان فعال و کمیته ثبت نام و اعزام که بر عهده حج و زیارت است فعالیت خود را آغاز کرده است. وی با بیان اینکه تا کنون تعداد پن... ادامه »
12
خنثی بودن در جامعه اسلامی ممنوع!
چکیده: موضوع عبرت های شهادت امام حسین(علیه السلام) و یا به عبارتی عبرت های نهضت عاشورا از زوایای مختلفی قابل بررسی است، یکی از این زوایا علت و منشأ شکل گیری نهضت کربلا است، به واقع اگر ما از فضای اجتماعی، دینی و سیاسی سال 61 هجری و جریان های فکر آن، و همچنین خصوصیات و ویژگی های مردم آن زمان واقف باشیم بهتر متوجه خواهیم شد، که چه عواملی موجب به وجود آمدن آ... ادامه »
25
مصیبت جانسوز شام از زبان امام سجاد(ع)
چکیده: امام سجاد (علیه السلام) تداوم بخش اهداف حسینی از بزرگترین حوادث تلخ جهان اسلام که همواره یاد و خاطر آن، قلب و جان آدمی را به درد می آورد، حادثه جانسوز کربلا است. حادثه جانگداز کربلای خونین، یک حادثه عظیم و بی نظیری است که وقتی انسان با چشمانی باز و دلی سرشار از ایمان به آن می نگرد، به روشنی می یابد که چنین حادثه ای در طول تاریخ بشریت بی سا... ادامه »
25
آیه‌ای که امام حسین(ع) هنگام خروج از مدینه تلاوت کرد
چکیده: رابطه تنگاتنگ و به هم تنیده قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) آن قدر عمیق و ریشه دار است که قلم و بیان از عهده ترسیم آن برنمی آیند. حدیث مشهور و متواتر ثقلین این حقیقت را به طور کامل روشن می سازد; زیرا رسول اکرم ـ ارواحنافداه ـ در آن حدیث شریف فرموده اند: «من می روم و دو متاع سنگین، گران بها و ارزشمند در میان شما می گذارم: یکی ... ادامه »
18
امام زمان علیه السلام و زیارت عاشورا
چکیده: زیارت عاشورا که از سوی حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) به شیعیان و شیفتگان تعلیم داده شده است، مضامین والایی دارد. در یکی از قسمت های زیارت این چنین آمده است: « أن یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)؛ همانا از خداوند می خواهم خونخواهی تو را در کنار امام یاری شده از خاندان محمد (صلی الله علیه و آله و سلم... ادامه »
15
تاثیر سیاسى - اجتماعى قیام سیدالشهدا(ع)
چکیده: او كشته شد كه دین خدا جاودان شود جان جهان فداش كه بى مثل و گوهر است. بقاى شریعت اسلام اوضاع عمومى اسلام و مسلمین بسیار ناراحت كننده بود. فعالیت‏ها و تبلیغات مسموم بنى امیه علیه حضرت على علیه السلام و خاندانش، و نیز تحریفات و بدعت‌هایى كه زیركانه در اسلام داخل كرده بودند، شرایط را جهت نابودى اسلام و محو نام حضرت محمد صلی الله علیه و آله... ادامه »
28
کربلا شکست یا پیروزی (1)
چکیده: تهیه کننده: مجتبی قاسمی منبع: راسخون مقدمه درباره قیام عاشورا و نهضت حسینی، نوشته های فراوانی وجود دارد و تحقیق ها و تحلیلهای مختلفی را می توان یافت که هر کدام شیوه های خاصی را دارند. در سالهای اخیر نوشته ها و اندیشه ها رو به تحلیل واقعه و اندیشه های قیام شده و اینکه واقعه، چه تاثیری بر جامعه اسلامی داشته است؟! و هدف از این نهضت و واقعه چ... ادامه »
27
کربلا شکست یا پیروزی (2)
چکیده: تهیه کننده: مجتبی قاسمی منبع: راسخون 5) شکست و پیروزی انسان های الهی : خنده از لطفت حکایت می کند گریه از قهرت شکایت می کند این دو پیغام مخالف در جهان از یکی دلبر حکایت می کند با این مفاهیم متضاد: گریه، خنده، اندوه، شکست، پیروزی؛ زندگی و مرگ قابل تفسیر نخواهد بود. مگر اینکه درک کنیم این مفاهیم از کجا سرچشمه می گیرد، از کجا ناشی شده... ادامه »
اين ماه: 138506                              ديروز: 4401                              امروز: 3594

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.