عزاداری

11
کنگره عظیم اربعین در کربلا، زمینه ساز ظهور
چکیده: گویا این زائران پرشور، آمادگان پیوستن به انقلاب جهانی مهدوی و یاران و انصار پا به رکاب آن حضرت هستند؛ چراکه امروز اربعین پیوند دهنده عینی ظهور با عاشوراست. کنگره عظیم اربعین در سرزمین کربلا که نوعی ابراز ارادت به ساحت مقدس امام حسین (علیه السلام) و شهدا و اسرای کربلا است، از سوی صاحبنظران به عنوان حرکتی جمعی در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی ... ادامه »
06
چند کتاب خواندني در موضوع عزاداري
چکیده: 1- مسائل جديد از ديدگاه علما و مراجع تقليد  يکي از مشکلاتي که باعث به وجود آمدن اختلاف نظر در ميان متديّنين و عزاداران حسيني در جامعه شده است، عدم دسترسي دقيق به ديدگاه هاي فقهي علما و مراجع عظام تقليد است. تقيّد ديني مردم ما - کساني که مهمترين دغدغه شان اقامه شعائر ديني، خصوصاً عزاداري در جامعه است - به گونه اي است که به صرفِ دستيابي به نظ... ادامه »
06
اهميت عزاداري براي سالار شهيدان
چکیده: آيات و روايات  (و من يعظم شعائر الله فانها من تقوي القلوب(2)) و هر کس شعائر الهي را بزرگ دارد، اين کار نشانه ي تقواي دلهاست.  - از امام صادق (ع) نقل گرديده است که: امام حسين (ع) به سوي پيامبر اکرم (ص) مي آمد که حضرت به استقبالش شتافت و او را در دامان خويش نشاند و فرمود: همانا کشته شدن حسين (ع) در دلهاي مومنين حرارتي ايجاد کرده است که... ادامه »
06
گريه هاي رسول خدا(ص) در عزاي حسين(ع)
چکیده: قال رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم :  يَا فَاطِمَةُ كُلُّ عَيْنٍ بَاكِيَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا عَيْنٌ بَكَتْ عَلَى مُصَابِ الْحُسَيْنِ فَإِنَّهَا ضاحِكَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌ بِنَعِيمِ الْجَنَّة . بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏44، ص: 293 . اى فاطمه! هر چشمى فرداى قيامت گريان است غير از چشمى كه در مصيبت حسين گريه... ادامه »
06
احكام عزادارى امام حسین علیه السلام
چکیده: مقدمه: تمام اعمال و رفتار انسانها; چه فردى و چه اجتماعى، مشمول حكمى از احكام شرعى مى‏باشد و تمام موضوعاتى كه به گونه‏اى با رفتار آدمى ارتباط پیدا مى‏كند، در فقه اسلامى داراى قانون و مقرراتى است . عزادارى سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و امامان معصوم علیهم السلام نیز همچون سایر اعمال انسان داراى احكامى است كه در این مخ... ادامه »
06
سیر تاریخى عزادارى امام حسین علیه السلام
چکیده: نقش عزادارى حماسه کربلا، بزرگترین و دلخراش ترین واقعه تاریخ است که پس از 1400 سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به یاد آن واقعه اشکها ریخته می شود و ناله و فریاد به پا است. در این مقاله قصد داریم که سیر تاریخی عزاداری شهدای کربلا را مورد بررسی قرار دهیم. مراسم عزادارى امام حسین(ع) نخستین بار در روز یازدهم محرم سال 61 هجرى در كنا... ادامه »
16
«مُحرِم شدن» مقدمه ورود به ماه محرم‌الحرام
چکیده: از پدران و پدربزرگان خود شنیده ایم که در دوران قدیم آنها برای درک بهتر ماه محرم و عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام چهل روز قبل از آن مراقبت کرده و به ترک معصیت و گناه می پرداختند و با خواندن زیارت عاشورا و اعمالی خاص خود را برای این ماه پر از غم آماده می کردند ... «مُحرِم شدن» مقدمه ورود به ماه محرم‌الحرام است ... ادامه »
16
قدرت اشك بر حسين(ع)
چکیده: حضرت علي بن الحسين حضرت امام سجاد(ع)، در طول حيات مباركشان، پس از شهادت پدر، روزگار را در حزن و اندوه و اشك مي گذراندند. روزها روزه دار شب ها به نماز قيام مي كردند، و چون افطار مي نمودند، طعام شان، با اشك آن حضرت ممزوج مي گشت، و به افراد خود، كه او را در خوردن طعام و آب ترغيب مي كردند مي فرمود: فرزند رسول خدا(ص)تشنه و گرسنه به شهادت رسيد و اين جمله... ادامه »
15
مهم ترین فایده عزاداری های محرم
چکیده: باز محرم شد و شور نوای حسینی به پا خواسته است، محرم که می شود در رگ های مرده ما خون می دود، در چشم های خشک شده ما  چشمه اشک به جوشش می آید و باران حیات بخش عشقحسینی بر قلب های قفل شدیمان باریدن می گیرد و ما زنده می شویم. محرم که می شود سرزمین ها، شهر ها و روستاها از سکون و سکوت در می آیند و جانی دوباره می گیرند، شور محرم که ب... ادامه »
15
آثار و بركات عزادارى و گریه بر سیدالشهدا(ع)
چکیده: «گریه» مظهر شدیدترین حالات احساسى انسان است، و علت‌ها و انگیزه‏هاى مختلفى دارد كه هر یك از آنها نشان‌دهنده حالتى خاص است. در روایات، بعضى از انواع گریه تحسین شده و از صفات پسندیده بندگان پاكدل خداوند به حساب آمده است، و بعضى از انواع گریه مذموم شمرده شده است. گریه، از حالات و انفعالات انسانى است كه با مقدمه‏اى از اندو... ادامه »
15
عزاداری روشن و عزاداری تیره
چکیده: حادثه عاشورا به حدی جانگداز است که بر آن می گرییم و اولیای دین به ما دستور عزاداری داده اند؛ اما می دانیم که این حزن و اندوهی که داریم مانند عزاداری های دنیایی، تیره و بی ارزش نیست بلکه از نوع عزاداری روشن و سفید است.   تذکر سید بن طاووس بر شاد بودن حادثه کربلا سید بن طاووس (ره) در مقدمه کتابی که درباره وقایع ک... ادامه »
14
سير مقابله علما با انحرافات عزاداري
چکیده: قال رسول الله (ص) يحمل هذا الدين في کل قرن عدول ينقون عنه تاويل المبطلين و تحريف الغالين و انتحال الجاهلين کما ينقي الکير خبث الحديد. (46)  پيامبر اکرم (ص) مي فرمايند: در هر قرني، افراد عادلي پاسداري دين را به عهده مي گيرند و تأويل اهل باطل و تحريف غلوکنندگان و دروغ نادانان را از دين مي زدايند؛ همان گونه که دمِ آهنگر، مواد زائد را از آهن مي ز... ادامه »
11
عرفان کاذب و موسيقي پاپ در خيمه عزاداري؟
چکیده: يکي از سنت هاي زيباي شيعيان برگزاري مراسم و آئين هاي عزاداري براي معصومين است که در اين ميان، عزاداري براي امام حسين (ع) تبديل به يک نظام فرهنگي شده است. تاآنجا که همين آئين ها ساليان سال و در طول قرن ها موجب بقاي ماوقع حوادث ماه محرم سال 61 هجري قمري شده است. آئين هاي عاشورايي را به ايندليل مي توان يک نظام فرهنگي دانست که شامل مجموعه اي از مناسک، ... ادامه »
تاکنون: 162858             این ماه: 86512         دیروز: 4645         امروز: 2209

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.