محرم الحرام(سایر)

06
محرم در کلام امام خمینی
چکیده: ماه محرم بویژه روز حماسی عاشورا نقطه عطفی در تاریخ اسلام به شمار می رود. طلاب و روحانیون باید از فضای معنوی بالای این ماه خون و قیام برای پیشبرد اهداف مقدس اسلام و تشیع استفاده کامل را ببرند .برای استفاده هر چه بیشتر از این ماه ابتدا باید محرم و امام حسین را به درستی شناخت.   برای شناخت بهتر از این ماه عظیم و امام حسین ... ادامه »
06
انبیاء و زمین کربلا
چکیده: خواب امیر المؤمنین(ع) دربارهء کربلا فرود آمدن حضرت آدم (ع) بر زمین رسیدن کشتی حضرت نوح(ع) به کربلا عبور حضرت ابراهیم(ع) از کربلا آب نخوردن گوسفندان اسماعیل(ع) به کنار فرات فرود سلیمان(ع) بر سرزمین کربلا سیر حضرت موسی(ع) با یوشع و رسیدن به کربلا گذر حضرت عیسی(ع) با حواریون از کربلا امّ سلمه و خاکی سرخ که رسول الله به وی داد به روایت شیخ صدو... ادامه »
25
جملاتی از رهبر انقلاب درباره سیدالشهدا
چکیده: هیچ وقت نباید امت اسلامی و جامعه‌ی اسلامی، ماجرای عاشورا را به عنوان یک درس، به عنوان یک عبرت، به عنوان یک پرچم هدایت از نظر دور بدارد. قطعاً اسلام، زنده‌ی به عاشورا و به حسین‌بن‌علی (ع) است. * در زندگی حسین‌بن‌علی (علیه‌السلام)، یک نقطه‌ی برجسته، مثل قله‌ای که همه‌ی دامنه‌ها را تحت&z... ادامه »
16
مروری بر اعمال و وقایع ماه محرم
چکیده: پیش از اسلام، عرب جنگ در ماه محرم را حرام می دانست و ترك مخاصمه می كرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد.(1) و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند.(2) در توضیح این كه چرا ماه های دیگر كه جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی شود می توان گفت: چون ترك جنگ از این ماه شروع می شد به آنمحرم گفتند. این ما... ادامه »
29
چنین بود که شد حُر هدایت شده
چکیده: در برابر سپاه امام حسین علیه السلام قرار گرفته بود که ناگهان شنید؛ امام اینچنین می فرمایند: از خدا بترسید و مرا مکشید زیرا کشتن و هتک حرمت من جایز نیست، من فرزند دختر پیامبر شما هستم و جده من خدیجه همسر پیغمبر شماست، و شاید سخن پیامبر به شما رسیده باشد که فرمود: حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشتند!(بحارالانوار، 5/45) وقتی که سپاه عمر بن سعد ر... ادامه »
28
از مدینه تا کربلا همراه با سیدالشهداء(ع)
چکیده: نويسنده: حجت الاسلام محمد باقر روشندل فلسفه قيام ابي عبدالله الحسين ( علیه السلام ) را در سخنان آن حضرت در آغاز حرکت از مدينه وموضع گيري هاي ايشان در برابر حوادثي که در منزلگاه هاي ميان راه روي داده است مي توان يافت . مدینه ****** زمان : نيمه دوم ماه رجب سال 60 هجری حاکم وقت مدینه ( ولید بن عتیقه ) پس از مرگ معاویه دستور یافت تا از ... ادامه »
27
دو سروده جدید از آیت الله صافی همزمان با فرا رسیدن ماه محرم
چکیده: همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، دو سروده از «آیت الله العظمی صافی گلپایگانی» به عناوین "هلال آزادگی" و "انقلاب محرم" منتشر شد. هلال آزادگی هلال ماه محرّم ز نو هویدا شد بیا که رایت سلطان عشق بر پا شد بیا که رایت سلطان عشق بر پا شد بیا که آیت فتح و ظفر هویدا شد درآ به مکتب حرّیت و فداکاری بیا که دین ز قیام حسین احیا شد شعار باطل و ش... ادامه »
27
نظر مراجع تقلید درخصوص عاشورای شمسی
چکیده: ضرورت برگزاری مراسم عزاداری در عاشورا به روایت هجری شمسی، پرسشی است که در دو سال اخیر جامعه مذهبی ایران را با آن مواجه کرده است. حکم شرعی ابداع و برگزاری این نوع مناسبت ها چیست؟ نظر آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله مکارم شیرازی را که در پایگاه اطلاع رسانی ایشان منتشر شده است، در این باره می خوانید. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: همان روز 10... ادامه »
تاکنون: 162060             این ماه: 85714         دیروز: 4645         امروز: 1411

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.