حجاب و عفاف

 

26
بحران مانتوهای جلوباز
چکیده: با توجه به افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی، مسئولین و متولیان فرهنگی کشور باید برنامه‌ریزی هدفمند و راهبردی برای مقابله با فرهنگ غربی و موج تغییر در سبک زندگی ایرانی، داشته باشند تا توانایی مقابله با هجمه‌ی فرهنگی و احیای فرهنگی اسلامی را به دست آورند. موضوع حجاب یکی از مباحثی است که طی دو دهه‌ی اخیر با تغییر و تحولات گسترده... ادامه »
26
«قانون، اجتماع و حجاب» حق با کدام است
چکیده: برخی آن را امری فردی تلقی می‌کنند و برخی دیگر آن را قانون اجتماعی می‌خوانند و بعضی دیگر آن را امری الهی بر می‌شمرند، اما به راستی حق با کدام یک است؟ «حجاب» واژه‌ای که این روزها تحلیل‌های زیادی را به خود اختصاص داده است. از همان ابتدا که مفهوم ملت-دولت پا گرفت یا از همان ابتدا که جامعه شکل گرفت، برای بهتر زیست... ادامه »
25
رد پای فرقه های انحرافی در مد و لباس
چکیده: عفاف و حجاب فقط پوشش نیست. گاهی اوقات حتی در صورت رعایت کامل عفاف و حجاب اتفاقاتی می افتد که همه چیز را زیر سوال می برد. مدتی بود که استفاده از کلمات روی پیراهن ها و مانتوها مد شده بود. وقتی چیزی مُد می شود بسیاری چشم بسته دنبال آن راه می‌افتند بدون اینکه بدانند چه خبر است و این مُد چه ماهیتی دارد. مد شدن کلمات و جملات انگلیسی بر روی البسه... ادامه »
02
هرزگی و کامجویی افراطی!
چکیده: تاثیر اومانیسم بر مساله پوشش بانوان بر اساس تفکر امانیسمی، «تن انسان» یکی از چیزهایی است که می تواند انسان را به اوج لذت و شهوت برساند و او را به هدف نازل خود منتهی کند. نگاهی گذرا به تحولات قرون اخیر دنیای غرب و به تبع آن تحولات گسترش یافته در دیگر نقاط دنیا، گویای آن است که هیچ تغییر و تحولی در ظاهر مردم بدون پیش زمینه های فکری و اع... ادامه »
02
چرایی رشد فزاینده شبهات نوپدید پیرامون حجاب بانوان
چکیده: اگرچه در ظاهر، مساله کشف حجاب در کشورهای اسلامی، تقلیدی کورکورانه و تجددمآبانه بوده است و با امید دستیابی به رشد و پیشرفت جوامع اسلامی انجام پذیرفته اما باید گفت که نقش موثر غربی ها در گسترش و ترویج فرهنگ خود آن هم با روشی تهاجمی و استعماری، امری انکار پذیر است. به طور معمول افزایش پرسش ها پیرامون زوایای تاریک یک موضوع می تواند نشانه توجه عالمانه ... ادامه »
01
نقش ریشه های اعتقادی در پایبندی به مساله حجاب
چکیده: تحولات نوپدید پیرامون مساله حجاب در نگاه اول یک مساله اجتماعی و فرهنگی است اما دقت نظر در این مساله نشان می دهد که تغییر یافتن دیدگاه ها، تمایلات و اعتقادات مردم در جوامع گوناگون بشری نقشی چشم گیر در نحوه پوشش آنها داشته است. بنابراین این تحولات را از یک منظر می توان تحولاتی فرهنگی و اجتماعی و از منظری عمیق تر و دقیق تر تحولاتی فکری و اعتقادی دانست... ادامه »
29
تجربه تلخی به‌نام "وان نایت استند"
چکیده: در جریان "وان نایت استند" دو نفر، تنها برای یک شب طرح دوستی و هم‌باشی می‌ریزند و طی این مدت زمان رابطه جنسی چند ساعته‌ای را با هم تجربه می‌کنند. احتمالا اخیرا اصطلاح وان نایت را شنیده‌اید. اصطلاحی که تجربه یک شب رابطه جنسی را برای شما محیا می‌کند. قضیه از آنجا شروع شد که در پی تهاجملات فرهنگی و اشاعه بی بند و باری د... ادامه »
28
راه حل اصلاح بی ‎حیایی
چکیده: یکی از بزرگ‎ترین مشکلات جامعه ما ترویج بی‎حیایی است. من در بحث حیاء تقسیماتی را هم عرض کردم و در جلسه گذشته حیاء را در سه رابطه از نظر ارزشی و فضیلتی، از نظر زیبایی و از نظر کاربردی در جامعه تقسیم کردیم. حیای ممدوح و مذموم بحث حیاء بحث مفصّلی است، امّا چون این جلسه آخرین جلسه مبحث حیاء است، به طور اختصار یک تقسیم‎بندی دیگری راجع ب... ادامه »
18
چرایی رشد فزاینده شبهات نوپدید پیرامون حجاب بانوان
چکیده: اگرچه در ظاهر، مساله کشف حجاب در کشورهای اسلامی، تقلیدی کورکورانه و تجددمآبانه بوده است و با امید دستیابی به رشد و پیشرفت جوامع اسلامی انجام پذیرفته اما باید گفت که نقش موثر غربی ها در گسترش و ترویج فرهنگ خود آن هم با روشی تهاجمی و استعماری، امری انکار پذیر است. به طور معمول افزایش پرسش ها پیرامون زوایای تاریک یک موضوع می تواند نشانه توجه عالمان... ادامه »
02
خیانت زنان به یکدیگر!
چکیده: هنوز با من هم سفره می شود ، صحبت می کند، می خوابد و می خندد دیگر خودم هم معنی خنده هایش را نمی فهمم انگار به من می خندد و می گوید: چقدر ساده ای تو!...نمی داند که من همه چیز را میدانم! می‌گویند واقعیت تلخ است اما نه به تلخی خیانت...خیانت واژه ی تلخیست؛ به راستی که خیانت حقیقتی زهر آگین فرود دشنه پی در پی بر پیکره زندگی است . هرگز «بخشیدہ&... ادامه »
20
بیرون بودن چند تار مو
چکیده: سوال: آیا بیرون گذاشتن مقداری از مو، به طوری که تحریک کننده نباشد، اشکال دارد؟ بیرون گذاشتن موی سر (حتی به مقدار چند تار مو) از چادر یا روسری در انظار عمومی و دید نامحرم، حرام است. در حرمت نگاه به موی زن فرقی بین تمام یا قسمتی از آن وجود ندارد و بر زنان مسلمان واجب است تمام موهای سر را از نامحرم بپوشانند و مواظب باشند از زنان غیر مسلمان و بی ب... ادامه »
02
دیوار فحشا و همسفریابی!
چکیده: درج آگهی‌های رنگارنگ کاریابی و درخواست نیروی کار خاص در کانال‌های تلگرامی به اوج خود رسیده بود که آگهی همسفریاب [!] نیز به آنها اضافه شد. "با سلام. آرش هستم حدود ۳۰ ساله به دنبال یه دوست و همسفر و همراه خانم جهت رستورانگردی، تهرانگردی و ایرانگردی هستم. همچنین بر اساس موقعیت شغلی سالی دو بار هم به کشورهای اطراف سفر می‌کنم." این متن ن... ادامه »
24
نگاه و شوخی با نامحرم
چکیده: مقدمه: روح حجاب اگر در جامعه ای حجاب در روابط نامحرم عملی گردد، جرم و جنایت ، فساد و بی دینی، و نارضایتی های همسران از یکدیگر ،و ... کاهش چشمگیری پیدا می کند .  اما برای آنکه دستاوردهای حجاب در جامعه ای رویت شود، لازم است منظور واقعی آن اجرا گردد. زیرا منظور از حجاب، علی رغم تلقی عوامانه، نوع خاصی از پوشش نیست؛ بلکه روح حجاب است که باید ... ادامه »
24
آیا حجاب حق‌الله است یا حق‌الناس؟
چکیده: آیت‌الله جوادی‌آملی در پاسخ به این سوال که چرا اسلام بانوان را ملزم به رعایت حجاب کرده است و آیا این الزام برای زن محدودیتی دارد؟‎، اظهار کردند: ‎راه حل این شبهه و تبیین حجاب در بینش قرآن کریم این است که زن باید کاملاً درک کند که حجاب او تنها ‏مربوط به خود او یا مرد سرپرست او یا حتی خانواده وی نیست تا بگوید من از حق خودم صرف&... ادامه »
22
سن و نوع حجاب برای كودك؟؟؟
چکیده: معمولاً والدین در پیدا کردن سن حجاب برای کودکان خود دچار مشکل هستند و نمی‌دانند که کودک خود را از چه سنی تشویق به پذیرش حجاب بکنند. گاه فردی می‌گوید بگذار برای همان سن تکلیف و گاه فردی، سن مدرسه را ترجیح می‌دهد و گاه کسی پیدا می‌شود که از یک سالگی کودک خود را سفت و سخت وادار به حجاب می‌کند. البته هیچ‌کدام از این روش... ادامه »
21
زکات زیبایی و آفت آن چیست؟
چکیده: از امتیازات دین مبین اسلام توجه به زیبایی و آراستگی ظاهری و پاکیزگی در کنار سیرت پاک و آراستگی باطنی است. خداوند، زن و مرد را آفرید تا با وجود تمام تفاوت‌هایشان در خَلق و خُلق، یکدیگر را در مسیر کمال یاری کنند. ولی همان‌طور که غرایز و روحیات انسان می‌توانند در مسیر کمال و ترقی باشند، ممکن است در راه پستی و سقوط نیز قرار گیرند. حس... ادامه »
21
انسان با چند تار مو به جهنم نمی ‌رود!!
چکیده: اینکه وضعیت حجاب در جامعه به این صورت درآمده است و روز به روز کم رنگ تر می ‌شود، به این دلیل است که مسئله حجاب به درستی از همان ابتدا توسط آموزگار دینی به دانش آموزان تعلیم داده نشده است و آموزگار به دانش آموز نگفته است که اگر حجاب را حفظ کنی، حجاب تو را حفظ می‌ کند. به نظر می آید که دلیل هر نقص و کمبود در جامعه را در  ریشه در ک... ادامه »
21
عفاف ،مردانه و زنانه
چکیده: زمانی که بحث از حجاب و عفاف در جامعه ما می‌شود تمام فکرها به سوی زنان و دختران کشیده می‌شود و گویی این بحث با جنسیت زن ارتباط مستقیم و غیرقابل انکار دارد در صورتی که در این موضوع نباید بحث را جنسیتی مطرح کرد؛ حجاب یک مفهوم مشترک دو جنسی بین زن و مرد است که فقط مصداق‌هایش فرق می‌کند. اسلام به مسئله عفاف زن اهمیت می دهد؛ اما عفاف،... ادامه »
18
چهارشنبه‌های سفید/ تاریخ مصرف مبارزه با عفاف و حیا گذشته است
چکیده: چهارشنبه‌های سفید یواشکی شروع و یواشکی هم تمام شد! پروژه‌های بیگانه که با استخدام چهره‌های خاص در پی زدودن عفاف از جامعه ایرانی است، به دلیل حیای ذاتی ایرانیان یکی پس از دیگری با شکست مواجه می‌شود، دیروز آزادی‌های یواشکی و امروز چهارشنبه‌های سفید. انتخاب آگاهانه حجاب از سوی زن ایرانی سابقه‌ای به دراز... ادامه »
15
چهارشنبه‌های سفید یا سیاه؟!
چکیده: چرا برخی به دنبال راه‌اندازی موج‌هایی هنجارشکنانه و ضدارزشی در جامعه‌ی ایرانی هستند؟ و به چه قیمتی عده‌ای دیگر، خود را بازیچه‌ی دستان این قبیل افراد قرار داده‌اند؟ "آزادی‌های یواشکی" در مورد زنانی بود که حجاب را قبول نداشتند و با توجه به اینکه در کشور ما حجاب یکی از ملزومات است، این افراد در محیط‌هایی از... ادامه »
صفحه 1 از 5اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  بعدي   آخرين   
تاکنون: 162039             این ماه: 85693         دیروز: 4645         امروز: 1390

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.