حجاب و عفاف

 

22
چهارشنبه‌ها روز ماست؛ چهارشنبه های زهرایی برای ترویج حجاب
چکیده: با گل و لبخند جلو می‌روند. خبری از خشونت نیست.  با ادبیات محترمانه، طرح‌های جذاب و هدایا، بانوان بدحجاب را به رعایت حجاب دعوت می‌کنند. طرحشان  چهارشنبه های زهرایی، 8 ساله شده است. مجله فارس پلاس؛ نعیمه جاویدی: پزشک نیستند، جامعه‌شناس هم. اما تاثیر کارشان، کم از تاثیر درمانی پزشکان و آسیب‌شناسی‌های... ادامه »
12
داخل ماشین حریم خصوصی است یا عمومی؟/حجاب یک امر مردمی است نه سیاسی
چکیده: اگر کسی در حریم عمومی در بعد اعتقادی نسبت به حجاب هیچ‌گونه علاقه، کشش و تمایلی نداشته باشد، مطلقاً به هیچ کسی مربوط نمی‌شود. یکی از موضوعاتی که در سطح جامعه بسیار سؤال برانگیز بوده به طوری که از مردم عادی گرفته تا مسئولین و سیاستمداران و سلبریتی ها در آن وارد صحبت و ارائه نظر شده اند، موضوع حجاب و بی حجابی است. این روزها شاهد هستیم... ادامه »
13
موج جدید نه، به حجاب!
چکیده: امروزه یکی از عمده آسیب‌های تبلیغات بی‌حجابی، به ویژه در فضای مجازی؛ اشاعه‌ی فحشا و بی‌بند و باری به بهانه‌ی آزادی زنان است که جامعه را با مشکلات جبران ناپذیری مواجه کرده است. "نه، به حجاب اجباری"، "چهارشنبه‌های سفید"، "آزادی‌های یواشکی" و چندین طرح و پروژه‌ی دیگر را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم که در ر... ادامه »
08
بستر چهارشنبه‌های سفید، خلاء فرهنگی داخل کشور است
چکیده: در گفتگوی اختصاصی تبیان با مدیر پرس تی وی لندن مطرح شد: بستر چهارشنبه‌های سفید، خلاء فرهنگی داخل کشور است/علی‌نژاد فقط می‌خواهد دیده شود مسیح علی نژاد یک پدیده عجیب و غریب نیست، اگر این حاشیه‌ها را از او جدا کنیم، آن هسته مرکزی‌اش شبیه خیلی آدم‌های دنیا است؛ او یک فردی است که خیلی دوست دارد دیده شود. «آزاد... ادامه »
06
پوشش من به خودم مربوط است
چکیده: نگاهی به ماجرای دختران خیابان انقلاب حجاب یکی از ضروریات مسلم دینی و اسلامی است که وجوب و لزوم آن در قرآن کریم مورد توجه و بیان قرار گرفته است. با این وجود در سال های اخیر برخی افراد با برپایی کمپین هایی از جنس چهارشنبه سفید سعی کرده اند به نوعی ماهیت و شرعیت این واجب دینی را زیر پا گذاشته و اهمیت و لزوم آن را در جامعه لگدمال کنند، یکی از استدلالا... ادامه »
26
بحران مانتوهای جلوباز
چکیده: با توجه به افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی، مسئولین و متولیان فرهنگی کشور باید برنامه‌ریزی هدفمند و راهبردی برای مقابله با فرهنگ غربی و موج تغییر در سبک زندگی ایرانی، داشته باشند تا توانایی مقابله با هجمه‌ی فرهنگی و احیای فرهنگی اسلامی را به دست آورند. موضوع حجاب یکی از مباحثی است که طی دو دهه‌ی اخیر با تغییر و تحولات گسترده... ادامه »
26
«قانون، اجتماع و حجاب» حق با کدام است
چکیده: برخی آن را امری فردی تلقی می‌کنند و برخی دیگر آن را قانون اجتماعی می‌خوانند و بعضی دیگر آن را امری الهی بر می‌شمرند، اما به راستی حق با کدام یک است؟ «حجاب» واژه‌ای که این روزها تحلیل‌های زیادی را به خود اختصاص داده است. از همان ابتدا که مفهوم ملت-دولت پا گرفت یا از همان ابتدا که جامعه شکل گرفت، برای بهتر زیست... ادامه »
25
رد پای فرقه های انحرافی در مد و لباس
چکیده: عفاف و حجاب فقط پوشش نیست. گاهی اوقات حتی در صورت رعایت کامل عفاف و حجاب اتفاقاتی می افتد که همه چیز را زیر سوال می برد. مدتی بود که استفاده از کلمات روی پیراهن ها و مانتوها مد شده بود. وقتی چیزی مُد می شود بسیاری چشم بسته دنبال آن راه می‌افتند بدون اینکه بدانند چه خبر است و این مُد چه ماهیتی دارد. مد شدن کلمات و جملات انگلیسی بر روی البسه... ادامه »
22
چهارشنبه‌های سفید در کدام بستر شکل گرفت؟
چکیده: با گذشت چهار دهه از تحقق انقلاب، هر روز این سوال پر رنگ تر می‌شود که آیا انقلاب در حوزه فرهنگ موفق عمل کرد و یا با وجود این همه آسیب فرهنگی، نظیر تجملگرایی، مصرف زدگی، بدحجابی، طلاق و... شکست خورده است؟ همه انقلاب‌های تاریخ برای تحقق یک آرمان ارزشمندی به وقوع پیوسته‌اند؛ مردم ایران نیز در سال 57 برای اهدافی قیام و انقلاب کردند که ... ادامه »
15
دختران خیابان انقلاب؛ نتیجه کم کاری ما
چکیده: نگاهی متفاوت به مسئله کشف حجاب اخیر در حادثه کشف حجاب های اخیر هر کس تحلیلی ارائه داد و به گونه ای دختران خیابان انقلاب را توبیخ کرد، اما هیچکس نگفت که چرا اصلا کار به اینجا کشید؟ هیچکس نگفت که شاید ما هم مقصریم، شاید ما هم کم کاری کرده ایم و شاید بهتر باشد کمی هم این حادثه را آسیب شناسی کنیم. در هفته های گذشته که برخی از دختران و زنان این سرزم... ادامه »
02
هرزگی و کامجویی افراطی!
چکیده: تاثیر اومانیسم بر مساله پوشش بانوان بر اساس تفکر امانیسمی، «تن انسان» یکی از چیزهایی است که می تواند انسان را به اوج لذت و شهوت برساند و او را به هدف نازل خود منتهی کند. نگاهی گذرا به تحولات قرون اخیر دنیای غرب و به تبع آن تحولات گسترش یافته در دیگر نقاط دنیا، گویای آن است که هیچ تغییر و تحولی در ظاهر مردم بدون پیش زمینه های فکری و اع... ادامه »
02
چرایی رشد فزاینده شبهات نوپدید پیرامون حجاب بانوان
چکیده: اگرچه در ظاهر، مساله کشف حجاب در کشورهای اسلامی، تقلیدی کورکورانه و تجددمآبانه بوده است و با امید دستیابی به رشد و پیشرفت جوامع اسلامی انجام پذیرفته اما باید گفت که نقش موثر غربی ها در گسترش و ترویج فرهنگ خود آن هم با روشی تهاجمی و استعماری، امری انکار پذیر است. به طور معمول افزایش پرسش ها پیرامون زوایای تاریک یک موضوع می تواند نشانه توجه عالمانه ... ادامه »
01
نقش ریشه های اعتقادی در پایبندی به مساله حجاب
چکیده: تحولات نوپدید پیرامون مساله حجاب در نگاه اول یک مساله اجتماعی و فرهنگی است اما دقت نظر در این مساله نشان می دهد که تغییر یافتن دیدگاه ها، تمایلات و اعتقادات مردم در جوامع گوناگون بشری نقشی چشم گیر در نحوه پوشش آنها داشته است. بنابراین این تحولات را از یک منظر می توان تحولاتی فرهنگی و اجتماعی و از منظری عمیق تر و دقیق تر تحولاتی فکری و اعتقادی دانست... ادامه »
29
تجربه تلخی به‌نام "وان نایت استند"
چکیده: در جریان "وان نایت استند" دو نفر، تنها برای یک شب طرح دوستی و هم‌باشی می‌ریزند و طی این مدت زمان رابطه جنسی چند ساعته‌ای را با هم تجربه می‌کنند. احتمالا اخیرا اصطلاح وان نایت را شنیده‌اید. اصطلاحی که تجربه یک شب رابطه جنسی را برای شما محیا می‌کند. قضیه از آنجا شروع شد که در پی تهاجملات فرهنگی و اشاعه بی بند و باری د... ادامه »
28
راه حل اصلاح بی ‎حیایی
چکیده: یکی از بزرگ‎ترین مشکلات جامعه ما ترویج بی‎حیایی است. من در بحث حیاء تقسیماتی را هم عرض کردم و در جلسه گذشته حیاء را در سه رابطه از نظر ارزشی و فضیلتی، از نظر زیبایی و از نظر کاربردی در جامعه تقسیم کردیم. حیای ممدوح و مذموم بحث حیاء بحث مفصّلی است، امّا چون این جلسه آخرین جلسه مبحث حیاء است، به طور اختصار یک تقسیم‎بندی دیگری راجع ب... ادامه »
18
چرایی رشد فزاینده شبهات نوپدید پیرامون حجاب بانوان
چکیده: اگرچه در ظاهر، مساله کشف حجاب در کشورهای اسلامی، تقلیدی کورکورانه و تجددمآبانه بوده است و با امید دستیابی به رشد و پیشرفت جوامع اسلامی انجام پذیرفته اما باید گفت که نقش موثر غربی ها در گسترش و ترویج فرهنگ خود آن هم با روشی تهاجمی و استعماری، امری انکار پذیر است. به طور معمول افزایش پرسش ها پیرامون زوایای تاریک یک موضوع می تواند نشانه توجه عالمان... ادامه »
02
خیانت زنان به یکدیگر!
چکیده: هنوز با من هم سفره می شود ، صحبت می کند، می خوابد و می خندد دیگر خودم هم معنی خنده هایش را نمی فهمم انگار به من می خندد و می گوید: چقدر ساده ای تو!...نمی داند که من همه چیز را میدانم! می‌گویند واقعیت تلخ است اما نه به تلخی خیانت...خیانت واژه ی تلخیست؛ به راستی که خیانت حقیقتی زهر آگین فرود دشنه پی در پی بر پیکره زندگی است . هرگز «بخشیدہ&... ادامه »
20
بیرون بودن چند تار مو
چکیده: سوال: آیا بیرون گذاشتن مقداری از مو، به طوری که تحریک کننده نباشد، اشکال دارد؟ بیرون گذاشتن موی سر (حتی به مقدار چند تار مو) از چادر یا روسری در انظار عمومی و دید نامحرم، حرام است. در حرمت نگاه به موی زن فرقی بین تمام یا قسمتی از آن وجود ندارد و بر زنان مسلمان واجب است تمام موهای سر را از نامحرم بپوشانند و مواظب باشند از زنان غیر مسلمان و بی ب... ادامه »
02
دیوار فحشا و همسفریابی!
چکیده: درج آگهی‌های رنگارنگ کاریابی و درخواست نیروی کار خاص در کانال‌های تلگرامی به اوج خود رسیده بود که آگهی همسفریاب [!] نیز به آنها اضافه شد. "با سلام. آرش هستم حدود ۳۰ ساله به دنبال یه دوست و همسفر و همراه خانم جهت رستورانگردی، تهرانگردی و ایرانگردی هستم. همچنین بر اساس موقعیت شغلی سالی دو بار هم به کشورهای اطراف سفر می‌کنم." این متن ن... ادامه »
24
نگاه و شوخی با نامحرم
چکیده: مقدمه: روح حجاب اگر در جامعه ای حجاب در روابط نامحرم عملی گردد، جرم و جنایت ، فساد و بی دینی، و نارضایتی های همسران از یکدیگر ،و ... کاهش چشمگیری پیدا می کند .  اما برای آنکه دستاوردهای حجاب در جامعه ای رویت شود، لازم است منظور واقعی آن اجرا گردد. زیرا منظور از حجاب، علی رغم تلقی عوامانه، نوع خاصی از پوشش نیست؛ بلکه روح حجاب است که باید ... ادامه »
صفحه 1 از 5اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  بعدي   آخرين   
اين ماه: 93985                              ديروز: 3850                              امروز: 3165

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.