آسیب های عزاداری

14
اغراق در مقتل‌خوانی؛ آسیب‌ عزاداری است
چکیده: عضو شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان بیرجند گفت: باید سیره و سبک زندگی اهل بیت(ع) را به جوانان بشناسانیم تا در مسیر اشتباه قرار نگیرند. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، غلامحسین علیزاده، عضو شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان بیرجند گفت: با بیان اینکه غلو در بیان مقاتل و روضه‌ها از آسیب‌های عزاداری است که در... ادامه »
06
جریان مقابله علما با انحرافات در دوران معاصر
چکیده: قالَ رَسولُ الله صلی الله علیه و آله: یَحمِلُ هذا الذینَ فی کُلّ قَرن عُدُول یَنفُونَ عَنهُ تاویلَ المُبطلین و تَحریف العالمین و انتحال الجاهلین کما ینفی الکبیر خبث الحدید.(1)  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‎فرمایند: در هر قرنی، افراد عادلی پاسداری دین را به عهده می‎گیرند و تاویل اهل باطل و تحریف غلوکنندگان و دروغ نادانان را از دی... ادامه »
06
منابع غير معتبر عاشورايي
چکیده: بيش از 20 منبع قابل اعتماد از گزارش حماسه بي‌نظير عاشورا به دست ما رسيده است و در مقابل، منابعي هم‌چون «مقتل ابومخنف»، «نورالعين»، «روضةالشهداء»، «اسرار الشهادة»، «ناسخ التواريخ» و «تذکرةالشهداء» قابل اعتنا نيستند. آيت الله محمد محمدي ري‌شهري، در يادداشتي که در ... ادامه »
06
تحریفات عاشورا و رسالت خواص و عوام
چکیده: مقصر اصلی کیست؟ کم نیستند کسانی که مقصر اصلی تحریفات در واقعه عاشورا و قیام حسین بن علی علیه السلام را عوام دانسته و معتقدند خواسته ها و مطالبات و لیاقت عوام باعث شده تا برخی از نویسندگان، مداحان و منبری ها دست به تحریف بزنند. اینان می گویند: " از بس که این مردم جاهل و نادانند و از بس که این مردم نالایق و ناشایسته هستند![لذا]... ادامه »
16
آسیب شناسی مداحی و عزاداری (2)
چکیده: 2. غلو ديگر آسيب طرح مسائل غلوآميز در عزاداريهاست حسين اللهى شدن! زينب اللهى شدن! و از اين رهگذر خودرا مقدس جلوه دادن قرآن كريم از غلو نهى مى‏كند. يا اهل الكتاب لا تغلوا فى دينكم و لا تقولوا على الله الا الحق.(26) اى اهل كتاب غلو در دين نكنيد و بر خدا جزحق نگوئيد. قل يااهل الكتاب لا تغلوا فى دينكم.(27) اى اهل كتاب در دينتان غلو نكنيد. پيامبر... ادامه »
16
آسیب شناسی مداحی و عزاداری (1)
چکیده: مقدمه به دنبال طرح مسئله آسيب‌شناسي و آفت زدايي از مراسم عزاداري توسط حجت الاسلام و المسلمين سيد احمد خاتمي‌در اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري و اشاره رهبر انقلاب به آن، اظهار نظرهاي متفاوتي درباره علل و انگيزه‌هاي طرح اين مسئله در شرايط كنوني از سوي صاحب‌نظران و گروه‌هاي مختلف سياسي به عمل آمد. حجت‌الاسلام و المسلمين سيد... ادامه »
15
 تحریفات عاشورا (5)
چکیده: در قسمت‌های پیشین مقالات تحریفات واقعه عاشورا به این مباحث پرداختیم: 1-معنای تحریف و انواع آن . 2-ذکر برخی از تحریفاتی که در خصوص واقعه تاریخی عاشورا صورت گرفته است . 3-عوامل تحریف، اسباب و موجباتی که منجر به تحریف می شوند به طور عام و عوامل خاصی که در این حادثه تاریخی دخالت داشته اند. و در این قسمت از مق... ادامه »
15
تحریفات عاشورا (4)
چکیده: به طور کلی تحریف بر دو قسمت است: 1- تحریف لفظی و قالبی  2- تحریف معنوی و روحی. تاریخچه با عظمت کربلا که به دست ما افتاده، هم دچار تحریف لفظی و هم دچار تحریف معنوی شده است. یعنی ما از خودمان ساز و برگ هایی بر پیکره این تاریخ ساخته ایم که چهره با عظمت و نورانی آن را تاریک و ظلمانی و قیافه زیبای آن را زشت کرده ایم. نمونه هایی را در این زمینه در ... ادامه »
15
چکیده: "فبما نقضهم میثاقهم لعنا هم و جعلنا قلوبهم قاسیه یحرفون الكم عن مواضعه و نسوا حظا مماذكروابه." [1] تحریفاتی در واقعه عاشوراانجامشده استکه شامل تحریف لفظی و تحریف معنوی می باشد. و همین تحریفات سبب شده كه این سند بزرگ تاریخی و این منبع بزرگ تربیتی برای ما بی اثر و یا كم اثر شود، و احیانا در مواقعی اثر معكوس ببخشد. عموم ما این وظیفه را داریم كه این س... ادامه »
15
تحریفات عاشورا (2)
چکیده: نقل می‌كنند كه یكی از علمای بزرگ در یكی از شهرستان‌ها تا اندازه‌ای درد دین داشت و همیشه به این دروغ‌هایی كه روی منبر گفته می‌شد اعتراض می كرد و تعبیرش هم این بود كه می‌گفت این زهرماری‌ها چیست كه بالای این منبرها می‌گویند؟ واعظی به او گفت اگر اینها را نگوییم اصلا باید در دکان را تخته كنیم. آن آقا جواب داد اینه... ادامه »
15
تحریفات عاشورا (1)
چکیده: مطلب حاضر برگرفته از کتاب "حماسه حسینی" است که شامل سخنرانی های استاد شهید آیت الله مطهری در خصوص تحریفات صورت گرفته در مورد واقعه عاشورا می باشد. لازم به ذکر است که مطالب استاد چون سخنرانی بودند پردازش و ویرایش ‌شده اند. متاسفانه با توجه به رشد روز افزونتحریفات و غلو‌هایی که در مورد روز عاشورا و وقایع ... ادامه »
اين ماه: 73731                              ديروز: 1                              امروز: 1541

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.