آیه اکمال دین

22
آیه ای در قرآن برای کامل شدن دین در روز غدیر
چکیده: احادیث فراوانی که به مناسبت واقعه غدیر بیان شده، آیه ای درباره تکمیل دین که در این روز و به همین مناسبت نازل شده است. آیه سوم سوره مبارکه مائده پس از آنکه پیامبر، علی علیه‌السلام را در غدیرخم به عنوان جانشین خود معرفی کرد، جبرئیل آیه دیگری را بر آن حضرت نازل کرد: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْک... ادامه »
22
آیا این آیه درباره علی (علیه‌السلام) است؟!
چکیده: آیا آیه «الیوم اکملت‌ لکـم» درباره امام علی(ع) نازل شده است؟ «امروز دین شما را تکمیل کردم؛و نعمت خود را درباره شما بپایان رساندم‌ و اسلام را بعنوان دین برای شما‌ انتخاب نمودم) در روز «غدیر» نازل گردیده ‌است،در صـورتیکه آغاز و پایان آیه ی مزبور درباره بیان احکام گوشت های حلال و حرامست با ای... ادامه »
08
علی علیه السلام پرچمدار آیه ولایت
چکیده: كلمه‏ى «ولى» در این آیه، به معناى دوست و یاور نیست، چون دوستى و یارى مربوط به همه مسلمانان است، نه آنان كه در حال ركوع انفاق مى‏كنند. غدیر در قرآن‏ طبق روایات شیعه و سنّى، این قسمت از آیه 3 سوره مائده: «الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ ...» پس از نصب علىّ بن ابى طالب (علیهماالسلام) به امامت در غدیر خم ... ادامه »
08
ارتباط قرآن با امامت حضرت علی علیه السلام
چکیده: بررسى جایگاه امامت در قرآن و حدیث، واقعه غدیر و نزول آیه اکمال و رخدادهاى پس از آن راه را بر هرگونه تفسیر و تأویلى غیر از انطباق این دو آیه با ولایت امیرمۆمنان مسدود خواهد کرد. در این مقاله به بررسی ارتباط دو آیه از قرآن با امامت حضرت علی علیه السلام می پردازیم: آیه اکمال دین چیست؟ به چه دلیل این آیه مربوط به حضرت على علیه السلام است؟ آیه اکما... ادامه »
08
جایگاه اسرار آمیز آیه اکمال دین در قرآن
چکیده: یکی از مطالب بحث برانگیز راجع به آیه غدیر این است که چرا در ظاهر بین این آیه و ما قبل و ما بعد آن ربطی احساس نمی شود؟! «الْیَوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دِینَکمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکمُ الإِسْلاَمَ دِینًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِی مَخْمَصَةٍ غَیْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِیم»(1)؛ امر... ادامه »
اين ماه: 75008                              ديروز: 1                              امروز: 2818

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.