احکام بانوان

25
اذن ولی در ازدواج دختر پس از ازاله بکارت
چکیده: سوال: آیا برای ازدواج غیر باکره در موارد ذیل اذن پدر یا جدّ پدری شرط می باشد؟ الف) ازاله بکارت به سبب ازدواج موقّت بدون اذن پدر باشد. ب) ازاله بکارت به سبب وطی به شبهه (نزدیکی از روی اشتباه) و یا زنا باشد. ج) ازاله بکارت به سبب استمناء، پرش، تصادف و... باشد. امام خمینی(ره): ب) اگر دختر به واسطه وطی به شبهه (نزدیکی از روی اشتباه) یا زنا بکار... ادامه »
28
انواع مهریه برای زن !!
چکیده: هرگاه در عقد نكاح مهر ذكر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیكی و تعیین مهر، زن خود را طلاق دهد زن مستحق مهر المتعه است. (ماده 1093 قانون مدنی) در مهر المتعه، وضعیت اقتصادی و استطاعت مالی شوهر جهت تعیین مقدار آن مورد لحاظ قرار می‌گیرد ولی در تعیین مقدار مهرالمتعه وضعیت و شئونات زن ملاک عمل خواهد بود. مهریه یا صداق، همان چیزى است که بمنظور حلال کرد... ادامه »
31
ترمیم پرده بکارت، چه حکمی دارد؟
چکیده: در صورتی که بکارت در عقد نکاح شرط شده یا شرط ارتکازی (شرطی که عموم مردم آن را در عقدها لحاظ می‌کنند، حتی اگر بر آن تصریح نشود.) در نظر عرف باشد و بعد از عقد خلاف آن آشکار شود شوهر حق فسخ نکاح را خواهد داشت. سوال: در بعضی مناطق، قبل از ازدواج رسمی و دائم، بین دختر و پسر عقد موقتی می‌خوانند. آیا پس از اجرای صیغه و انجام دخول، م... ادامه »
اين ماه: 75018                              ديروز: 1                              امروز: 2828

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.