حاشیه نشینی و مهاجرت

30
راهکاری برای فقر زدایی
چکیده: فقر پدیده‌ای آسیب‌زا برای جامعه است که اگر با راهکارهای هدفمند و کلان به مبارزه با آن پرداخته نشود، قطعأ مشکلات عمیقی را برای ساختار اجتماعی پدیدار خواهد ساخت و موجب شکاف طبقاتی و نارضایتی عمومی خواهد شد. هرگاه صحبت از افزایش غبار فقر بر چهره‌ی جامعه به میان می‌آید، نگاه‌ها به سمت و سوی دولت و مسئولین می‌چرخد که... ادامه »
15
حاشیه نشینی آبستنی برای معضلات اجتماعی
چکیده: افزایش آمارهای حاشیه نشینی در شهرها به دلیل فقر و نبود امکانات کافی می‌تواند معضلات اجتماعی تازه ای در ساختار جامعه ایجاد کند که بهبود وضعیت آن نیازمند توجه بیشتر است. تعدادشان کم نیست، عده ای در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و بسیاری از آنها در بخش های حاشیه ای و فراموش شده میان زرق و برق همین کلان شهرها در حال گذران زندگی هستند. بسیاری از کار... ادامه »
02
وضعیت قرمز در روستاهای شرق کشور/زنگ خطر خالی شدن مرز
چکیده: روستائیان در دورافتاده‌ترین مرزهای شرقی با محرومیت و فقر روزگار سپری می‌کنند و حالا زنگ خطر خالی شدن ۲۶۰ کیلومتر از نوار مرزی کشور به صدا درآمده است. «محرومیت» کلمه‌ای که برای تفسیر آن کافی است سری به روستاهای شرقی‌ترین استان کشور یعنی استان خراسان جنوبی بزنید. روستاهایی که کورسوی چراغ خانه‌های روستا یکی پ... ادامه »
24
زندگی زیبای عشایری به زندگی حاشیه نشینی تبدیل نشود
چکیده: نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: نباید اجازه دهیم عزت و زندگی زیبای عشایری به زندگی حاشیه نشینی تبدیل شده و از همه مهمتر فرهنگ زیبای عشایر تضعیف شود. آیت الله سید علیرضا عبادی در دیدار با رئیس سازمان امور عشایری ایران اظهار داشت: عشایر انسان هایی باصداقت، متواضع، پرتلاش، غیرتمند، زحمت کش و با ایمان هستند که عشق به خدمت آن ها داریم. وی به ت... ادامه »
24
۳۰ دهستان خراسان جنوبی دارای ضریب محرومیت بالایی هستند
چکیده: مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: بیش از ۳۰ دهستان خراسان جنوبی دارای ضریب محرومیت بالایی هستند. محمد زهرایی صبح سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی دارای ۶۳ دهستان بوده که از این تعداد بیش از ۳۰ دهستان ضریب محرومت هشت یا ۹ دارند. وی با بیان اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی با تاکیدات رهبری مبنی ب... ادامه »
18
تخلیه روستاهای مرزی خراسان جنوبی تهدیدی جدی برای امنیت است
چکیده: رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه تخلیه روستاهای مرزی استان تهدیدی جدی برای امنیت است، گفت: باید مسئولان از سخت گیری بر روستاییان پرهیز کنند. علیرضا صیفی ظهر سه شنبه در جلسه  پیشگیری از وقوع جرم استان بیان کرد: خراسان جنوبی با ۱۸ سال خشکسالی، مشکلات زیادی اعم از خشک شدن قنوات، کاهش رونق کشاورزی و تخلیه روستاها را بر خود دیده است. ... ادامه »
18
خراسان جنوبی استانی مهاجر فرست
چکیده: مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: در حال حاضر بالغ بر ۱۱.۵ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین و ساکن در سکونتگاه های غیر رسمی در کشور وجود دارد. علیرضا ساوری در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت:  در حال حاضر یکی از معضلات و مشکلات اساسی کشور بحث های حاشیه نشینی، سکونتگاه های غیر رسمی و بافت های ناکارآمد شهر... ادامه »
12
روحانیون مستقر به طور غیر مستقیم در کاهش مهاجرت به شهرها موثرند
چکیده: قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد:روحانیون مستقر به طور غیر مستقیم در کاهش مهاجرت به شهرها موثرند. تقی رستم وندی قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی در حاشیه نشست «کنترل و کاهش آسیب ها و ارتقای سرمایه اجتماعی» در گفتگویی اختصاصی با روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی پیرامون نقش مبلغان و روحانیون در کا... ادامه »
10
پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب درباره حل آسیب‌های اجتماعی
چکیده: اول، زاغه‌ها و حلبی آبادها و کپرها بودند؛ بیغوله‌هایی که یک شبه قد می‌کشیدند و حجم سیاهی می‌شدند دور گلوی شهرها؛‌ سال‌ها که گذشت اسم‌شان شد سکونتگاه‌های غیررسمی که دیگر به چنبره زدن دور شهرها بسنده نمی‌کردند و حالا آلونک‌هایی کج و کوله و بدقواره شده‌اند که مثل زخم‌های لاعلاج در دل کلانشهره... ادامه »
10
گسترش حاشیه نشینی نظام شهری بیرجند را دچار مشکل کرده است
چکیده: حاشیه نشینی پدیده ای، موقتی و رو به زوال نیست، بنابراین، باید برای حل اساسی آن چاره اندیشی شود.باید توجه داشت که مسائل و مشکلات حاشیه نشینی مشکلی فردی و خصوصی نیست که حل آن بر عهده همین مناطق باشد، زیرا گسترش ابعاد آن دامن فقیر و غنی را خواهد گرفت. در استان خراسان جنوبی نیز طی ۱۰ سال گذشته مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهر بیرجند باعث بروز مع... ادامه »
07
خراسان جنوبی مهاجرفرست است
چکیده: حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا در اولین جلسه کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد ستاد استانی بازآفرینی شهری اظهار داشت: این کارگروه، سال گذشته در راستای دستورالعمل کشوری که در 17 بند ابلاغ شده بود برگزار شد. وی با بیان اینکه در راستای این جلسه چهار کارگروه سال گذشته برگزار کردیم، افزود: سال گذشته در جلسه اول این کارگروه هشت مصوب... ادامه »
02
زندگی زیر خط نامرئی
چکیده: حاشیه نشینی یکی از چالش هایی است که در اقصی نقاط جهان به عنوان معضلی جدی مطرح است،پدیده ای که در کشور ایران نیز مسبب و عامل ناهنجاری های متعددی به شمار می رود. حاشیه نشینی یکی از چالش هایی است که در اقصی نقاط جهان به عنوان معضلی جدی مطرح است،پدیده ای که در کشور ایران نیز مسبب و عامل ناهنجاری های متعددی به شمار می رود. حاشیه نشینی یا سکونت گ... ادامه »
11
اینجا همه‌چیز رنگ خاک و حاشیه است!
چکیده: سال‌هاست که در باره معضل حاشیه‌نشینی و پیامدهای آن سخن‌ها گفتیم و شنیدیم اما آیا مردم حاشیه حمایت کافی برای بازگشت به شهرهای خود می‌شوند؟زیاد دور نیست، فقط کافی است چند کیلومتری را از مرکز شهر به سمت محیط پیرامون حرکت کنید و از محدوده شهر خارج شوید. از شمال و جنوب و شرق و غرب هم فرقی ندارد، وقتی از آخرین منطقه مشخص‌شده در ... ادامه »
03
بیشترین جرایم درمناطق حاشیه نشین
چکیده: معاون اجتماعی دادگستری کل استان البرز گفت: بیشتر جرایم خشن مثل زورگیری، ضرب و جرح و اعتیاد در مناطق حاشیه نشین شهرهای رخ می دهد. مهدی جوهری: حاشیه نشینی ناشی از 2 علت است ، نخست حوادث قهری مثل جنگ، خشکسالی و جدیدا ریزگردها است که باعث مهاجرت مردم جنوب و غرب کشور و استان های دیگر شده است. وی گفت: علت دوم این مهاجرت ها سوء مدیریت ها بوده که بای... ادامه »
28
زنگ خطر مهاجرت در شهرهای مرزی خراسان جنوبی
چکیده: این روزها بیشتر استان‌ها با پدیده حاشیه‌نشینی و مهاجرت روبه رو هستند اما در ‌خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌های چند ساله و کم‌آبی حاشیه‌نشینی و مهاجرت‌ها سبب بروز زلزله‌ای مخرب‌تر از زلزله طبیعی شده است. به گزارش خبرنگار تسنیم، در چند سال اخیر به دلیل مهاجرت گسترده اهالی روستاها به شهرستان بیرجند جمعیتی... ادامه »
11
آسیب های اجتماعی در حاشیه شهرها بیداد می کند
چکیده: وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه آسیب های اجتماعی در حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی بیداد می کند، گفت: دستگاه های مسئول باید با رعایت عدم همپوشانی، اقدامات موثری در این مناطق انجام دهند. محمود گودرزی در جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان با اشاره به ارائه گزارش نماینده وزارت راه در خصوص سکونتگاه های غیررسمی با تأکید بر مشهد و سبزوار افزود: در ... ادامه »
06
طرح کاداستر برای پیشگیری از ایجاد نقاط حاشیه نشینی جدید ضروری است
چکیده: حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا امروز (6 مهر) دومین جلسه کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد ستاد استانی بازآفرینی شهری خراسان جنوبی، اظهار کرد: برای ایجاد محیط امن و برقراری عدالت اجتماعی که دغدغه رهبری و مسئولان است باید فرصت‌های برابر برای همه شهروندان جامعه فراهم شود.   وی افزود: در خراسان جنوبی و خصوصا شهر بیرجند مو... ادامه »
25
18 میلیون ایرانی؛ محروم از حقوق اولیه خود
چکیده: از دهه 40 و با آغاز مهاجرت روستانشینان به شهرها پدیده جدیدی در کشور سر برآورد به نام «حاشیه نشینی». پدیده ای که صدها مشکل و معضل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی را به دنبال خود داشته است. جمعیتی که تعدادشان به 18 میلیون نفر رسیده و سال ها مورد بی توجهی قرار گرفتنه اند، به طوری که محلات آن ها به جزایر دورافتاده ای شباهت دارد که هیچ ... ادامه »
12
رونق زمین خواری در اطراف بیرجند(حاشیه نشینی)
چکیده: بخشدار مرکزی شهرستان بیرجند نیز درگفتگویی با مهر، گفت: متاسفانه در روستاهای حاشیه شهر بیرجند از جمله حاجی آباد، امیر آباد، چهکند، دستگرد، علی آباد لوله، حسین آباد سادات و شمس آباد شهرستان بیرجند شاهد پدیده حاشیه نشینی هستیم که افزایش جمعیت در شهر بیرجند به این روستا ها سر ریز شده است. علیرضا جعفری تصریح کرد: امکانات محدود در روستا های اطراف شهر ... ادامه »
10
پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب درباره حل آسیب‌های اجتماعی
چکیده: اول، زاغه‌ها و حلبی آبادها و کپرها بودند؛ بیغوله‌هایی که یک شبه قد می‌کشیدند و حجم سیاهی می‌شدند دور گلوی شهرها؛‌ سال‌ها که گذشت اسم‌شان شد سکونتگاه‌های غیررسمی که دیگر به چنبره زدن دور شهرها بسنده نمی‌کردند و حالا آلونک‌هایی کج و کوله و بدقواره شده‌اند که مثل زخم‌های لاعلاج در دل کلانشهره... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
اين ماه: 75317                              ديروز: 1                              امروز: 3127

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.