سلفیه

18
اندیشه نوسلفیان
چکیده: اندیشه ی سید قطب و محمد قطب، تأثیری عمیق بر جامعه‌ی عربستان نهاد. تحت تأثیر این اندیشه، وهابیان که سال ها خودشان را با معنی ارائه شده از جانب محمد بن عبدالوهاب درباره‌ی توحید سرگرم کرده و مراقب قبرها بودند و گمان نمی‌کردند که مفهوم دیگری نیز در این باره وجود داشته باشد، به ناگاه با قرائت جدیدی روبرو شدند که با توحید ساختگی آن‌ها... ادامه »
17
دارالاسلام و دارالکفر از دیدگاه سلفیه جهادی
چکیده: دارالاسلام و دارالکفر به چه کشورهایی اطلاق می شود؟ از دیدگاه سلفیه جهادی هر کشوری که حاکم کافر یا مرتد داشته باشد دارالکفر است و حمله به آن جایز است. از واژه‌هایی که در بین سلفیه تکفیری رواج دارد. واژه دارالاسلام و دارالکفر است.  سلفیه تکفیری بسیاری از شهرهای اسلامی را دارالکفر می‌دانند؛ در حالی که در این کشورها مسلمانان زندگ... ادامه »
04
توسل سلف به رسول الله بعد از رحلت پیامبر (ص)
چکیده: وهابیان می‌گویند: سلف صالح هیچگاه به انبیا و اولیا متوسل نشده‎اند، در حالیکه قرطبی در تفسیر خود از اميرمؤمنان نقل كرده كه سه روز پس از دفن رسول‏ خدا، عربی بيابان‏ نشين آمد و خود را روی قبر آن حضرت افكند و می‌گفت: من بر خود ستم كرده‏‌ام و آمده‏‌ام تا تو برايم طلب آمرزش كنی. پس در این هنگام از قبر صدايی برخاست ... ادامه »
24
تسلسل تکفیر
چکیده: جریان تکفیر جریانی است که برای از بین بردن ریشه دین و حقانیت اسلام همه گونه ایستاده است. در اتفاقی جالب، فتوای اهل سلفی‌گری و وهابیت به این شکل است که هر مخالف این اندیشه کافر است و منکر کفر او نیز کافر است. لازمه این سخن این است که اگر کسی دومی را به دلیلی کافر نداند، اوهم کافر است و این چرخه و تسلسل ادامه دارد. از نظر وهابیت اهل کتاب ... ادامه »
23
ابن تیمیه: استحاب دعا در کنار قبر پیامبر (ص)
چکیده: ابن تیمیه از اشخاصی است که سرسختانه مخالف با توسل به انبیا و اولیا است. اما وی به صورت ضمنی توسل سلف به قبر پیامبر را می‌پذیرد. وی می‌گوید: عده‌ای از مردم، جواب سلام پیغمبر را از قبر ایشان یا دیگر قبور صالحین شنیده‌اند و یا اینکه سعید بن مسیب صدای اذان را از قبر می‌شنید و امثال این قضایا؛ همه اینها حقیقت دارد ودرست است! ... ادامه »
17
اعتراف بزرگان سلفی بر عدم فضیلت معاویه
چکیده: ابن تیمیه می‌گوید: همه احادیث فضایل معاویه دروغ هستند. ابن قیم نیز در کتابش تعدادی از فضائل جعلی معاویه را آورده و گفته: برخی از جهله اهل سنت در مورد فضل معاویه اینها را جعل کرده‌اند، و قول اسحاق بن راهویه در مورد عدم فضیلت معاویه درست نیست، چون روایاتی که در مورد صحابه و قریش است، به دلیل صحابی بودن معاویه در مورد او نیز هست. ابن ... ادامه »
11
چکیده: حضرت علی (علیه السلام) در بین سلفیه مقامی بالا دارد. حضرت علی جزء خلفای راشدین و عشره مبشره است. بنابر اعتقاد سلفیه هر کس به صحابه توهین کند اهل بدعت، بلکه کافر است. با این اوصاف قطعا باید ابن تیمیه اهل بدعت و کافر باشد، زیرا ابن تیمیه معتقد است که امام علی در 17 مورد اشتباه کرده است، که این اشتباه مخالف صریح قرآن بوده است. حضرت علی (علیه ال... ادامه »
11
توهین کننده به امام علی (ع) شیخ الاسلام است!
چکیده: حضرت علی (علیه السلام) در بین سلفیه مقامی بالا دارد. حضرت علی جزء خلفای راشدین و عشره مبشره است. بنابر اعتقاد سلفیه هر کس به صحابه توهین کند اهل بدعت، بلکه کافر است. با این اوصاف قطعا باید ابن تیمیه اهل بدعت و کافر باشد، زیرا ابن تیمیه معتقد است که امام علی در 17 مورد اشتباه کرده است، که این اشتباه مخالف صریح قرآن بوده است. حضرت علی (علیه ال... ادامه »
10
ابن تیمیه احیاء کننده افکار یهود
چکیده: محمد امین کردی در رابطه با ابن تیمیه می‌نویسد: «یهودی‌ها برای ضربه زدن به دین اسلام، افکار فاسدی چون: تشبیه، تجسیم، جهت و مکان داشتن برای خداوند را در بین مسلمین ترویج دادند. این بدعت‌ها مورد توجه علمای اسلامی قرار نگرفت، تا اینکه در قرن هشتم هجری شخصی به نام ابن تیمیه شبهات و بدعت‌های یهودیان را تکرار کرد.» م... ادامه »
09
ابن تیمیه، عالم اموی
چکیده: ابن تیمیه، از علمای اموی است. وی به‌صورت زیرکانه‌ای در صدد مذمت حضرت علی است، او می‌گوید: «اکثر خطبه‌هایی که در نهج البلاغه از علی نقل شده است، دروغ است. علی برتر از آن است که چنین سخنانی را بگوید، ولی شیعیان دروغ‌هایی را به وی نسبت داده، گمان می‌کنند که مدح علی است، در حالی‌که اینگونه سخنان مدح علی نبوده و ... ادامه »
09
عداوت ابن تیمیه با امام علی (ع)
چکیده: ابن تیمیه در کتاب منهاج السنه که علیه شیعه نوشته شده است؛ به دشمنی با حضرت علی پرداخته و می‌نویسد: علی اینگونه نبود، و همانا بسیاری از صحابه و تابعین، بغض علی را در دل داشتند و او را دشنام می‌دادند و با او نبرد می‌کردند. این سخنان در حالی است که پیامبر گرامی اسلام حب و بغض نسبت به امام علی را نشانه ایمان و نفاق دانسته است. ابن... ادامه »
02
نبش قبر میراث ماندگار بنی امیه
چکیده: این روزها خبرهای بسیار دردناکی از بلاد مسلمین اعم از عراق و شام و یمن به گوش می‌رسد. خبرهایی از قبیل قتل عام مسلمین، بریدن سر، تجاوز به نوامیس مسلمانان و نبش قبر و بسیاری خبرهای دیگر. با رجوع به تاریخ می‌بینم که این‌گونه اعمال تازگی نداشته و در صدر اسلام، کسانیکه داعیه مسلمانی داشتند، مرتکب چنین اعمال زشتی شدند. یکی از جنایات ... ادامه »
21
آیا همان طور که ابن تیمیه مى گوید شیعه از عدد ده متنفر است؟
چکیده: ابن تیمیه مى گوید: از حماقت هاى شیعه آن است که نه تنها عدد ده را به کار نمى برند، بلکه کارهاى مرتبط با ده را نیز انجام نمى دهند، حتّى ساختمان داراى ده ستون یا ده گوشه هرگز نمى سازند، و دلیل آن این است که از عشره مبشَّره (ده نفرى که به آنها مژده بهشت داده شده است) به جز على بن ابى طالب تنفّر داشته و نسبت به آنها دشمنى می‌ورزند (۱). و مى گوید: ا... ادامه »
20
سوالاتی که تفکر سلفیه را ویران می کند
چکیده: سلفی ها مى گويند بايد از صحابه و تابعان پيروى کرد، زيرا فهم آنان، مقياس حق و باطل است. آنان در اين مورد، با حديث منقول رسول خدا استدلال مى کنند اما کج فهمی آنان با نگاهی به معنای "قرن" که در این حدیث آمده است به وضوح قابل درک است. سلفی ها مى گويند بايد از صحابه و تابعان پيروى کرد، زيرا فهم آنان، مقياس حق و باطل است. آنان در اين مورد، با حديث م... ادامه »
08
ابن تيميّه و انكار فضايل امام علي عليه السلام
چکیده: نقد افكار ابن تيميّه (2) فضايل بي كران آيات بسياري در فضايل و مناقب اميرمؤمنان علي (عليه السلام) نازل شده است كه به برخي از آن ها اشاره مي نماييم: 1. علي و آيه ولايت خداوند متعال مي فرمايد: « إِنَّمَا وَلِيُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُمْ رَاکِعُونَ »... ادامه »
16
چگونگی ایجادنوسلفی‌گری دراهل سنت
چکیده: یک عضو شورای علمی دانشنامه اسلام معاصر گفت: سردمدار جریان تکفیری سید قطب است که نظریه حاکمیت و جاهلیت را سامان داد واعلام کرد اسلام هیچ نسبتی با هر آنچه در روی زمین می گذرد، ندارد، زیرا هر چه هست جاهلیت است، جاهلیت مدرن. به گزارش جهان، "مجید مرادی" دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه سن ژوزف بیروت و عضو شورای علمی دانشنامه اسلام معاصر در گفتگو با مهر... ادامه »
26
آیا سلفی‌گری یک مذهب است؟
چکیده:  مذهب در اصطلاح متکلمان و فقیهان مجموعه‌ اصول و فروعی است که افراد به آن دعوت می‌شوند و گاهی فقط به وجود یکی اکتفا کرده و از دیگری چشم می‌پوشند. مثلا می‌گویند: فلانی در اصول و عقاید،«اشعری» است و در فقه «حنفی» است و ... در هر حال، خواه مذهب، مذهب عقیدتی یا فقهی باشد، مجموعه یکپارچه از هر یک را مذهب م... ادامه »
24
سلفیان، پیروی از نصوص یا آراء؟ کدامیک؟
چکیده: سلفیان دوره‌ سیصد ساله‌ آغازین اسلام را دارای قداست ویژه می‌دانند . ایشان در پی آن مذاهب فقهی و عقیدتی فراوانی پدید آوردند که در این مقال محل بحث ما نیست. بلکه هدف ما در این نوشته برسی علل پیدایش زیاد از حد مذاهب فقهی در این دوره است. بعداز وفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، صحابه از لحاظ فکری به دو گروه کاملا متفاوت تقسیم ... ادامه »
03
فتوای مفتی سلفی درخصوص دختران بی بضاعت
چکیده: روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت: قرن‌ها پس از مبارزه اسلام علیه برده‌داری و به پایان رسیدن دوران برده‌داری، اکنون بعضی از مفتی ‌های سلفی به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان دختران بی‌بضاعت را به کنیزی گرفت! شیخ یاسر عجلونی مفتی سلفی اردنی فتوا داده که دختران سوری می‌توانند به عنوان کنیز و برده... ادامه »
03
تكفير از دیدگاه مذاهب
چکیده: از آفت هايى كه همواره جامعه اسلامى را تهديد مى‏كند اهانت و تكفير است، از اين رو از دستورات اسلام به پيروان خودش پرهيز از تكفير است.متاسفانه پاره ‏اى از افراد و گروه‏ ها از شيوه تكفير و اهانت به مقدسات ديگران استفاده مى‏ كنند. در اينجا به بيان مهمترين ديدگاه ها مى‏ پردازيم: ديدگاه سلفيه مؤلف كتاب عقيدة الشيخ عبد الوهاب مى‏ ... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
اين ماه: 72667                              ديروز: 1                              امروز: 477

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.