سیاست

13
پشیمان از تسخیر
چکیده: 13 آبان سال 58 نقطه‌ای مهم در روابط سیاسی بین ایرانِ بعد از انقلاب و ایالات متحده تلقی می‌شود و اتفاقاً به همین دلیل است که دونالد ترامپ این تاریخ را برای اعمال دور جدید تحریم‌های خود آغاز کرده تا با تداعی اتفاقاتی که منجر به انقلاب دوم شد، مردم را از اهداف انقلابی خود دور سازد. اما سؤال این است که دولت مصدق که نهایت همکاری را با آمر... ادامه »
12
چرا 13 آبان روز پیروزی ماست؟!
چکیده: در اغلب آثاری «ضد ایرانی» که در مطالب پیشین بدان اشاره کردیم در تحلیل و ارزیابی هر اثری، به پررنگ بودن ماجرای گروگان‌گیری (تسخیر لانه جاسوسی) در تاریخ ایالات‌متحده و فشار سیاسی – روانی (با ارجاعات فراوانی) در پس‌زمینه اجتماعی این کشور اشاره کردیم. برای آمریکایی‌های پاسخ سینمایی دادن به این رویداد تاریخی ... ادامه »
19
ناکارآمدی اف ای تی اف
چکیده: درحالی‌که منافقین با ترور کور حدود 17000 ایرانی یکی از شیادترین گروه‌های تروریستی در دنیا محسوب می‌شود شاهد این مسئله هستیم که، هیچ اقدامی از سوی این کارگروه در جهت مقابله با تجهیز آن صورت نمی‌گیرد. یکی از مسائلی که در ماه‌های اخیر بحث‌های مختلف و چالشی زیادی بین محافل سیاسی و حقوقی کشور در پی داشته است بحث قبول لوا... ادامه »
17
ریشه‌ برده‌‌گیری مسلمان در صدر اسلام کجا است؟
چکیده: در واقع ما این مصیبت برده داری و اسارت بانوان، آن چیزی را که امروزدر گوشه کنار جهان می بینیم، از کجا داریم؟ از کجا داریم ناموس مسلمان را به بردگی ببرند و بفروشند.  در صدر اسلام دو تا اتّفاق افتاده است که تفاوت دو دیدگاه را نشان می‌ده؛ وقتی خلیفه‌ی اوّل با مخالفین خود از مسلمانان مواجه می‌شود، مثل مانعین زک... ادامه »
23
سیاست؛ عرصه‌ کشتن فضائل و معنویّات
چکیده: از نظر امام خمینی(ره)، دیکتاتوری هنگامی آغاز می شود که انسان خطایی کند و پس از دریافتن خطایش، به جای اعتراف به آن و اصلاحش، مصرّانه بر آن پای بفشارد و راه کج خود را ادامه دهد. تلاش برای پیوند دادن حکومت‌ها با فضایل اخلاقی، سابقه‌ای دیرپا در تأمل‌های نظری حکما و اندیشمندان سیاسی داشته است. قراردادن دولت در یک محمل اخلاقی، مفهوم... ادامه »
04
چگونه مجاهدین خلق مقابل خلق ایستادند؟
چکیده: چگونه مجاهدین خلق مقابل خلق ایستادند؟/بررسی ضعف ایدئولوژیک چپ های منافق رهبران حلقه مرکزی سازمان، هم نمی‌خواستند اسلام را کنار بگذارند و هم دل‌باخته مارکسیسم شده بودند؛ التقاط اسلام و مارکسیسم بزرگترین اشتباه سازمان بود که البته یکی از دلایل شکستشان هم شد. زمانی‌که محمد حنیف نژاد و دوستانش در مواجهه با کشتار حکومت در روز 15 خرد... ادامه »
02
دیپلماسی رسانه‌ای و جایگاه آن در تحقق منافع ملی
چکیده: رسانه‌ها مهمترین ابزار دیپلماسی خارجی هر كشور محسوب می‌شوند و امروزه بدون ابزار رسانه‌ای و ارتباطی موثر برای اقناع افكار عمومی و توجیه سیاست خارجی در عرصه جهانی كشورها نمی‌توانند در عرصه بین المللی، منافع و اهداف ملی خود را دنبال كنند. دیپلماسی رسانه‌ای از جمله مفاهیمی است که بیشتر پس از جنگ جهانی دوم و آغاز روند توس... ادامه »
29
ای قدس دل از غم تو خون است
چکیده: انتقال سفارت آمریکا به فسلطین واکنش‌های زیادی را درپی داشت. گروهی از هنرمندان هم همراه با مردم و مسئولان این اقدام را محکوم و با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی نسبت به اتفاقات اخیر در فلسطین ابراز همدردی کردند. هادی حجازی فر در اینستاگرام نوشت: این همه زور و جهانِ مثلا نگران فقط درحال نگاه کردن و گاهی پلک زدن و وِتو کردن است. ا... ادامه »
11
سکولاریسم ایرانی!
چکیده: غرب که از دیرباز برای کسب منافع بیشتر به کشورهای آسیایی لشکرکِشی می‌کرد، برنامه‌ها و طرح‌های فراوانی را برای عدم استقلال کشورهای منطقه داشت و با همین برنامه‌ها بود که به طور زیرکانه، مستقیم و غیرمستقیم در امور داخلی کشورهایی همچون ایران دخالت کرده و تا حدود زیادی زمام امور را به دست می‌گرفتند تا کوچک‌ترین خدشه‌ای ... ادامه »
14
ترورهای محرمانه و هدفدار اسرائیل
چکیده: گفته می‌شود که آریل شارون، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، در زمانی که وزارت دفاع را بر عهده داشت به ارتش دستور داد هواپیمای مسافربری را بر فراز مدیترانه هدف قرار دهد. یاسر عرفات و معروف به أبو عمّار بود ، عرفات در سال ۱۹۲۹ در قاهره ی مصر متولد شد و در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ در بیمارستان نظامی پرسی حومه پاریس&... ادامه »
10
آیا ایران به صنعا سلاح می‌فرستد؟
چکیده: شائبه کمک نظامی ایران به یمن پس از گذشت چند سال از آغاز جنگ در یمن، شاهد آن هستیم که عربستان از حملات خود به یمن دست برنداشته و هر روز آن را تشدید می‌کند. جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان بارها این حملات را محکوم و بر پایان آن تاکید کرده‌اند اما عربستان نه تنها از موضع غیرانسانی خود کوتاه نیامده بلکه با طرح اتهام علیه کمک نظامی ایران به یم... ادامه »
07
سایه سنگین ترک‌ها بر سر کُردها
چکیده: چیزی که در ظاهر از سوی ترک‌ها عنوان می‌شود نگرانی از حمله سوری‌ها به حریم هوایی ترکیه و نیز حملات نظامی ارتش این کشور با استفاده از بمب‌های شیمیایی است اما آنچه که در واقعیت نهفته چیزی غیر از اینها است. هنگامی که ایران و روسیه خود را برای شرکت در مذاکرات آستانه و سوچی آماده می کردند، ترکیه در آنسوی مرزها در فکر سازماندهی لش... ادامه »
25
عربستان سعودی با محمد بن سلمان؛ پارادوکس در سیاست
چکیده: اصلاحات اجتماعی و اقتصادی عربستان سعودی این روزها یکی از پرخواننده ترین خبرهای خاورمیانه تبدیل شده است، اصلاحاتی که تا حدود زیادی حول بهبود وضعیت زنان در حوزه اجتماعی و تمرکز بر توسعه اقتصادی بوده است. به گزارش خبرگزاری تابناک، حرکت به سمت چشم انداز 2030 و اقتصاد پسانفتی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که عربستان سعودی در راستای جلوگیری از... ادامه »
22
اجلاس فوری اتحادیه عرب برای مقابله با ایران
چکیده: اجلاس فوری اتحادیه عرب برای مقابله با ایران سعد الحریری را مستعفی نمی داند و معتقد است حتی اگر او می خواهد استعفا کند، باید بتواند آزادانه رفتار کند. 100 میلیارد دلار؛ خسارت داعش به عراق، ممانعت سعودی ها از دیدار ماکرون و حریری، آمریکا در حال ساخت پایگاه نظامی جدید در غرب عراق و توصیه مقام سابق اردنی به دولت این کشور در مورد ایران از جمله مهم تری... ادامه »
22
سعد حریری کیست؟
چکیده: سعد الدین رفیق الحریری (متولد سال ۱۹۷۰ میلادی در ریاض) دومین پسر "رفیق الحریری" نخست وزیر فقید لبنان بود که اخیرا و بطور ناگهانی متن استعفای خود را از تلویزیون عربستان سعودی قرائت کرد. سعد حریری نخست وزیر لبنان بطور ناگهانی اقدام به استغفا کرد و موضوع قبل از دوره پایان نخست وزیرش بوده و واکنش‌های جهانی بسیاری را با خود همراه داشت. این مسئله... ادامه »
21
مبارزه با پولشویی یا تحریم ویروسی ایران؟
چکیده: طبق بند‌های ۲۱ و ۳۱ قانون FATF، نهادها، بازیگران و شرکت‌های غیرتحریمی ایران در صورت مراوده و مبادله مالی با شرکت‌های تحریم شده ایرانی، در فهرست سیاه بانک‌های خارجی قرار می‌گیرند. به گزارش خبرگزاری میزان، «ما به هر آنچه در چارچوب قوانین‌مان باشد عمل می‌کنیم. مقابله با تروریسم و پول‌شویی در چارچوب&zw... ادامه »
15
ارقام نجومی رسانه‌ها از جنگ عربستان علیه یمن
چکیده: روزنامه «الریاض» چاپ عربستان سعودی گزارش می کند که هزینه هر پرواز عربستان در حمله به یمن به دویست و سی دلار در ماه می رسد. خسارت های انسانی، زیرساختی، و...بسیاری به دست عربستان سعودی با همکاری و حمایت های مستکبرانی همچون ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا  در طی دو سال اخیر بر پیکره کشور یمن وارد شده است به طوری که رسانه ه... ادامه »
23
شگرد‌های عجیب بن سلمان برای سرکوب شورش‌های داخلی
چکیده: ولیعهد عربستان که برای رسیدن به تخت پادشاهی هنوز با مخالفت­های زیادی مواجه است، از دو ابزار برای کنترل مخالفان داخلی خودش استفاده کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد بن سلمان از زمانی که به عنوان ولیعهد عربستان انتخاب شد با مخالفت­های مختلفی مواجه شد. چرا که بر اساس تمام اصول حاکم بر پادشاهی عربستان وی نباید و نمی­توانست به این مقام... ادامه »
22
خودکشی سیاسی آمریکا
چکیده: آمریکا که خود با جنگ افروزی در کشورهای مختلف به ویژه منطقه خاورمیانه، امنیت را خدشه‌دار کرده می‌کوشد ایران را عامل اصلی عدم ثبات و امنیت در منطقه معرفی کند و این مسئله مهم‌ترین بهانه‌ی وی برای تحریم‌های چند باره جمهوری اسلامی ایران است. رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی اخیر خود فاز جدیدی از سیاست‌های این کشور را در قب... ادامه »
25
عدالت، بنیان زندگی سیاسی
چکیده: ماهیّت و کاربرد عدالت از دیدگاه سیّد جعفر کشفی: اعتدال، مهم ترین فضیلتی است که در اندیشه ی کشفی بنیان زندگیِ سیاسی بر آن نهاده شده است. فضیلتِ حد میانگین در منظومه ی فکریِ او، راه را برای واقع بینی و نزدیک کردن دو عرصه ی ظاهراً متضاد، اما مکمل، یعنی آرمان و امکان، هموار کرده و رهیافتی کارساز و آسان کننده در اختیار ما می گذارد. هر چند جامعه ی آرمان... ادامه »
صفحه 1 از 12اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
اين ماه: 75693                              ديروز: 1                              امروز: 3503

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.