اقتصاد

13
تحول در ارز دیجیتال
چکیده: به گفته تیم دراپر، سرمایه‌دار بزرگ و یکی از علاقه‌مندان بیت کوین، زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، از ارزهای دیجیتال برای خرید اقلام روزمره استفاده خواهد شد. دراپر در کنفرانس Blockchain Connect که در سانفرانسیسکو برگزار شده بود، در خصوص آینده ارزهای دیجیتال سخنان جالبی را بیان کرد. در پنج سال آینده، اگر به یک استارباکس یا مک دونالد... ادامه »
04
رواج قارچ‌گونه ارزهای دیجیتالی
چکیده: موضوع پول‌شویی، امری است که اکثر دولتمردان کشورهای مختلف جهان با آن روبرو بوده و تمام توان خود را برای مبارزه با این فساد مالی به‌کار گرفته‌اند، اما هر روز شاهد میان‌بری جدید در این حوزه هستیم. دیگر امروزه کم‌تر کسی را مشاهده می‌کنیم که نام "بیت کوین" (Bitcoin) را نشنیده باشد. ارزی دیجیتالی و فراگیر، که طی چند ماه گ... ادامه »
24
اقتصاد در دامی به نام دامپینگ
چکیده: پدیده هایی همانند دامپینگ در حوزه اقتصادی مشکلاتی را به وجود می آورد در نتیجه باید راهکارهای مناسب را برای مقابله با آن اتخاذ نمود. رونق اقتصادی در دنیای امروزی نیازمند به کارگیری معیارهای متفاوتی است که اگر می خواهیم این بخش مهم کشور را به سمت توسعه پایدار ببریم باید با استفاده از راهکارهای درست برای مقابله با تهدیدات بالقوه که با اشکال مختلفی نم... ادامه »
21
مبارزه با پولشویی یا تحریم ویروسی ایران؟
چکیده: طبق بند‌های ۲۱ و ۳۱ قانون FATF، نهادها، بازیگران و شرکت‌های غیرتحریمی ایران در صورت مراوده و مبادله مالی با شرکت‌های تحریم شده ایرانی، در فهرست سیاه بانک‌های خارجی قرار می‌گیرند. به گزارش خبرگزاری میزان، «ما به هر آنچه در چارچوب قوانین‌مان باشد عمل می‌کنیم. مقابله با تروریسم و پول‌شویی در چارچوب&zw... ادامه »
03
داعشی های وطنی این بار در بازار تهران !
چکیده: مسئولان اقتصادی، اقتصاد مقاومتی را جدّی بگیرند. تولید داخلی، منع واردات، جلوگیری از قاچاق؛ اینها آن اوّلی ‌هایش است. امسال سال اشتغال است. الان هم ما در واقع در نیمه‌ی دوّم سال هستیم؛ یعنی بیش از نیمی از سال گذشته. در زمینه‌ ی اشتغال و در زمینه ‌ی تولید داخلی و تولید ملّی، فعّالیّت ها باید افزایش پیدا کند؛ باید مضاعف بشود، عقب&z... ادامه »
02
عاقبت اقتصاد پسا برجام
چکیده: اگرچه کشورهای غربی به رهبری آمریکا پس از پایان توافق هسته‌ای با ایران بطور کامل پایبند تعهداتشان نبودند اما باید گفت که با همین روند بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی، خودرو سازی، تجاری و... با توجه به بازار مناسب، موقعیت استراتژیک و توانمندی ایران، رغبت بالایی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی ما از خود نشان داده‌اند&zwn... ادامه »
31
کلید قفل "اقتصاد مقاومتی"
چکیده: رشد و توسعه اقتصادی نیازمند توجه ویژه به همه ظرفیت های آن از جمله صنایع خرد و کلان است در نتیجه به منظور توسعه پایدار باید اقصاد را از وضعیت تک محصولی به سمت چند محصولی ببریم. سال هاست که متخصصان دنیای اقتصادی هر وقت با واژه تک محصولی روبرو می شود یاد نفت و ذخایر انرژی می افتند و همواره به دنبال راهکاری برای برون رفت از این نوع اقتصاد و توسعه سایر... ادامه »
11
بحران درصندوق بیمه بیكاری
چکیده: عملكرد صندوق بیمه بیكاری و تعهدات وسیع، میزان و طول مدت مقرری و تدوین قانون بدون توجه به وضعیت اقتصاد كشور و بازار كار، چالش‌هایی را در این حوزه ایجاد كرده است. به طوری ‌كه صندوق بیمه بیكاری را در سال‌های متمادی با بحران منابع مالی مواجه كرده و مصارف صندوق بر منابع از سال ١٣٨١ به بعد پیشی گرفته است. این درحالی است كه منابع حمایت از ب... ادامه »
11
چکیده: یک کارشناس بازار کار با اشاره به نرخ بیکاری 6.5 درصدی آلمان، گفت: بیکاری در کشور زمانی تک رقمی می شود که جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی سر کار بروند. حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: با توجه وضعیت بازار کار و بیکاری فارغ التحصیلان، شرایط تک رقمی کردن نرخ بیکاری ظرف دو سال آینده را نداریم. وی افزود: در حال حاضر که نرخ بیکاری 10.5 درصد اع... ادامه »
11
بیکاری به چه شرطی تک رقمی می شود؟
چکیده: یک کارشناس بازار کار با اشاره به نرخ بیکاری 6.5 درصدی آلمان، گفت: بیکاری در کشور زمانی تک رقمی می شود که جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی سر کار بروند. حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: با توجه وضعیت بازار کار و بیکاری فارغ التحصیلان، شرایط تک رقمی کردن نرخ بیکاری ظرف دو سال آینده را نداریم. وی افزود: در حال حاضر که نرخ بیکاری 10.5 درصد اع... ادامه »
05
کلاف سردرگم قاچاق کالا
چکیده: درحالیکه کارشناسان اقتصادی معتقدند حجم واقعی اقلام قاچاق به کشور ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از ۱۲.۶ میلیارد دلار قاچاق کالا به کشور دفاع می کند. به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، فرید موسوی نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: کشور ما از سال های دور با پدیده قاچاق همراه بوده و سال ۱۳۱۲ اول... ادامه »
30
قاچاق، جام زهرِ اقتصاد مقاومتی
چکیده: پدیده قاچاق به عنوان معضلی برای اقتصاد، همواره دغدغه اصلی این حوزه بوده، اگرچه راهکارهای مقابله‌ای برای جلوگیری از آن همواره وجود داشته اما خوشبختانه هنوز نتوانسته جانِ این پدیده را بگیرد. از قدیم و الیام هرگاه به نمودراهای توسعه اقتصادی نگاه می شده هموراه پدیده ای به نام قاچاق کالا مانعی برای رشد صنعت و و نظام اقتصادی بوده است به طوری که رشد... ادامه »
24
تأثیر اقتصاد چینی در اقتصاد مقاومتی
چکیده: کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای بین المللی با توجه به شرایط داخلی حالا از مسیر تولید کالای صرف فاصله گرفته و به سمت سرمایه گذاری های اقتصادی روی آورده است لذا توجه به این امر می تواند برای اقتصاد ما برگ برنده باشد. سطع نفوذ اقتصادی این کشور 1 میلیارد و 300 میلیون نفری با حدود 183 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات صرفأ در یک ماه تقریبأ ... ادامه »
14
حلقه‌ی مفقوده اشتغال و اقتصاد مقاومتی
چکیده: رسیدن به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال همواره با چالش‌هایی روبرو بوده لذا با‌توجه به موقعیت استراتژیک ایران و وفور نعمت‌های خدادادی نظیر نفت، گاز، معادن و... شاید وضعیت ایجاد شغل در کشور ما روند چندان مناسبی نداشته باشد. همواره اصلی ترین هدف اقتصاد و بنگاه های اقتصادی را می توان ایجاد اشتغال دانست چراکه برای رسیدن به این امر طرح های ... ادامه »
14
حد شرعی سود در فروش کالا !
چکیده: در نظام اقتصادى اسلام، تعیین قیمت در بازار، بر اساس عرضه و تقاضاست، ولى این بازار از سوى قوانین ثابت شرعى و متغیر حکومتى، محدود و توسط دولت نظارت مى‏شود. البته اگر دولت در مواردى تشخیص دهد که تعیین قیمت خاص، تأمین کننده مصالح اسلام و مسلمین است، مى‏تواند اقدام به قیمت گذارى نماید. در این مقاله از مباحث احکام خرید و فروش دو پرسش و پاسخ را... ادامه »
11
سامانه شناسه‌کالا با 5/3 سال تاخیر رونمایی شد
چکیده: سرانجام با تاخیری 5/3 ساله، سامانه شناسه‌کالا جایگزین طرح‌های ایران‌کد و شبنم شد و در مرحله اول قرار است 1497 قلم کالا تحت پوشش این سامانه قرار گیرد. این سامانه علاوه بر کاهش هزینه‌های مربوط به فرآیندهای تجاری؛ امکان شناسایی، رهگیری، کنترل و مقابله با قاچاق کالا را تسهیل می‌کند و با اجرای کامل آن، کالاهای بدون شناسه‌کا... ادامه »
25
ایران؛ بهشت قاچاقچیان!
چکیده: اخیرا موضوع امحای کالاهای قاچاق که در میان آنها تعدادی اتومبیل لوکس هم وجود دارد خبرساز شد. سخن از امحای اتومبیل های لوکس که میلیاردها تومان ارزش دارند برای افکار عمومی تکان دهنده بود؛ چون با عقل سلیم ناسازگار به نظر می آمد. البته بعدتر اعلام شد که این اتومبیل ها امحا نخواهند شد و مسوولان ذی ربط در حال بررسی امکان صادرات آنها هستند. در هر صورت ب... ادامه »
10
عقب‌گرد یارانه بنزین به پیش از هدفمندی!
چکیده: در حالی که یکی از اصلی ترین اهداف اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها توزیع عادلانه یارانه ها در کشور بود، شیوه اجرای این قانون حداقل در بخش سوخت نه تنها موجب تحقق چنین هدفی نشده بلکه آخرین آمار صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد که دهک های بالای جامعه، پنج برابر دهک های پایین یارانه بنزین دریافت می‌کنند. طبق قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ق... ادامه »
16
حذف‌صفرها ازپول‌ملی امسال‌کلیدمی‌خورد؟
چکیده: در حالی طراحی اسکناس‌های رفورم پول ملی و مطالعات آن در بانک مرکزی به اتمام رسیده است که نتایج نظرسنجی بانک مرکزی در مورد رفورم پول ملی به صورت رسمی اعلام نشد به گزارش مهر، در حالی طراحی اسکناس‌های رفورم پول ملی و مطالعات آن در بانک مرکزی به اتمام رسیده است که نتایج نظرسنجی بانک مرکزی در مورد رفورم پول ملی به صورت رسمی اعلام نشد . طرح ... ادامه »
16
نرخ خودرو تخت گاز بالا رفت!+جدول
چکیده: خودرو برای چندمین بار طی یک ماه اخیر از سوی شورای رقابت قیمت گذاری شد و نرخ پراید سرانجام به طور رسمی به بالای 20 میلیون تومان رسید. شورای رقابت حدود 3 هفته پیش نرخ های خود را با 7 درصد افزایش قیمت اعلام کرده بود اما خودروسازان اعلام کردند که اصلا به مصوبه شورای رقابت تن نخواهند داد و آن را اجرا نخواهند کرد. دعوای شورای رقابت با خودروسازان با تو... ادامه »
صفحه 1 از 6اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  بعدي   آخرين   
تاکنون: 191081             این ماه: 114735         دیروز: 2871         امروز: 57

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.