اقتصاد

25
پیش‌بینی تورم و قیمت دلار
چکیده: بازگشت ثبات اقتصادی یکی از مهمترین اولویت‌های دولت است، باید تورم و قیمت دلار با ثبات برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی باشد. باید در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشان دهیم که نظام جمهوری اسلامی سرزنده است و می‌تواند بر مشکلات غلبه کند، گروهی که اکنون در آمریکا بر مسند قدرت هستند، با بی‌شرمی ادعا می‌کردند که... ادامه »
24
رشد ۲۵ درصدی خط فقر ۹۷
چکیده: بازوی پژوهشی مجلس با اشاره به رشد 25 درصدی خط فقر تابستان 97 نسبت به تابستان 96 اعتقاد دارد که سیاست دولت مانند حمایت از خانوارهای زیر 3.5 میلیون درآمد و افزایش حداقل دستمزد غیرهدفمند است. مرکز پژوهش‌های مجلس که در هفته گذشته اقدام به محاسبه خط فقر مطلق سال ۹۵ کرده بود، این بار خط فقر مطلق سال ۹۶ و همچنین شش‌ماهه نخست سال ۹۷ را برآ... ادامه »
20
دلار بخریم یا طلا؟/ پاسخ معصومین به چند سوال اقتصادی
چکیده: یکی از استراتژی‌های غلط اقتصادی این است که به جای روی‌آوری به بازار کار و تولید و اشتغال‌زایی، سرمایه‌های خود را در یک بی‌تحرکی و بی‌خاصیتی دردناکی در قالب خرید و ذخیره دلار و طلا قرار دهیم. از آنجا که انسان موجودی چند بُعدی و متشکل از جسم و روح است، یکی از ابعاد مهم زندگی او نیازهای مادی  و دنیوی است، از ا... ادامه »
03
از BOT چه می دانید؟
چکیده: عقد قرارداد BOT یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌شدت موردتوجه کشورهای درحال‌توسعه قرار گرفته است. از این روش می‌توان به‌منظور آزادسازی اقتصادی، جذب سرمایه‌های خارجی و دسترسی به فناوری پیشرفته بهره گرفت. BOT روشی پذیرفته‌شده برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه‌ی پروژه‌های زیربنایی در سطح ج... ادامه »
11
بانکداری اسلامی محال یا ممکن؟
چکیده: موضوع بانکداری اسلامی موضوع به همان میزان که می‌تواند در گفتار آسان باشد، به همان اندازه در وادی عمل سخت و دشوار است و این نیازمند تغییر رویکرد بنیادی در نظام بانکداری موجود می‌باشد. بانکداری اسلامی نوعی فعالیت بانکی است که با احکام اسلامی مطابقت دارد اما آیا این کار امکان پذیر است؟ بانک ها فعالیت های مختلفی را انجام می دهند از جمله... ادامه »
05
نگرانی از آینده اقتصاد ایران
چکیده: رتبه‌بندی کشورها از منظر شاخص‌های مختلف به منظور یافتن تصویری شفاف از جایگاه آنها در فضای جهانی، موضوعی است که مورد توجه سازمان‌های بین‌المللی قرار دارد. در این گزارش تعدادی از  شاخص های منتخب اقتصادی ایران از جمله تورم، بیکاری، رفاه و شاخص‌های دیگر بررسی و جایگاه این شاخص‌های ایران در بین کشورهای دیگر ارزیابی ... ادامه »
05
پروژه جدید دور زدن تحریم‌ها
چکیده: چرایی اهمیت پیمان‌های دوجانبه‌ی پولی پیمان‌های دوجانبه پولی؛ اقدامی مهم و اثرگذار در مسیر پیشرفت و توسعه‌ی چرخه‌ی اقتصادی محسوب می‌شود و برای مقابله با تحریم‌ها بسیار کارآمد است. پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری تقریبا تمام آن چه که در  کپسول اکسیژن دولت دوازدهم که برای تنفس مصنوعی هم... ادامه »
04
ربا، عنصر تمایز اسلام و سرمایه‌داری
چکیده: یکی ازعلل تحریم ربا این است که مردم سود پرست می‌شوند و لذا فرق ریشه‌ای نظام سرمایه‌ای با نظام اسلامی در همین است که ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است. حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین میرمعزی رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در همایش علمی «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها&ra... ادامه »
01
وظایف و مسؤولیت های دولت اسلامی در اقتصاد
چکیده: این مقاله، وظایف و مسؤولیت های دولت اسلامی را بررسی می کند؛ بدین منظور، ابتدا در یک نگاه کلّی و با استفاده از روایات، وظایف دولت را در دو محور امور دنیایی و امور دینی برشمرده؛ سپس با استفاده از این بحث، مهم ترین مسؤولیت های اقتصادی دولت را با رویکردی تاریخی بررسی خواهد کرد؛ بدین منظور، با مطالعه پیشینه فعّالیت های اقتصادی دولت در صدر اسلام، وظایف ا... ادامه »
10
الگوی اقتصاد ایران آمریکاست
چکیده: منشا دقیق الگوی اقتصادی ایران در دو دهه و نیم اخیر، آمریکا یعنی اقتصاد نخبه‌گرای نولیبرال بوده. ما هشدار داده بودیم پیش‌برد چنین سیاستی چه وضعی را برای آموزش، بهداشت و... ایجاد خواهد کرد ولی مسئولان هیچ توجهی به این هشدارها نکردند. یک موقعیت اقتصادی به‌تنهایی و به‌خودی خود یک موقعیت اقتصادی نیست بلکه جنبه‌های دیگری ر... ادامه »
03
بانک و بانکداری تحفه غربی‌ها نیست
چکیده: آلمان چگونه با "تحریم ربا" اقتصاد خود را نجات داد؟ تعابیری مانند "تحریم ربا" ربطی به مسلمان بودن یا نبودن افراد ندارد. حتی بسیاری از کشورهای غیر اسلامی تحریم ربا را تجربه کرده و به رشد بسیار بالایی دست یافته اند. امروزه همه انسان ها به نوعی ناگزیر از ارتباط با بانک ها هستند؛ اما بسیار دیده می شود که بانک ها از این اعتماد مردم سوء استفاده می کنن... ادامه »
31
نظام مالی اسلام را چگونه‌‌ می‌توان در جامعه نهادینه کرد؟
چکیده: موسویان در محضر رهبر انقلاب مطرح کرد؛ واقعا زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست که بعد از حدود ۳۴ سال از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا، همچنان نظام بانکی ما متهم به ربوی و غیر شرعی بوده باشد به گونه‌ای که حتی از طرف بزرگان دین متهم بشود. چندی قبل در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر معظم ان... ادامه »
01
کلید قفل "اقتصاد مقاومتی"
چکیده: رشد و توسعه اقتصادی نیازمند توجه ویژه به همه ظرفیت های آن از جمله صنایع خرد و کلان است در نتیجه به منظور توسعه پایدار باید اقصاد را از وضعیت تک محصولی به سمت چند محصولی ببریم. سال هاست که متخصصان دنیای اقتصادی هر وقت با واژه تک محصولی روبرو می شود یاد نفت و ذخایر انرژی می افتند و همواره به دنبال راهکاری برای برون رفت از این نوع اقتصاد و توسعه سایر... ادامه »
01
پولشویی چیست؟
چکیده: پولشویی فرآیندی است که در راستای آن، در اصطلاح پول کثیف به پول تمیز و یا ثروتی که در ظاهر از راه‌های مشروع و قانونی به دست آمده است، تبدیل می‌شود. زمانی که فرد، جرمی (قاچاق کالا، مواد مخدر، کلاهبرداری و…) مرتکب می‌شود و از طریق آن جرم، اموالی را به دست می‌آورد، همواره به‌دنبال راهی برای پنهان کردن ماهیت و منشا... ادامه »
24
استفاده از ارز دیجیتال در گردشگری
چکیده: بسیاری از مردم در سراسر جهان دارای این پول هستند و بسیاری از این افراد در سراسر جهان سفر می‌کنند، بنابراین منطقی است که ما جهت دریافت این ارزهای دیجیتالی برنامه‌ریزی کنیم. این آغاز کاری است که ما را امیدوار می‌سازد تا در تمامی کسب‌وکارهای خود از این ارزها استفاده کنیم. برای اولین بار یکی از خطوط هوایی بین‌المللی که به&... ادامه »
19
قاچاق، جام زهرِ اقتصاد مقاومتی
چکیده: پدیده قاچاق به عنوان معضلی برای اقتصاد، همواره دغدغه اصلی این حوزه بوده، اگرچه راهکارهای مقابله‌ای برای جلوگیری از آن همواره وجود داشته اما خوشبختانه هنوز نتوانسته جانِ این پدیده را بگیرد. از قدیم و الیام هرگاه به نمودراهای توسعه اقتصادی نگاه می شده هموراه پدیده ای به نام قاچاق کالا مانعی برای رشد صنعت و و نظام اقتصادی بوده است به طوری که رشد... ادامه »
16
حلقه‌ی مفقوده اشتغال و اقتصاد مقاومتی
چکیده: رسیدن به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال همواره با چالش‌هایی روبرو بوده لذا با‌توجه به موقعیت استراتژیک ایران و وفور نعمت‌های خدادادی نظیر نفت، گاز، معادن و... شاید وضعیت ایجاد شغل در کشور ما روند چندان مناسبی نداشته باشد. همواره اصلی ترین هدف اقتصاد و بنگاه های اقتصادی را می توان ایجاد اشتغال دانست چراکه برای رسیدن به این امر طرح های ... ادامه »
11
استراتژی تولید ارز دیجیتال
چکیده: بانک مرکزی و یا جمعی از نهادهای اقتصادی کشور، باید استراتژی مشخصی برای فعالیت در حوزه بلاک جین داشته باشند و همچنین اقدامات فنی هدفمند، با توجه به نیاز تعریف شده، آغاز شود. برای استفاده از فناوری بلاک چین یا عرضه ارزهای دیجیتال، پیش و بیش از آنکه نیازمند طی مراحل فنی باشیم، باید استراتژی و متولیان امر مشخص شوند. پشتیبانی از یک ارز دیجیتال م... ادامه »
13
تحول در ارز دیجیتال
چکیده: به گفته تیم دراپر، سرمایه‌دار بزرگ و یکی از علاقه‌مندان بیت کوین، زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، از ارزهای دیجیتال برای خرید اقلام روزمره استفاده خواهد شد. دراپر در کنفرانس Blockchain Connect که در سانفرانسیسکو برگزار شده بود، در خصوص آینده ارزهای دیجیتال سخنان جالبی را بیان کرد. در پنج سال آینده، اگر به یک استارباکس یا مک دونالد... ادامه »
04
رواج قارچ‌گونه ارزهای دیجیتالی
چکیده: موضوع پول‌شویی، امری است که اکثر دولتمردان کشورهای مختلف جهان با آن روبرو بوده و تمام توان خود را برای مبارزه با این فساد مالی به‌کار گرفته‌اند، اما هر روز شاهد میان‌بری جدید در این حوزه هستیم. دیگر امروزه کم‌تر کسی را مشاهده می‌کنیم که نام "بیت کوین" (Bitcoin) را نشنیده باشد. ارزی دیجیتالی و فراگیر، که طی چند ماه گ... ادامه »
صفحه 1 از 7اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  بعدي   آخرين   
اين ماه: 83044                              ديروز: 1912                              امروز: 20

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.