ویژه

28
چکیده: محتوای مکتوب جزوه و کتاب ویژه مبلغین و طلاب ویژه عملیات مشترک رمضان 1440
26
روزه از نگاه محققان و دانشمندان بین‌المللی
چکیده: روزه گرفتن جلوی برخی از فرایندهای سلولی آسیب‌رسان مانند التهاب گرفته می‌شود. در واقع به عقیده‌ی متخصصان روزه روی سلول‌های بدن تأثیر مستقیم می‌گذارد. مادرم مثل خیلی از مادرهای دیگر با آرتروز و کمردرد و پادرد شدید با اصرار زیاد روزه می‌گیرد. وقتی می‌گویم مادر جان حالت خوب نیست، امسال را به خودت استراحت بده، بغض م... ادامه »
18
جشن پوریم؛ رقص یهود در هولوکاست ایرانیان + تصاویر
چکیده: از جشن پوریم یهودیان چه می دانید؟ هولوکاست واقعی را یهودیان در کجا و علیه چه کسانی اجرا کردند؟ آیا از کشتار ده ها هزار ایرانی به دست یهودیان اطلاعی دارید؟ آیا روز "13 به در" نوروز و خروج از خانه ها ریشه در قتل عام ایرانیان باستان دارد؟ با گزارش ویژه مشرق از پایکوبی صهیونیست ها در سالروز کشتار ایرانیان همراه شوید... جشن «پوریم» یکی از س... ادامه »
10
قناعت، مالی تمام نشدنی
چکیده: قناعت را می توان در دو مرحله خلاصه كرد كه مرحله اول، بر راضی بودن به حد ضرورت و مرحله دوم بر رضایت به كمتر از آن دلالت دارد. از شاخصه های بالندگی و عزت نفس و كرامت انسان در فرهنگ دینی، قناعت ورزیدن است كه هم می تواند به عنوان یك صفت فردی مطرح باشد و هم از ویژگی های یك ملت به حساب آید. این حسنه علاوه بر آنكه از صفات ممتاز اخلاقی محسوب شده و به ... ادامه »
06
علت شروع عزاداری امام حسین از اول محرم چیست؟
چکیده: آغاز مام محرم مصائب امام حسین (علیه السلام) ویارانش تداعی می شود وسیره ائمه علیهم السلام نیز احیای دهه محرم بود . بررسی ضرورت عزاداری   منطق قرآن این است که خداوند نمی خواهد هیچ ستمی در دنیا پنهان بماند. از این رو، خداوند به بندگان خود اجازه می دهد با افشاگری، ستم کار را رسوا کنند. خداوند نمی خواهد آه هیچ مظلومی در... ادامه »
06
سوالِ تمام زنان دنیا از یک دین
چکیده: یكى از نظریات تحقیرآمیزى كه نسبت به «زن» وجود داشته است در ناحیه استعدادهاى روحـانـى و مـعـنوى زن است؛ عده ای مى گفتند زن به بهشت نمى رود، زن مقامات معنوى و الهى را نـمـى تـوانـد طـى كـنـد، زن نـمـى تـوانـد به مقام قرب الهى آن طور كه مردان مى رسند بـرسـد. قـرآن در آیات فراوانى تصریح كرده است كه پاداش اخروى و قرب الهى به جـنـسـیت مربوط ... ادامه »
29
آشنایی با مرحله ای مشکل از راه سلوک!
چکیده: اگر سالک بخواهد در همان آغاز کار نسبت به مانع زدایی در مراحل بالاتر اقدام کند، ممکن است هرگز توفیق ورود در مسیر عرفان را پیدا نکند و تا آخر عمر در مرحلة «تخلی» باقی بماند. بنابر این سالک باید با برطرف کردن موانع اولیه وارد مسیر سلوک شود و سپس در هرمرحله از راه نسبت به مانع زدایی متناسب با آن اقدام نماید یکی از بحثهای عرفان عملی، بحث از... ادامه »
25
حکومت امامان پس از مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
چکیده: آخرین حاکم در جهان (1) عقیده ای وجود دارد مبنی بر این که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان معصوم (علیهم السّلام) بعد از امام زمان (علیه السّلام) به ترتیب رجعت کرده و حکومت می کنند. امّا آیا دلیل روشنی بر این عقیده وجود دارد یا نه؟ مرحوم سید عبدالله شبّر می نویسد: کیفیة رجوعهم هل هو علی التّرتیب أو غیره فکل علمه إلی الله سبحانه و ... ادامه »
25
مواردی که نفقه واجب نیست!!
چکیده: هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود. ناشزه بودن ادعاست و طبعاً مدعی، یعنی شوهر باید بار اقامه دعوی و اثبات آن را تحمل کند، جدا زندگی کردن دلیل به نشوز نیست و می تواند از قرائن قضیه به حساب آید. نفقه عبارتست از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های د... ادامه »
25
برتری کافر از مومن چگونه ممکن است؟!
چکیده: آن چه به ظاهر تحقق خارجی ندارد كمبودهای شدید و حضور فراوان بلایا و گرفتاری هایی است كه امت اسلام به آن گرفتار هستند این در حالی است كه به ظاهر كسانی كه كافر هستند و یا در كشورهای كفر زندگی می كنند هم از نظر رفاه و آسایش از وضعیت و موقعیت بهتر و برتری بهره مند هستند و هم از انواع نعمت های خدادادی برخوردار می باشند. ممکن است برای شما نیز بارها پیش... ادامه »
25
دو شرط اساسی در دعا!
چکیده: داستان حضرت یوسف علیه السلام در قرآن کریم از جمله داستان هایی است که نکات ریز و ظریف بسیاری در آن نهفته است از جمله آیه 98 این سوره و این موضوع که چرا حضرت یعقوب علیه السلام در خواست پسرانش برای طلب مغفرت را به تأخیر انداختند؟ آیه 98 سوره یوسف " قالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّی إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ". یعقوب (علیه السلام... ادامه »
25
نگین درخشان عصمت در حلقه فرشتگان
چکیده: وجود نازنین یگانه بانوی عالم حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها، دارای مقام و منزلتی رفیع در نزد خداوند و رسول خداست. فرشتگان الهی نیز که کارگزاران خداوند هستند از این مقام ایشان آگاه اند. از این رو می توان عظمت وجودی حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها را از منظر ملائکه الهی بدست آورد. ملائکه خود دارای آن چنان جایگاه بلندی نزد پروردگار عالم هستند که به... ادامه »
24
تجویز کار خوب، فقط برای دیگران!!
چکیده: چهل و چهارمین آیه از سوره‌ی مبارکه‌ی بقره درباره‌ی کسانی است که دیگران را به انجام کارهای نیک فرمان می‌دهند و خود از عمل به آنچه می‌گویند سر باز می‌زنند. گویا فقط این دیگرانند که باید کارهای خوبی را که او می‌گوید انجام دهند و خود او در این باره هیچ وظیفه‌ای ندارد؛ جز گفتن به دیگران. قرآن کریم در بیانی همرا... ادامه »
24
داشتن دو گوش و یک زبان تصادفی نیست!
چکیده: گاه بعضی جمله‌ها چنان زیبا هستند که در ذهن انسان حک شده و برای مدت‌ها در یاد می‌مانند و برای لحظه‌ای هر چند کوتاه آدمی را به فکر وا می‌دارد. از جمله عباراتی که شاید لحظه‌ای درنگ را با خود به ارمغان بیاورد ، کلامی است که می‌گوید: "داشتن دو گوش و یک زبان تصادفی نیست!" تعبیری زیبا که در خود پیامی بس ژرف دارد که اگ... ادامه »
24
 منتظر حقیقی کیست؟
چکیده: یکی از مهم ترین گزاره هایی که در ادوار گوناگون در فرهنگ مهدویت به آن اشاره شده است، مساله وظایف و تکالیف منتظران مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبت کبری است. به این معنا که، ما به عنوان منتظران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چه کنیم تا بستر ظهور قائم آل محمد را در جامعه فراهم کنیم. در ادامه و با توجه به محدودیت های موجود تنها به ذک... ادامه »
24
فلسفه اذان و اقامه قبل از نماز
چکیده: اذان و اقامه، اهمیت بسیار ویژه‌ای در نماز دارد. مؤذن با اذان خود، مردم را به عبادت آفریدگار فرا می‏‌خواند و آنان را به پرستش‏ خداوند، تشویق می‏‌کند. اذان و اقامه از اهمیت بسیار ویژه‌ای در نماز برخوردار است. در این مطلب به احادیثی در مورد اهمیت اذان و اقامه می‌پردازیم: فلسفه اذان و اقامه فضل بن شاذ... ادامه »
24
نفی تکثرگرایی دین در قرآن
چکیده: ما مسلمانان به پیروی از قرآن مجید و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) به همه پیامبران الهی و همه کتب آسمانی ایمان داریم و اصولاً همین را اسلام می دانیم و راه راست یعنی راه خداوند را ، تنها در پیروی از دین مبین اسلام می دانیم و نه هیچ مسلک و دین دیگری. البته باز هم به پیروی از قرآن مجید و به راهنمایی دلائل عقلی ، کسانی را که واقعاً دین نادرست ... ادامه »
23
اخلاق اجتماعى امام على (ع)
چکیده: اول: عدالت اجتماعى 1ـ عدالت در رفتار اجتماعى در روزگـار خـلافـت خـلیفه دوّم ، شخصى ادعائى نسبت به حضرت امیرالمؤ منین على علیه السّلام داشت و بنا شد در حضور خلیفه رسیدگى شود. مدّعى حاضر شد و خلیفه خطاب به امام على علیه السّلام گفت :اى اباالحسن در كنار مدّعى قرارگیر تا حل دعوا كنم . در این هنگام  آثار ناراحتى را در سیماى حضرت امیرالمؤ منین ع... ادامه »
22
عاملی که قرض دادن را ارزشمندتر از صدقه می کند!!
چکیده: برادری و اخوت از همان ابتدا مورد توجه اسلام بوده است. پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام) همواره توجه پیروان خویش را به حمایت از مسلمانان دیگر سوق می‌دادند. در نگاه بزرگان دینی زندگی اجتماعی مستلزم رعایت اصول و قواعدی برای بهتر زیستن است. مردم یک جامعه در صورتی می‌توانند زندگی خوب و دور از ناراحتی داشته ... ادامه »
22
سن و نوع حجاب برای كودك؟؟؟
چکیده: معمولاً والدین در پیدا کردن سن حجاب برای کودکان خود دچار مشکل هستند و نمی‌دانند که کودک خود را از چه سنی تشویق به پذیرش حجاب بکنند. گاه فردی می‌گوید بگذار برای همان سن تکلیف و گاه فردی، سن مدرسه را ترجیح می‌دهد و گاه کسی پیدا می‌شود که از یک سالگی کودک خود را سفت و سخت وادار به حجاب می‌کند. البته هیچ‌کدام از این روش... ادامه »
صفحه 1 از 26اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
اين ماه: 87043                              ديروز: 2426                              امروز: 1854

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.