قرآن

 

24
دلایل و فلسفه تغییر قبله از مسجد‌الاقصی به مسجد‌الحرام
چکیده: خداوند در آیه ۱۴۳ سوره مبارکه بقره به موضوع تغییر قبله مسلمانان اشاره و پذیرندگان این فرمان اشاره می‌کند. خداوند در آیه ۱۴۳ سوره بقره به نظارت بر اعمال بندگان توسط اولیاعش اشاره می‌کند و در ادامه موضوع تغییر قبله مسلمانان از مسجد‌الاقصی به مسجد‌الحرام را مطرح می‌کند که پس از نزول آیه ۱۴۴ این سوره مبارکه قبله مسلمانان... ادامه »
08
جستاری پیرامون خشوع در قرآن
چکیده: خشوع به معنى دلشكستگى است و حالت انعطاف‌پذيرى دل را نشان مى‌دهد، در برابر «قساوت» كه حالت سنگدلى و عدم تأثّر دل را گويند. خشوع به معنى دلشكستگى است و حالت انعطاف‌پذيرى دل را نشان مى‌دهد در برابر «قساوت» كه حالت سنگدلى و عدم تأثّر دل را گويند. خداوند در قرآن مى‌فرمايد: آيا هنگام آن نشده، براى كسا... ادامه »
28
آیا آشکار شدن عیوب از خواص سوره توبه است؟
چکیده: در خواص سوره مبارکه توبه ذکر شده آشکار شدن عیوب؛ می‌خواستم بدانم آیا عیوب برای مردم آشکار می‌شود یا فقط خود فرد؟ لطفاً توضیح دهید. برای هر کدام از سوره‌های قرآن خواص و آثاری ذکر شده است. در بیان فضائل سوره توبه نیز فوائدی ذکر شده که برخی از آنها عبارتند از: 1. «هر کس که هر ماه سوره انفال و برائت(توبه) را بخواند، هیچ‌گاه ... ادامه »
28
چرا قرآن دستور می دهد کفار را بکشیم؟
چکیده: به نظر می رسد، تمام آیات قرآن درباره مواجهه با مخالفان در سه دسته، قابل بیان باشند. اگر بخواهیم منطق قرآنی را درست درک کنیم، باید آیات را به طور کامل و به عنوان یک مجموعه منسجم، مد نظر قرار دهیم. و الا اگر هر کسی مطابق خواسته های خود، بخشی از آیات را انتخاب کند، می توان ادعاهای مختلف و متناقضی درباره قرآن داشت که  چیزی جز تحریف قرآن نخواهد بو... ادامه »
26
دستور به تعقل یکی از فرامین پرتکرار قرآن است
چکیده: حافظ کل قرآن‌کریم با اشاره به اینکه عقلانیت رمز برداشت‌های درست از آیات قرآن است، گفت: دستور به تفکر و تعقل یکی از خواهش‌های پرتکرار در قرآن‌کریم است. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حمیدرضا جعفری؛ حافظ کل قرآن‌کریم و دانشجوی دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی گفت: دستور به تفکر و تعقل یکی از خوا... ادامه »
13
بازخوانی آیات وحدت در قرآن کریم
چکیده: خداوند در قرآن کریم حجت را در زمینه حفظ وحدت در جامعه اسلامی بر همه مسلمین در تمام اعصار، تمام کرده است؛ به طوری‌که ده‌ها آیه در این رابطه قابل شناسایی است. مع الاسف بر خلاف خواست خداوند برخی از مسلمانان در برهه کنونی ایجاد وحدت بین امت اسلامی را یک امر محال می‌پندارد. وهابیت کنونی یکی از سردمدارن شعار تفرقه و جدایی بین مسلمانان به&... ادامه »
08
سفارش قرآن در توسل به انبیا و اولیا
چکیده: وهابیان با این باور که توسل به انبیا و اولیا جایز نیست، همه مسلمانان را مشرک خطاب می‌کنند.[شرح كشف الشبهات، ص61] در حالی‌که قرآن ما را به توسل امر کرده است: «ولو أنّهم إذ ظلموا أنفسهم جَاؤُكَ فاستغفروا الله واستغفر لهم الرّسول لوجدوا الله توّاباً رحيماً.[نساء/64] و اگر آنان هنگامی‌كه بر خود ستم كردند، پيش تو می‌آمدند و از ... ادامه »
06
گستره شرک در قرآن و پاسخ به وهابیت
چکیده: وهابیان به این جهت که ظاهرگرا هستند، به ظاهر قرآن توجه کرده، بسیاری از معانی واقعی قرآن را درک نمی‌کنند. آنان با این تصور که هر جا کلمه «شرک» در قرآن به‌کار رفته است به معنای کفر و خروج از اسلام است. بسیاری از مسلمانان را مشرک خطاب کرده و با تمسک به آیاتی از قرآن، کسانی‌که به قبور انبیا و اولیا توسل جویند یا شفاعت بطلبند ... ادامه »
05
دیدگاه علمای برجسته شیعه در عدم تحریف قرآن
چکیده: یکی از تهمت‌هایی که وهابیان به شیعه می‌زنند این که شیعیان را قائل به تحریف قرآن می‌دانند. در حالی که علمای بزرگ شیعه چنین سخنی را نپذیرفته و به صراحت اعلام کرده اند که شیعه قائل به تحریف قرآن نیست. آیت الله خوئی در این باره می‌گوید: «تحریف قرآن به معنای سقوط برخی از آیات یا کلمات آن، از امر موهمی است که حقیقت ندارد»... ادامه »
01
بررسی نگاه ظاهر گرایانه به قرآن کریم
چکیده: بررسی نگاه ظاهر گرایانه به قرآن کریم، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان ابوریحان در بخش سمینار همانطور که می دانیم انسان از بدو تولد نیازهایی پیدا می کندکه بعضی از آن ها را والدین او برایش تامین می کنند و بعضی دیگر را خود او. دوازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید. د... ادامه »
29
حضرت ادریس در قرآن
چکیده: یکی از پیامبران والا مقامی که خدای متعال نام او را در قرآن ذکر کرده حضرت ادریس است، باری تعالی با برشمردن چند ویژگی و شاخص اخلاقی او از جمله صبر و صداقت، او را به همگان معرفی کرده است. در هیچ کجای متن قرآن، از ادریس نامی برده نشده و داستانی در مورد آن نیست. تنها جایی که کلمه ادریس نام برده شده این آیه «وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِدْرِيسَ إِ... ادامه »
29
داستان شراء نفس چیست؟
چکیده: در سال ۱۳ بعثت وقتی قریش بر آزار و تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مجبور ساختن آنان بر دست برداشتن از آیین اسلام و دلسرد کردن آن‌ها از یاری حضرت محمد(صلی الله و علیه وآله) پرداختند، پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به یاران خود فرمان هجرت به مدینه را دادند، و یاران وی نیز در چند مرحله به صورت دسته‌های کوچک و پنهانی و دور از چشم قریش رهسپار... ادامه »
20
«احترام به قرآن» عمل کردن به قرآن است
چکیده: مفسر و پژوهشگر قرآن کریم گفت: به‌اندازه‌ای که به خدا احترام دارید، به قرآنش احترام کنید چراکه احترام به قرآن، عمل‌کردن به قرآن است. استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در دهه سوم ماه محرم در امامزاده ابوالحسن شهرری با اشاره به آیه 121 سوره مبارکه بقره مبنی بر «الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ»، گفت: «آتینا&raqu... ادامه »
18
برآورده شدن حاجات مهم؛ ختم سوره واقعه
چکیده: آیت‌الله بهجت رحمه‌الله برای برآورده شدن حاجات مهم، ختم سورۀ «واقعه» را به اطرافیان خود توصیه می‌کردند. آیت‌الله بهجت رحمه‌الله برای برآورده شدن حاجات مهم، ختم سورۀ «واقعه» را به اطرافیان خود توصیه می‌کردند. دستور این ختم بدین شرح است: چون اول ماه قمری دوشنبه باشد شروع کند به خواندن این ... ادامه »
16
شبهه‌ی اقتباس قرآن از کتب پیشین
چکیده: اصل در گفتار پیامبران الهی این است که سخنان آنها شبیه به هم و یکسان بوده باشد و در غیر اینصورت جای طرح این سؤال وجود دارد که چرا اینگونه نیست. با این حال برخی در مورد وجود شباهت بین آیات قرآن و تورات، شبهاتی را مطرح کرده اند که در اینجا به آن اشاره شده است. برخی از مستشرقین با بررسی آیات قرآن، وقتی نتوانسته‌اند آسمانی بودن و اعجاز... ادامه »
08
عدد چهل در قرآن کریم
چکیده: در نگرش صحیح دینی، اعداد نقش خاصی به لحاظ عدد بودن، در القای معنا و منظوری خاص ندارند؛ به این صورت که کسی نمی تواند به صرف این که در فلان مورد یا موارد، عدد هفت یا دوازده یا چهل یا هفتاد به کار رفته، استنباط و استنتاج خاصی داشته باشد.    عدد چهل در قرآن کریم درباره عدد چهل حرف و حدیث های زیادی در بین کارشناسان و دیگران مطرح شده است. ... ادامه »
07
چطور ممکن است در آسمان کوه باشد؟
چکیده: آرایه‌های ادبی بسیاری در قرآن آمده که یکی از آنها، استعاره است. آرایه‌های ادبی بسیاری در قرآن آمده که یکی از آنها، استعاره است. همان طور که در آیه «ويُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ جِبَالٍ فِيهَا مِنْ بَرَدٍ[نور/۴۳](همانا خدا) از آسمان از كوه‌هايى كه در آنجاست تگرگى فرو مى ‏ريزد.» دیده می‌شود. سوال . چطو... ادامه »
07
منظور از شجره ملعونه در قرآن
چکیده: عبارت شجره ملعونه یک بار در قرآن کریم آیه 60 سوره اسراء آمده و برای آن در تفاسیر مختلف با توجه به روایات مصادیق مختلفی مانند زقوم، بنی امیه، قوم یهود و مشرکان برای آن مطرح شده است. منظور از «شجره ملعونه» چیست؟ مفسرین در توضیح شجره ملعونه بیانات مختلفى دارند: الف ـ منظور، «شجره زقوم» است و آن درختى است که طبق آیه 64 س... ادامه »
26
مقایسه معاد شیخ احمد احسایی با معاد قرآنی
چکیده: قرآن کریم همواره مسلمانان را به معاد و روز رستاخیز وعده داده است. با توجه به آیات قرآن کریم در می‌یابیم که معاد مورد نظر قرآن (که از اصول اعتقادی مسلمانان است)، معاد جسمانی می‌باشد. این در حالیست که شیخ احمد احسایی، بر خلاف تمامی دلایل مُتقن، منکر معاد موعود قرآن شده و به معاد روحانی ملتزم شده است. مهم‌ترین مسئله‌ی اختلاف... ادامه »
26
تناسب تکفیر شیخ احمد احسایی با آیات قرآن
چکیده: از مهم‌ترین اصول اعتقادی میان مسلمانان، اعتقاد به معاد جسمانی است. گذشته از این‌که آیات قرآنی با مضامین مختلف همگی بر اثبات امکان معاد جسمانی دلالت دارند؛ آیاتی نیز وجود دارد که خداوند در آن، منکرین معاد جسمانی را کافر خطاب می‌کند. از این‌رو، علمای معاصر شیخ احمد احسایی، با توجه به ان... ادامه »
صفحه 1 از 12اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
تاکنون: 162036             این ماه: 85690         دیروز: 4645         امروز: 1387

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2018) محفوظ می باشد.