گردشگری

22
سد و آبشار گیوک
چکیده: آبشار گيوک بيرجند در موقعیت جغرافیایی E590736 N324728 در استان خراسان جنوبی واقع است.  این آبشار در انتهای دره ای سرسبز واقع شده و در سال های اخیر به دلیل ایجاد سد گیوک از زیبایی آن کاسته شده است ولی هنوز هم میعادگاه صدها علاقمند به طبیعت در ماه های مناسب سال است.  برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده بیرجند به خوسف... ادامه »
22
«خوسف» شهري كوچك اما ديرپا با بافت تاريخي زيبا
چکیده: شهرهاي كنوني در گذر زمان فراز و نشيبهاي بسياري را پشت سر گذاشته‌اند, از روستا تا به شهر. رونق تجاري، مسائل نظامي، وضعيت اقليمي، حمله دشمنان، وقوع بلاياي طبيعي و غيره  در پيدايش، گسترش يا نابودي شهرها نقش دارند. در اين ميان كم كم عناصر شهري در كنار هم قرار گرفته و بافت شهرها را تشكيل مي‌دهند. استان خراسان جنوبي برخوردار از شهرهايي با ... ادامه »
01
چکیده: برای نمایش نسخه با کیفیت نقشه استان خراسان جنوبی اینجا کلیک کنید. فایل نقشه شهر های استان خراسان جنوبی: نقشه شهرستان فردوس ,  نقشه شهرستان خوسف,  نقشه شهرستان نهبندان,   نقشه شهرستان قاینات,  نقشه شهرستان سرایان,  نقشه شهرستان سربیشه,  نقشه شهرستان طبس,    نقشه شهرستان زیرک... ادامه »
26
ارسک؛ مردم شناسی و جغرافیای انسانی
چکیده: بخش ارسک، به مرکزیت روستای ارسک، یکی از بخش‌های شهرستان بشرویه است. این بخش، از دو دهستان ارسک و رقه تشکیل شده و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، تعداد ۵٬۶۵۵ نفر جمعیت داشته‌است. از این تعداد، ۳٬۲۲۶ نفر در دهستان ارسک و ۲٬۴۲۹ نفر در دهستان رقه ساکن بوده‌اند. بخش ارسک در آبان ۱۳۸۷ و پس از ار... ادامه »
01
چکیده: برای نمایش نسخه با کیفیت نقشه استان خراسان جنوبی اینجا کلیک کنید. نقشه شهرستان فردوس   ,    نقشه شهرستان خوسف,    نقشه شهرستان نهبندان,     نقشه شهرستان قاینات,    نقشه شهرستان سرایان,    نقشه شهرستان سربیشه,    نقشه شهرستان طبس,     ... ادامه »
23
موزه اشیاء مردم شناسی سرایان
چکیده: موزه اشیاء مردم شناسی سرایان در محل شترخانه کاروانسرای سرایان راه اندازی شده است. این کاروانسرا که به «رباط شاه عباسی» نیز معروف است از آثار دورة صفوی است و به شیوة دو ایوانی ساخته شده و فضا‌های معماری آن عبارتند از: دو ایوان، سردر ورودی، هشتی، اتاق‌های فرعی و حجره‌های متعدد و اصطبل. این موزه متشکل از تالاری است که شام... ادامه »
23
موزه مردم شناسی نهبندان
چکیده: این موزه در خانه سالاری، از خانه‌های تاریخی زیبای شهر نهبندان و در داخل بافت تاریخی این شهر واقع شده است که دارای وسعتی حدود 1800 متر‌مربع می‌باشد. خانه سالاری از نوع خانه‌های دو ایوانی است و با توجه به سبک معماری موجود، این خانه در اواخر دورة قاجار ساخته شده و در دوره‌های بعد الحاقاتی به آن افزوده گردیده است. قسمت&zwnj... ادامه »
23
موزه آب قاین
چکیده: موزه آب شهرستان قاین در آبان ماه سال 1386، هم‌زمان با سفر دوم هیأت محترم دولت به این شهرستان، پس از انجام عملیات مرمتی توسط سازمان میراث فرهنگی قاین در آب انبار بازار این شهر افتتاح گردید. این آب انبار در انتهای کوچه سنگی که بازار قدیم در آن واقع بوده است قرار دارد و به همین دلیل به آب انبار بازار معروف است ، که از قنات (کهناب) آبگیری می&zw... ادامه »
23
موزه خصوصی ملاعبدا... تونی بشروی در بشرویه
چکیده: موزه خصوصی بشرویه در اردیبهشت ماه سال 1387، با همکاری بخش خصوصی در خانة تاریخی ملا عبدا... تونی (اسدی) واقع در بافت تاریخی شهرستان بشرویه ایجاد و راه‌اندازی گردید. این بنا از خانه‌های چهار ایوانی دورة صفویه می‌باشد و با معماری اصیل خود، زادگاه یکی از علمای بزرگ ایران در دورة صفویه به نام ملاعبدا... تونی بشروی بوده است و دارای اتاق... ادامه »
22
 موزه حیات وحش بیرجند
چکیده: کشور ایران به دلیل موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی و برخورداری از آب و هوای گوناگون دارای گونه‌های متنوعی از جانوران و حیات وحش است. شهرستان بیرجند به دلیل برخورداری از دو نوع آب و هوای کویری خشک و کوهستانی، گونه‌های متنوعی از جانوران، اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان و... را در خود جای داده است. موزه علوم وتاریخ طبیعی بیرجند که سابقاً... ادامه »
18
معرفی روستای خور
چکیده: روستای خور در 85 کیلو متری غرب شهر ستان بیرجند واقع در حاشیه جاده بیرجند – کرمان قرار گرفته است. وجود آثار معماری با ارزشی از جمله بافت تاریخی و منحصر به فرد به همراه قلعه ها، برج ها، مساجد قدیمی و انواع بادگیرها چشم انداز تاریخی زیبایی به روستا داده است ضمناً قرار گرفتن در حاشیه کویر لوت ایران از دیگر مزایای آن می باشد. آدرس: خراسان... ادامه »
18
مصعبی کریمو
چکیده: منطقه نمونه گردشگری مصعبی – کریمو از توابع بخش مرکزی در ٣٠ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سرایان واقع شده است. آب و هوای این روستا ها در بهارو تابستان و اوایل پاییز، مطبوع و دلپذیر و درزمستان ها سرد است. چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجب رونق باغداری و دامداری در این روستاها شده است. آدرس: خراسان جنوبی، شهرستان سرای... ادامه »
26
کویر مظفریه فردوس
چکیده: روستای پلوند که در فاصله 40 کیلومتری شهرستان فردوس واقع است و مجتمع آبگرم معدنی فردوس در فاصله 20 کیلومتری شهرستان فردوس قرار دارد. استعدادها و امکانات منطقه: دشت بزرگ مظفریه با پرندگان کمیاب کویر و امکان پرورش آهو و وحوش (مستعد برای تورهای پرنده نگری و مشاهده حیات وحش) کوهستان حفاظت شده مظفری در دل این کویر با آبشخورهای وحوش ... ادامه »
26
کویر دهسلم نهبندان
چکیده: روستای دهسلم در 85 کیلومتری غرب شهرستان نهبندان در مسیر جاده نهبندان شهداد قرار دارد. کویرلوت جزء گرم ‌ترین نقاط کره زمین محسوب می‌شود. گرما چنان است که لاشه حیوانات تجزیه نمی شود. قدرت تبخیر آب به گونه‌ ای است که پیش از تجزیه شدن لاشه توسط باکتریها، خشک می شود. این منطقه، را شعبه ای از کره ماه در روی زمین می دانند. کلوت به عن... ادامه »
26
غار چنشت
چکیده: اين غار در فاصلة 80 کيلومتري جنوب شرقي شهر بيرجند و در روستايي به نام «چنشت» قرار دارد و به طوري که از متون تاريخي برمي‌آيد، اين غار توسط فردي به نام «سيد محمد مشعشع» در حدود شش قرن پيش کشف گرديده است. طول غار بيش از 59 متر است، ولي عرض و ارتفاع آن در بعضي از نقاط پهن و در جاهايي هم تنگ مي‌شود که عبور از آن به سخت... ادامه »
11
سیمای شهرستان درمیان
چکیده: آشنائی با درمیان: کلمه درمیان برگرفته ازعنوان روستائی به همین نام است، که به به دلیل قرار گرفتن در حصار کوههای بلند این نام را بر آن نهاده اند.این روستا تا اوایل دهه گذشته مرکز بخش درمیان بود و در یازده کیلومتری مرکز فعلی و جنوب شهرستان واقع است، شهرستان درمیان امروز با وسعت معادل5797 کیلومتر مربع در موقعیت جغرافیائی 59 درجه و 28 دقیقه تا 60 درجه ... ادامه »
02
ارگ حسام ‏الدوله (مشهور به كلاه فرنگى)
چکیده: اين ارگ منسوب به امير حسن خان شيبانى مى‏باشد و برخى آن را « ارگ كلاه فرنگى»  مى‏نامند. اين ارگ متعلق به امير علم خزيمه بوده كه وی آن را به فرماندارى بيرجند اهدا نمود. سازمان ميراث فرهنگى اين بنا را به عنوان يك ساختمان قديمى و ارزشمند به ثبت رسانده است. اين ارگ به شكل شش ضلعى و در رأس به شكل مخروط و به رنگ سفيد مى‏ب... ادامه »
02
مسجد جامع خوسف
چکیده: اين مسجد داراي سردر ورودي بلند با طاق جناغي و تزئينات رسمي بندي ، صحن ،شبستان زمستاني به نامهاي ملا علي اكبر و حاج عبد الخالق ، يك شبستان تابستاني و شبستانهاي محتابي و خليلان است. ورودي بنا و شبستانهاي محتابي و خليلان در دوره ‌هاي معاصر بازسازي شده‌اند. در جريان مرمت شبستان مسجد به بقايا و آثاري مربوط به دو دوره مختلف برخورد گرديداين ... ادامه »
07
خانه یاوری سربیشه
چکیده: این خانه در داخل شهر سربیشه درمیان اراضی کشاورزی بر فراز تپه‌ای بلند و در جوار بقایای قلعه کهنه سربیشه قرار گرفته مهمترین عناصر معماری آن عبارتند از سردرورودی، هشتی، دالان ارتباطی، حیاط مرکزی یا میانسرا، ایوانها، اتاق‌های متعدد، مطبخ و انبار. ایوانها در اضلاع شمالی و جنوبی بنا قرار دارند. در داخل مطبخ هنوز عناصری نظیر اجاق، تنور و هیزم خ... ادامه »
18
مناطق دیدینی و سیاحتی شهرستان درمیان
چکیده: شهرستان درمیان به مرکزیت شهر اسدیه با مساحتی معادل 5797 کیلومتر مربع در شرق ایران واقع شده است. این شهرستان دارای 2 نقطه شهری به نام های اسدیه و درخش و 3 بخش به نام های بخش مرکزی، بخش درخش و بخش گزیک است. این شهرستان از شمال به شهرستان قائنات از غرب با شهرستان بیرجند از جنوب غربی به شهرستان سربیشه و از مشرق دارای 50 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانس... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
اين ماه: 72693                              ديروز: 1                              امروز: 503

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.