جغرافیای طبیعی

26
ارسک؛ مردم شناسی و جغرافیای انسانی
چکیده: بخش ارسک، به مرکزیت روستای ارسک، یکی از بخش‌های شهرستان بشرویه است. این بخش، از دو دهستان ارسک و رقه تشکیل شده و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، تعداد ۵٬۶۵۵ نفر جمعیت داشته‌است. از این تعداد، ۳٬۲۲۶ نفر در دهستان ارسک و ۲٬۴۲۹ نفر در دهستان رقه ساکن بوده‌اند. بخش ارسک در آبان ۱۳۸۷ و پس از ار... ادامه »
23
باریکترین و نازکترین سد قوسی جهان، در خراسان جنوبی
چکیده: سد قدیمی کریت در 56 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان طبس، در نزدیکی روستای چیروک و بر روی رودخانه کریت واقع شده است. روستای کریت مرکز دهستان نخلستان در 17کیلومتری طبس در حاشیه جاده اصلی طبس - کرمان در ارتفاع 640 متری سطح دریا واقع شده است. سد قدیمی کریت با مخزنی با حجم بیش از یک میلیون متر مکعب از قرون گذشته وظیفه تأمین آب روستاهای پایین دست را بر عهده د... ادامه »
18
معرفی روستای خور
چکیده: روستای خور در 85 کیلو متری غرب شهر ستان بیرجند واقع در حاشیه جاده بیرجند – کرمان قرار گرفته است. وجود آثار معماری با ارزشی از جمله بافت تاریخی و منحصر به فرد به همراه قلعه ها، برج ها، مساجد قدیمی و انواع بادگیرها چشم انداز تاریخی زیبایی به روستا داده است ضمناً قرار گرفتن در حاشیه کویر لوت ایران از دیگر مزایای آن می باشد. آدرس: خراسان... ادامه »
18
مصعبی کریمو
چکیده: منطقه نمونه گردشگری مصعبی – کریمو از توابع بخش مرکزی در ٣٠ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سرایان واقع شده است. آب و هوای این روستا ها در بهارو تابستان و اوایل پاییز، مطبوع و دلپذیر و درزمستان ها سرد است. چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجب رونق باغداری و دامداری در این روستاها شده است. آدرس: خراسان جنوبی، شهرستان سرای... ادامه »
26
کویر مظفریه فردوس
چکیده: روستای پلوند که در فاصله 40 کیلومتری شهرستان فردوس واقع است و مجتمع آبگرم معدنی فردوس در فاصله 20 کیلومتری شهرستان فردوس قرار دارد. استعدادها و امکانات منطقه: دشت بزرگ مظفریه با پرندگان کمیاب کویر و امکان پرورش آهو و وحوش (مستعد برای تورهای پرنده نگری و مشاهده حیات وحش) کوهستان حفاظت شده مظفری در دل این کویر با آبشخورهای وحوش ... ادامه »
26
کویر دهسلم نهبندان
چکیده: روستای دهسلم در 85 کیلومتری غرب شهرستان نهبندان در مسیر جاده نهبندان شهداد قرار دارد. کویرلوت جزء گرم ‌ترین نقاط کره زمین محسوب می‌شود. گرما چنان است که لاشه حیوانات تجزیه نمی شود. قدرت تبخیر آب به گونه‌ ای است که پیش از تجزیه شدن لاشه توسط باکتریها، خشک می شود. این منطقه، را شعبه ای از کره ماه در روی زمین می دانند. کلوت به عن... ادامه »
15
کویر همت آباد زیرکوه
چکیده: روستای همت آباد در فاصله 140 کیلومتری شرق شهرستان زیرکوه و حدود 50 کیلومتری شهرستان حاجی آباد واقع است که در نزدیکی ریگزار بزرگ قائنات قرار دارد و کمپینگ در فاصله 2 کیلومتری آن بنا می گردد. استعدادها و امکانات منطقه: سد بزرگ حاجی آباد با حجم آبگیری بالا و امکانات تفریحی دشت زیبای اسفدن و اکولوژی غنی گیاهی و جانوری ارتفاعات کوه... ادامه »
19
تاریخ اجمالی استان خراسان جنوبی ، سرزمین طلای سرخ
چکیده: نگاهی به قهستان ناحیه‌ای که امروزه بیرجند جزء کوچکی از آن را تشکیل می‌دهد و همزمان با سیر تاریخ نسبتاً پرفراز و نشیب خود، این قصه کوچک را نیز همراه کشیده است، قهستان نام دارد. قهستان ناحیه‌ای نسبتاً کوهستانی و ناهموار بوده است که به دلیل شرایط جغرافیایی و موقعیت مکانی‌اش در معرض حوادث و جریانات مختلف قرار گرفته، به خصوص در مسیر... ادامه »
10
«خوسف» شهري كوچك اما ديرپا با بافت تاريخي زيبا
چکیده: شهرهاي كنوني در گذر زمان فراز و نشيبهاي بسياري را پشت سر گذاشته‌اند, از روستا تا به شهر. رونق تجاري، مسائل نظامي، وضعيت اقليمي، حمله دشمنان، وقوع بلاياي طبيعي و غيره  در پيدايش، گسترش يا نابودي شهرها نقش دارند. در اين ميان كم كم عناصر شهري در كنار هم قرار گرفته و بافت شهرها را تشكيل مي‌دهند. استان خراسان جنوبي برخوردار از شهرهايي با ... ادامه »
10
خراسان جنوبی در یک نگاه
چکیده: استان خراسان جنوبی به مرکزیت شهر بیرجند با مصوبه مجلس شورای اسلامی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد.   مساحت این استان ۹۵٬۳۸۵ کیلومتر مربع است که از این نظر هشتمین استان ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت آن برابر با ۶۰۰٬۵۶۸ نفر[۱] می‌باشد و از این نظر ۲۷اُمین استان کشور است.   موقعیت جغرافیا... ادامه »
اين ماه: 75201                              ديروز: 1                              امروز: 3011

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.