نهج البلاغه

 

01
حکومت علوی؛ توزیع فقر یا توزیع عدالت
چکیده: هدف نهایی امام علی (ع) از حکومت، تربیت انسان الهی است و حتی عدالت هم یک هدف واسطه ای و یک ابزار مناسب برای رسیدن به این مهم است. سخنان صریح امام علی علیه السلام در جای جای بیانات مختلف ایشان، مشخص می کند مطلوب علی (علیه السلام) برای بسط عدالت، تولید و توزیع عادلانۀ ثروت است. ضمن اینکه برخی از روش های اجرایی امام بر اساس مستندات نهج الب... ادامه »
02
امام زمان(عج) در نهج البلاغه
چکیده: نوشتار حاضر با این نگرش تدوین شده است که اگر خواهان آن هستیم که علوم انسانی را با استفاده از تعالیم نهج البلاغه متحول نماییم, باید به آن بخشهایی از سخنان حضرت امیر ع مراجعه کنیم که ایشان در آن, حکومت جهانی آخرین ذخیره خداوند و برپا دارنده ی حقیقی و تام تعالیم الهی یعنی حضرت بقیه الله روحی و ارواحنا فداه را توصیف نموده اند. نوشتار حاضر با این ن... ادامه »
22
پاسخ به شبهه عدم اعتبار نهج البلاغه
چکیده: بین زمان حیات علی بن ابیطالب و تدوین كتاب نهج البلاغه حدود سه و نیم قرن، فاصله است، پس نمی توان بر این كتاب اعتماد نمود؟   اگر سیدرضی مصادر این سخنان را در نهج البلاغه ذكر نكرده است به این دلیل بوده كه وی به فراوانی منابع و مصادر سخنان امام علی ـ علیه السّلام ـ و صدور این سخنان از امام علی ـ علیه السّلام ـ یقین داشته است. ایشان در موار... ادامه »
22
جملات نهج البلاغه که سند ندارد، معتبر است؟!
چکیده: سید رضى، در مقدمه نهج البلاغه، انگیزه و روش خود را در جمع‌‏آورى این کتاب شریف، چنین بیان مى‌کند: من در سنین جوانى شروع به تألیف کتابى در خصایص ائمه(علیهم السلام) نمودم که اخبار و کلمات آن بزرگواران را به صورت گل‌‏چین شده جمع‌‏آورى نمایم؛ زمانى که خصایص مربوط به امیر المۆمنین(علیه السلام) را به اتمام رساندم، مشکلاتى پ... ادامه »
22
مهجوریت نهج البلاغه
چکیده: یكی از مسایل دردناك كه هرگز نمی َتوان انكار نمود، مسئله مهجوریت نهج البلاغه در میان امت اسلامی و حتی شیعیان آن حضرت است، گر چه به بركت نظام اسلامی نهج البلاغه نیز همانند بسیاری از معارف مهجور الهی به تدریج از مهجوریت رهایی یافته، اما این واقعیت تلخ هرگز قابل انكار نیست كه نهج َالبلاغه مهجور است همان َطور كه امیرمومنان، مظلوم بلكه مهجور بود، برخی از... ادامه »
22
عبادت و نیایش از دیدگاه نهج البلاغه
چکیده: عبادت و پرستش خداوند یكتا و ترك پرستش هر موجود دیگر، یكى از اصول تعلیمات پیامبران الهى است. تعلیمات هیچ پیامبرى از عبادت خالى نبوده است. چنان كه مى‏دانیم در دیانت مقدسه اسلام نیز عبادت سرلوحه همه تعلیمات است. چیزى كه هست در اسلام عبادت به صورت یك سلسله تعلیمات جدا از زندگى كه صرفاً به دنیاى دیگر تعلق داشته باشد وجود ندارد، عبادات اسلامى با فلس... ادامه »
22
خبرهای غیبی در نهج البلاغه
چکیده: گزارش از غیب، فقط مخصوص انبیاء و رسولان نیست که نتوانیم آن را به امام نسبت دهیم، بلکه نشانه صفای روح و ذهن و تایید الهی است و حاکی از آنکه انسانی به چنان مقام و درجه ای رسیده باشد که بتواند مرزهای زمان را در هم شکند. خداوند ذاتاً از غیب آگاه است و هر کس جز او از غیب آگاه باشد، به تعلیم او خواهد بود. نهج البلاغه و آگاهی از غیب آگاهی از ... ادامه »
22
چرا در نهج البلاغه نامی از عید غدیر برده نشده است؟
چکیده: جریان غدیر به طور مکرر در کلمات معصومین و از جمله امیر مومنان علیه السلام آمده است و نیامدن آن در نهج البلاغه که سید رضی(ره) آن را جمع آوری کرده است، به آن جهت است که نهج البلاغه مشتمل بر بخش خاصی از سخنان امام علی علیه السلام می باشد نه همه آن. همان طور که سید رضی جمع آوری کننده نهج البلاغه در مقدمه کتاب تصریح می کند وی در پاسخ به درخواست برخی ... ادامه »
22
مفهوم تقوا در نهج البلاغه
چکیده: تقوا از رایج‌ترین كلمات نهج البلاغه است. در كمتر كتابى مانند نهج البلاغه بر عنصر تقوا تكیه شده، و  در نهج البلاغه به كمتر معنى و مفهومى به اندازه تقوا عنایت شده است. تقوا چیست؟ معمولاً چنین فرض مى‏شود كه تقوا یعنى «پرهیزكارى» و به عبارت دیگر تقوا یعنى یك روش عملى منفى، هر چه اجتناب‌كارى و پرهیزكارى و كناره‏گیرى ب... ادامه »
29
داستان کفش وصله دار را شنیده ای؟!
چکیده: حضرت علی علیه السلام فرمودند: «سوگند به خدا این کفش بی ارزش برای من دوست داشتنی تر از ریاست و حکومت بر شما می باشد، مگر آن که بتوانم با این حکومت، حقی را زنده کنم و باطلی را نابود نمایم» . در این مقاله به دو داستان کوتاه از نهج البلاغه اشاره میکنیم: صلابت امام علی (علیه السلام) در آغاز بعثت گروهی از سران قریش و سردمداران ش... ادامه »
25
روش مطالعه نهج البلاغه را میدانید؟!
چکیده: نهج البلاغه از زمان گردآوری تاکنون توانسته قلب مشتاقان ادب و فرهنگ را از هر سو به خود معطوف دارد، هم کسانی که شیفته فرهنگ دینی و انسانی‌اند بدان توجه نشان داده و هم کسانی که فریفته رسایی و شیوایی بی‌مانند آنند، با اقبال و استقبال از آن آثار ارجمندی فراهم آورده‌اند. شرح‌های بسیاری از آن نگاشته شده و ترجمه‌های متنوعی از آن با... ادامه »
11
یک خیانت علمی در حق امیرالمؤمنین علیه السلام
چکیده: دشمنان و  مخالفان  اهل بیت در طول تاریخ همواره نسبت به تنقیص مقام و منزلت ایشان هر کار که توانسته اند کرده اند در یکی از این موارد امیرالمومنین را "انزع و بطین" (فردی که جلوی سرش کچل و شکم بزرگی دارد) دانسته اند! برای مثال نقل کرده اند که متوکل خلیفه عباسی هر از گاهی دلقکش "عباده مخنث"را دستور می داد تا  سرش را که کچل بود برهنه... ادامه »
18
فرمانی از امام علی علیه السلام؛ چاپلوسی کردن ممنوع
چکیده: به خادم و خائن را نباید به یک چشم بنگری بلکه‌ هر یک را به‌ پاداشی که خود نیز وجـداناً آن را سزای خویش می داند برسان!» و مبادا که نیکوکار‌ و گـنهکار، خادم و خائن نزد‌ تـو‌ یـکسان‌ باشند، زیرا در این صورت خوبان از انجام خوبی دلسرد می‌ شوند، و خائنان بر بدی و خیانت تشویق می ‌گردند.  «... و... ادامه »
13
علم غیب امام علی علیه السلام از کجاست؟
چکیده: حضرت علی علیه السلام در مورد علم غیب خود در پاسخ به یكی از اصحاب خود كه سوال كرد: «ای امیر مومنان! آیا به تو علم غیب داده شده است؟»، با تبسّم فرمود: «ای برادر كلبی! این اخباری را [كه خبر می دهم] علم غیب نیست؛ علمی است كه از دارنده علم آموخته ام.» ارائه اخبار آینده و بیان امور غیبی، یكی از ابعاد وسیع نهج البلاغ... ادامه »
24
چرا در نهج البلاغه نامی از عید غدیر برده نشده است؟
چکیده: جریان غدیر به طور مکرر در کلمات معصومین و از جمله امیر مومنان علیه السلام آمده است و نیامدن آن در نهج البلاغه که سید رضی(ره) آن را جمع آوری کرده است، به آن جهت است که نهج البلاغه مشتمل بر بخش خاصی از سخنان امام علی علیه السلام می باشد نه همه آن. همان طور که سید رضی جمع آوری کننده نهج البلاغه در مقدمه کتاب تصریح می کند وی در پاسخ به درخواست برخی از... ادامه »
02
جملات نهج البلاغه که سند ندارد، معتبر است؟!
چکیده: سید رضى، در مقدمه نهج البلاغه، انگیزه و روش خود را در جمع‌‏آورى این کتاب شریف، چنین بیان مى‌کند: من در سنین جوانى شروع به تألیف کتابى در خصایص ائمه(علیهم السلام) نمودم که اخبار و کلمات آن بزرگواران را به صورت گل‌‏چین شده جمع‌‏آورى نمایم؛ زمانى که خصایص مربوط به امیر المۆمنین(علیه السلام) را به اتمام رساندم، مشکلاتى پ... ادامه »
25
آیا خودت را خوشبخت میدانی؟!
چکیده: 'از امام "علیه السلام" سوال شد خوبى و خوشبختى در چیست؟ فرمود: خوبى و خوشبختى در این نیست كه مالت فراوان و فرزندانت زیاد شوند، خوشبختى آن است كه علمت افزون گردد و حلمت زیاد شود و بر پرستش پروردگار مباهات كنى و اگر نیكى كنى شكر خدا بجا آورى و اگر بدى كنى استغفار كنى، دنیا فقط براى دو كس خوب است: كسى كه گناهانى كرده و مى خواهد با توبه جبران كند و كسى ... ادامه »
23
راهکار عملی امام علی(ع) برای آرامش
چکیده: آرامش به معنای طمأنینه و راحتی فکر در زندگی، حقیقت مطلوبی است که اسلام آن را ستوده است و راه هایی برای رسیدن به آن تعیین کرده است. از نظر اسلام آرامش و طمأنینه امری واقعی، حقیقتی و دست یافتنی است. در متون دینی ما راه های به دست آوردن آرامش بیان شده است و همین امر بهترین دلیل بر امکان دست رسی به آن است. علاوه بر این پیاده کردن دستوراتی ما را در رسید... ادامه »
03
به مستی بعد رفاه دچار نشویم!!
چکیده: امیرالمۆمنین در کلمات خود نکته‏ای را یاد می‏کند که آن را " سکر نعمت‏ " یعنی مستی ناشی از رفاه می‏نامد که به دنبال خود " بلای انتقام " را می‏آورد، در خطبه 151نهج البلاغه می‏فرماید: «ثم انکم معشر العرب اغراض بلایا قد اقتربت ، فاتقوا سکرات‏ النعمه و احذروا بوائق النقمه، آن گاه شما ای مردم عرب، آماج تیرهای بلاهایی هستی... ادامه »
23
دفاع از خطبه شقشقیه!
چکیده: محتوای خطبه شقشقیه، دلالت بر غصب خلافت و همچنین شایستگی علی (علیه السلام) بر این مقام دارد و همین موضوع منجر به آن شده تا تلاش شود اصل صحت این خطبه زیر سۆال رود! در این مقاله به طرح چهار شبهه می پردازیم و به آنها پاسخ اجمالی می دهیم: شبهه اول: آیا این سخن حضرت علی(علیه السلام) که «دعونی و التمسوا غیری» «مرا رها کنید و کسی دیگر ... ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
اين ماه: 73733                              ديروز: 1                              امروز: 1543

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.