محرم الحرام

 • آسیب های عزاداری
 • ابوالفضل العباس(ع)
 • پرسمان عاشورایی
 • حضرت رقیه(س)
 • حضرت زینب(س)
 • زنان و نهضت‏حسینى
 • عزاداری
 • علی اصغر(ع)
 • علی اکبر(ع)
 • قاسم بن الحسن(ع)
 • محرم الحرام(سایر)
 • مسلم بن عقیل
 • نهضت حسینی
22
بدهکاران و مقروضین بخوانند!
چکیده: گفته می‌شود امام حسین علیه‌السلام در شب عاشورا به یکی از یاران خود فرمود: اعلام کن اگر کسی دَینی بر عهده دارد فردا در رکاب ما پیکار نکند؛ گفته می‌شود امام حسین علیه‌السلام در شب عاشورا به یکی از یاران خود فرمود: اعلام کن اگر کسی دَینی بر عهده دارد فردا در رکاب ما پیکار نکند؛  بودن دَین دیگران بر عهدۀ انسان، نه گناه ... ادامه »
20
پاسخ اسقف مسیحی به "چرا امام حسین جاودانه شد؟"
چکیده: اسقف کلیسای ارتدوکش مسیحیان سریانی لبنان معتقد است: از آنجا که ایثارگری و درد عنوان شهادت امام حسین(ع) بود، شایسته است که بین مناسبت شهادت آن حضرت(ع) و حضرت مسیح(ع) ارتباط نزدیکی وجود داشته باشد؛ شهادت امام حسین(ع) در ذهن و خاطره مسیحیان، مناسبت جاودانه ای است که امام حسین(ع) را به نمادی تبدیل کرده است که جهانیان به آن اقتدا می کنند. از دیدگاه مطرا... ادامه »
12
عاشورا و کمک جنیان
چکیده: اگر این چنین شود پس به چه چیزی گرفتار شوند این جماعت خوار شده و با چه چیزی امتحان شوند از امام صادق(علیه‌السلام) نقل شده که وقتی کاروان حسینی از مدینه خارج می‌شد؛ گروهی از جنیان مسلمان خدمت امام رسیدند و خواستند که به امام کمک کرده و دشمنان حضرت را نابود کنند. اما امام این مسئله را نپذیرفت و فرمود:  «وَ إِذَا أَقَمْتُ بِمَكَا... ادامه »
06
چند کتاب خواندني در موضوع عزاداري
چکیده: 1- مسائل جديد از ديدگاه علما و مراجع تقليد  يکي از مشکلاتي که باعث به وجود آمدن اختلاف نظر در ميان متديّنين و عزاداران حسيني در جامعه شده است، عدم دسترسي دقيق به ديدگاه هاي فقهي علما و مراجع عظام تقليد است. تقيّد ديني مردم ما - کساني که مهمترين دغدغه شان اقامه شعائر ديني، خصوصاً عزاداري در جامعه است - به گونه اي است که به صرفِ دستيابي به نظ... ادامه »
06
اهميت عزاداري براي سالار شهيدان
چکیده: آيات و روايات  (و من يعظم شعائر الله فانها من تقوي القلوب(2)) و هر کس شعائر الهي را بزرگ دارد، اين کار نشانه ي تقواي دلهاست.  - از امام صادق (ع) نقل گرديده است که: امام حسين (ع) به سوي پيامبر اکرم (ص) مي آمد که حضرت به استقبالش شتافت و او را در دامان خويش نشاند و فرمود: همانا کشته شدن حسين (ع) در دلهاي مومنين حرارتي ايجاد کرده است که... ادامه »
06
تاسوعا و عاشورا به چه معناست؟ درگذشته، دوستان و دشمنان اهل بيت(ع) نسبت به آن چه موضعي داشته اند؟
چکیده: پاسخ :  عاشورا از ريشه «عشر»،به معناي ده و دهم و تاسوعا از ريشه«تسع»،به معناي نه و نهم است . اين لفظ فقط بر نهمين و دهمين روز محرم گفته شده است.  از آنجا که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد،اين دو روز را برجسته کرده و به نام تاسوعا و عاشوار مشهور شده و روز نهم و دهم محرم الحرام در فر... ادامه »
06
علت شروع عزاداری امام حسین از اول محرم چیست؟
چکیده: آغاز مام محرم مصائب امام حسین (علیه السلام) ویارانش تداعی می شود وسیره ائمه علیهم السلام نیز احیای دهه محرم بود . بررسی ضرورت عزاداری   منطق قرآن این است که خداوند نمی خواهد هیچ ستمی در دنیا پنهان بماند. از این رو، خداوند به بندگان خود اجازه می دهد با افشاگری، ستم کار را رسوا کنند. خداوند نمی خواهد آه هیچ مظلومی در... ادامه »
06
محرم در کلام امام خمینی
چکیده: ماه محرم بویژه روز حماسی عاشورا نقطه عطفی در تاریخ اسلام به شمار می رود. طلاب و روحانیون باید از فضای معنوی بالای این ماه خون و قیام برای پیشبرد اهداف مقدس اسلام و تشیع استفاده کامل را ببرند .برای استفاده هر چه بیشتر از این ماه ابتدا باید محرم و امام حسین را به درستی شناخت.   برای شناخت بهتر از این ماه عظیم و امام حسین ... ادامه »
06
چرا قبر امام حسين(ع) شش گوشه دارد؟
چکیده: پاسخ :  در ميان اقوال مورخان دربارة چگونگي دفن حضرت سيد الشهداء ـ عليه السّلام ـ و ياران باوفاي آن حضرت اندك تفاوتي، ديده مي‌شود؛ جهت روشن شدن موضوع به تشريح بعضي از آنها مي‌پردازيم:  الف. مرحوم مفيد پس از ذكر اسامي هفده نفر از شهيدان بني‌هاشم كه همگي از برادران و برادرزادگان و عموزادگان امام حسين ـ عليه السّلام ـ ب... ادامه »
06
حضرت زینب علیهاالسلام در یک نگاه
چکیده: پر رفت و آمدترین خانه «محله بنی‌هاشم» را آوای شادی و سرور در آغوش گرفته بود، موج شعف و لبخند همراه با انتظار، فضای خانه و محله را پر کرده بود. همه برای ولادت سومین نوه عزیز پیامبر لحظه‌شماری می‌کردند، و دل خوش می‌داشتند که «مولود فاطمه» را در آغوش بفشارند و گل بوسه‌های محبت را بر گونه‌های عطر آگ... ادامه »
06
فضائل و مناقب حضرت زینب علیهاالسلام
چکیده: زینب علیهاالسلام دختر على و زهرا علیهماالسلام در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم یا ششم هجرت در مدینه منوره دیده به جهان گشود، در پنج ‏سالگى مادر خود را از دست داد و ازهمان دوران طفولیت ‏با مصیبت آشنا گردید.  در دوران عمر با بركت ‏خویش، مشكلات و رنج‏هاى زیادى را متحمل شد، از شهادت پدر و مادر گرفته تا شهادت برادران و فرزندان... ادامه »
06
سفرهای هشتگانه زینب کبری علیهاالسلام
چکیده: تن دادن به کوران سفرها، از جهتی لازمه ترقی و تکامل انسان است، و این مرحله آزمودگی و سازندگی، ارمغان‌ها به دنبال دارد، چنان ‌که یک راز آزمودگی و آبدیدگی قهرمان داستان ما حضرت زینب علیهاالسلام را همین معنی باید دانست، و همین مسافرت‌ها و تحولات و برخوردهای پرورش ‌دهنده و سازنده بود که از دختر علی علیهماالسلام عنصر آگاه و ... ادامه »
06
حضرت علي اكبر عليه السلام
چکیده: کنيه «علي اکبر» را «ابوالحسن» دانسته‌اند؛(1) ابوالحسن علي اکبر، در يازدهم ماه شعبان سال سي و سه هجري ولادت يافت. در حادثه کربلا حدود بيست و هفت سال داشت.(2) اين نقل با سخن «ابن ادريس» و نقل دانشمندان تاريخ‌نگار و نسب‌شناس همخواني دارد. آنان گفته‌اند: «علي بن الحسين عليه السلام... ادامه »
06
علی اکبر(ع) ،شبیه ترین فرد به پیامبر(ص)
چکیده: حضرت علی اكبر (ع) فرزند اباعبدالله الحسین(ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان،سال43 قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر گرامی اش امام حسین (ع) و مادر محترمه اش لیلی دختر ابی مرّه بن عروه بن مسعود ثقفی است. او از طایفه خوش نام و شریف بنی هاشم بود . و به بزرگانی چون پیامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، امیر مۆمنان علی بن ابی ط... ادامه »
06
علی‌اكبر علیه السلام، شیرجوان کربلا
چکیده: حضرت علی‌اكبر علیه السلام ، فرزند امام حسین علیه السلام ، شجاع‌ترین جوانان بنی‌هاشم بوده است. مادرش لیلا دختر ابی مُرَّة بن مسعود ثقفی است. ایشان در حدود سال 34هـ .ق، در اواخر خلافت عثمان بن عفان، در مدینه متولد شد. آن حضرت از جدش امیرالمۆمنین علی علیه السلام نقل حدیث كرده است. بنابر گزارش تاریخ نویسان، پسران... ادامه »
06
یادگار غریب مدینه در کربلا
چکیده: گرچه در کارنامه حیات اجتماعی بشر، حماسه های بسیار بزرگی در طول تاریخ به ثبت رسیده است، اما به اعتراف بسیاری از صاحب نظران، هیچ یک از رخدادهای تاریخی قابل مقایسه با حماسه عاشورای امام حسین علیه السلام نیست. درباره علل امتیاز این نهضت از سایر قیام های آزادی بخش، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. به یک اعتبار، استثنایی بودن این قیام در سه امر اساسی وجه امت... ادامه »
06
قاسم بن الحسن(ع)، برترین اسوه برای نوجوان مسلمان
چکیده: از شاخصه های دین مقدس اسلام و بلكه شاخصه مكتب رفیع تشیع مسئله استشهاد یا همان شهادت طلبی می باشد ، چنانچه این مسئله در قرآن وروایات مورد مدح عظیم واقع شده است و بر آن تأكیدی بلیغ صورت گرفته است به عنوان مشتی از خروار: « فیَقتلون و یُقتَلون » (1) « و قاتلوا و قتلوا » (2) یعنی مۆمنان می كشند و كشته می شوند! و امیر مۆمنان علی ... ادامه »
06
تجلّی ادبِ کربلا در نوجوانی سلحشور
چکیده: از ویژگی‏های یاران امام حسین‏علیه السلام به ویژه جوانان کربلا آراستگی به فضیلت ادب است و در این میان، قمربنی‏هاشم و حضرت قاسم دارای منزلت‏خاصی بودند.   ادب چیست؟ استاد حسن‏زاده آملى در تعریف ادب مى‏فرماید: ادب یعنى نگاهداشت حدّ هر چیز. به همین لحاظ علوم ادبى را علوم ادبى نامیده‏اند چون حافظ و نگهدار حدود معارف م... ادامه »
06
چگونگی شهادت قاسم بن الحسن(ع)
چکیده: قاسم، فرزند امام حسن علیه السلام است. مادرش كنیز بود و نرجس نام داشت. چهره او چون پاره ماه بود. به گزارش خوارزمى، وى هنگام شهادت، به سنّ بلوغ نرسیده بود؛ ولى مؤلّف لباب الأنساب، او را شانزده ساله مى داند. چگونگى اجازه گرفتن این نوجوان از امام حسین علیه السلام براى رفتن به میدان، حاكى از قوّت معرفت و كمال درایت و شهامت و ایمان اوست. شاید به دلی... ادامه »
06
عباس علیه السلام در نگاه حضرت مهدی علیه السلام
چکیده: مصلح بزرگ، حجت خدا و بقیة الله الاعظم، امام زمان (عج) - قائم آل محمد (ص) در بخشى از سخنان زیباى خود درباره عمویش عباس (ع) چنین مى‏گوید: «سلام بر ابوالفضل، عباس بن امیرالمؤمنین، هم درد بزرگ برادر كه جانش را فداى او ساخت و از دیروز بهره فردایش را برگزید، آنكه فدایى برادر بود و از او حفاظت كرد و براى رساندن آب به او كو... ادامه »
صفحه 1 از 6اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  بعدي   آخرين   
اين ماه: 94112                              ديروز: 3203                              امروز: 3149

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.