(آرشیو ماه آبان 1392)

18
یک اشتباه تاریخی
چکیده: «عجیب السلطنه»مجموعه نمایشنامه طنز و شادی آوری است که به شیوه نمایش های تخته حوضی و با برداشتی از داستان های عامیانه کهن فارسی نوشته شده است. این مجموعه شامل دو نمایشنامه عجیب السلطنه و هفت خیار شاهانه است. عجیب السلطنه. علی بهروز نسب. نشر قاب.چاپ اول. تهران.1389.1100 نسخه.128  صفحه. 3000 تومان. «تنها چیزی که در بازار معا... ادامه »
18
امام زمان علیه السلام و زیارت عاشورا
چکیده: زیارت عاشورا که از سوی حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) به شیعیان و شیفتگان تعلیم داده شده است، مضامین والایی دارد. در یکی از قسمت های زیارت این چنین آمده است: « أن یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)؛ همانا از خداوند می خواهم خونخواهی تو را در کنار امام یاری شده از خاندان محمد (صلی الله علیه و آله و سلم... ادامه »
18
علت نهی از بردن نام اصلی امام زمان(عج)
چکیده: اگر دقت کرده باشید، در بعضی از روایات، نهی شده نام حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء برده شود. در برخی دیگر، این محدود به زمان غیبت است و در برخی روایات، نهی به دلیل تقیه و ترس، مطرح شده است. بعضی از علماء شیعه بر این اعتقاد بوده اند که تا زمان ظهور امام زمان علیه السلام بردن نام ویژه حضرت که همان نام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است، جایز نیست و ... ادامه »
18
آیا موسی با کشتن مرد قبطی گناه نکرد؟
چکیده: دفاع از مظلوم خصیصه جوانمردی و رشادت است حتی اگر ایمان نباشد. سال ها بود فرعونیان که ساکنان اصلی مملکت قبط و مصر بودند، بنی اسرائیل و فرزند زادگان یعقوب را اشغالگران سرزمین خود شمرده و آنان را تحت شدیدترین ظلم ها قرار داده و مردانشان را می کشتند و زنانشان را به کنیزی و فرزند آوری گرفته بودند تا هم بنی اسرائیل تحقیر شوند و هم نسلشان نابود گردد: ... ادامه »
18
وقتی رهبری به اذن الله می‌گوید!
چکیده: مقام معظم رهبری در سخنرانی روز یکشنبه خود (1392/08/12) به چرایی دشمنی ما با دولت آمریکا پاسخ دادند و بر لزوم آگاهی مردم به خصوص جوانان و نوجوانان امروز، نسبت به دلایل این دشمنی، تاکید کردند. ایشان درباره مذاکرات دولتمردان ایرانی هم سخن گفتند که می توان آن را در حمایت قرص و محکم از تلاش های دیپلمات های ایرانی از یک سو و بی اعتمادی و خوشبین نبودن به... ادامه »
16
«مُحرِم شدن» مقدمه ورود به ماه محرم‌الحرام
چکیده: از پدران و پدربزرگان خود شنیده ایم که در دوران قدیم آنها برای درک بهتر ماه محرم و عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام چهل روز قبل از آن مراقبت کرده و به ترک معصیت و گناه می پرداختند و با خواندن زیارت عاشورا و اعمالی خاص خود را برای این ماه پر از غم آماده می کردند ... «مُحرِم شدن» مقدمه ورود به ماه محرم‌الحرام است ... ادامه »
16
مروری بر اعمال و وقایع ماه محرم
چکیده: پیش از اسلام، عرب جنگ در ماه محرم را حرام می دانست و ترك مخاصمه می كرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد.(1) و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند.(2) در توضیح این كه چرا ماه های دیگر كه جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی شود می توان گفت: چون ترك جنگ از این ماه شروع می شد به آنمحرم گفتند. این ما... ادامه »
16
آسیب شناسی مداحی و عزاداری (2)
چکیده: 2. غلو ديگر آسيب طرح مسائل غلوآميز در عزاداريهاست حسين اللهى شدن! زينب اللهى شدن! و از اين رهگذر خودرا مقدس جلوه دادن قرآن كريم از غلو نهى مى‏كند. يا اهل الكتاب لا تغلوا فى دينكم و لا تقولوا على الله الا الحق.(26) اى اهل كتاب غلو در دين نكنيد و بر خدا جزحق نگوئيد. قل يااهل الكتاب لا تغلوا فى دينكم.(27) اى اهل كتاب در دينتان غلو نكنيد. پيامبر... ادامه »
16
آسیب شناسی مداحی و عزاداری (1)
چکیده: مقدمه به دنبال طرح مسئله آسيب‌شناسي و آفت زدايي از مراسم عزاداري توسط حجت الاسلام و المسلمين سيد احمد خاتمي‌در اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري و اشاره رهبر انقلاب به آن، اظهار نظرهاي متفاوتي درباره علل و انگيزه‌هاي طرح اين مسئله در شرايط كنوني از سوي صاحب‌نظران و گروه‌هاي مختلف سياسي به عمل آمد. حجت‌الاسلام و المسلمين سيد... ادامه »
16
قدرت اشك بر حسين(ع)
چکیده: حضرت علي بن الحسين حضرت امام سجاد(ع)، در طول حيات مباركشان، پس از شهادت پدر، روزگار را در حزن و اندوه و اشك مي گذراندند. روزها روزه دار شب ها به نماز قيام مي كردند، و چون افطار مي نمودند، طعام شان، با اشك آن حضرت ممزوج مي گشت، و به افراد خود، كه او را در خوردن طعام و آب ترغيب مي كردند مي فرمود: فرزند رسول خدا(ص)تشنه و گرسنه به شهادت رسيد و اين جمله... ادامه »
15
مسلم‏ بن عقيل كيست؟
چکیده: در ميان جوانان برومند «بنى‏هاشم‏» مسلم، فرزند عقيل يكى از چهره‏هاى تابناك و شخصيتهاى بارز، به شمار مى‏رفت. «عقيل‏» برادر حضرت على(علیه السلام) و دومين فرزند ابوطالب بود. در ترسيم زير رابطه نسبى مسلم، آشكارتر است:  ابوطالب= (عقيل = مسلم) - (على = حسين بن على)  مسلم‏بن عقيل، برادرزاده اميرال... ادامه »
15
چکیده: حضرت قاسم علیه السلام فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام است و مادرش رَمله نام دارد. مرحوم شیخ مفید، سه نفر از فرزندان امام حسن علیه السلام را نام برده که در کربلا به شهادت رسیده‌اند که عبارتند از: قاسم، ابوبکر و عبدالله. و مرحوم محدث قمی فرزند دیگری بنام عبیدالله نیز یاد کرده است که او نیز در کربلا شهید شد. حضرت قاسم علیه السلام نوجوانی بود که... ادامه »
15
قاسم بن الحسن، ماه پاره ای در میان گرگان کوفی
چکیده: حضرت قاسم علیه السلام فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام است و مادرش رَمله نام دارد. مرحوم شیخ مفید، سه نفر از فرزندان امام حسن علیه السلام را نام برده که در کربلا به شهادت رسیده‌اند که عبارتند از: قاسم، ابوبکر و عبدالله. و مرحوم محدث قمی فرزند دیگری بنام عبیدالله نیز یاد کرده است که او نیز در کربلا شهید شد. حضرت قاسم علیه السلام نوجوانی بود که... ادامه »
15
اباالفضل علیه السلام الگویى براى نسل امروز
چکیده: جمال حق ز سر تا پاست عباس به یكتایى قسم، یكتاست عباس خدا داند كه از روز ولادت امام خویش را مى‏خواست عباس ... ادامه »
15
چند حكایت‌ از کرامات حضرت عباس علیه السلام
چکیده: قبر وسط آب آیة‏الله حاج سید عباس كاشانى حائرى نقل مى‏كرد: «روزى در خانه آیة‏الله العظمى حكیم(1) بودم كه كلیددار آستان مقدسحضرت ابوالفضل علیه‏السلام تلفن كرد و گفت: سرداب مقدس ابوالفضل علیه‏السلام را آب گرفته و بیم آن مى‏رود كه ویران گردد و به حرم مطهر و گنبد و مناره‏ها نیز آسیب كلى وارد شود، شما كار... ادامه »
15
علم و معرفت حضرت ابوالفضل (ع) در دوران كودكى
چکیده: محقق دانشمند مرحوم سيد عبدالرزاق مقرم در كتاب (العباس) مى نويسد: در روايتى كه از امامان معصوم عليه السلام به ما رسيده ، فرمودند: ان العباس بن على زق العلم زقا همانا عباس فرزند على عليه السلام علم را چون غذا در كودكى از پدرش  وارد جانش نموده است .(1) سپس مى نويسد: "اين تعبير، تشبيه بسيار لطيفى است زيرا هرگاه كبوترى غذا را ... ادامه »
15
راه های توسل به حضرت عباس علیه السلام
چکیده: توسل به باب الحوائج عباس بن علی علیهماالسلام به چند طریق مختلف انجام می شود: طریق اول: توسل جوینده ابتدا باید چهار شب چهارشنبه‌ای را برگزیند كه دو شب چهارشنبه آن در نیمه دوم ماه قمری واقع شده باشد و دو شب چهارشنبه دیگر( یعنی چهارشنبه سوم و چهارم) در نیمه اول ماه بعدی قرار داشته باشد كه به چهارده روزه اول ماه بعدی می‌رسد. ع... ادامه »
15
نقش‏آفرینى حضرت عباس علیه‏السلام در حماسه عاشورا
چکیده: آب رسانی روز هفتم محرم، سه روز پیش از شهادت امام، عبیداللّه به عمر سعد نگاشت: «... به هوش باش! وقتى نامه‏ام به دستت رسید، به حسین علیه‏السلام سخت بگیر و اجازه نده از آب فرات حتى قطره‏اى بنوشد و با آنان همان كارى را بكن كه آنان با بنده پرهیزگار خدا عثمان بن عفان كردند. والسلام»(1) امام، حضرت عباس علیه‏الس... ادامه »
15
کراماتی از باب الحوائج کوچک کربلا
چکیده: علی اصغر(علیه‌السلام) را«باب الحوائج»می‏دانند،گر چه طفل رضیع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست. در این مقاله سعی داریم چند کرامت از این سرباز شش ماهه را بازگو کنیم.   هر چه دارم از علی‌اصغر علیه‌السلام دارم جناب آقای جلالی نقل كردند: روزی درخدمت آقای مجتهدی )شیخ جعفر مجتهدی( بودم ایشان ... ادامه »
15
شهید شیرخوار کربلا، حضرت علی اصغر علیه السلام
چکیده: شیخ مفید(ره) در کتاب الارشاد خود، هنگام نام بردن فرزندان امام حسین علیه السلام از امام سجاد علیه السلام با تعبیر علی اکبر و از حضرت علی اکبر با تعبیر علی اصغر یاد می کند و می نویسد: كانَ لِلحُسَینِ علیه السلام سِتَّةُ أولادٍ : عَلِیُّ بنُ الحُسَینِ الأَكبَرُ ، كُنیَتُهُ أبو مُحَمَّدٍ و اُمُّهُ شاه ... ادامه »
صفحه 4 از 7اولين   قبلي   1  2  3  [4]  5  6  7  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.