(آرشیو ماه آبان 1392)

14
مسلم بن عقیل اولین شهید عشق
چکیده: «مسلم» پسر «عقیل» پسر «ابوطالب» علیه السلام است. عقیل برادر امام علی علیه السلام و مسلم پسر عموی امام حسین علیه السلام است. مادر مسلم کنیز بود و «علیّه» نام داشت(1) و عقیل او را از شام خریده بود. دعوت اهل کوفه از امام حسین علیه السلام  هنگامی که اهل کوفه نامه‎های فراوانی به امام ... ادامه »
14
خبر شهادت مسلم و برخورد امام حسین(ع)
چکیده: نويسنده:شهيد مطهرى حسین ‏بن علی(ع) در یكی از منازل میان راه، خبر شهادت این سه یار وفادار خویش را شنید.  شهادت مسلم‏ بن عقیل، هانی‏ بن عروه و عبدالله یقطر، امام را ناراحت كرد و امام فرمود: «انا لله و انا الیه راجعون‏» و اشك در چشمانش حلقه زد. چندین بار، برای مسلم و هانی از خداوند رحمت طلبید و گفت: «خد... ادامه »
13
سازماندهی ۴۰ مبلغ ویژه محرم در بخش شوسف
چکیده: کارشناس قرآن نمایندگی فرهنگی تبلیغی شوسف از اعزام و ساماندهی بیش از ۴۰ مبلغ در ماه محرم خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حسن مودی کارشناس قرآن نمایندگی فرهنگی تبلیغی شوسف با اعلام این خبر، گفت: تعداد ۴۰ نفر از روحانیون اعزامی در بخش شوسف سازماندهی و به روستاهای منطقه اعزام شدند. مودی اذعان کرد: استقرار روحان... ادامه »
13
دیدار مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با استاندار جدید خراسان جنوبی
چکیده: مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی به همراه معاونین و جمعی از کارشناسان این اداره کل، با استاندار جدید خراسان جنوبی دیدار و گفتگو کردند. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام کاظم لطفیان مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، در این دیدار، ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و دینی این اداره کل، گفت: در حال ... ادامه »
13
آیا همه می میرند؟!
چکیده: بسیاری از اعتقادات ما ممکن است سطحی باشند و به عمق آنها توجه ننموده باشیم! از جمله ی آنها حیات پس از مرگ است که همه ی انسانها قطعاً مرگ را تجربه می نمایند و از این دنیا به دنیای دیگری منتقل می شوند و در آنجا حیاتی دیگر را تجربه می نمایند! حیاتی متفاوت از این زندگانی مادی! حیاتی که همه ی نفوس در آنجا بقاء و جاودانگی خواهند داشت! تاکنون چقدر نسب... ادامه »
13
چه کنیم تا لایق نگاه حضرت مهدی(عج) شویم؟
چکیده: در زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) كه مقامشان از تمامی امامان بالاتر است؛ عدّه زیادی آن وجود مبارك را می‏دیدند، امّا خدای سبحان درباره آن‌ها فرمود: «... وَ تَراهُمْ یَنْظُرُونَ إِلَیْكَ وَ هُمْ لا یُبْصِرُون‏ »(1)؛ آن‌ها را می‏بینی كه به تو می‏نگرند؛ ولی تو را نمی‏بینند. آنان اهل نظر هستند، اما... ادامه »
13
قاسم بن الحسن بن علی بن ابیطالب(ع)
چکیده: پس از شهادت «ابوبکر» برادرش قاسم (دیگر فرزند امام حسن علیه السلام) از خیمه خارج شد. مادر «قاسم» همان «نُقیله» است که درباره او سخن به میان آمد.(1) قاسم نوجوانی نابالغ، اما دلیر بود. همین که چشمان مبارک امام حسین (علیه السلام) به او افتاد، او را در برگرفت و گریان شد.(2) «قاسم» وقتی تنه... ادامه »
13
قرآن درمانی در بوته نقد
چکیده: قرآن نسخة شفا بخشي است كه دل‌هاي ايماني را با جاذبه‌هاي الهي و معنوي به زندگي نيكو و حيات طيّبه نويد مي‌دهد. در قاموس قرآن، سلامت انساني در سلامت روحي‌ـ‌معنوي او خلاصه شده است. بيماري تن به عوامل طبيعي و مادي بستگي دارد كه گريزي از آن نيست و گريبان هر كسي را مي‌گيرد و چه بسا كه ماية آزمايش و امتحان الهي ... قرآن نسخ... ادامه »
13
نقش حضرت زینب(س) و زنان در عرصه سیاسی کربلا
چکیده: علاوه بر حضور مستمر و سازنده زنان در جامعه در مقاطع خاصی از تاریخ، شرایط ویژه و استثنایی رخ می دهد که حضور آنان در صحنه های سیاسی – اجتماعی، ضروری می گردد. و نقش حیاتی می یابد. یکی از حوادث مهم و منحصر به فرد تاریخ اسلام، قیام امام حسین(ع) است که محصول مشترک ایثار و فدارکاری زنان و مردان می باشد. بانوان از جهات گوناگون در قیام عاشورا نقش دا... ادامه »
13
آیات المهدی (عجل الله تعالی فرجه)
چکیده: قرآن کریم برای معرفی شخصیت های الهی گاهی نام آن ها را ذکر می کند و گاهی ویژگی ها را یادآور می شود، بدون ذکر نام آن ها. همان گونه که از میان صدو بیست و چهار هزار پیامبر الهی تنها نام حدود بیست و پنج نفر از آن ها در قرآن آمده، و نام دیگر پیامبران در قرآن نیامده است، و همان گونه که نام هیچ یک از امامان معصوم(علیهم السلام)در قرآن نیامده، نام مبارک امام... ادامه »
13
رهبر معظم انقلاب اسلامی و حمایت دوباره از دیپلماسی کشور
چکیده: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان اخیر خود به نکات قابل تاملی اشاره کردند که محوری‌ترین آن‌ها نقش آمریکا در دشمنی دیرین با ملت ایران، حمایت دوباره از دیپلماسی کشور، تبیین دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای سال‌های 1382 و 1383 بود. آیت‌الله خامنه‌ای برای چندمین بار در یک ماه اخیر از دستگاه دیپلماسی کشور حمایت کردند و فرمودند هیچ... ادامه »
13
بشارت ظهور منجی در كتب مقدس هندوها
چکیده: مقدمه: در آیین هندو كتب مختلفی به چشم می‌خورد كه ظهور منجی را بشارت داده است و حتی باید ذكر كرد كه بعضی از نشانه‌هایی كه این كتب می‌دهند، با همان نشانه هایی که برخی از ادیان ابراهیمی درباره ظهور منجی ذکر می کنند،تا حدودی منطبق است . در این نوشتار برآنیم تا ماهیت حقیقی کلکی و مختصات پادشاهی وی درآخرالزمان  را در کتب مقدس هندویا... ادامه »
13
قرآن و احادیث خمیرمایه سخنرانی های مبلغان در ایام ماه محرم باشد
چکیده: مدیرحوزه های علمیه کشور گفت: سخنرانی های مبلغان در ایام ماه محرم باید بر طبق قرآن، احادیث و روایات باشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی همدان، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در همایش طلایه داران تبلیغ استان همدان که با حضور روحانیان مبلغ و بانوان مبلغه این استان برگزار شد، افزود: مبلغان و روحانیان باید در سخنرانی های خود کلا... ادامه »
10
پیام دکتر خاموشی به اولین همایش بزرگ سادات خراسان جنوبی
چکیده: دکتر سید مهدی خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی در پیامی به اولین همایش بزرگ سادات خراسان جنوبی، خواستار پاسداری سادات از ولایت اهل بیت و الگوبرداری از رفتار نبوی و علوی شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، متن کامل پیام دکتر سیدمهدی خاموشی به همایش سادات خراسان جنوبی که با عنوان «نسل خورشید ولایت» برگزار... ادامه »
06
سرکرده بعدي القاعده کیست؟ +تصاویر
چکیده: الربيش در سال 2008 خود را به عنوان چهره اي جديد در عرصه توليد توجيهات ديني براي جنايت هاي انجام شده از سوي القاعده يا جنايت‌هايي كه براي انجام آن مشغول برنامه ريزي بودند، مطرح كرد. گروه بین‌الملل مشرق - ابراهيم سليمان محمد الربيش، يكي از آن كساني بود كه در فوريه سال 2009، نامش در ليست 85 نفره افراد تحت تعقيب وزارت كشور عربستان س... ادامه »
05
چرا قرآن قیامت را نزدیک می‌داند؟
چکیده: قیامت از اموری است که شناخت آن از توانایی انسان خارج است و علم آن اختصاص به پروردگار دارد ؛ زیرا وقوع آن متوقف بر مقدّراتی است که باید جامه‌ی عمل بپوشد، و چون علم به همه‌ی آن مقدّرات و زمان آن‌ها برای انسان امکان‌پذیر نیست، لذا علم به وقوع رستاخیز نیز برایش امکان ندارد، و در آیات و روایات فقط برای آن علائم و نشانه‌هایی بیان... ادامه »
05
برای هر كدام از ما، سه قیامت برپا می‌شود!
چکیده: قیامت به معنى برخاستن و یوم القیامة به معنى روز برخاستن از قبرها و روز زنده شدن است. این لفظ بنابر شمارش المعجم المفهرس مجموعاً هفتاد بار در قرآن مجید ذكر شده و همه توأم با كلمه «یوم» اند. اعتقاد به معاد و قیامت یكى از اركان اسلام و بنابر تحقیق بعضى از محققین در حدود هزار و هفتصد آیه از قرآن مجید راجع به قیامت و ثواب و عقاب و بازگشت اع... ادامه »
05
تهمت بزرگ و غیرمنصفانه به شیعه!
چکیده: قرن‏ها بر شیعه گذشته است و هزاران فقیه، مفسر، متكلم و... شیعى ظهور كرده‏اند و در گفتار و رفتار بر سلامت و حقانیت و اصالت كتاب اللّه‏ موجود در دست مردم، صحه گذشته‏اند. اسناد تحریف قرآن به شیعه تهمت بزرگ و غیر منصفانه‏اى است؛ زیرا وهابیون منابع روایى شیعه را ندیده‏اند یا این كه از روایات معارض با تحریف قرآن در این منابع چشم پو... ادامه »
05
علت سوگند خوردن خدا در قرآن چیست؟
چکیده: توجه به كاركردهای قسم به خوبی روشن می شود كه قسم در مقابل استدلال و برهان و منطق نیست،‌بلكه شیوه ای برای بیان و رساندن مطلب است هر چند بر آن مطلب دلیل منطقی دیگری هم وجود داشته باشد. چرا خدا در قرآن به آفریده هایش قسم خورده؟ "قَسْم" در لغت به معنای جزءجزء کردن و "قِسْم" به معنای بهره بردن[ ابن منظور، محمدبن‌مکرم؛ لسان العرب، بیروت]... ادامه »
05
منع از شیطان پرستی در قرآن!
چکیده: موضوع ابلیس نزد ما امری ساده و پیش پا افتاده است ‏به گونه‏ای که روزی چندبار او را لعنت کرده و از شر آن به خدا پناه می‏بریم. و بعضی افکار پریشان خود را به این دلیل که از ناحیه اوست تقبیح می‏کنیم. اما باید دانست که این موضوع بسیار قابل تامل و شایان دقت است. شایسته است منظر قرآن کریم را درباره حقیقت آن‏که موجودی عجیب و در عین حا... ادامه »
صفحه 6 از 7اولين   قبلي   1  2  3  4  5  [6]  7  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.