زرتشت

15
تورات و ذوالقرنین
چکیده: برخی مدعی هستند که در تورات (در مکتوبه دانیال)، کورش همان ذوالقرنین خوانده شده است. در پاسخ می‌گوییم طبق اسناد، این کتاب توسط دانیال نبی (ع) نوشته نشده است. همچنین آن بخش از کتاب ربطی به کورش ندارد بلکه در بهترین حالت مربوط به داریوش سوم است؛ آن هم تعریف و تمجیدی از او نشده، بلکه در تورات، وحشی و بی‌منطق نامیده شده است. کتاب مقدس ی... ادامه »
04
7 آبان و آغاز تفرقه میان سلطنت‌طلبان!
چکیده: عده‌ای دور هم نشستند و روز 7 آبان را که حقیقتاً روز مبارکی برای یهود است، به عنوان روز کورش قرار دادند! اکنون که هنوز چند سالی از این بدعت نگذشته، به جان هم افتاده‌اند که نه! روز 5 آبان باید روز کورش باشد! باستانگرایان و سلطنت‌طلبان، روز 7 آبان را روز جهانی کورش نامگذاری کرده اند و قرار بر این بود که این روز، نماد وحدت اپوزوسیون ن... ادامه »
03
منشور کورش و توهّم نانوتکنولوژی !
چکیده: باستانگرایان در جدیدترین شیرین‌کاری خود، مدعی شدند که کورش کبیر در منشور خود دستور داد که دانشگاه برق و نانوتکنولوژی ساخته شود، اما عرب‌ها منشور کورش را خراب کردند! شگفتا! در پاسخ به این سخنان حیرت‌آور باید گفت که این منشور حدود 2500 سال پیش در زمین دفن شد و چند سال پیش هم کشف شد! پس عربها اصلا از وجود چنین منشوری آگاه نبودند که بخوا... ادامه »
25
ازدوا‌ج‌های برادر-خواهری در آیین زرتشت
چکیده: ازدواج با محارم در آیین زرتشت، امری است که تقریباً همه‌ی اوستاشناسان و زرتشتی‌پژوهان غربی آن را تأیید کرده‌اند. سابقاً بیان شد که وجود این امر حتی در متن پهلویِ دین‌کرد (از مهم‌ترین متون پهلوی) هم تأیید شده است. نگارندگان این متن کهن (دین‌کرد) به صراحت تمام و با ذکر مصادیق و توضیحاتی روشن، ازدواج با محارم را مصداق کردا... ادامه »
25
ازدواج با محارم در دین زرتشت، آری یا خیر؟
چکیده: قول موبد نیکنام , موبد آذرگشتسب: که ازدواج با محارم در دین زرتشت وجود ندارد ، جواب دارد. از جمله بحثها و مواردی که زرتشتیان نسبت به جوامع و ادیان با آن مواجه هستند ، بحث ازدواج با محارم است که زمان زیادی است که این ایراد بر جامعه زرتشتیان نسبت داده می شود و در این بین دو دسته نظریات وجود دارد: عده ای که عمده آنها زرتشتی هستند ، این ازدواج ر... ادامه »
25
نقش زرتشت در ترویج ازدواج با محارم
چکیده: موبدان زرتشتی در گذر هزاران سال همواره مروّج خَُوَِیدوده (ازدواج با محارم) بودند. حتی برای مشروعیت بخشیدن به این مسئله توجیهاتی نیز ارائه کردند. در متون تاریخی و ادبی هم مصادیقی فراوان از این موضوع (ازدواج با محارم) وجود دارد، چنانکه اصل این مطلب امری ثابت شده است و هیچ یک از اوستاشناسان و زرتشتی‌پژوهان معتبر و منصف در آن تردیدی ندارند. جالب ا... ادامه »
24
ازدواج‌های پدر-دختری در آیین زرتشتی
چکیده: حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه، وجودِ رسمِ ازدواج با محارم (آن هم از نوع پیوند پدر-دختری) را در ایران باستان تأیید کرده است. حتی به صراحت گفته است که بهمن اردشیر بر اساس آموزه‌های دین زرتشتی با دختر خود که «همای چهرزاد» نام داشت ازدواج کرد و فرزندی به نام «ساسان» حاصل این ازدواجِ پدر-دختر بود. در شاهنامه در ماجرای &la... ادامه »
24
ازدواج‌های مادر-پسری در آیین زرتشتی
چکیده: دین‌کرد به عنوان یکی از مهم‌ترین متونِ پهلوی اصل ازدواج با محارم را تأیید نمود و حتی برای اثبات مشروعیت آن دلائلی (هرچند عجیب) ارائه کرد. اصرار این متن کهن (که توسط بزرگترین موبدان زرتشتی در عصر اسلامی و از روی اوستای ساسانی نوشته شد)، بر مشروعیت و نیک بودنِ این کردار (ازدواج با محارم) امری روشن است که سابقاً در این زمینه نوشتاری ارائه شد... ادامه »
24
دینکرد و دلایل مشروعیت ازدواج با محارم در آیین زرتشت
چکیده: آرتور کریستین‌سن می‌گوید: «اهتمام در پاكى نسب و خون خانواده یكى از صفات بارزه جامعه‌ی ایرانى به شمار مى ‏رفت، تا به حدى كه ازدواج با محارم را جایز مى‏‌شمردند و چنین وصلتى ‏را خویذوگدس‏ (در اوستا خوایت‏‌ودث) مى‌خواندند». در ادامه می‌گوید: «با وجود اسناد معتبرى كه در منابع زردشت... ادامه »
24
حجّ شاهانه و شاهنشاهی عرب‌پرستانه!
چکیده: شاه در دهه 40 به سفر حج رفت و طبق شریعت اسلام، مناسک حج را به جا آورد.  حال جا دارد از کسانی که مسلمانان را به صِرف دلبستگی به اسلام، مورد اهانت قرار می‌دهند و آنان را «عرب پرست» می‌نامند، بپرسیم: احیاناً این سفر شاه، طبق منطق خودتان، عرب پرستی نبود؟! اصلاً چرا شاه پول سفر حج را به فقرا و نیازمندان نداد؟! چند سالی... ادامه »
05
ازدواج با محارم در دین زرتشت، آری یا خیر؟
چکیده: از جمله بحثها و مواردی که زرتشتیان نسبت به جوامع و ادیان با آن مواجه هستند ، بحث ازدواج با محارم است که زمان زیادی است که این ایراد بر جامعه زرتشتیان نسبت داده می شود و در این بین دو دسته نظریات وجود دارد: عده ای که عمده آنها زرتشتی هستند ، این ازدواج را در دین زرتشت رد می کنند و بیان می دارند که چنین ازدواجی در ایران باستان و دین زرتشت وجود ندارد... ادامه »
06
آیین زرتشت و مرگ
چکیده: در آغاز باید به این نکته ی اساسی اشاره کرد که اغلب مسایل مورد اشاره، مستند است به «وندیداد» و منابع و مأخذ پهلوی ساسانی که مأخوذ است از وندیداد و اندیشه ها و برداشت های متأثر از وندیداد. جز در مورد بحث از روح و روان و بخش های متفاوت آن که در سایر بخش های اوستا کم و بیش آمده است، سایر موارد مورد اشاره در وندیداد و آثار پهلوی ساسانی نقل ا... ادامه »
03
زمان ظهور زرتشت
چکیده: منابع سنتی تاریخی، زمان ظهور زرتشت را درست ۲۵۸ سال پیش از اسکندر، و در عهد گشتاسب، پدر داریوش اول هخامنشی، آورده اند ۱ ، لیکن این تاریخ گذاری به دلیل مطرح شدن پاره ای ابهام ها، مورد تردید بسیاری از دانشوران قرار گرفته است. ۲ از این رو، برخی با استفاده از شواهد زبان شناسی و نیز یافته های باستان شناسی، زمانه زرتشت را به قرنها پیش از آن عقب برده اند... ادامه »
03
نگاه آیین زرتشت به معلولان
چکیده: باور آیین زرتشتی نسبت به انسان های نابینا، ناشنوا، کوتاه قد و معلول به طرز بسیار عجیبی، توهین آمیز و موهن است. در اوستا، یشتها، فصل پنجم (آبان یشت) بند ۹۳ آمده است که اردویسور آناهیتا (یکی از ایزدان و فرستادگان اهورامزدا برای نجات جهان و گسترش نیکی ها) به زرتشت می گوید: «من بدان آیین که کر و کور و کوتاه قد و نابخرد و غشی و دیگر داغ خوردگان ا... ادامه »
02
آیین های مشکوک زرتشتی
چکیده: جهان و حیات مادی در بینش و آیین زرتشت بر خلاف بسیاری از ادیان جهان، به ویژه دین های سامی – ابراهیمی، گیتی و جهان مادی در بینش و آیین زرتشت دارای جایگاهی بس والا و ارزش مند است. آن گروه از نویسندگانی که دین زرتشت را بیرون از چارچوب و محدوده آن بررسی نموده اند، چنین دریافته اند که در این آیین، جهان مادی (زمین، گیتی) امری فانی و ظلمانی و بی ارز... ادامه »
01
آيين «تش مس» و زرتشتيان ايران
چکیده: به گزارش جهان اديان به نقل از امرداد، زرتشتيان ايران زمين، در روز جشن ارديبهشتگان، در بيشتر محله‌هاي زرتشتي‌نشين يزد با گرد هم آمدن در آدريان‌ها و برگزاري آيين «تش مس» اين جشن را گرامي می دارند. از جمله‌ي اين آيين‌ها كه از ديرباز زرتشتيان به برگزاري آن در روز جشن ارديبهشتگان مي‌پرداخته‌اند، ‌آيين... ادامه »
18
تبلیغ رفتارهای جنسی آزاد برای جبران کمبود جمعیتِ زرتشتیان
چکیده: به گزارش ادیان نیوز به نقل از دِتایمز ، زرتشتیان هند که با عنوان "پارسی" نیز معروف هستند، بیش از هزار سال پیش برای فرار از اسلام به غرب هندوستان مهاجرت کردند . برخی از این پارسیان جزو بالاترین طبقات جامعه در جهان محسوب می شوند و از جمله آنها برخی از ثروتمندترین تجار هندوستان نظیر "تاتا" صاحب شرکت ماشین سازی جگوار لندرور هستند. در حالی که جمعیت هن... ادامه »
25
گروش زرتشتيان به بهايي‌گري
چکیده: از جمله کمک‌هاي اليگارشي ثروتمند و مقتدر پارسي به فرقة بهايي بايد به اراضي وسيعي در شهر دهلي اشاره کرد که پارسيان به بهاييان اهدا کردند و در آن بناي باشکوه معبد لوتوس (نيلوفر آبي) ايجاد شد. اين معبد يکي از اماکن مهم و مشهور شهر دهلي است و هر روزه هزاران تن بازديدکننده دارد. بررسي‌اي که دربارة نقش يهوديان در گسترش بهايي‌گري در ايرا... ادامه »
24
پیشگویی زرتشت در باره بهائیت
چکیده: از بهائیان پرسیدیم: هر پیامبری، گواهی و وعده پیامبر پیشین را دارد، کدامیک از پیامبران الاهی به پیدایش پیامبرنمای شما وعده داده است؟ آنان در پاسخ گفتند: (عین عبارت بهائیان بدون هیچ دخل و تصرفی منتقل شده است) هر پیامبر قبل به ظهور بعد از خود خبر داده است. منتهی این اخبار در حد اشارات ظریف است و همین امر موجب شده که بسیاری از یهودیان همچنان در دین خ... ادامه »
24
تصاویر/ آئین گهنبار خوانی زرتشتیان
چکیده: گاهنبار یا گاهبار این دو لغت یک معنی دارد و آن شش روزی است که خداوند، عالم را آفرید و زرتشتیان در کتاب زند اوستا از زرتشت نقل می‌کنند که خداوند عالم را در شش گاهنبار آفرید. نام‌های گاهنبارهای ششگانه به قرار زیر است: نام ماه زمان برگزاری مناسبت ... ادامه »
صفحه 1 از 2اولين   قبلي   [1]  2  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.