بودیسم

01
ذن بودیسم یا جمع نقیضین
چکیده: مهم‌ترین مبحثی که در شبه معنویت ذن بودیسم به چشم می‌خورد، جمع نقیضین است. زیرا در این آیین عقلانیت و منطق به شدت نفی می‌شود. سوال اینجاست، اگر کسی بخواهد وارد این آیین شود با چه ملاکی باید این آیین را انتخاب کند؟ آیا برای انتخاب اصلح راهی جز عقلانیت و منطق وجود دارد؟ نکته‌ای که در شبه معنویت ذن بودیسم مشاهده می‌شود، تن... ادامه »
03
ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی
چکیده: در این بخش می کوشیم دیدگاه های ادیان و مکتب های گوناگون را درباره ی ازدواج بیاوریم. گفتنی است شاید دیدگاه ادیان مورد بحث درباره ی ازدواج، تحریف شده باشد و خبر و دیدگاه های اصیل آن نباشد؛ زیرا بسیاری از اندیشه ها و باورهای دین هایی مانند یهود و مسیحیت و ... دستخوش تحریف گشته است. در این بخش، به ازدواج در مکتب برهمایی و بودایی می پردازیم. این مکتب ه... ادامه »
01
بودا کیست ؟
چکیده: بودا یکی از پر نفوذ ترین متفکران تاریخ بشری است . آموزه های او متجاوز از هزار و پانصد سال است که ، سراسر شبه قاره هند را فرا گرفته است . تعالیم او در طول این همه سال دستخوش تغییرات فراوانی شده و مانند مسیحیت در اروپا به فرقه های مختلفی تقسیم شده است . آیین بودا در نواحی تبت و آسیای مرکزی و چین و کره و ژاپن و سری لانکا ، اگر چه با پاره ای تفاوت ها ... ادامه »
01
کتب مقدس بودایی
چکیده: قدیمى ترین کتاب مقدس بوداییان به زبان پالى موسوم به تری پیتاکا، به معنی «سه سبد یا سه زنبیل » حکمت یا کانون پالى مى باشد. سه سبد شامل موارد زیر است: ۱- وینایاپیتاکا یا سبد روشن (سبد نظم و یا انضباط بودایی) که مشتمل بر قوانین و قواعد مربوط به کسانی است که تازه به نظام بودایی در آمده اند، و یا راهبان و بوداییان سطح بالاتر. این سبد یازنبی... ادامه »
01
خدا و مفهوم آن در دین بودا
چکیده: اکثر ادیان به خصوص ادیان ابراهیمی خود را موظف می دانند تا به سه سوال اساسی انسان پاسخ دهند به همین دلیل در جواب سوال از کجا آمده ایم؟ مباحث مربوط به خالق هستی و صفات او را بیان می کنند و در جواب سوال چه باید بکنیم؟ بحث نبوت و وساطت پیامبر بین خالق و انسان که برای سعادت انسان از سوی خالق شریعتی آورده را مطرح می سازند و در پاسخ به سوال، به کجا خواهیم... ادامه »
01
مراسمات آیین بودایی
چکیده: مراسم های مختلف بودائى مراسم بودائى بر خلاف مراسم پیچیده ودائى؛ بسیار سهل و ساده است. این مراسم به تعلیم خود بودا به یادگار مانده است: ۱- تراشیدن سر و صورت که خود نوعى ریاضت و رنج در جهان مادى است. ۲- لباس زرد پوشیدن که مبین اضطراب درونى یک بودائى مذهب بشمار مى رود. ۳- آرامش و تامل درونى، که هر بودائى در هر روز پس از فراغت از کارهاى روزانه، چند... ادامه »
22
نقد و بررسی عرفان های نوظهور – دالایی لاما
چکیده: یکی دیگر از این عرفانهای نوظهور، عرفان دالای لاما است، اصل کلمه ی دالای لاما یعنی اقیانوس علم و به معنی کسی است که علم بی کران دارد.  یعنی کسی که علم غیب و علم فراوان دارد. عرفان دالای لاما برای منطقه ی تبت، منطقه ی غرب چین(قسمت کوههای هیمالیا) است، تقریباً قسمتی که هم مرز با پاکستان است و نزدیک ایالت بلتستان پاکستان است، و منطقه ای که هم در ... ادامه »
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.