تائوئیسم

03
از تائوئیسم تا ذن بودیسم
چکیده: دانشمندانی که در سرگذشت زندگانی لائوتزو و کنفوسیوس تحقیق و بررسی کرده اند معتقدند که آنها کاملاً از یک فرهنگ باستانی چینی که سابقه آن به دو هزار سال پیش از آنها می رسیده است متأثر بوده اند. درست است که دو دین برجسته چینی، تائوئیسم و کنفوسیوس است؛ اما افکار و اندیشه های چینیان از این دو فراتر رفته و محدوده های... ادامه »
03
تائوئیسم عرفان طبیعت‌گرا
چکیده: مبنای تقسیم‌بندی عرفان‌های غیراسلامی چیست و عرفان تائوئیسم در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد؟ نهايت عرفان‌هاي غير اسلامي، برخي روشن‌بيني‌ها، آينده بيني و پيشگويي است و گاهي راه رفتن روي آب و حركت در هوا و غلبه بر نيروي جاذبه است، پشه هم مي‌تواند روي آب راه برود. اين عرفان‌ها ذره‌اي ارزش ندارند، خل... ادامه »
03
آشنایی با آیین تائوئیسم
چکیده: مکتب تائو / دائو (Taoism)به لائوتسه (tse_lao) حکیم (متوفای 517 ق .م ) منسوب است . در اینکه آیا وی وجود خارجی داشته است یا صرفا یک شخص افسانه ای است ، میان دانشمندان اختلاف وجود دارد. به گونه ای که از سنت به دست می آید وی در سال 604 ق .م . در چین به دنیا آمد و مدتی در دربار پادشاه سمت بایگان داشت . وی پس از چندی شغل خود را رها کرد و برای پرداختن به... ادامه »
10
عرفان‌ غیراسلامی تائوئیسم
چکیده: مبنای تقسیم‌بندی عرفان‌های غیراسلامی چیست و عرفان تائوئیسم در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد؟ نهايت عرفان‌هاي غير اسلامي، برخي روشن‌بيني‌ها، آينده بيني و پيشگويي است و گاهي راه رفتن روي آب و حركت در هوا و غلبه بر نيروي جاذبه است، پشه هم مي‌تواند روي آب راه برود. اين عرفان‌ها ذره‌اي ارزش ندارند... ادامه »
10
مهم‌ترین باورهای مکاتب طبيعت گرا
چکیده: دلیل گرایش و باور عده‌ای به طبیعت چیست و باورهای آنان در ارتباط با طبیعت چه می‌باشد؟ طبيعت گرايي معنوي از آنجا آغاز شد كه انسان روزي، نعمت، بركت و همچنين بلاها و مرگ خود را در گرو نيروي طبيعت دانست؛ پس ايمان پيدا كرد كه نيروي برتر و راز آلود طبيعت بر همه شئون آدمي سيطره دارد. بدين ترتيب با تامل در نفس خود به نيروي عظيم طبيعت ... ادامه »
10
بنیان‌گذار تائوئیسم یا فلسفه تائو
چکیده: اعتقاد مکاتب طبیعت‌گرا از جمله تائوئیسم چیست ؟ چه کسی بنیان‌گذار این مکتب بود و در واقع ایده اولیه آن را مطرح کرد؟ مردمان چین و مناطق و ممالک پیرامون آن نظیر ژاپن، تبت و... طبیعت را در مرکز توجه قرار داده و «علاقه به جهان و دلبستگی به حیات و ادامه زندگانی هدف و مقصود نهایی در معتقدات ایشان می باشد... » بین توجه به طبیعت و اهم... ادامه »
10
تفاوت تائوئیسم با شامانیسم
چکیده: چه تفاوتی بین دو عرفان تائوئیسم و شامانیسم که هر دو از عرفان‌ طبیعت‌گرا هستند، وجود دارد؟        هر چند، عرفان تائوئیسم و شامانیسم، در دسته عرفان‌های طبیعت‌گرا قرار می‌گیرند، اما عرفان تائوئیسم اگرچه نیروهای طبیعی و پیوند و وحدت با آن را غایت سیر معنوی خود قرار می‌دهد، اما از این جهت ب... ادامه »
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.