اهل سنت

07
امام جمعه اهل سنت اسديه: همه ما به شهدا بدهكاريم
چکیده: امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي در نخستين اجلاسيه شهداي اهل سنت استان: همه ما به شهدا بدهكاريم و بايد قدردان خانواده هاي اين عزيزان باشيم. مولوي سیداحمد عبداللهي گفت: اگر ما در دفاع مقدس سربلند شدیم به  برکت خون شهدا بود و اگر عزت و استقلال داریم از برکت مجاهدت شهدا است و اگر مرز امن داریم و اشرار در حمله و پاتک به ما ناموفق می&... ادامه »
17
امام صادق(ع) استاد عالمان و پیشوایان اهل سنت
چکیده: در میان اهل بیت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، امام جعفر بن محمد الصادق (علیه‌السلام) جزء کسانی بود که او و پدرش کلاس درس بسیار گسترده‌ای داشتند و شاگردانی را تربیت کردند، که هر یک خود مدافع مهم برای اهل بیت بودند و تمام مردمی که طالب کسب علوم اهل بیت بودند از راه دور و نزدیک رنج سفر از اقصی نقاط مختلف اسلامی را به جان ... ادامه »
17
مناقب امام صادق (ع) نزد اهل سنت(2) - ابوحنیفه
چکیده: جایگاه علمی امام صادق (ع) در نزد ابوحنیفه ابوحنیفه می‌گوید: چهل مساله‌‌ای که از پیش آماده کرده بودم، از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم و ایشان در پاسخ می‌فرمود: عقیده‌ی شما در این باره چنین و چنان است، عقیده‌ی علمای مدینه در این مساله این چنین است و عقیده‌ی ماهم این است. به این ترتیب جعفر بن محمد، با متانت تمام و... ادامه »
17
مناقب امام صادق (ع) نزد اهل سنت(1)
چکیده: ابن روزبهان در توصیف امام صادق (علیه السلام) می‌نویسد: «پروردگارا! درود فرست بر امام ششم. او که به خدا تقرب یافته بود، در اعمال خیر سبقت گرفته بود، ادب یافته و موافق با پیامبر بود. فریادرس ضعیفان هنگام حوادث و بلیات بود. حجت خداوند نزد هر زندیق و منافق، آگاه بر رازهای غیب با تعلیم خدای خالق.»[1] ابوحنیفه، پیشوای فرقه‌ی حنفی، ... ادامه »
17
جایگاه علمی امام صادق (ع) نزد علمای اهل سنت
چکیده: بی‌شک آنچه از فضائل و علوم الهی و معنویت این امام همام، از تاریخ حوادث روزگار در امان مانده و به دست ما رسیده است تنها اندکی از گنجینه‌ی عظیم و لایتناهی علم خداوندی است که پروردگار عالم آن را به پیامبر خاتم و بعد ازآن به وارثانش که امام و خلیفه روی زمین بودند عطا کرد، تا اینکه این علم الهی به کسی منتقل شد که وارث امامان قبلی و حامل علوم گ... ادامه »
07
اگر یک وجب به مملکت اهل سنت در دنیا تعدی بشود، وظیفه همه شیعه است که دفاع کند
چکیده: آیت الله وحید خراسانی در مورد تکریم اهل سنت بیان داشتند: جهت اثبات قضیه این است که فرمود: کونوا لنا زیناً و فرمودند در نمازهای جماعت آنها شرکت کنید، به آنها محبت کنید، از مرضای آنها عیادت کنید. آیت الله وحید خراسانی در دیداری که با آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی داشتند، با تأکید بر فتوای پیشین خویش، نکات ارزشمند... ادامه »
03
مهدویت در میان اهل سنت
چکیده: پیرو اظهارات لغو و ساده لوحانه بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در خصوص ایران و مهدویت، آیت الله نجم الدین مروجی طبسی از اساتید حوزه علمیه قم و عضو هیات امنای مرکز تخصصی مهدویت با انتشار یادداشتی نسبت به این اظهارات پاسخ داد. مهدویت، در میان اهل سنت هم متواتر و پذیرفته شده است. پیرو اظهارات لغو و ساده لوحانه بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در خصوص ا... ادامه »
12
محبت علی (ع) در روایات نبوی(ص)
چکیده: روایاتی در سفارش به محبت امیرالمومنین علی (علیه السلام) از پیامبر (صلی الله علیه و آله) در منابع روایی اهل سنت موجود است. این روایات به نقل از پیامبر می‌گویند: هر کس علی را دوست بدارد، مرا دوست دارد و هر کس علی را دشمن دارد، مرا دشمن داشته است و هر کس علی را اذیت کند، مرا اذیت کرده است و هر کس مرا اذیت کند، خدا را اذیت کرده است. دو روای... ادامه »
09
وحدت در منظر اهل‌سنّت
چکیده: با توجه به این که قرآن فصل‌الخطاب همه مسلمانان بوده و از جمله یکی از وجوه مشترک بین شیعیان و اهل‌سنّت می‌باشد، آیاتی از قرآن مجید را در رابطه با اهمیت و جایگاه وحدت مورد بررسی قرار می‌دهیم: "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم"  «وَأَطِيعُوا اللَّـهَ وَرَ‌سُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِ‌يحُكُ... ادامه »
24
تکفیر مسلمانان در نگاه علمای اهل‌سنت
چکیده: علمای بزرگ اهل‌سنت با قبول شهادت فِرق اسلامی، مخالفت خود را با تکفیر مسلمانان اعلام کرده‌اند. از جمله شافعی، شهادت تمامی فِرق به جز خطابیه را پذیرفته است. ابوحنیفه نیز اسلام تمامی فِرق را پذیرفته و اشعری پس از ذکر اختلاف مسلمانان و تفرقه آنان، تمامی فِرق را مسلمان دانسته و اسلام را وجه جمع و نقطه مشترکشان معرفی می‌کند. علمای ب... ادامه »
11
نگاهی به نکاح مسیار
چکیده: نكاح مسيار جزء مسائل مستحدثه و جديد است که امروزه بين اهل سنت مطرح مي شود. اين نوع ازدواج در سال‌های اخیر در برخی از کشورهای اسلامی رواج یافته و مورد استقبال عده‌ای از زنان و مردان عرب واقع شده است. از آنجا که اهل تسنن ازدواج موقت را مشروع نمی‌دانند، برای پاسخ به نیازهای برخی از مردان و زنان جوان ازدواج مسیار را مطرح نموده‌اند. ... ادامه »
11
شروط طلاق دهنده طبق فقه اهل سنت چیست؟
چکیده: جواب: برطبق فقه اهل سنت در طلاق شرایطی معتبراست که برخی مربوط به طلاق دهنده است و برخی مربوط به طلاق داده شده و برخی مربوط به صیغه ی طلاق است. در کتاب:«الموسوعة الکویتیة»؛ در باب شروط طلاق دهنده، شرایطی ذکر شده که عبارتند از: 1) اینکه طلاق دهنده همسر شرعی زن باشد. 2) اینکه طلاق دهنده به سن بلوغ شرعی رسیده باشد؛ بنابراین طلا... ادامه »
24
آیا اهل سنت مخالف ساخت بنا برای قبور بزرگان هستند؟
چکیده: دیدگاه علمای اهل تسنن نسبت به مشروعیت بنا کردن مساجد بر روی قبور اعاظم دقیقاً همان دیدگاه علمای شیعه می‌باشد. اما نادانان فرقه وهابیت معتقدند که ساختن هر گونه بنایی بر روی قبور حرام و باید تخریب شود. به گزارش فرقه نیوز؛ از آنجایی که بزرگان فرقه ضاله وهابیت در چنین روزی دست به شنیع‌ترین عمل ممکن یعنی تخریب(حرم اهل بیت علیهم‌السل... ادامه »
21
بیان حقیقتی از زبان‌ امیرمؤمنان توسط عالم اهل سنت
چکیده: از امیر مؤمنان علی بن ابیطالب (علیه السلام) شنیدم که می گفت: «..در دوزخ عذاب دردناک و خوار کننده ‌ای است که هر‌ امیری در میان رعـیت‌ بـه عدالت رفتار نکند او را در آن‌ جایگاه‌ به عذاب‌ دردنـاکی‌، کـیفر می ‌دهند!» جنب و جوش عجیبی بود، هزاران نفر، پیر و جوان، سیاه و سـفید‌، غـنی‌ و ف... ادامه »
21
شیخ الازهر: مبارزه با تررویسم نیازمند همکاری مناره مساجد و ناقوس کلیساها است
چکیده: احمد الطیب گفت: الازهر به تنهایی نمی تواند با تررویسم مبارزه کند و برای رسیدن به این مقصود لازم است ناقوس های کلیسا و مناره های مساجد با هم متحد شوند. احمد الطیب شیخ الازهر در جریان سفر خود به کشور آلمان برای مشارکت در مراسم جنبش اصلاح دینی در اروپا گفت: ادیان برای تحقق صلح و همزیستی میان بشر آمده اند و البته رهبران دینی می توانند نقش مهمی در تحقق... ادامه »
13
آیا اهل سنت بخاری را معصوم می‌دانند؟؟؟
چکیده: حجت‌الاسلام والمسلمین توحیدی در سلسله نشست‌های آشنایی با متون و منابع حدیثی اهل سنت با موضوع «آشنایی با کتاب حدیثی صحیح بخاری» که ازسوی مرکز تخصصی مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهارداشت: گاهی برخی از اهل سنت می‌گویند که ما کتاب «صحیح» داریم و لی شیعیان چنین کتابی ندارند.  در پاسخ به این پرسش باید گفت که ... ادامه »
13
تحریف حدیثی در صحیح بخاری که دیدگاه شیعه را تأیید می‌کرد...!!
چکیده: حجت‌الاسلام والمسلمین توحیدی در سلسله نشست‌های آشنایی با متون و منابع حدیثی اهل سنت با موضوع «آشنایی با کتاب حدیثی صحیح بخاری» که ازسوی مرکز تخصصی مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهارداشت:  تعداد کمی از علمای اهل سنت این ادعا را تلقی به قبول ندارند.  در این عرصه «دارقطنی» از علمای اهل سنت است که تعدادی از اح... ادامه »
13
بررسی متون روایی صحیح بخاری در یک نشست علمی
چکیده: آشنایی با منابع و متون مذاهب دیگر در هر زمان برای علمای مذاهب، جهت گفت‌وگو و مناظره و آشنایی با مذاهب دیگر ضرورت داشته است و این مسئله امروزه به ویژه که دنیا، دنیای ارتباطات است و ...  آشنایی با منابع و متون مذاهب دیگر در هر زمان برای علمای مذاهب، جهت گفت‌وگو و مناظره و آشنایی با مذاهب دیگر ضرورت داشته است و این مسئله امروزه به وی... ادامه »
02
نقد متن و مدلول حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)
چکیده: بررسي حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)(3) با توجّه به مطالبي كه در مقالات پيشين گذشت، ملاحظه كرديم كه اين حديث با همه ي طرق و اسنادش مردود و بي اعتبار است. اكنون به نظر مي رسد كه اين پرسش مطرح شود كه با توجّه به اين كه اين حديث، از احاديثي است كه صاحبان صحاح، مسانيد، معجم ها و علماي ديگر بر آن اتّفاق نظر دارند و آن را از عدّه اي از صحابه روايت ... ادامه »
01
بررسي اسناد روايت نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)
چکیده: بررسي حديث نماز ابوبكر به جاي پيامبر (ص)(2) همان گونه كه ملاحظه شد، ما اين روايت را با كامل ترين متن و صحيح ترين طرق، از صحاح و مسند احمد نقل كرديم. همان طور كه پيش تر گفتيم، شناخت موقعيّت روايت با دقّت نظر در سند آن و متوني كه نقل شده است، ما را از دقّت در رواياتي كه از ديگر صحابه و در كتاب هاي غير صحاح نقل شده است بي نياز مي سازد. البتّه چه بسا ... ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای تبیان خراسان جنوبی (سال 2019) محفوظ می باشد.